Forum Culinar: Bomboane - de ciocolata si nu numai - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bomboane - de ciocolata si nu numai

#1 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 December 2009 - 03:45 PM

In primul rind un scurt istoric al Pralinelor

In 1671, un ajutor de bucatar dintr-un restaurant din Paris, a scapat pe jos un bol cu migdale curatate, pregatite pentru un desert. Bucatarul sef, dupa ce l-a trsonit usor pe ajutor, a adunat migdalele, si fiind in criza de timp, a adaugat peste ele zahar ars. In tot acest timp, Maresalul de Plessis-Praslin astepta nervos desertul sau. Cind a gustat din inventia bucatarului, s-a declarat foarte impresionat si cum era primul care a degustat, a cerut ca desertul sa fie denumit Praslin. In timp, atit numele cit si preparatul initial au suferit modificari.




Ciocolata facuta de maestri ciocolatieri, este obtinuta in urma unor procedee complexe si de durata. Ingredientele sint intotdeauna de foarte buna calitate, ceea ce face ca ciocolata sa fie considerata un cadou foarte special.
Desi e complicat sa confectionam ciocolata la nivelul marilor maestri, cu minim de echipament si cu un oarecare know-how, putem incerca!


Prima oara este creata umplutura - aici doar imaginatia noastra ne poate oferi limitele!
Apoi este creat exteriorul, care este fie cu ciocolata de fondare, fie prin decuparea diferitelor forme direct din umplutura.
Ultimul pas este decorarea, putind folosi: ciocolata, alune, nuci, cocos ...

Ciocolata de fondare - cooking chocolate - este o ciocolata care contine un procentaj mai mare de unt de cacao, facind mai facil lucrul la temperaturi inalte si asigurind fluiditatea ei. Ea poate fi alba, cu lapte sau amaruie.

Topirea se face numai la bain-marie - vas in vas - avind grija sa nu intre apa in vasul de topire.
Se incalzeste apa, dar nu se da in clocot, apoi se aseaza cel de al doilea vas dasupra, cu ciocolata taiata marunt. Se amesteca si cind apa s-a racit, se da vasul cu ciocolata de-o parte, iar cel cu apa se pune din nou la foc, pina la fierbere. Apoi se repeta pasii de mai sus, pina ce ciocolata ajunge la temperatura de 35C - o testati pe buze. Cind ajunge la temperatura aceasta de obicei este foarte lucioasa. Daca se incalzeste prea mult, trebuie lasata sa se raceasca pina la solidifcarea completa, si abia apoi reluam pasii de topire la bain-marie.
Umplutura pe care o folosim trebuie sa fie la temperatura camerei, altfel dupa fondare ciocolata isi pierde aspectul lucios, devine mata, decolorata, se poate chiar sparge sau transpira.

Odata facute, bomboanele se pastreaza cel mai bine in cutii de carton, intr-un loc uscat, ferit de lumina, racoros - 15-17C.
Se poate folosi o pelicula fina de plastic intre straturile de bomboane, pentru a impiedica lipirea lor.
raluca elena

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 December 2009 - 04:08 PM

Inainte de a posta retetele pe care le avem, vreau sa va arat citeva dinb ustensilele care ne sint necesare in confectionarea de bomboane:

grilajul este pentru a lasa bomboanele la uscat, vasele sint pentru topirea la bain-marie, furcile si spirala sint pentru fondare, termometrul nu e de ciocolata, dar isi face treaba, chesele sibnt din aluminiu si sint superb colorate:

Imagine atasata: 60_746762121d5e590dc01a1004c985976e.jpg

Imagine atasata: 60_62170302d6ac2cd3dee4501c64be3433.jpg

Iar aici am citeva sabloane de umplut, din pacate sint tare neclare, desi am incercat sa le pozez de 12 ori, nu reusesc sa scot ceva lizibil din poze:

Imagine atasata: 60_9853ce0e16b15c5083499f713e8b2c43.jpg
raluca elena

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 December 2009 - 04:09 PM

Chocolate almond truffles

24 bucati
Timp de preparare 50 min
Gatire 5 min

Ingrediente:
175 gr ciocolata neagra
2 linguri amaretto- lichior de migdale sau portocale
40 gr unt nesarat
50 gr zahar pudra
50 gr migdale macinate
50 gr ciocolata rasa

Metoda:
Se topeste ciocolata cu lichiorul, amestecind constant. Se adauga untul, si se amesteca pina la topire. Apoi zaharul si migdalele macinate. Se lasa la racit si apoi se formeaza 24 bilute. Acestea se dau prin ciocolata rasa si se pun pe chese, la frigier, pina la servirea propriu-zisa.



Cognac truffles

Ingrediente:
300 gr ciocolata neagra
100 gr frisca lichida neindulcita
80 ml coniac
100 gr unt nesarat
600 gr ciocolata cu lapte pentru fondare.

Metoda
Se incalzeste frisca cu coniacul – nu se fierb- apoi se adauga untul si ciocolata taiata grosier, care se amesteca pina se topeste. Intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu folie de plastic, se toarna compozita, se niveleaza. Cind s-a racit se taie patrate de 1x1 cm, si se formeaza bilele cu mina. Separat se topeste ciocolata de fondare, se trag in ciocolata bilele si se lasa la uscat. Se pun reci in chese.



Chocolate truffles

Ingredinete
175 gr ciocolata neagra
175 gr ciocolata cu lapte
100 gr frisca lichida neindulcita
80 gr unt nesarat
60 ml lichior de ciocolata
3 lingurite de ness

Metoda:
Se incalzeste frisca si se ia dupa foc. Se dizolva nessul in lichior, si se pun peste frisca, impreuna cu untul si ciocolata taiata marunt. Se lasa la racit si se bate cu mixerul pina ajunge la o consistenta spumoasa.
Chesele se ung cu ciocolata lichida si se umplu cu mixtura de mai sus, cu un pos de ornare. Se pot decora cu fire de ciocolata.
raluca elena

#4 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 December 2009 - 08:07 PM

Marzipan chocolates

Pentru marzipan:
200 gr migdale
3 migdale amare (aici sint si eu in ceata, asa scrie in reteta, asa va scriu si eu)
200 gr zahar pudra
2 linguri apa de trandafir
1 lingura cacao
1 lingurita coniac

Se pune la fiert 1L de apa, cind da in clocot se pun migdalele, si se da din nou in clocot, pentru 1 min, dupa care se scurg sis e spala in apa rece. Pielita va iesi foarte usor, dupa care se vor lasa migdaleel decojite la uscat, aproximativ 1 h.
Apoi se macina marunt, se amesteca cu zaharul pudra, si apoi se mai macina odata. Se pun apoi in bol, si se adauga apa de trandafiri, coniacul si cacao. Daca e foarte tare aluatul se mai pot adauga citeva picaturi de apa.
Se presara suprafata de lucru cu zahar pudra, si cu o merdenea se intinde aluatul, cu o grosime de 2 cm.
Se decupeaza cu ce forma doriti.

Pentru decoratii
100 gr ciococalata neagra de fondare
alune, migdale tocate

Dupa decupare, se trag bomboanele in ciocolata, si se presara alune sau migdale deasupra.


Apricot marzipan chocolates

Ingrediente:
200 gr marzipan
50 gr unt
80 ml lichior de caise
600 gr ciocolata cu lapte de fondare
fistic tocat

Metoda
Florentine:
Pe o hirtie cerata de pergament, se intind aprox 6 linguri de ciocolata topita, si se niveleaza in strat de min 3mm. Inainte ca ciocolata sa se solidifice total, se decupeaza florentine in forma rotunda, cu diametrul de max 2.5 cm.

Umplutura:
Se amesteca untul cu lichiorul si cu marzipanul pentru a obtine o mixtura moale, care se poate turna cu posul. Cu capul rotund se vor forma sfere din umplutura peste florentine. Cind florentinele si umplutura se usuca, dupa cca 4 h, se fondeaza in ciocolata, dupa care se pun pe un gratar, la uscat din nou. Se presara cu fistic.
raluca elena

#5 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 December 2009 - 08:33 PM

Armagnac prune truffles

Ingrediente
250 gr prune uscate, dar moi
100 ml Armagnac
250 gr ciocolata amara
250 ml frisca lichida neindulcita
60 gr unt nesarat


Pentru fondare si decorare:
425 gr ciocolata de fondare
sau
425 gr ciocolata amaruie + 1 lingura ulei nearomat
60 gr ciocolata cu lapte
60 gr ciocolata alba


Metoda
Se pun prunele la inmuiat in Armagnac cu 5 zile inainte.
Se topeste ciocolata, cu frisca si untul. Se pun prunele la scurs, pastrind lichidul care nu s-a absolvit. Se toaca si se amesteca in ciocolata impreuna cu 2 linguri din armagnacul ramas. Se pune o folie peste bol si se da la rece 1 zi.
Se formeaza bile, se pun pe hirtie cerata si se dau iarasi la rece.
Se topeste ciocolata de fondare, se trag trufele in ciocolata. Nu lucrati cu multe odata, pastrati-le la rece pina sinteti gata sa va ocupati de ele. Se pun apoi din nou pe hirtie cerata, la uscat.
Cu un con, puteti sa ornati trufa uscata cu ciocolata alba sau cea cu lapte.



White chocolate truffles


Ingrediente:
180 gr ciocolata alba
75 gr unt nesarat
3 linguri frisca lichida neindulcita
½ lingurita lichior portocale
2 linguri de cacao

Metoda:
Se topeste ciocolata cu untul si frisca, si s elasa la racit. Cind mixtura e rece, se adauga lichiorul. Se acopera cu o folie si se da la racit 2 h. Se formeaza bile mici care se redau la frigider dupa formare. Cind sint iarasi racite, se pravalesc prin cacao, pina se acopera complet.
raluca elena

#6 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 10:26 PM

Ralucaaaaaaaa :drool: mi-am facut cadou de 4 decembrie (nu stiu ce mos e, dar trebuie sa fie unul) un set de bombonit ca al tau. :appl: E varianta mai soft, adica pentru incepatori ca mine, fiindca n-are fiare, ci plastice pe post de furculite si n-are gratar. A, si n-are fustite colorate. Poate-i fac poza si-l pun, dar l-am folosit deja. :appl:
Imagine postata

#7 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 10:36 PM

Prolifica esti, BonBon!
hai baga o poza sa vad si eu ce si cum!


PS. Deci sa inteleg ca te cheama Vineri? sau 4? :laughing7:
PPS. vreau si poze cu bomboane :appl:
raluca elena

#8 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 11:08 PM

Ia te uita ce minunie :laughing7:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 58_6b0d241292786f2391899502cee6614e.jpg
  • Imagine atasata: 58_7c733d1896a589ea1e400e1357ad7b37.jpg

Imagine postata

#9 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 12:36 AM

Setul ala il am si eu BOnBOn
TCM? :roll:
raluca elena

#10 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 08:01 AM

Nu, e un magazin in Amzei cu chestii din alea pe care le prezinta la televizor, stii tu, suna acum si primesti si-un sort, daca suni fix in 2 minute mai primesti si manualul de instructiuni, daca nu, ti-l povestim. :lol:
Ei unii din astia au si magazin. E clar ca-i mai de copii al meu, ca are furculitele de plastic. :occasion14:
Dar eu m-am bucurat enorm cand l-am vazut si-a mai fost si 39 de lei. :laughing7:
Imagine postata

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 10:22 AM

Pai l-ai luat bine, setul meu a fost incomplet si cu un miner stricat, si l-am luat cu 30, redus de la 60. Deci tot il luam mai scump de la TCM. Dar setul de furculitioane si chesele de aluminiu, gratarul si restul sint luate in alt set, tot de la TCM. Ala il am de muuuult, nu mai tin minte cit am dat pe el, dar pina acum si-a scos banii!

Edit ca am uitat sa zic ca stiu dugheana, era una la vinzare, care pe linga ca era buna sa-ti acresti ciorba cu ea, mai si fuma! Am iesit intr-o vitezaaaaaaaaaaaaaa!
raluca elena

#12 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 10:41 PM

Eu am bombonit pentru Moshu.

Bomboane Carpati: cantitati egale de fructe+seminte si ciocolata. Eu am avut 150 gr stafide, 150 gr nuca si 300 ciocolata. Am facut atit din ciocolata alba cit si din cea neagra.

Imagine atasata: 60_97748e55f1e70e3b60481e7219bdab59.jpg

Imagine atasata: 60_01b202373b58a83c85348aafbbec2574.jpg

Se amesteca seimtele si fructele cu ciocolata si apoi se pun cu linbgurita la uscat, pe hirtie cerata. Ingheata foarte repede. Toata procedura dureaza maxim 30 min.

Bomboane cu visine in alcool: visine, fondant, ciocolata.

Imagine atasata: 60_5f4b9a2431dbbedba750ae6d2550e4ba.jpg

In mod normal se fac cu fondant de cofetarie, dar eu n-am avut si am inlocuit cu glazura de la Dr. oetker. Se usuca mult mai greu decit fondantul, dar nu mai aveam timp sa incerc sa caut, asa ca...Este necesar ca visina sa fie trasa prima oara in fondant, ca altfel e posibil ca alcoolul sa topeasca ciocolata.

Fondantul meu - glazura de lamiie:

Imagine atasata: 60_f2ec137d0f134ed6cefa69e6e6f9c779.jpg

trag fiecare visina si o las la inghetat pe hirtie:

Imagine atasata: 60_a439148b289ef7426acdd4cb335fe21b.jpg

apoi le trag in ciocolata, si le pun la uscat pe decor de ciocolata, din 2 motive : nu mai face talpa ciocolata, si se si desface foarte usor, fara sa se sparga.

Imagine atasata: 60_66fcdd2a2b7f38aa4007519c04ccb259.jpg

cind se pot muta usor, le pun pe o tava la uscat, pina a doua zi. Nu le pun la frigider, ca se pateaza sau transpira.

Imagine atasata: 60_93c1824f0c880180a295fb0520d9d599.jpg


Praline cu migdale

Am facut umplutura, reteta este deja postata aici. Am rulat cit de egal am putut eu, dar fara subler, ca era la Maya:

Imagine atasata: 60_fcb57d3e9b6b0aed053ee5602be60a0c.jpg

si am glazurat imediat dupa ce am terminat cu visinile

Imagine atasata: 60_1b09305ebf2da72e2f724af0d47cf29e.jpg

voila:


Imagine atasata: 60_b9ca219c41123392256803bbfd192f06.jpg

Imagine atasata: 60_19a32b4efb3f33b28d3139aa2fd10957.jpg
raluca elena

#13 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 December 2009 - 12:57 AM

Raluca frumoase bomboane,felicitari :floare:
si eu fac o sa pun si eu retete
cele cu visine si fondante chiar des,uite pun o poza mai veche
Imagine atasata: 281_bb73cc784086a686c15dc54fc62f849e.jpg
Imagine atasata: 281_417d2a54477f641841c307dcd93dbeab.jpg

#14 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 12:12 PM

Natasha, superbe ale tale!
Faci cumva fondantul tu? Pui o reteta? :appl:
raluca elena

#15 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 December 2009 - 12:56 PM

Raluca, ce mi-as infinge coltisorii in bomboanele tale :) :appl: :oops:
Imagine postata

#16 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 02:29 PM

scuze, sophie, dar le-am dat! nu pot trai cu dusmanul in casa! :D
raluca elena

#17 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 03:29 PM

Raluca, m-ai topit cu bomboanele tale :D ! Felicitari!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#18 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 December 2009 - 03:30 PM

raluca elena a spus:

scuze, sophie, dar le-am dat! nu pot trai cu dusmanul in casa! :D

:-* De ce le-ai dat pe toate, aratau asa de bine?!?! :pupic: M-am supalat, ca Cody!! :-*
GEORGIA

#19 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 December 2009 - 10:17 PM

Raluca! :violent6: Cum adica le-ai dat fara sa ma chemi la degustare? :notworthy: Pai stii ce repede rapuneam dusmanul? :sad3:
Alea cu visine m-au omorat. :sad1:
Am si eu fondant, dar de caramel, ala-i bun? De unde-ai luat ciocolata Horeca? Vad ca-i lucioasa si faina.
Poate-mi zici secretul cu ciocolata alba, ca la mine nu se topeste cum trebuie.
Natasha, si-ale tale visine imi fac cu ochiul, chiar, tu ce fondant ai pus?
Imagine postata

#20 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 December 2009 - 10:32 PM

Eu am gasit in Metro ciocolata Horeca.
Fetelor,minunate bombonele :notworthy:


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi