Forum Culinar: cadouri de mojerila - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cadouri de mojerila voi ce luatz la copii?

#21 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 October 2010 - 01:31 PM

uite niste poze: ( sper sa se intzeleaga cum functzioneste masinaria :D )

Fisier atasat  laufrad.jpg (5.46K)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  laufrad1.jpg (3.24K)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  laufrad2.jpg (2.8K)
Number of downloads: 0

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 October 2010 - 01:58 PM

Vaxile,a mea a primit de mojerila la exact un an si 10 luni(ea e in feb. nascuta),bitziglu cu tri roti,trotineta/roller si un bobby car (masina de aia ce-o calaresti,fara pedale/te dai singur pe ea/îti faci vînt cu picioarele si prinzi viteza :D )

Cu bitiglu,la început o împingeam eu,ca avea coada de împins.La scurt timp a învatat cum merge cu datu din pedale...însa trotineta si bobbycaru le-a calarit de numa.Trotinete a tot avut pîna a fost mare,bineînteles nu tot aia de copilasi.Pe la 3 ani jumate am schimbat cu o de asta,care iar i-a palcut tare mult:

Imagine postata

Tot timpul i-a placut tot ce are roti.A continuat cu bitzigluri,rolle,apoi inliner(d'alea numa cu un rînd subtire de roti),dar de roller/scooterul asta nu s-a despartit.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 October 2010 - 02:12 PM

Am inteles cum functioneste, asa ca ma raliez opiniei ca ar fi numai buna de calarit!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#24 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 12 October 2010 - 06:09 PM

Vezi postareaCalugaru, la 12 October 2010 - 06:09 AM, a spus:

deja o sa-i iau un camion d-ala mare (ca in sugestie maya) cu ocazia lu' matei. mdeh, sa primeasca si el ceva.

i-as lua BUCUROS bicicleta sau trotineta. nu-s insa convins ca se poate folosi de asa ceva. copiii vostri au mers cu bicicleta/trotineta la approx. 2 ani? pe mine, zau, tare m-ar aranja ...


A mea a primit de la cumnatica o bicicleta exact de Craciun si avea pe atunci 1 an jumate. La inceput a exersat in casa, asta pana a venit primavara cand am inceput sa stam numai pe afara.
Avea, bine-inteles roteline de sustinete si un bat in spate cu care atunci cand se plictisea sau obosea impingea mama (adica eu) cu spor(atat rotelele cat si batul se pot da jos foarte usor).
Mie mi-a fost foarte utila. Si a invatat foarte repede. Acum la 5 ani suntem experte. O asez pe cea mica (2 ani) pe scaunelul de pe bici a mea si Mara ii da inainte pe bicicleta ei. De la 3 ani jumate merge pe strada cu bicicleta ca un adult. Nu am probleme cu ea.
Sorina

#25 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 21 October 2010 - 03:54 AM

mai, m-ati convins. o sa-i iau o biciucleta cu roti ajutatoare. la noi e mereu vara deci nu se pune problema de iesit afara. in plus, copilu' sta la aer, isi consuma energia si isi face si pofta de mincare. iar daca voi ziceti ca se poate, io va cred. sincer, vreau sa va cred :floare:

maya, pentru 20 de luni, trotineata mi se pare foarte instabila. exista si d-alea cu 3 roti, dupa care andrei e innebunit. da' io as prefera biciclu (si dupa alea e innebunit)
Lasati dolarii sa vina la mine!

#26 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 October 2010 - 09:42 AM

La 1 an si 6luni de craciun dennis a primit tricicleta, a fost inebunit dupa ea si acum mai marge numa ca are genunchii deja mai sus de coarne, anul asta de ziua lui 3ani a primit bicicleta cu roti ajutatoare.De craciun a primit de la playmobil tren cu cale ferata si tot tacimul, a fost incintat o perioada si acum zace in cutia cu jucarii , mai interesat a fost taicasu :floare:

#27 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 21 October 2010 - 10:03 AM

Vaxile, io tot i-as lua d-aia fara pedale....nush , dar mi se pare mie ca se acomodeaza copiii urgent cu ea !!!

#28 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 October 2010 - 10:27 PM

Vezi postareaCalugaru, la 21 October 2010 - 03:54 AM, a spus:

mai, m-ati convins. o sa-i iau o biciucleta cu roti ajutatoare. la noi e mereu vara deci nu se pune problema de iesit afara. in plus, copilu' sta la aer, isi consuma energia si isi face si pofta de mincare. iar daca voi ziceti ca se poate, io va cred. sincer, vreau sa va cred :biggrin:

maya, pentru 20 de luni, trotineata mi se pare foarte instabila. exista si d-alea cu 3 roti, dupa care andrei e innebunit. da' io as prefera biciclu (si dupa alea e innebunit)


Mdeci,ca sa te conving de tot iti zic ca si eu am avut la Patrick bicicleta d'aia cum a pus maya in poza,de aia cu bara de impins.Patrick a primit-o de Paste,cand avea un an si cateva luni.I-a placut tare mult de ea(am carat-o si prin Romania cu noi).A fost puturos(era si micut) o vreme.
Am folosit-o si la Amelie(nu stiu daca se "poarta" si la voi asta cu obiecte de la unul la altul)ca era cu rosu cu negru si cu galben,deci a mers si la fata si la baiat.

In afara de bicicleta fara pedale ,Patrick a avut de toate ce e in pozele Mayei.Inca mai am si acum vopseaua stearsa la tocul de la usa de la Bobby-Car :rolleyes:

Roller-e cum e in ultima poza a Mayei au amandoi,dar stau in pivnita.Ce i-a mai placut lui Patrick a fost tot un Roller,dar cu sezut(caut poza,poate gasesc ceva)


PS:eu acum le duc alor mei in preajma sarbatorilor cate un prospect de la magazin de jucarii si facem impreuna o lista cu ce le place.De acolo aleg eu cam ce cred ca s-ar potrivi si pentru ei si pentru buzunarul meu.


Aaa,mi-am amintit ceva ce i-a placut lui Patrick tare mult si se joaca si Amelie acuma,dar nu stiu de la ce varsta este,caut si aici poza,daca nu fac maine la ce avem noi si postez
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 November 2010 - 09:55 AM

A deschis Maya topicul cu meniul de Craciun su mi-am adus aminte de cadouri pt prunci. A mea nu stie de Craciun , dar oare ce sa-i cumpar??? Chiar nu stiu...

Daniella , Sissi , voi? Ce facetzi cu ai mici???

Mai am de cumparat 5 cadouri la prunci , unul de trimis in Ro la nepoata de 1 an si ceva , si restul 4 la nepotzii de aici: un an si 2 luni , 4 ani , 11 ani si 13.....

Avetzi ceva idei???

#30 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 November 2010 - 10:13 AM

Jucarele la cei mici, si ceva jocuri (negalagioase :D ) la cei mai mari, sau poate carti ( daca le place lectura)
fiimea era si inca este happy, daca primeste bonuri la librarii sau la Fnac ( CD, DVD si alte carti )

#31 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 November 2010 - 10:59 AM

Vezi postareastella, la 08 November 2010 - 10:13 AM, a spus:

Jucarele la cei mici, si ceva jocuri (negalagioase :D ) la cei mai mari, sau poate carti ( daca le place lectura)
fiimea era si inca este happy, daca primeste bonuri la librarii sau la Fnac ( CD, DVD si alte carti )



Cu bonurile la librarii e mai nasol ( unul citeste cu placere) ca stau departe si nush ce librarie or avea ei acolo , dar , daca stau sa ma gandesc , as putea sa-i iau la o librarie on-line....

jucarele.....jucarele.....nush de care , zau...

cred ca la al de 4 ani ii iau o ambulantza ( ca de pompieri are , de gunoi la fel.....) Oare le plac la baietzi astea? ( pe maica-sa nu vreau sa o intreb , ca daca o intreb zice sa-i iau haine , sau ghete...si copilul nu se bucura deloc!!! )

#32 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 08 November 2010 - 12:02 PM

Vezi postareasimonaro29, la 08 November 2010 - 10:59 AM, a spus:

Vezi postareastella, la 08 November 2010 - 10:13 AM, a spus:

Jucarele la cei mici, si ceva jocuri (negalagioase :drool: ) la cei mai mari, sau poate carti ( daca le place lectura)
fiimea era si inca este happy, daca primeste bonuri la librarii sau la Fnac ( CD, DVD si alte carti )



Cu bonurile la librarii e mai nasol ( unul citeste cu placere) ca stau departe si nush ce librarie or avea ei acolo , dar , daca stau sa ma gandesc , as putea sa-i iau la o librarie on-line....

jucarele.....jucarele.....nush de care , zau...

cred ca la al de 4 ani ii iau o ambulantza ( ca de pompieri are , de gunoi la fel.....) Oare le plac la baietzi astea? ( pe maica-sa nu vreau sa o intreb , ca daca o intreb zice sa-i iau haine , sau ghete...si copilul nu se bucura deloc!!! )


Ah,si ai mei primesc haine...de la socrii,si nici nu se uita la ele.


In rest,iti doresc bafta la cautat cadouri.Nu stiu ce ar potrivi si cu ce se joaca copiii.Nu e prea sanatos,dar banuiesc ca cei mari au PS sau Nintendo;poate un joc pt ele?

Eu astazi mi-am luat hartia de impachetat :rolleyes: .Am gasit tare draguta si am zis sa o iau sa nu cumva sa raman fara :pupic:

Plec sa-mi iau scolarul,revin mai apoi ca am ramas datoare si cu o poza intr-un mesaj anterior
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#33 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 November 2010 - 12:12 PM

Vezi postareapetunie, la 08 November 2010 - 12:02 PM, a spus:


Nu e prea sanatos,dar banuiesc ca cei mari au PS sau Nintendo;poate un joc pt ele?



unul are Wii....si alalalt nush ce are....dar acum sunt cu telefoanele smechere...apple...ce stiu eu???

( Io nu i-as lua la copil asa ceva...la 11 ani???? pai unul normal nu-i destul???? )

#34 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 November 2010 - 12:13 PM

Anamaria, carti cu dinozauri sau pelushe dinozauri, daca stau la casa un set de gradinarit ptr copii, sau un circuit de masinute,
sau joc cu intrebari si raspunsuri sau puzzle nu de BB pentru cel de 4 ani.

cel care citeste cu drag...or merge din cand in cand la shopping intr-un oras mai mare, si poate sa-si "valorifice" bonul, sau chiar online.

#35 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 November 2010 - 12:14 PM

in nici un caz nu as lua tel "jmecher". asta e la latitudinea parintilor. fiimea a avut unul banal la 12 ani, si asta la insistentele lui taicasau, ca eu nu eram deloc pro.

#36 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 November 2010 - 01:38 AM

nu stiu ce cadou sa-i iau bebelusei! oricum tot timpul ii iau cate ceva ... sa vad ce ii mai lipseste atunci ... mai aproape ... dar cred ca ii voi lua ceva jucarii ...!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#37 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 12 November 2010 - 05:38 PM

eu tot timpul le-am luat si cate o carticica la ai mei, pe langa jucarii.. Cand avea 1 an jumate, i-am, luat un scaunel pe care se aseza, iar lipit de scaunel intr-o parte avea ca o carticica, intorcea filele, canta, ii explica ce avea in poze. a fost incantat, si acum il foloseste sora-sa.La urmatorul Craciun (2 ani jumate)i-am cumparat 2 masini pe care si le-a dorit el plus carticica, din care citim si acum seara.
Anul asta trecem la sporturi de iarna, am cumparat patine si daca ne tine "bujetul" si schiuri...

La cea mica care va avea 1 an si 3 luni, o jucarie, care va fi un telefon de la FisherPrice(pt ca ar tine toata ziua telefonul la ureche).

Carticelele deja le-am cumparat :bounce: , pt amandoi.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#38 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 November 2010 - 06:11 PM

Si la mine cartile au fost mereu , ultimii ani ii faceam bon la libraria preferata, sa-si ia ce vrea ea.
Cred ca va aprecia si anul asta un bon de carti :bounce:

#39 Useril este offline   daniela82 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 12-November 10

Postat 12 November 2010 - 08:05 PM

La noi, baietelul a primit la 1 an jumate un puky din ala cu 3 roti si avea deasupra roti din fata un robotzel cu butoane; cand mergeam afara eu il impingeam ca el nu ajungea la pedale, dar era foarte incantat sa tina directia cu ghidonul si sa cante la butoane.

Dupa doi ani am luat un bitzigliu fara pedale, asa mergea cu el pe afara de trebuia sa fug ca sa tin pasul cu el.

La craciun cand avea 2 ani a primit si carti de povesti cartonate cu puzzle (tot a doua pagina era puzzle) de le imprastia toate pe jos si le stia locul la fiecare piesa in parte.

La masinute orice ar primi e interesant o zi doua apoi tot la cele de politie, salvare, pompieri revine.

La fetita care va avea 4 luni o sa primeasca ceva zornaitoare.

#40 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 November 2010 - 09:05 PM

al meu e mare si nu se mai potriveste cu ceea ce ziceti voi pe-aci. da' nu pot sa nu va zic o intamplare haioasa foc de la un Craciun din '94.
vorbisem cu un prieten sa se costumeze in Mos si ptr ca fi-miu il cunostea bine, s-a dus la maica-mea sa-si puna mantia, caciula si barba (stateam usa-n usa). din proprie initiativa si exces de zel, a venit prietenul si cu niste ochelari de soare negri. cand a trecut dintr-un apartament in altu' ochelarii s-au aburit, asa ca mai mult ghicea drumul pana la brad. en fin! toata familia -parinti, 2 randuri de bunici, 1 strabunica, 2 randuri de matusi+unchi- era adunata langa brad si astepta recitalul odorului (tare aiurea chestia asta, da' ma rog!). el a fost timp de 10 ani singurul nepot asa ca a tras ceva timp spuza doar pe turta lui. si cum toti cotizasera cu daruri se adunase un sac (de la sacul de dormit )plin cu jucarii, dulciuri si hainute. in paranteza fie zis, se zvonise ca ar avea nevoie copilul de o caciula mai frumoasa.
isi face fi-miu numaru', asistenta impresionata la lacrimi, manca-l-ar mama, da' hai sa vedem si cadourile! si baga Mosu' mana-n sac si scoate: un fes! copilul oarecum multumit: un fes!
a doua incercare a Mosului: alt fes! copilu': inc-un fes? mmmmm!
si inc-o data: tot un fes! deja copilului i se citeau lacrimile de suparare in ochi, noi eram incruntati, iar prietenu' disperat si aruncandu-si ochelarii negri de la ochi: ce dracu' e-n sacul asta? si-l rastoarna deodata pe covor. ei, si de-aici a-nceput cu-adevarat Craciunul si ptr pustiul meu, fericit ca primise tot ce-si dorise. mai putin 4 fesuri (mai era inca unul) dintre care 2 la fel. :(
oricum, cand a plecat Mosu', a avut grija sa-i spuna: sa stii ca Lori si Cata n-au fost cuminti, banuind ca drumul Mosului s-ar putea sa treaca si pe la 2 fetite din bloc cu care, dealtfel, se intelegea destul de bine.
mi-amintesc ca cel mai mult s-a bucurat de o caseta video cu desene animate cu Popeye. cand era mic visa sa se faca Popeye :scratch: .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi