Forum Culinar: Polpette di pesce al sugo di vino bianco - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Polpette di pesce al sugo di vino bianco Chiftelute de peste (fierte) in sos de vin alb

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 30 October 2010 - 11:06 AM

Polpette di pesce al sugo di vino bianco
Chiftelute de peste (fierte) in sos de vin alb

.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842856755.jpg
.


E un fel de mancare inrudit (si inspirat ) cu chiftelutele (din carne) cu sos de rosii. Reteta aici:
http://artaculinara....allo-zafferano/
Fiind o alta mancare de peste iau cu Copy/Paste de acolo multele ce se aseamana.


Ingrediente:
Fileu de peste alb (cod am folosit) 1 kg - Atentie! ies circa 150 de bucati !!!
Un macrou afumat mare.
Marar tocat 2-3 linguri (doua legaturi)
O ceapa mare. Babana. Cea mai mare. Sau doua regular.
Doua oua
Miez de paine veche de casa (mai densa)100 g (cinci felii mari)
Pesmet alb
Piper proaspat macinat (verde si alb am pus eu)
O priza de nucsoara. Rasa. Cat de-o viziune.
3 linguri de untdelemn de masline EV
Doua linguri de unt
Doua linguri de faina
Doua linguri de mustar.
300 ml de lapte
Fond (supa) de peste - azi, din tacamuri si capete de somon. Merge si apa.
Sare. Dupa gust
300 ml de vin alb sec.
Alta faina pentru vesela tavalire a chiftelutelor. :P
Mirosenii :) pentru sos - frunze uscate dintr-un borcan primit din Germania. Lemon grass, ghimbir, fulgi de chili, frunze de praz, ceapa ciorii, frunze de coriandru - se macina.
Optional, coaja rasa de lamaie.

Mod de preparare:
Se taie coaja de pe feliile de paine se umezesc bine de tot cu apa si se preseaza intr-un castron. Il punem deoparte. 3 linguri de ulei de masline se toarna intr-o tigaie incinsa si se soteaza la foc mic ceapa tocata cat mai fin pana devine sticloasa. Stingem cu doar doua-trei linguri de vin, lasam sa se evapore si sa se mai inmoaie ceapa, stingem focul, adunam ceapa intr-un colt al tigaii (eu am tigai cu colturi :P ) si punem o cutie de chibrituri sub tigaie, in dreptul cepii astfel incat uleiul sa se scurga in partea opusa.
Scurgem/ stoarcem foarte bine painea in pumni si o maruntim. Eu am folosit o ustensila ca o stampila de marcat vitele in Texas, cu un disc perforat la un capat. Fileurile de peste puse cu o seara inainte la decongelat, se spala, se sterg si se macina. Am reusit sa fac operatia si cu mixerul stick dupa ce am taiat in cubulete pestele.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842865195.jpg
.
(In oala din stanga: painea, ceapa, macroul tocat, condimentele, in dreapta pestele transformat in pasta)

Macroul afumat se curata de piele si dezoseaza cu mare atentie. Se toaca marunt din cutit si se adauga la restul ingredientelor. Colectam din tigaie ceapa sotata. Omogenizam, macinam piperurile, radem nucsoara (mie imi pace sa fac operatia frecand nucsoara peste lama unui cutit asezat cu taisul in sus pe masa, peste o foaie de hartie) gustam de sare. Are si macroul destula. Spargem in castron doua oua framantam din nou, adaugam progresiv o cantitate din pesmetul alb astfel incat sa obtinem o pasta bine legata pe care sa o putem modela. O lasam la rece o jumatate de ora pentru mariajul gusturilor.
Sosul se incepe ca un beschamel. Infierbantam laptele, clarificam untul in tigaie incinsa, adaugam faina, ingrosam cu laptele fierbinte. Urmeaza mustarul, Rieslingul (vinul) si supa de tacamuri de peste (sau apa). Avem nevoie de circa 1-1,5 litri de sos mai diluat, deoarec se ingrosa foarte frumos de la faina in care rosltogolim chiftelutele. Eu am macinat condimentele de mai sus. Voi puneti care va plac dumneavoastra. Am sarat sosul cu o jumatate de feliuta de lamaie murata. Iaca sosuleanu'
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842907951.jpg
.

Sosul se lasa la foc mic timp in care modelam chifteleutele.
Dintr-un kilogram de peste au rezultat 150 de bucati.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842877305.jpg
.

Doua au cazut pe jos si nu mai apar in poza. Puneti sa cante muzica ce va merge la suflet, caci daca e sa le faceti cam de dimensiunea unui bob de strugure asa mai mashcat, (struguri de masa) ati pus-o si voi! Se ia din compozitie o lingurita nu chiar plina se modeleaza in podul palmei, se scapa in faina si se rostogoleste. Faina de pe ele va ajuta la ingrosarea sosului. Cand suntem gata (Doamne, cum zboara vremea!) le punem sa fiarba la foc dulce in sos. 15-20 de minute sunt arhi-suficiente. Avem timp de spalat ustensiluri, sters, pitulat la loc, vase, etc.
Gustam de sare, de acru. Se poate interveni daca ne spune papila si cu suc de lime sau lamaie. Se stinge focul si se acopera cu un prosop textil curat, de bucatarie (operatie anti-condens) si se pastreaza calde pana la servire.

Carnet de impresii.
Fata de chiftelele de carne fierte in sos, cele de peste au crescut putin in diametru la fierbere, cam 15-20% :)
Chiftelutele sunt mai aromate, mai delicate, decat cele fripte in ulei sau coapte in cuptor (nu le mai poti trimite cu prastia peste gardul cu beteala ghimpata) si au consitenta si textura tandra a perisoarelor. In mod cert se pot prepara si cu spartura (chifteluta mica,nu cadreaza orezul mare) de orez la fel ca perisoarele, orez calit impreuna cu ceapa si fiert cam de jumatate.
Din 150 de bucati nici macar una nu s-a risipit la fierbere. Yes! :P

Pentru parinti(si socrii) am fiert in sosul de rosii din reteta mai sus amintita.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842890491.jpg
.

Pana la urma le-am trimis din ambele variante.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842900402.jpg
.
Sexiune :P:
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128842914959.jpg
.



P.S.
Pe micutii Nemo, i-am "origamit" tot eu acum o luna chiar cu gandul la o reteta cu peste.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 November 2010 - 11:38 PM

Sefule, m-ai lasat "senza parole". Bravissimo :tongue3:

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 November 2010 - 11:28 AM

Vezi postareaAdriana, la 01 November 2010 - 11:38 PM, a spus:

Sefule, m-ai lasat "senza parole". Bravissimo :)

Grazie tanto ! :pupic:

A avut amabilitatea* sa iasa bine.

_______________
* Acum cativa ani, intr-o emisune gen Viata satului, un fermier, la un targ de masini agricole declara (deraia ?)
- Am venit cu amabilitatea sa-mi cumpar un tractor :P

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 02 November 2010 - 01:11 PM

N-am reusit sa numar chiftelutele,da` in mod sigur au fost facute pentru mancaciosi pofticiosi,arata super,si imi place combinatia,Doamna, :) stiu ca am mai zis,sunteti o norocoasa!
Superb shefoo! :pupic:

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 November 2010 - 09:40 PM

Mortalissim!!! Cum de nu am descoperit nebunia asta pana acum??? Wow, trebuie neaparat sa imi comand capatana de tocat carne de la KA, ca sa le fac. Am si mixer ca al tau, dar nu mie imi place sa am bucatele mai mari de peste. Mmmmmmmmmmmm, ce pohta nebuna imi faci.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 November 2010 - 12:02 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 November 2010 - 09:40 PM, a spus:

Mortalissim!!! Cum de nu am descoperit nebunia asta pana acum??? Wow, trebuie neaparat sa imi comand capatana de tocat carne de la KA, ca sa le fac. Am si mixer ca al tau, dar nu mie imi place sa am bucatele mai mari de peste. Mmmmmmmmmmmm, ce pohta nebuna imi faci.


Daca ti-au placut cum arata, sa vezi ce gust criminal au.
Returnez fondurile daca nu ti-a place :rolleyes:

Sunt convins ca merg si cu somon, sau chiar cu scoici, dar pe mine ma cam strange ciorapul asa ca pot doar sa visez ...
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi