Forum Culinar: Caramele mou cu ghimbir - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caramele mou cu ghimbir

#21 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 15 November 2010 - 02:44 PM

Vezi postareaboni, la 15 November 2010 - 11:13 AM, a spus:

da, se comporta bine, doar ca putin altfel :floare:


Boni, eu am incercat odata sa caramelizez fructoza, dar n-am reusit. S-a topit si era clara, precum apa. N-am fiert-o mai mult, e adevarat, dar de atunci am avut impresia ca nu pot folosi fructoza la nimic ce necesita caramel.
Spui ca a iesit o crema... adica nu s-am intarit ca la caramelele lui Eataly? Eu vreau sa le fac, dar mi-e ca daca pun fructoza nu se intaresc.

#22 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 15 November 2010 - 03:30 PM

stiam ca cineva a spus, candva, ca nu a reusit sa caramelizeze frunctoza, dar nu mai stiam pe unde. deci tu ai fost :toothy6:
exact asa se intampla. la inceput se topeste si e clara ca apa. mie mi-a si mirosit ciudat. dar pe masura ce o fierbi se coloreaza si se leaga.
a mea a iesit crema pentru ca asa am vrut eu. Lili zicea ca daca nu ai silicoane nu poti sa le dezlipesti, asa ca am renuntat la ideea de bomboane. am folosit cantitati egale de "zahar" si frisca (200 fructoza/200 frisca) fata de 200 zahar/75 frisca cat a folosit Eataly. eu zic ca se intaresc exact ca niste caramele si cu fructoza.

Lili, scuze de off. poate ar trebui sa ne mutam altundeva cu discutia despre fructoza caramelizata...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi