Forum Culinar: Cotlet de porc, ciuperci, coniac - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cotlet de porc, ciuperci, coniac ceva idei?

#1 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 14 October 2010 - 04:57 PM

Am in frigider niste cotlet de porc, ciuperci,si cam atat.
Am citit pe undeva o reteta cu un sos deosebit cu ciuperci si coniac (am coniac, si ceva vin alb), era tare laudat sosul asta, nu-mi aduc aminte si pace cum era...Ceva idei?
Multumesc

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 October 2010 - 05:18 PM

Vezi postareaoanaC, la 14 October 2010 - 04:57 PM, a spus:

Am in frigider niste cotlet de porc, ciuperci,si cam atat.
Am citit pe undeva o reteta cu un sos deosebit cu ciuperci si coniac (am coniac, si ceva vin alb), era tare laudat sosul asta, nu-mi aduc aminte si pace cum era...Ceva idei?
Multumesc

Sosul deosebit cu cognac si vin alb de care vorbesti,care de altfel este extraordinar,e cu piper verde,nu cu ciuperci.
Asta daca vorbim de aceeasi reteta... :biggrin:

Asta este reteta pe care o stiu eu,si este a Andradei.
Eu o tot fac,si o tot fac...mmmmmm!Ce bine ca mi-ai amintit de ea chiar azi! :notworthy:

http://artaculinara....de-piper-verde/

Da tu ai putea rumeni olecuta ciupercile,si servi pe lînga cotletul cu sos.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 14 October 2010 - 05:33 PM

Mmmm sune bine reteta asta (am sa o fac cand vine Radu acasa) iti multumesc, o ratasem; din pacate n-am piper verde, si nici smantana.
Reteta din amintirile mele avea doar coniac (am mentionat vinul pentru ca-l am si pe asta), si ciupercutele se gateau alaturi de carne; am sa improvizez daca nu gasesc exact, numai ca-s grabita si singurica cu Delia, ceea ce-mi limiteaza libertatea de miscare destul de serios :notworthy:

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 October 2010 - 05:49 PM

Vezi postareaoanaC, la 14 October 2010 - 05:33 PM, a spus:

Mmmm sune bine reteta asta (am sa o fac cand vine Radu acasa) iti multumesc, o ratasem; din pacate n-am piper verde, si nici smantana.
Reteta din amintirile mele avea doar coniac (am mentionat vinul pentru ca-l am si pe asta), si ciupercutele se gateau alaturi de carne; am sa improvizez daca nu gasesc exact, numai ca-s grabita si singurica cu Delia, ceea ce-mi limiteaza libertatea de miscare destul de serios :biggrin:

Atunci draga mea uite ce asi improviza eu:asi face cotletele de porc pe gratar sau in tigaie cum preferi,ciupercile feliate le-asi trage la tigaie stropite cu vin si un trito(tocatura)de patrunjel si usturoi,asi asambla totul astfel:cotletul,deasupra cipercutele tocanate si trase la tigaie cum iti spusei deasupra lui,stropit cu cognacul ,si flambat in ultimul moment in fata sotului cu ochii cat china,zau ca nu e greu eu stiu ca asa asi face... :notworthy:

#5 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 14 October 2010 - 06:22 PM

Vezi postareaGeany, la 14 October 2010 - 05:49 PM, a spus:

Atunci draga mea uite ce asi improviza eu:asi face cotletele de porc pe gratar sau in tigaie cum preferi,ciupercile feliate le-asi trage la tigaie stropite cu vin si un trito(tocatura)de patrunjel si usturoi,asi asambla totul astfel:cotletul,deasupra cipercutele tocanate si trase la tigaie cum iti spusei deasupra lui,stropit cu cognacul ,si flambat in ultimul moment in fata sotului cu ochii cat china,zau ca nu e greu eu stiu ca asa asi face... :notworthy:

Multumesc Geany, cred ce asa am sa fac pana la urma, mai putin faza cu flambatul in fata sotului, el e zilele astea la Tg Jiu, eu acasa in Bucuresti, daca vede flacarile e nasol :biggrin:

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 October 2010 - 06:36 PM

Vezi postareaoanaC, la 14 October 2010 - 06:22 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 14 October 2010 - 05:49 PM, a spus:

Atunci draga mea uite ce asi improviza eu:asi face cotletele de porc pe gratar sau in tigaie cum preferi,ciupercile feliate le-asi trage la tigaie stropite cu vin si un trito(tocatura)de patrunjel si usturoi,asi asambla totul astfel:cotletul,deasupra cipercutele tocanate si trase la tigaie cum iti spusei deasupra lui,stropit cu cognacul ,si flambat in ultimul moment in fata sotului cu ochii cat china,zau ca nu e greu eu stiu ca asa asi face... :notworthy:

Multumesc Geany, cred ce asa am sa fac pana la urma, mai putin faza cu flambatul in fata sotului, el e zilele astea la Tg Jiu, eu acasa in Bucuresti, daca vede flacarile e nasol :D

Nu nu nu,gresit,gresit gresit,fa flama sa iasa scantei,asculta o vulpe batrana,o sa vezi ca se isca o ceva o alea,alea,crede-ma pe cuvant..... :biggrin:

#7 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 October 2010 - 08:34 AM

Oana, deci daca as fi în locul tau, as praji cotletele în unt amestecat cu un pic de ulei , apoi as deglasa tigaia cu cognacul (daca ti-e frica sa-l flambezi în tigaie, îl poti flamba separat, într-un ibric si abia dupa aia deglasezi) rîcîind bine sucurile lipite pe fund, as scurge si as da deoparte. Apoi as toca o echalota sau o ceapa mica si un catel minuscul de usturoi în unt, as adauga ciupercile, un praf de sare, un prafv de piper, si as sota pîna se evapora în totalitate zeama pe care o lasa. În momentul acela as turna deasupra sosul rezultat de la deglasaj, as lega totul cu u bucata de unt rece si as servi lînga cotlete. QED
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#8 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 October 2010 - 07:19 PM

Vezi postareaAlexandru, la 15 October 2010 - 08:34 AM, a spus:

Oana, deci daca as fi în locul tau, as praji cotletele în unt amestecat cu un pic de ulei , apoi as deglasa tigaia cu 50 ml cognac(daca ti-e frica sa-l flambezi în tigaie, îl poti flamba separat, într-un ibric si abia dupa aia deglasezi)+ 250 ml vin rosu rîcîind bine sucurile lipite pe fund, as scurge si as da deoparte dupa vreo 10' cind a mai scazut un pic. Apoi as toca o echalota sau o ceapa mica si un catel minuscul de usturoi în unt, as adauga ciupercile, un praf de sare, un prafv de piper, o frunza de dafin si as sota pîna se evapora în totalitate zeama pe care o lasa. În momentul acela as turna deasupra sosul rezultat de la deglasaj, as lega totul cu u bucata de unt rece si as servi lînga cotlete. QED



cu mici modificari pe ici (specificarile in carioca rosie :P ), pe colo (taiat carnea cubulete) au iesit niste cotlete yummy ! :D

multam de reteta ! :D

Imagine postata



#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 October 2010 - 07:55 PM

Vezi postareauptown girl, la 27 October 2010 - 07:19 PM, a spus:

cu mici modificari pe ici (specificarile in carioca rosie :) ), pe colo (taiat carnea cubulete) au iesit niste cotlete yummy ! :)

multam de reteta ! :floare:


Arata fantastic!Lecker de tot!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 October 2010 - 08:57 AM

Vezi postareaMaya, la 27 October 2010 - 07:55 PM, a spus:

Arata fantastic!Lecker de tot!


Merci de apreciere, Maya ! :scratch:

La cit de mult mi-a placut sosul asta, pe viitor l-as pune fara ezitare si linga niste antricoate de vita facute la cuptor sau pe gratar. :hungry:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi