Forum Culinar: Canon vs Nikon - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Canon vs Nikon

#1 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 13 November 2010 - 05:11 PM

O intrebare pentru cei priceputi in arta folografica:
Ce recomandati unei incepatoare nepricepute in ale pozatului, ca mine: Canon d1000 sau Nikon d3000?
E destul de urgent, nu de alta, dar vreau sa-i scriu mosului scrisoare si nu stiu ce sa-i cer.
Specific ca n-am habar sa umblu cu o camera foto, sper doar sa iau una cu care sa-mi iasa si mie poze clarecum am vazut pe la voi (Maya, Nico, Narnia, Eataly etc) si nu cetoase si neclare ca cele pe care le fac cu Nikonul meu, Coolpix S610c.

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 November 2010 - 07:09 PM

Vezi postareaLuminis, la 13 November 2010 - 05:11 PM, a spus:

O intrebare pentru cei priceputi in arta folografica:
Ce recomandati unei incepatoare nepricepute in ale pozatului, ca mine: Canon d1000 sau Nikon d3000?
E destul de urgent, nu de alta, dar vreau sa-i scriu mosului scrisoare si nu stiu ce sa-i cer.
Specific ca n-am habar sa umblu cu o camera foto, sper doar sa iau una cu care sa-mi iasa si mie poze clarecum am vazut pe la voi (Maya, Nico, Narnia, Eataly etc) si nu cetoase si neclare ca cele pe care le fac cu Nikonul meu, Coolpix S610c.

Ambele sînt de acelasi nivel si daca nu ai experienta cu niciuna, egal cu care începi... pozele ies clare cu ambele. E clar ca nikonienii spun Nikon iar canonienii... oare ce? :hug: Canon :(
Ramîne la alegerea ta personala. Probeaza-le, adica tine-le pe amîndoua în mîna sa vezi cum potriveste si care-ti pica mai bine cu tronc. Asta este cel mai important! Nikon si Canon sînt bune si una si ai'lalta :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 November 2010 - 07:31 PM

Daca raspund o sa imi spuna Maya ca sun ca o placa stricata :lol:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 November 2010 - 08:49 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 November 2010 - 07:31 PM, a spus:

Daca raspund o sa imi spuna Maya ca sun ca o placa stricata :lol:


În niciun caz!Daca vezi,de data asta m-am tinut în frîu,ca de obicei eu sînt cu placa...se vede ca îmbatrînesc :-*

Adevarul este ca atunci cînd trebuie sa te decizi între doua marci diferite,ambele foarte bune,iar camerele sînt din aceeasi clasa,este doar chestie de gust.Si de aceea cred ca trebuie sa le mînuiasca olecuta sa vada care-i sta mai bine în mîna...

Daca era vorba de diferenta de clase si ar trbui sa aleg,clar ca m-as hotarî pentru aia care vine din clasa mai înalta,chiar daca ar fi Nikon...eu canoniana înraita! :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 November 2010 - 09:39 PM

Eu ma refeream ca iar vin cu Olympusu' meu. Desi biata de ea...de cand e luata, mai mult ignorata a stat. Nu am timp si mi-e ciuda teribil. In rest, sunt foarte multumita de ea.

Chiar nu ar fi rau sa enumeram poate pe cele mai cunoscute din categoria asta de pret/performanta.

Luminis, nu pot decat sa subliniez ce a spus si Maya: nu de camera depinde in primul rand fotografia ci de feelingul si ochiul tau. Evident ca performantele camerei joaca un rol primar. Pot sa te sfatuiesc doar sa nu te arunci la cea mai scumpa. Eu am un var care si-a luat un Nikon de profi, cred ca in total la vreo 2000 euro. Ei bine, toate pozele lu' var-miu is prelucrate in photoshop. La asemenea camera performanta nu ai voie :lol:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 November 2010 - 10:37 AM

Mi-am pus aceiasi intrebare acu un an.Maya are dreptate, citeste, mergi in magazin, probeaza-l.O sa simti chemarea. ;) O sa te aleaga el pe tine.Uita-te si pe youtube sunt tutoriale, vezi care te cheama.

#7 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 14 November 2010 - 01:12 PM

Sunt destul de apropiate la pret, ambele in jur de 1800 lei. Ideea era sa-mi iau camera performanta ca sa nu le mai editez, decat pentru semnatura.
Un prieten imi spunea sa iau Nikon, ca astia nu fac si imprimante, calculatoare si mai stiu eu ce si isi indreapta toata cercetarea spre aparate foto.
O sa ma duc sa fac niste teste cu ele si sa vad ce feeling-uri am.

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 November 2010 - 04:35 PM

Marcile reprezentative le DSLR ar fi: Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax. Daca am uitat vreo marca, sa ma completeze cineva.

In orice caz Luminis, sincer, daca tu iti doresti camere doar pentru bucatarie si produsele culinare, nu cred ca se merita un DSLR. Dar asta e doar parerea mea. Se pot face fotografii super cu cele compacte, cum a spus si Lili de altfel.

Eu am avut vreo 3 compacte: doua Sony si una Samsung. Aia Samsung ... am aruncat-o. Cea mica Sony o am si acum. DIn pacate nu mai merge acumulatorul. In rest, m-a slujit ca un caine credincios. Si nici nu avea rezolutie mare.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 November 2010 - 04:42 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 November 2010 - 04:35 PM, a spus:

Marcile reprezentative le DSLR ar fi: Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax. Daca am uitat vreo marca, sa ma completeze cineva.

In orice caz Luminis, sincer, daca tu iti doresti camere doar pentru bucatarie si produsele culinare, nu cred ca se merita un DSLR. Dar asta e doar parerea mea. Se pot face fotografii super cu cele compacte, cum a spus si Lili de altfel.

Eu am avut vreo 3 compacte: doua Sony si una Samsung. Aia Samsung ... am aruncat-o. Cea mica Sony o am si acum. DIn pacate nu mai merge acumulatorul. In rest, m-a slujit ca un caine credincios. Si nici nu avea rezolutie mare.

De ce nu cauti 'mneata sa-i cumperi bietei camere un acumulator nou???? :rolleyes:

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 November 2010 - 04:45 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 November 2010 - 04:42 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 November 2010 - 04:35 PM, a spus:

Marcile reprezentative le DSLR ar fi: Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax. Daca am uitat vreo marca, sa ma completeze cineva.

In orice caz Luminis, sincer, daca tu iti doresti camere doar pentru bucatarie si produsele culinare, nu cred ca se merita un DSLR. Dar asta e doar parerea mea. Se pot face fotografii super cu cele compacte, cum a spus si Lili de altfel.

Eu am avut vreo 3 compacte: doua Sony si una Samsung. Aia Samsung ... am aruncat-o. Cea mica Sony o am si acum. DIn pacate nu mai merge acumulatorul. In rest, m-a slujit ca un caine credincios. Si nici nu avea rezolutie mare.

De ce nu cauti 'mneata sa-i cumperi bietei camere un acumulator nou???? :rolleyes:

Pai cred ca ar costa la fel cat camera. Biaat de ea, nici nu stiu pe unde e. Dar tin la ea enorm, o iubesc tare mult cacia re o valoare sentimentala de neegalat. SI e miiiiica, miiica.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 14 November 2010 - 05:56 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 November 2010 - 04:35 PM, a spus:

Marcile reprezentative le DSLR ar fi: Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax. Daca am uitat vreo marca, sa ma completeze cineva.

In orice caz Luminis, sincer, daca tu iti doresti camere doar pentru bucatarie si produsele culinare, nu cred ca se merita un DSLR. Dar asta e doar parerea mea. Se pot face fotografii super cu cele compacte, cum a spus si Lili de altfel.

Eu am avut vreo 3 compacte: doua Sony si una Samsung. Aia Samsung ... am aruncat-o. Cea mica Sony o am si acum. DIn pacate nu mai merge acumulatorul. In rest, m-a slujit ca un caine credincios. Si nici nu avea rezolutie mare.


Poate ar trebui sa-mi cumpar intai niste reflectoare, ceva, sau veioze mai puternice, sa fac mai multa lumina in bucatarie... Adevarul e ca-s destul de scumpe camerele astea si nu prea ma lasa buzunarul acum... Dar mor de ciuda ca nu-mi ies pozele.

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 November 2010 - 06:35 PM

Vezi postareaLuminis, la 14 November 2010 - 05:56 PM, a spus:



Poate ar trebui sa-mi cumpar intai niste reflectoare, ceva, sau veioze mai puternice, sa fac mai multa lumina in bucatarie... Adevarul e ca-s destul de scumpe camerele astea si nu prea ma lasa buzunarul acum... Dar mor de ciuda ca nu-mi ies pozele.

Daca vorbesti de veioze,reflectoare sau alte iluminatoare artificiale obisnuite ,nu faci nici o brînza.Camera va înregistra doar caldura si vei face imagini cu nota orangeata :rolleyes:
Pentru asta trebuie sa-ti cumperi lampi speciale,care iar sînt scumpe.


Lorica,exact cum spuneam mai sus,de aia m-am oprit si eu ca e logic,fiecare recomanda ce are/cunoaste :wacko:
Cît despre varu care prelucreaza imagnile,ma gîndesc ca e vorba de cele artistice.Ale aleprelucreaza toti...de la profi la laie :sad3:

Eu ador imaginile "pure",facute la lumina naturala.Încerc sa scot efectele doar cu ce poate camera în combinatie cu ochiometria mea,dar daca pozez haleala,nu ma agit prea tare,pentru ca eu tin la camera si nu-i bag obiectivul în oala.Prefer sa zoomez,si sa nu iese poza cine stie ce,decît sa-mi aburesc obiectivul.

Multi asa îl si curata,si apoi se minuneaza de ce li se pare ca lasa din claritate.Aburitul cu gura si stersul cu o hîrtie sau stiu eu ce alt material moale "blureaza"(ma refer ca-l face mat/îi face un film) suprafata obiectivului asa cu timpul...o chestie care ramîne neobservata din afara,dar se vede la rezultatul final.
O zgîrietura mai marisoara pe lentila,nu este inregistrata la fotografiat asa cum este filmul ala mat de care vorbesc...rezultatul aburitului cu gura :huh:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 November 2010 - 07:15 PM

Luminis, daca vrei poze doar pt bucatarie, cum ziceau si fetele, n-are rost sa te arunci la un DSLR.
Eu am un Canon acum, nu DSLR si tare mult imi doresc unul,mai ales pt peisaje.
Inainte am avut un Kodak,il mai am si acum si de care am fost f multumita,5 ani am pozat la greu cu el.
E adevarat ca DSLR-ul chiar si in mana unui necunoscator face diferenta fata de unul normal.

Cat am fost plecata la Praga, am tot batut apropouri cu ce ii voi cere moslui, dar.....inca nu reactioneaza :rolleyes:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 November 2010 - 07:27 PM

Vezi postareaMaya, la 14 November 2010 - 06:35 PM, a spus:

Vezi postareaLuminis, la 14 November 2010 - 05:56 PM, a spus:



Poate ar trebui sa-mi cumpar intai niste reflectoare, ceva, sau veioze mai puternice, sa fac mai multa lumina in bucatarie... Adevarul e ca-s destul de scumpe camerele astea si nu prea ma lasa buzunarul acum... Dar mor de ciuda ca nu-mi ies pozele.

Daca vorbesti de veioze,reflectoare sau alte iluminatoare artificiale obisnuite ,nu faci nici o brînza.Camera va înregistra doar caldura si vei face imagini cu nota orangeata :)
Pentru asta trebuie sa-ti cumperi lampi speciale,care iar sînt scumpe.


Lorica,exact cum spuneam mai sus,de aia m-am oprit si eu ca e logic,fiecare recomanda ce are/cunoaste ;)
Cît despre varu care prelucreaza imagnile,ma gîndesc ca e vorba de cele artistice.Ale aleprelucreaza toti...de la profi la laie :P
>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Da, da' var-miu nu e profi. Basca, intr-o vara eram la mama si a venit si el (el locuind in Ro)si eu aveam camera la mine. El avea un Canon mai vechiut. Mi.a aratat niste poze facute si erau chiar bune. In fine, dupa 1 minut de tinut Olympusu' - a venit verdictu lui de "cunoscator": neah, nu se compara cu alea adevarate. :wacko: La doua saptamani si-o luat Nikonul asta la cca 2000 oroi. Dupa care imediat sh-o facut blog. Si mi-o aratat: iote bah var-mea poze adevarate. Bai, misto! Si zic mah si cum faci tu cu setarile, hai invata-ma si pe mine ca eu nu am timp sa mi le bag in cap regulile si tehnicile, tot pe automatic o tin. Zic: ia zi, albastru ala cum l.ai facut, ce expunere etc? El: pi...cu photoshopu :huh:
Mai am eu niste prieteni in tara cu o meserie foarteee, mah dar foaaaaarteeee banoasa. Mah si vorbeam noi nuj cand la telefon. Ei ca bah-tz trebe o vacanta. Io: bah, nu am bani ca tre sa finantez proiecte mai stringente, nu am masa la care sa mananc. Ei: vezi, tu tot mentalitate de roman, ca intai sa imi fac fain frumos. Iaca nici nou nu avem casa mobilata...convorbirea continua, dupa vreo 5 minute: Ah, da, ne luam Touareg. Zic bravo mbah, asta da mentalitate europeana! :) Ma scuzi de off :rolleyes: , da trebuia s-o spun.

Eu ador imaginile "pure",facute la lumina naturala.Încerc sa scot efectele doar cu ce poate camera în combinatie cu ochiometria mea,dar daca pozez haleala,nu ma agit prea tare,pentru ca eu tin la camera si nu-i bag obiectivul în oala.Prefer sa zoomez,si sa nu iese poza cine stie ce,decît sa-mi aburesc obiectivul.

Multi asa îl si curata,si apoi se minuneaza de ce li se pare ca lasa din claritate.Aburitul cu gura si stersul cu o hîrtie sau stiu eu ce alt material moale "blureaza"(ma refer ca-l face mat/îi face un film) suprafata obiectivului asa cu timpul...o chestie care ramîne neobservata din afara,dar se vede la rezultatul final.
O zgîrietura mai marisoara pe lentila,nu este inregistrata la fotografiat asa cum este filmul ala mat de care vorbesc...rezultatul aburitului cu gura :sad3:

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 14 November 2010 - 08:03 PM

Vezi postareaIoana, la 14 November 2010 - 07:15 PM, a spus:

Luminis, daca vrei poze doar pt bucatarie, cum ziceau si fetele, n-are rost sa te arunci la un DSLR.
Eu am un Canon acum, nu DSLR si tare mult imi doresc unul,mai ales pt peisaje.
Inainte am avut un Kodak,il mai am si acum si de care am fost f multumita,5 ani am pozat la greu cu el.
E adevarat ca DSLR-ul chiar si in mana unui necunoscator face diferenta fata de unul normal.

Cat am fost plecata la Praga, am tot batut apropouri cu ce ii voi cere moslui, dar.....inca nu reactioneaza :)


Nici la mine mosul n-a reactionat prea bine cand i-am sugerat ca mi-as dori un DSLR, dar cand i-am zis ca as putea avea nevoie doar de 2 veioze, a sarit in sus de bucurie si cica ma trece pe lista. Se pare insa ca nici cu astea nu fac mare branza...

#16 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 November 2010 - 11:21 AM

Vezi postareaLuminis, la 14 November 2010 - 08:03 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 November 2010 - 07:15 PM, a spus:

Luminis, daca vrei poze doar pt bucatarie, cum ziceau si fetele, n-are rost sa te arunci la un DSLR.
Eu am un Canon acum, nu DSLR si tare mult imi doresc unul,mai ales pt peisaje.
Inainte am avut un Kodak,il mai am si acum si de care am fost f multumita,5 ani am pozat la greu cu el.
E adevarat ca DSLR-ul chiar si in mana unui necunoscator face diferenta fata de unul normal.

Cat am fost plecata la Praga, am tot batut apropouri cu ce ii voi cere moslui, dar.....inca nu reactioneaza :happy1:


Nici la mine mosul n-a reactionat prea bine cand i-am sugerat ca mi-as dori un DSLR, dar cand i-am zis ca as putea avea nevoie doar de 2 veioze, a sarit in sus de bucurie si cica ma trece pe lista. Se pare insa ca nici cu astea nu fac mare branza...


Daca ai un aparat care permite sa ajustezi temperatura luminii (white balance), e suficient sa alegi setarea pentru lampa cu incandescenta cînd faci poze cu veiozele. Asa, poza nu o sa mai traga spre oranj. Doar sa nu uiti dupa aia sa-l repozitionezi pe lumina de zi, ca altfel o sa strici pozele cu peisaje :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#17 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 November 2010 - 11:28 AM

Vezi postareaLuminis, la 14 November 2010 - 01:12 PM, a spus:

Ideea era sa-mi iau camera performanta ca sa nu le mai editez, decat pentru semnatura.


Dream on... Oricum va trebui sa faci mici retusuri ici si colo. Mai ales daca tragi pozele în format RAW.
Apropos de asta, daca nu ma însel, programul de retus e în continuare oferit cu aparatul la Canon si vîndut separat la Nikon.
Avantaj : Canon (mai ales daca vrei sa lucrezi cu RAW)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 November 2010 - 11:50 AM

Vezi postareaAlexandru, la 19 November 2010 - 11:21 AM, a spus:


Daca ai un aparat care permite sa ajustezi temperatura luminii (white balance), e suficient sa alegi setarea pentru lampa cu incandescenta cînd faci poze cu veiozele. Asa, poza nu o sa mai traga spre oranj.

Mie nici asa nu-mi place cum ies.Adica în general nu-mi plac imaginile de sub bec :happy1:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 November 2010 - 11:58 AM

Vezi postareaAlexandru, la 19 November 2010 - 11:28 AM, a spus:


Dream on... Oricum va trebui sa faci mici retusuri ici si colo. Mai ales daca tragi pozele în format RAW.
Apropos de asta, daca nu ma însel, programul de retus e în continuare oferit cu aparatul la Canon si vîndut separat la Nikon.
Avantaj : Canon (mai ales daca vrei sa lucrezi cu RAW)

Eu raw folosesc destul de rar,si doar daca fac ceva privat,nu fotos cu mîncare.Cine sta sa faca retusuri la imagini cu haleala.Da,canon are programul gratuit odata cu aparatul.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 19 November 2010 - 01:05 PM

Vezi postareaLuminis, la 13 November 2010 - 05:11 PM, a spus:

O intrebare pentru cei priceputi in arta folografica:
Ce recomandati unei incepatoare nepricepute in ale pozatului, ca mine: Canon d1000 sau Nikon d3000?


Nici una dintre ele. Iti recomand un aparat compact. Spre exemplu un Canon IXUS 300 HS. Costa vreo 300 de euro. Are vreo 10 megapixeli si recenzii foarte bune

Imagine postata

http://www.dpreview..../canonsd4000is/

Imagine postata

Iti mai recomand si IXUS-ul 210. Ca pret, cam tot pe acolo se invarte.


Imagine postata

Eu am de ani de zile un Canon IXUS 750 cu 7 megapixeli si face poze perfecte. Il car cu mine peste tot, a cazut pe jos, e zgariat peste tot, arata ca dracu. Dar face poze foarte bune. Il port in buzunar, sau, chifteaua mare, in posetuta.

Imagine postata


Il folosesc mai mult decat folosesc EOS-ul 450D.

Apropos, dpreview este site-ul de referinta, prin excelenta, atunci cand e vorba de recenzii pentru aparate foto.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi