Forum Culinar: Mancare olteneasca de spanac, praz, rosii - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mancare olteneasca de spanac, praz, rosii valabila si in cazul urzicilor, steviei, leurdei

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 09 October 2010 - 03:45 AM

Mancare olteneasca de spanac, praz, rosii
papa a la Popeye-Paparotti-Juvete
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128658817261.jpg
.


Ingrediente:
750 g de spanac
(adio si) un praz verde. Mediu
o ceapa
o cana de orez
un pahar de vin
4 rosii
4 catei de usturoi
4 linguri de untdelemn
4 linguri de pasta de rosii
sare, piper

Mod de preparare:
Punem la fiert circa 1.5-2 litri de supa de zarzavat sau apa. Din timp.
Incingem o oala mare, punem in ea untedelemnul si pana incepe sa sfaraie taiem ceapa. Solz de peste. Dar un peste cu solzi maricei. Sotam ceapa cu focul redus pana devine usor sticloasa. Tulpina prazului - de la dansul e olteneasca mancarea, dar si de la rosii - o despicam in lung si mai pe urma felii nu chiar de 1 cm latime. Vor vrea sa plonjeze in oala impreuna cu o lingurita de sare si una de apa. Punem capacul sa se inabuse. Frunzele prazului le spalam bine, dupa urechi si le tocam si pe ele. Le punem mai tarziu un pic sa nu se arda, dar nu le lasam pe dinafara ca dau gust bun
Disparu umididatea? Adaugam orezul si i dam ragaz sa devina sticlos. In timpul acesta si intre operatii tot mai spalam/alegem la spanac. Deglasam orezul cu vinul si asteptam sa se reduca alcoolul, iar cand acestea s-au savarsit, incepem sa crestem orezul cu un polonic, doua de supa fierbinte - eu apa clocotita - cea cu care am inceput. Cand scade mai repetam odata. Avem grija de spanac. Daca l-am eliberat de nisipuri il rupem, sau taiem in bucati convenabile. Nu va speriati e o movila impresionanta dar isi va gasi locul in oala.
Am uitat de rosii, uita-m-ar nevoile. Le spalam foarte bine cu apa rece, le crestam superficial in cruce si le cufundam in supa(sau apa) care fierbe alaturi linistit. Dupa un minut maxim doua le scoatem si le curatam de de pielita, le descotorosim si taiem bucatele de circa 1 cm. Operatia o fac intr-o farfurie de plastic sa nu pierd sucul. Pe orez mai punem un polonic de apa si rosiile cu suc cu tot.
Cand bolborosela reincepe punem in oala - daca ati luat una mare din start nu ati gresit - spanacul. Doua trei maini pline, amestecam, el isi reduce volumul, alt spanac si tot asa pana l-am pus pe tot. Punem si pasta de rosii sa putem duce borcanul la loc in frigider si sa mai facem loc pe cea masa.
Patru minute pe ceas. Nici o secunda in plus nu are nevoie frunza de spanac care scartaia de frageda ce era. Stingem focul. Acoperim oala cu un servet de bucatarie (am mai discutat: sub capac se creaza condens). Dar inainte de asta stingem focul. O mai zic odata. Spanacul trebuie sa-si pastreze integritatea, textura, gustul, calitatile, orezul sa nu se faca terci si mancarea sa aiba un pic de sos.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128658840721.jpg
.

Spalam castroane, ustensile, mestesuguri, marafeturi. A mai ramas un pic de vin in sticla? Da-l pe gat, bucatare, ca meriti si tu. Facem ordine, ascundem lucruri prin bufeturi ori camari.
Am tras de timp cam cinci minute sa se raceasca un pic stufato-pilaful acesta in care orezul a luat locul mielului. Abia acum zdrobim in oala usturoiul. Mestecam si potrivim de sare si piper daca mai e cazul.
Ducem oala pe pervaz unde lumina e mai buna si facem cateva poze. Daca madam Hortansa de visavis ne soarbe avid din priviri de sub bigudiuri - take a photo, it last longer - indreptam camera spre ea si noua cazuri din zece se va ascunde dupa perdea. Data viitoare, esti si mataluta pe forum ! ;)
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128658847664.jpg
.

Veti spune ca mancarea asta e si mai buna cu urzici, stevie, leurda. Perfect adevarat. Nu poti sa le ai pe toate. Atunci - in faptul primaverii - rosiile nu au insa gustul divin pe care il au la inceput de octomvrie.
Facem semnul creştinesc din străbuni si ne asezăm la masă, dând mulţămită.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128658850309.jpg
.
Poftă bună!

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 09 October 2010 - 06:29 AM

Nu pot decat sa arunc cu clopul de pamant in semn de plecaciune, sa-mi fac la randu-mi semnul crestinesc si sa ma asez la masa. Sublim.

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 October 2010 - 11:17 AM

Pai daca zici ca se poate face si cu altele o retin ca idee pentru cind o sa am frunzele alea mari verzi gen frunze de sfecla.

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 09 October 2010 - 03:37 PM

Vezi postareaAdriana, la 09 October 2010 - 11:17 AM, a spus:

Pai daca zici ca se poate face si cu altele o retin ca idee pentru cind o sa am frunzele alea mari verzi gen frunze de sfecla.

Daca e cumva vorba despe mangold (chard) , vazut de mine doar pe net, doua dintre denumiri contin si cuvantul spanac
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128663125329.jpg
.

Nu pot decat sa te invidiez. ;) Am vazut si ca ar fi disponibile in trei culori.


Wiki sayz:
Chard, also known by the common names Swiss Chard, Silverbeet, Perpetual Spinach, Spinach Beet, Crab Beet, Seakale Beet, and Mangold, is a leafy vegetable, and is one of the cultivated descendants of the sea beet, Beta vulgaris subsp. maritima. Although the leaves are eaten, it is within the same species as beetroot (garden beet), which is usually grown primarily for its edible roots.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 October 2010 - 04:06 PM

Despre el e vorba, eu le gasesc doar verzi exact ca cele din poza.

#6 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 October 2010 - 08:04 PM

Vezi postareaAdriana, la 09 October 2010 - 04:06 PM, a spus:

Despre el e vorba, eu le gasesc doar verzi exact ca cele din poza.


De fapt e vorba de o verisoara de-a sfeclei si de-a spanacului.
Partea verde se gateste ca spanacul, parta alba se taie bucati si se gateste înabusit, dupa ce a fost debarasata de fire, cu un sos de friptura :biggrin:
Vrea cineva seminte? :lol:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 October 2010 - 08:58 PM

Eu as vrea dar n-am gradina. Am auzit ca cineva a pus o gramada si s-a prins de minune.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 October 2010 - 09:09 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 October 2010 - 08:04 PM, a spus:

Vrea cineva seminte? :)

Io.

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 October 2010 - 09:26 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 October 2010 - 08:04 PM, a spus:

De fapt e vorba de o verisoara de-a sfeclei si de-a spanacului.
Partea verde se gateste ca spanacul, parta alba se taie bucati si se gateste înabusit, dupa ce a fost debarasata de fire, cu un sos de friptura :)
Vrea cineva seminte? :)

Stiu mon cher cum se gateste ca de ani de zile de cind le maninc le-am facut in toate felurile, problema e ca n-am reusit in anii astia sa gasim un termen romanesc care sa le denumeasca.

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 October 2010 - 03:12 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 October 2010 - 09:26 PM, a spus:

problema e ca n-am reusit in anii astia sa gasim un termen romanesc care sa le denumeasca.

Citeaza

De fapt e vorba de o verisoara de-a sfeclei si de-a spanacului.


:floare:
Span-ecla?
Sfe-clac?
Mangoalde?
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 October 2010 - 04:37 PM

Bietola ii zice banuiesc
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 October 2010 - 10:11 PM

Vezi postareazerda, la 14 October 2010 - 04:37 PM, a spus:

Bietola ii zice banuiesc

Pai si pe romaneste? Ca in italiana ii zice asa.

#13 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 28 September 2012 - 09:56 AM

Am praz, am spanac, dar am si bors.

Ia s-o cotim pe alte mari.

In drumul de la piata spre casa imi construiam deja in minte reteta:
Dulce.
Dulce si calda e nota dominanta a prazului sotat pe indelete la foc molom si a spanacului scartaitor de fraged.
Contrabalansez cu aciditatea insuant migdalata a borsului de tarate cu crengute de visin.
Corpolenta o aduce rantasul uscat, cu faina rumenita fara ulei pentru aroma de nuca si o glorioasa nota finala de toast.
Stingem focul.
Mai avem nevoie de obraznicia sincera si jucausa a cateilor de usturoi, frecati alifie cu sare grunjoasa. Daca au trecut cam cinci minute, turnam din zama peste pasta de usuturoi si intoarcem mujdeiul in oala.
Gustam.
(ne frigem :-* )
Mai trebuie sare?
Poate un praf de piper verde macinat in creuzet.
Si impart in doua.
De post - azi - si de dulce - pentru maine - Cateva creste de slana jumarite, scoase pe prosoape de hartie, iar in untura lasata tocmesc o omleta rumenita pe care o tai cubulete si o las sa umfle in zama impreuna cu slaninurile crocante.

Vorba altui Popeye - el de trista amintire :(( :

Sa mancati bine!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#14 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 03 October 2012 - 07:55 PM

Am mancat cu o mare pofta aceasta mancarica. Foarte buna!

Imagine atasata: monthly_10_2012/post-1297-13492869285783.jpg

Multumesc pt reteta :notworthy:
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#15 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 04 October 2012 - 12:46 PM

Vezi postareaOana S, la 03 October 2012 - 07:55 PM, a spus:

Am mancat cu o mare pofta aceasta mancarica. Foarte buna!


Multumesc pt reteta :(

Sa va fie de mine :(

Dovada fotografica e foarte apetisanta :occasion14:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#16 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 04 October 2012 - 02:56 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 04 October 2012 - 12:46 PM, a spus:

Vezi postareaOana S, la 03 October 2012 - 07:55 PM, a spus:

Am mancat cu o mare pofta aceasta mancarica. Foarte buna!


Multumesc pt reteta :(

Sa va fie de mine :(

Dovada fotografica e foarte apetisanta :occasion14:


Multumesc :(
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi