Forum Culinar: Subiect dedicat postarii retetelor care participa la Concursul: Aperitive delicioase - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Subiect dedicat postarii retetelor care participa la Concursul: Aperitive delicioase

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 October 2010 - 10:22 PM

Acest subiect este dedicat exclusiv postarii retetelor care participa la Concurs: Aperitive delicioase.

Userii care participa la concurs, in ordinea in care au publicat retetele:

1. La-Chef-A - Pinguini
2. Petunie - Oua umplute cu ciuperci
3. cec - Cosulete de rosii cu ciuperci pane umplute
4. aura - Aperitiv cu dulceata de ceapa
5. Lapona Enigel - Spuma de usturoi cu vinaigrette de espresso
6. Geany - Salata beof
7. laura_lala - Chiftelute "mai altfel"
8. 9Ramy9 - Pateu de pui
9. Luminis - Mini pizza
10. bbenyci - Chec aperitiv
11. Ioana - Aperitiv surpriza

#2 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 26 October 2010 - 07:51 PM

PINGUINI

Un aperitiv haios care cere mai multa indemanare si imaginatie decat ingrediente. Am folosit masline negre fara samburi Kalamata, 1 morcov, branza crema Philadelphia.
Se taie morcovul felii de 1 cm, se cresteaza un sfert din felie si se pastreaza bucata pentru ca o vom folosi pe post de cioc. Se taie o maslina pe lung, se umple cu branza se aseaza apoi vertical pe felia de morcov , se potriveste capul in pozitie orizontala cu ciocul prins in loc si se infige o scobitoare din cap pana in picioare ca sa stea totul perfect drept. Sa va mai spun cat sunt de deliciosi......:occasion15:

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-701-1288115272.jpg




#3 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 26 October 2010 - 11:56 PM

OUA UMPLUTE cu ciuperci

Daca La-Chef-A prezinta un aperitiv haios,eu va prezint unul banal,cunoscut de toti,dar buuun-bunut!

Am fiert cateva oua(vreo 14,parca),le-am lasat la racit,le-am curatat de coaja,le-am injumatatit,am scos galbenusul si le-am pus deoparte.

Pentru umplutura am folosit cam 400 g ciuperci(Champignon),putina ceapa,putin usturoi,sare,piper,o lingurita de mustar,o lingura de Creme Fraiche si galbenusurile de la oua.Ciupercile,ceapa si usturoiul le-am dat 10 minute la microunde(intr-un vas pt micro/s-au "fiert" practic).Dupa alea 10 minute le-am scurs de lichidul lasat,am adaugat restul ingredientelor si am macinat totul impreuna.

Cu compozitia rezultata am umplut jumatatile de oua,am "decorat" cu ceapa ciorii si sunca din Romania(ultima bucata de sunca)

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-59-128813010579.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-59-128813013005.jpg

Manchmal ist weniger einfach mehr....

#4 Useril este offline   cec 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 571
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 October 2010 - 08:05 PM

Cosulete de rosii cu ciuperci pane umplute

inspiratie ani67 :P
ciuperci, cascaval, sunca presata, ou, faina, pesmet, sare, ulei, cateva scobitori.


Ciupercile se curata si se rupe codita.Cascavalul si sunca se taie bucatele. In palariile ciupercilor, se pune bucatele de cascaval de sunca si iar cascaval. Si apoi se unesc cate doua si se prind cu o scobitoare trecuta prin ambele palariute. Se trece fiecare pereche de ciuperci prin faina,apoi prin ou batut si in final,prin pemet. Se prajesc ciupercile umplute intr-o tigaie cu ulei incins,pana cand se rumenesc frumos pe toate partile.Se scot pe servetele absorbante si cand se racesc putin ,se indeparteaza scobitorile. Se aseaza in cosuletele de rosii pregatite pt ele. Sunt un aperitiv deosebit de gustos si aspectuos.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-91-128846182149.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-91-128846167945.jpg
mami de fetite si baietei (2+2)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

Timpul tău este viaţa ta, de aceea cel mai mare dar pe care îl poti face cuiva este timpul tău

http://detoatepentru...y.blogspot.com/

#5 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 November 2010 - 10:26 PM

Eu vin cu un aperitiv foietaj, rapid si usor de facut.

E nevoie de un aluat de foietaj din care taiem patratele. Le intepam la mijloc ca sa nu se umfle si punem deasupra o lingurita de dulceata de ceapa si un cubulet de branza (eu am pus de tip cheddar, dar poate fi mai moale). Se presara frunzulite de thyme si se baga la cuptor la 180C timp de 10-15 min.
Dulceata de ceapa am facut-o din 500 g ceapa alba, 2 linguri ulei, 2 lingure zahar brun, 50 ml otet de vin rosu, sare si piper. Am taiat ceapa solzisori, am pus-o pe foc impreuna cu uleiul si am lasat-o pana devine translucida. Am adaugat zaharul, otetul, sarea si piperul si am lasat-o pe foc inca 30 min pana capata o culoare bruna.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-341-128890233597.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-341-1288902324.jpg

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2010 - 09:36 PM

Spuma de usturoi cu vinaigrette de espresso este o reteta extrem de usoara si poate servi de aperitiv la un meniu fie bazat pe carne fie pe peste, fie chiar si unul vegetal. Sursa mea de inspiratie: Choupette.

In total mi-a luat jumatate de ora. Iata pasii retetei:

1. 3 capatani de usturoi se curata si li se scoate inima cateilor de usturoi. 2. Se oparesc de 7 ori, apoi se pun 5 minute la fiert cu 200 ml frisca lichida. 3. Intre timp muiati 100 g paine alba si 100 g migdale fin macinate cu 200 ml lapte si 8 cl ulei masline. In alt recipient muiati 12 grame gelatina. 5. Cand usturoiul a clocotit, piureiati totul bine, adaugati gelatina muiata, miezul de paine si migdalele muiate in lapte. Asezonati cu sare si piper proaspat macinate. Puneti in forma. 6. Lasati 6 ore la frigider. 7. Vinaigrette-ul se face dintr-o lingura de ulei de masline cu o lingura de cafea espresso. Aranjati pe farfurie dupa preferinte si imaginatie. Et voilà:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-12-128907200611.jpg
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-12-128907208256.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 November 2010 - 03:31 PM

Draga Foxy vin si eu sa te onorez cu prezenta,se apropie sarbatorile si salata beof a devenit nelipsita de la masa de sarbatoare a multor romani,nu stiu cum sa o numesc in mod corect asa ca esti libera sa modifici titlul dupa cum crezi tu de cuviinta,boeuf s-ar fi numit daca ar fi avut la baza carne de vitel,avand la baza piept de pui s-ar numi poule,dar suna cam rau nu da bine,daca n-ar fi avut carne deloc ci doar legume,alla russe(sau russa).Aceasta reteta est f. versatila intrucat fiecare o face dupa gustul lui propriu,eu va prezint aici:

Salata beof alla Geany,super rapida...

Un piept de pui se pune la fiert in apa rece,se spumeaza,cand nu mai face spuma se adauga o ceapa blonda intreaga cu tot cu foile exerne(da gust si da o culoare frumoasa supei)careia i s-a facut o crestatura in cruce sus,2 morcovi,o radacina de telina,si una de pastarnac,dupa 10 minute de clocot se adauga si 4-5 cartofi,toate legumele curatate si spalate se pun intregi,se pune sare.Exista un motiv intemeiat pt. care am numit-o rapida,pt. ca in acest timp nu stam ca ne sta norocul,asa ca punem manuta pe mixerul vertical,pe care fox il ofera castigatorului,si facem o maioneza intr-un minut astfel:
In cana(recipientul mixerului),spargem un ou intreg,adaugam 1 lingurita de mustar,1 lingura de zeama de lamaie ,si un praf de sare,completam cu 200-250 ml. de ulei,introducem piciorul mixerului vertical in recipient,il sprijinim de fundul recipientului pe mijloc,si aici e tot spilul,tinem cu mana stanga de recipient si cu dreapta actionam mixerul vertical,fara sa-l miscam,v-om observa ca se formeaza pe fund maioneza imediat,deasupra balteste uleiul,nu miscam stanga dreapta deloc ci-l urcam usor de tot in sus(atentie ca are tendinta sa va traga mana in jos)brat de fier si urcati-l usor in sus sa se inglobeze uleiul.In functie de cat de groasa dorim maioneza noastra,inchidem mixerul il pozitionam iar pe fundul vasului si iar il urcam usor in sus.Repetam de 2-3 ori pana suntem multumiti de consistenta,sincer e mai mult de scris ca de facut,ia doar 1 min. la propriu.Asta e unul din motive pt. care am ales reteta asta sa fac reclama produsului oferit de Fox.Aceasta maio' se preteaza f. bine si la ornat am facut anume o poza cu ea pusa cu spritu' ca sa va demonstrez...

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-405-128948064679.jpg

Cum maioneza ne ia 1 min. mai avem suficient timp sa maruntim vreo 5 castraveciori murati,ii facem cuburele si-i stoarcem in maini(ca sa nu balteasca apoi in salata).Cand au fiert legumele atat cat sa intre furculita in ele,scurgem de zeama(buna de facut supa ciorba sau folosita ca baza la alte mancaruri),lasam sa se raceasca totul f. bine ,e f. important ,si taiem si legumele cuburele,carnita daca aveti rabdare sa o desfaceti suvite cu degetelele,se va impleti tare frumos in salata ,legand-o tare fain fata decat daca ati taia-o cuburele,diferenta va fi relevanta,amestecam cuburelele cu 1-2 linguri de mustar si 2/3 din maioneza(eu am facut din 2 oua,voi faceti cat de maionezoasa o vreti si va place)gustati de sare si piper,si montati pe platou,Se orneaza cu restul de 1/3 de maio.Eu in acest caz am vrut sa fac o crenguta de brad ,asa ca am facut un schelet din cateva aschii de coaja de castravecior,imbracat cu frunzulite de patrunjel verde proaspat,sa creez crenguta mea de brad,am taiat cu un capacel de pix(sau carioca )mici cerculete de morcov murat si gogosar murat sa fac globurile,tot din coaja de catravecior facut lumanarele 3 si flacaruia portocalie din morcov,pe margini facut riduri cu furculita(din cauza de lene mare)si un cadru din feliute de maslinute sa aiba o finalitate,si cascaval ras sa fac sa ninga...

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-405-128948065358.jpg

Poate fi o ideea....''La multi ani!''forumului nostru si viata lunga...

#8 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 14 November 2010 - 01:28 AM

Chiftelute "mai altfel"

Asa se cheama reteta, o adaptare a mea adusa chiftelelor clasice. Aceste chiftelute pot fi servite ca aperitiv cald ori rece, pe un platou cu alte bunatati, ori ca felul 2. Ideea acestei retete mi-a venit din cauza dietei Montignac pentru slabire, dieta ce nu permite consumul de alimente cu un indice glicemic mai mare de 50 si interzice amestecul de alimente cu IG intre 35-50 cu grasimile. Este o dieta elaborata, e o stiinta, un mod de viata, fetele au deschis aici un topic unde cei interesati pot aprofunda.

Ingrediente (pentru 15 chiftele medii):

250 g carne tocata
100 g seminte de floarea soarelui crude (IG 35)
1 lingura seminte susan (IG 35)
1 ceapa medie tocata marunt
5 linguri de tarate de grau (IG 15)
1 ou mare
2 linguri de ulei de masline
1 lingurita praf usturoi
piper si sare dupa gust

Se amesteca toate, iese un maglavais din care rotunjiti chifelutele dupa cum va place. Eu le-am facut clasice, medii si turtite in palma. Se pot praji in ulei ori pune la cuptor. Eu le-am prajit.
Aceasta e a doua oara cand le prepar, prima data am framantat carnea cu un praf de bicarbonat de sodiu si au avut gust de mititei. Acum le-am facut "natur". Sunt foarte bune in ambele feluri.

Vad ca ati pus doar cate o poza, maximum 2, eu am 7 ca-i tot procesul de fabricatie. Sper ca nu-i interzis sa le pun pe toate... ;)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969015025.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969015144.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969015242.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969015423.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-12896901561.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969015731.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-97-128969014929.jpg

Pana si pisicului i-a placut ideea, bine ca nu le facusem rotunde! ;) Pofta buna! ;)

#9 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 14 November 2010 - 10:26 PM

PATEU DE PUI


Imagine atasata: monthly_11_2010/post-162-128976505946.jpg

Aceasta reteta am luat-o de la Rossa-di-sera.
Pentru acest pateu avem nevoie de:
-200 grame de pui fiert(fara piele)
-patrunjel verde,sau marar,sau alte verdeturi
-1 lingura de capere
-2 filete de ansoa
-1 catel de usturoi(facultativ)
-cateva migdale
-50-100 ml. de supa de pui calduta
-2 linguri de suc de lamaie
-sare,piper

Se pun toate ingredientele in robot,mai putin supa care se pune treptat in functie de cremozitatea dorita a produsului final.
Se serveste pe felii de paine.Eu am facut paine integrala.

#10 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 19 November 2010 - 10:58 PM

Acest mini pizza sunt inspirate de pe blogul Laurei Adamache, unde arunc mai mereu cate un ochi. Au fost prestate in urma cu cateva zile dar am amanat postarea in speranta ca voi produce ceva mai reusit, insa inspiratia mi-a jucat si de data asta feste.

Aluatul de foietaj este unul special, care se face extrem de usor. Avem nevoie pentru el numai de 150 g urda de vaca (home-made, la mine), 150 g unt, 150 g faina si putina sare.
Se framanta un aluat din toate acestea. Va iesi lipicios, dar se impacheteaza cu pelicula alimentara si se da la frigider pentru vreo 2 ore, timp in care se va intari perfect. Dupa acest timp se scoate din frigider si, pe masa din belsug infainata, se intinde o foaie groasa de 0,5-0,8 cm. Se taie cu o forma rotunda cerculete si se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Catorva dintre cerculete li se decupeaza mijlocul si acest "inel" se lipeste cu albus de ou peste un cerc intreg, rezultand un fel de cosulet. Se ung cerculetele cu sos de tomate si se presara cu putin bacon maruntit si o feliuta de mozzarella. Nu puneti multa umplutura pentru ca nu va creste. Se coc la foc mediu pentru 10-15 min, in fuctie de cuptor.
Se scot din cuptor; mini pizza este gata. Dupa ce se racesc, cosulete se umplu cu pasta de ton, care se obtine prin mixarea unei conserve de ton in ulei (nu in suc propriu, ca lasa multa apa, si patiti ca mine) cu o ceapa tocata fin, 3 fire de patrunjel, zeama de lamaie, sare si piper, fiecare dupa gust. Se decoreaza cu masline megre.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129020010366.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129020011479.jpg

Bine inteles ca uitasem de bilet...

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129020012456.jpg



#11 Useril este offline   bbenyci 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationarad

Postat 21 November 2010 - 12:35 AM

Vin cu mari emotii este pentru prima data cand particip si nu mi-a fost usor sa ma urnesc din loc si sa ma incumet totusi sa postez ceva reteta fiindca nu prea ma lasa fetele mele dar promit ca am sa va onorez mai des.
Vreau sa va doresc bafta fetelor si forumului nostru drag ii doresc multi, multi ani de experiente si retete inedite, ca noi avem ce invata de la voi.

Aceasta reteta am descoperit-o de ceva timp de pe un blog si anume Gourmandine mi-a placut mult aceasta idee si am sa va arat si voua, poate va roade curiozitatea si o incercati.

Chec aperitiv

Ingrediente:

200gr faina
6 oua
100g masline negre fara samburi
100g masline verzi fara samburi
400g sunca (parizer sau salam)
150g telemea de oaie
200ml lapte
2 felii de gogosar murat
4 linguri de ulei
1 pliculet praf de copt
85g cascaval
piper si sare dupa gust

Mod de preparare:
Pentru inceput taiem sunca cubulete, radem cascavalul pe razatoarea mare, telemeaua se faramiteaza cu furculita sau se da tot pe razatoare, maslinele se taie bucatele mici, apoi se taie cubulete si feliile de gogosari. Se ia faina se pune intr-un bol si se amesteca cu praful de copt.
Intr-un castron spargem ouale si le mixam bine pana isi dubleaza volumul.Adaugam laptele si telemeaua si le amestecam pana se omogenizeaza compozitia, apoi adaugam faina cu praful de copt si le amestecam din nou.Peste aceasta compozitie se adauga sunca, maslinele, gogosarul murat, cascavalul, uleiul si potrivim de sare si piper. Se amesteca din nou si compozitia se toarna intr-o tava de chec tapetata in prealabil cu hartie de copt.
Se da tava la cuptorul preincalzit la foc mic spre mediu pentru aproximativ 45 de minute . Se scoate din cuptor pentru a o incerca cu scobitoarea si cand s-a rumenit este gata.
Este un aperitiv foarte gustos si merge foarte bine la ocazii speciale.
Pofta buna!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-421-129029196369.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-421-129029201268.jpg

Imagine postata

Arienne Sophie

Imagine postata
Nicole Anamaria

http://bbenyci.blogspot.com/

#12 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 November 2010 - 07:19 PM

Aperitiv surpriza

  • 2 role branza de capra
  • 4 fasii sunca
  • 8 fasii zucchini
  • 1 l-ta pesto
  • 2 l-ta zeama lamaie
  • 1 lingura ulei
  • salta, busuioc si cerry tomate pt decor


Se invelesc rolele de branza in felii de sunca, respectiv zucchini si se prajesc in ulei/eu de arahide) pt. 1-2 minute.
Se servesc cu vinegreta de pesto pe pat de salata.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-479-129035994622.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-479-129035996916.jpg
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi