Forum Culinar: Ce aparat recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce aparat recomandati?

#21 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 07 June 2012 - 08:11 PM

 Alexandru, la 07 June 2012 - 06:10 PM, a spus:


Nu e rau, dar e un model de acum vreo 6 ani. Acum depinde si de pret, si de obiectivele cu care vine :D


Pretul e 700lei, nu e nou, e un second iar obiectivul habar n-am de care e. Pe el scrie asa: EFS 18-55mm, daca asta o fi tipul obiectivului.
Ideea e ca eu vreau un aparat care sa scoata torturile mele cat mai apropae de realitate ceea ce sapuniera mea nu poate face.
Stiu ca pentru asta as avea nevoie de un aparat mult mai bun si de o generatie mai noua dar deocamdata nu mi-l permit.
Nu stiu ce sa fac. Inafara ca e un tip vechi ar mai fi si alte dezavantaje? Crezi ca pot sa obtin cu el ce-mi doresc? Asta bine-nteles daca invat si sa-l folosesc.
Multumesc!!!
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#22 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 June 2012 - 09:27 PM

Ramo eu am un 500D, cerd ca-i un pic mai nou decat cel pus de tine.Eu il am deja de 3 ani.Si sper sa-l mai am inca pe atat.Mi-e tare drag.Am inceput cu obiectivul baza, am invatat, am studiat, am dat cu capul, m-am enervat, m-am insultat singura si-am luat-o iar de la capat.
Acum am alt obiectiv(50mm), nu cel de serie.Desi pentru inceput e bun cel de serie.

Eu cred ca pentru inceput si la pretul ala(cam 200 de euro, nu?) e bun. :D Dar asigura-te ca-i in buna stare.Dupa umila(si inexperta) mea parere e numai bun de invatat cu el.
La inceput e normal sa-l lasi pe automat si face el treaba.


Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, dar da-ne de stire ce ai facut ca vrem sa te mai vedem ca ne-a fost dor de tine. :D

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2012 - 09:53 PM

Eu am EOS 400 D si înca sînt foarte multumita de el, cu toate ca e mosh! Modelul nu face poza, ci fotograful! (Nu întelegeti gresit, ca m-as lauda cumva. Nu fac vreo aluzie la taletele mele. Sînt oceane departare de a ma numi fotograf!!! )
Nici macar nu stiu de cînd îl am. De mult! =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 June 2012 - 10:00 PM

 Maya, la 07 June 2012 - 09:53 PM, a spus:

Modelul nu face poza, ci fotograful! ()


Asa zic si eu.Se pot face miracole si cu o compacta.Daca te aplici, experimentezi si te documentezi un pic, normal.

#25 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 07 June 2012 - 10:35 PM

 Eataly, la 07 June 2012 - 10:00 PM, a spus:

 Maya, la 07 June 2012 - 09:53 PM, a spus:

Modelul nu face poza, ci fotograful! ()


Asa zic si eu.Se pot face miracole si cu o compacta.Daca te aplici, experimentezi si te documentezi un pic, normal.

Multumesc mult fetelor de raspuns. In procent de 99 din 100 il iau.
Maya nu pot sa cred ca faci pozele alea cu un aparat ca asta. Nu poti imprumuta ochiul si degetele tale macar pana invat si eu cate ceva?
E ca un avion pentru mine, sper sa reusesc maine sa-l bibilesc, l-am primit acuma seara de proba. Acuma postere nu ma astept sa fac dar macar o poza care sa scoata in evidenta subiectul vreau si eu.
Eataly, sa stii ca mai dau pe aici destul de des asa in fuga. Traiesc cu voi multe emotii. Inca n-am mers la dezvirusare de forum =))
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#26 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 June 2012 - 10:11 AM

Ma bucur ca esti cu noi. :-*
Ce-ti fac Strumfii?

#27 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 10 June 2012 - 08:32 PM

 Eataly, la 08 June 2012 - 10:11 AM, a spus:

Ma bucur ca esti cu noi. :D
Ce-ti fac Strumfii?

Strumfii mei se strumfesc care mai de care. Sunt prea smecheri si plini de viata, dar asta e foarte bine!
De Manu nu te intreb ca am vazut-o zilele astea cu inghetata in maini asa ca stiu ca-i merge bine :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#28 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 June 2012 - 12:49 PM

 Maya, la 07 June 2012 - 09:53 PM, a spus:

Modelul nu face poza, ci fotograful!


Aceasi parere! Body-ul (adica aparatul) daca are sensor full frame inseamna ca daca e sa faci poze cu un ISO ridicat nu va apare zgomotul de imagine DAR, obiectivul bun, de calitate este cel care te va ajuta cel mai mult.

Pentru tine Ramo fotografia de produs e ceea ce te intereseaza. Si pentru aceasta ai nevoie sa-ti faci propriul studio care are nevoie de anumite produse.

Varianta cea mai ieftina ar fi sa-ti improvizezi un studio si anume unele din aceste produse sa le faci tu (e clar ca nu vor fi la fel ca si cele destinate pentru asa ceva) dar, macar scapi mai ieftin.Pe google gasesti multe tutoriale cum sa improvizezi un studio dar, mai ales anumite elemente necesare in fotografia de produs, cu ce le poti inlocui sau cum le poti executa-face.Cateva dintre ele parca ti le-am enumerat intr-un pm.

Pentru a face un studio nu ai nevoie de o intreaga camera ci doar de un colt, o parte si asta pentru ca vei fotografia doar torturi.

Degeaba ai un aparat de ultima generatie daca nu ai elementele necesare pentru fotografia de produs si anume un studio, o lumina ba chiar doua...etc.

Sau varianta cea mai costisitoare e un obiectiv cu o deschidere a diafragmei cat mai larga adica F 1,4 csau F 2,8 insa si aici ai nevoie de cateva produse de studio.

Recomand sa-ti improvizezi tu un studio (e variant ieftina) ….. pe forumurile Canonistilor sau Nikoistilor gasesti info la cum sa-ti faci tu produsele necesare in fotografia de produs. Astfel vei reusi sa scoti poze foarte frumoase, bune.

#29 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 11 June 2012 - 07:23 PM

 yoyo, la 11 June 2012 - 12:49 PM, a spus:

 Maya, la 07 June 2012 - 09:53 PM, a spus:

Modelul nu face poza, ci fotograful!


Aceasi parere! Body-ul (adica aparatul) daca are sensor full frame inseamna ca daca e sa faci poze cu un ISO ridicat nu va apare zgomotul de imagine DAR, obiectivul bun, de calitate este cel care te va ajuta cel mai mult.

Pentru tine Ramo fotografia de produs e ceea ce te intereseaza. Si pentru aceasta ai nevoie sa-ti faci propriul studio care are nevoie de anumite produse.

Varianta cea mai ieftina ar fi sa-ti improvizezi un studio si anume unele din aceste produse sa le faci tu (e clar ca nu vor fi la fel ca si cele destinate pentru asa ceva) dar, macar scapi mai ieftin.Pe google gasesti multe tutoriale cum sa improvizezi un studio dar, mai ales anumite elemente necesare in fotografia de produs, cu ce le poti inlocui sau cum le poti executa-face.Cateva dintre ele parca ti le-am enumerat intr-un pm.

Pentru a face un studio nu ai nevoie de o intreaga camera ci doar de un colt, o parte si asta pentru ca vei fotografia doar torturi.

Degeaba ai un aparat de ultima generatie daca nu ai elementele necesare pentru fotografia de produs si anume un studio, o lumina ba chiar doua...etc.

Sau varianta cea mai costisitoare e un obiectiv cu o deschidere a diafragmei cat mai larga adica F 1,4 csau F 2,8 insa si aici ai nevoie de cateva produse de studio.

Recomand sa-ti improvizezi tu un studio (e variant ieftina) ….. pe forumurile Canonistilor sau Nikoistilor gasesti info la cum sa-ti faci tu produsele necesare in fotografia de produs. Astfel vei reusi sa scoti poze foarte frumoase, bune.


Din experienta proprie, un obiectiv cu deschidere de f 1:4 nu numai ca este extrem de costisitor dar mai e si îngrozitor de greu sa faci focusul pe un obiect la deschidere maxima.
Pentru fotografie de produs, as investi mai degraba într-un obiectiv de f2:8 Macro 1:1 de preferinta Sigma, sub 350€, si un kit lightcube, între 40 si 100€, în functie de dimensiuni.

Imagine postata
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 June 2012 - 07:33 PM

Da, mini studiourile astea nici macar nu-s scumpe. Pentru prezentarea torturilor, cred ca ar fi super! Zic pt. Ramo :)
Setul asta din poza pusa de Alex costa chiar sub 40 euro. Fara camera :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 11 June 2012 - 08:29 PM

Wow kitul asta cub e super tare. Habar n-am avut ca exista asa ceva. Multumesc tuturor de sugestii o sa tin cont de ele pe viitor si chiar daca anul asta nu o sa am tot ce-mi doresc pana la anu tot voi reusi eu.
Multumesc de sfaturi. Aparatul il cumpar desi inca n-am facut nici o poza BUNA macar incep sa se vada fetele si culorile chiar daca nu am ajuns sa redau inca realitatea. E greu frate cu un aparat de-asta ...
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#32 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 14 June 2012 - 01:14 AM

Eu am primit de ziua mea un Nikon si am participat in trecut la selectie. Dintre toate aparatele in range ul ala de preturi asta m-a inebunit la culori.
Imagine postata
Imagine postata

#33 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 14 June 2012 - 09:59 AM

Saturarea culorilor (adica intensificarea lor atat cat doresti) se poate face din softul aparatului.

Alexandre voi cauta sa incerc obiectivul cu F 1,4 si apoi ramane sa ma dau cu parerea pt ca m-ai facut tare curioasa.

#34 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 June 2012 - 10:09 AM

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:



Alexandre voi cauta sa incerc obiectivul cu F 1,4 si apoi ramane sa ma dau cu parerea pt ca m-ai facut tare curioasa.


Yo, eu il am si deschidearea 1,4 o folosesc foarte rar(mai mult la portrete), pentru produs inchid pana la 2,8.
La 1,4 mi se pare ca foscuseaza doar un punctulet si nu tot produsul.Ok, imi iese fundalul sfocat dar si o parte din produs.

#35 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 June 2012 - 11:20 AM

 Eataly, la 14 June 2012 - 10:09 AM, a spus:

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:



Alexandre voi cauta sa incerc obiectivul cu F 1,4 si apoi ramane sa ma dau cu parerea pt ca m-ai facut tare curioasa.


Yo, eu il am si deschidearea 1,4 o folosesc foarte rar(mai mult la portrete), pentru produs inchid pana la 2,8.
La 1,4 mi se pare ca foscuseaza doar un punctulet si nu tot produsul.Ok, imi iese fundalul sfocat dar si o parte din produs.


Normal, ai o profunzime de cîmp de 2-3 cm.
Am încercat o data sa fac un portret la focala 1.4 si nu aveam pitch decît pe un ochi si o sprînceana :biggrin:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#36 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 15 June 2012 - 04:45 AM

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:

Saturarea culorilor (adica intensificarea lor atat cat doresti) se poate face din softul aparatului.

Alexandre voi cauta sa incerc obiectivul cu F 1,4 si apoi ramane sa ma dau cu parerea pt ca m-ai facut tare curioasa.


Ai mai yoyo ca nu sint la primul aparat :occasion14:) si poti sa saturezi ce vrei daca aparatul nu e ceea ce consideri tu "gold standard", nu o sa ai culori bune.
Imagine postata
Imagine postata

#37 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 June 2012 - 01:13 PM

 Lizura, la 15 June 2012 - 04:45 AM, a spus:

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:

Saturarea culorilor (adica intensificarea lor atat cat doresti) se poate face din softul aparatului.


Ai mai yoyo ca nu sint la primul aparat :71:) si poti sa saturezi ce vrei daca aparatul nu e ceea ce consideri tu "gold standard", nu o sa ai culori bune.


Yoyo cam are dreptate, saturarea culorilor nu este o chestiune de calitate a aparatului. La Canonul meu am parametrat saturatia culorilor un nivel mai sus decît cel definit în uzina, deoarece mi se parea ca imaginile JPEG erau cam terne.
La aparatele mai noi, am vazut ca se pot defini simulari de pelicula argentica, în care poti sa alegi de pilda un model de film reputat pentru culorile vii (gen Fuji Velvia).
Mai exista posibilitatea de a investi într-un program de tratament pe care îl ador, DxO OPtics Pro, care corijeaza automat mare parte din defectele unei fotografii, inclusiv deformarile datorate obiectivelor.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#38 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 16 June 2012 - 12:00 AM

 Lizura, la 15 June 2012 - 04:45 AM, a spus:

...si poti sa saturezi ce vrei daca aparatul nu e ceea ce consideri tu "gold standard", nu o sa ai culori bune.

...m-ai pierdut aici.
??????????

#39 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 16 June 2012 - 12:20 AM

 Alexandru, la 15 June 2012 - 01:13 PM, a spus:

 Lizura, la 15 June 2012 - 04:45 AM, a spus:

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:

Saturarea culorilor (adica intensificarea lor atat cat doresti) se poate face din softul aparatului.


Ai mai yoyo ca nu sint la primul aparat :occasion14:) si poti sa saturezi ce vrei daca aparatul nu e ceea ce consideri tu "gold standard", nu o sa ai culori bune.


Yoyo cam are dreptate, saturarea culorilor nu este o chestiune de calitate a aparatului. La Canonul meu am parametrat saturatia culorilor un nivel mai sus decît cel definit în uzina, deoarece mi se parea ca imaginile JPEG erau cam terne.
La aparatele mai noi, am vazut ca se pot defini simulari de pelicula argentica, în care poti sa alegi de pilda un model de film reputat pentru culorile vii (gen Fuji Velvia).
Mai exista posibilitatea de a investi într-un program de tratament pe care îl ador, DxO OPtics Pro, care corijeaza automat mare parte din defectele unei fotografii, inclusiv deformarile datorate obiectivelor.

Atunci ce sa mai zic in apararea mea decit ca Nikonul mi s-a parut mult mai sharp si rapid decit orice Canon, pt ca ma dusesem hotarita sa imi iau un anume Canon cu ceva luni in urma si in final nu am mai luat nimic...am stat si am analizat Canonul un Sony si acest Nikon si el a fost si alegerea mea finala. Stiu ca aici e clubul Canonistilor dar rogu-va mariile voastre sa primiti si un amarit ca mine in rindurile voastre:))
Imagine postata
Imagine postata

#40 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 16 June 2012 - 10:17 AM

 Lizura, la 16 June 2012 - 12:20 AM, a spus:

 Alexandru, la 15 June 2012 - 01:13 PM, a spus:

 Lizura, la 15 June 2012 - 04:45 AM, a spus:

 yoyo, la 14 June 2012 - 09:59 AM, a spus:

Saturarea culorilor (adica intensificarea lor atat cat doresti) se poate face din softul aparatului.


Ai mai yoyo ca nu sint la primul aparat =))) si poti sa saturezi ce vrei daca aparatul nu e ceea ce consideri tu "gold standard", nu o sa ai culori bune.


Yoyo cam are dreptate, saturarea culorilor nu este o chestiune de calitate a aparatului. La Canonul meu am parametrat saturatia culorilor un nivel mai sus decît cel definit în uzina, deoarece mi se parea ca imaginile JPEG erau cam terne.
La aparatele mai noi, am vazut ca se pot defini simulari de pelicula argentica, în care poti sa alegi de pilda un model de film reputat pentru culorile vii (gen Fuji Velvia).
Mai exista posibilitatea de a investi într-un program de tratament pe care îl ador, DxO OPtics Pro, care corijeaza automat mare parte din defectele unei fotografii, inclusiv deformarile datorate obiectivelor.

Atunci ce sa mai zic in apararea mea decit ca Nikonul mi s-a parut mult mai sharp si rapid decit orice Canon, pt ca ma dusesem hotarita sa imi iau un anume Canon cu ceva luni in urma si in final nu am mai luat nimic...am stat si am analizat Canonul un Sony si acest Nikon si el a fost si alegerea mea finala. Stiu ca aici e clubul Canonistilor dar rogu-va mariile voastre sa primiti si un amarit ca mine in rindurile voastre:))


Nu e un club exclusivist, eu de pilda mai sînt si fan Fuji =))
Prin setarile aparatelor ai posibilitatea sa ajustezi parametri gen : contrast, saturatie, precizia contururilor (sharpness), etc.
Acum depinde cum vin aparatele reglate din uzina : de pilda Nikon baga saturatia culorilor din greu (ceea ce ai apreciat tu), sau Canon accentueaza cam prea tare contrastul.
Problema e ca în functie de subiect, saturatia excesiva a culorilor, care e mai potrivita subiectelor gen peisaj sau natura moarta, nu se nimereste absolut de loc pentru portret, deci oricum are sa trebuiasca sa intri în maruntaiele setarilor ca sa îti faci reglajul potrivit.

Canon si Nikon fac joc aproape egal la raportul calitate/pret, doar ca Nikon vinde programul de tratament pe care Canon îl ofera gratuit, fara sa mai vorbim de unele decizii de neînteles de-ale lui Nikon în ce priveste motorizarea obiectivelor la aparatele de intrare în gama.

Cu Nikon, daca ai sa vrei sa utilizezi formatul RAW (necompresat) va trebui sa mai întinzi 150€ la pravalie pentru achizitia programului Nikon Capture. Si, zic eu, pentru fotografie de produs, formatul RAW este indispensabil. Cum ziceam, Canon ofera gratuit programul echivalent (Digital Picture Proffessional - DPP).
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi