Forum Culinar: scaun de masina - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

scaun de masina

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 05:21 AM

am o problema. nu, nu ca ala de la poli care tinea laboratoru' de dce. problema e ca daca vine number 2, cum organizez scaunele de masina. pentru andrei, am umblat 5 (cinci) luni sa-i gasim un scaun de masina calumea si care sa nu fie exorbitant de scump (in sgp costa cam cu fro 50% mai mult ca-n europa de vest). la capatul nervilor, am gasit ce cautam, un marco polo de la inglesina.

acu' asta e un scaun 0-4 ani, cred ca 0-1 in terminologie de specialitate. l-am intors cu fata-n fata de la 5 luni jumate, andrei refuzind total sa mai stea cu spatele la drum. am citeva variante la dispozitie: sa mai iau un marco polo pen' number 2, sa-i iau lu' andrei un 1-4 ani si sa refolosesc p-asta vechi pentru no 2 sau sa-i iau lu' andrei unu' d-ala 1-2-3 chiar. sincer, ma seaca problema. voi ce-atz facut cu ai vostri?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:53 AM

orice ai alege, sa aibe centura ca lumea pt andrei(in cazul in care dai scaunul de acum la nr 2).
zilele trecute citeam despre un caz, 3 ani, cu centura in booster, centura normala a masinii. accident, copila moarta la 10 min, toate organele rupte(desi accdent usor).
centura a omorat-o, sant prea fragili sa faca fata impactului, trebuie centura cum au scaunele, 2 barete pe piept, nu transversal ca cea normala de masina.


eu am dat scaunul de pana la 4 ani sarei si pe ada am pus-o in booster(desi avea doar 2) cu centura pt toddler(adica 2 bretele).
boosterul nu are, dar asta o poti cumpara separat si poate sta si pe bancheta acum daca are centura aia, e in siguranta.

#3 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 09:03 AM

dark angel a spus:

orice ai alege, sa aibe centura ca lumea pt andrei(in cazul in care dai scaunul de acum la nr 2).
zilele trecute citeam despre un caz, 3 ani, cu centura in booster, centura normala a masinii. accident, copila moarta la 10 min, toate organele rupte(desi accdent usor).
centura a omorat-o, sant prea fragili sa faca fata impactului, trebuie centura cum au scaunele, 2 barete pe piept, nu transversal ca cea normala de masina.


eu am dat scaunul de pana la 4 ani sarei si pe ada am pus-o in booster(desi avea doar 2) cu centura pt toddler(adica 2 bretele).
boosterul nu are, dar asta o poti cumpara separat si poate sta si pe bancheta acum daca are centura aia, e in siguranta.


aha, deci daca are centura d-aia cu 5 puncte de prindere e ok?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 09:08 AM

vezi ca stii!
nu as risca, doar sta in scaun multi ani, pana la 6-7, mi se pare corect sa investesc, pt sanatatea lor si linistea mea sufeteasca.
astea se mai dau si din mana in mana cand termini cu ele, poate niste amici va da si voua, daca va convine sau se practica.
eu o sa le dau, ca sant scumpe rau si aici. pe al adei am dat acu 4 ani 250. nu e de colea.

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 09:18 AM

dark angel a spus:

vezi ca stii!
nu as risca, doar sta in scaun multi ani, pana la 6-7, mi se pare corect sa investesc, pt sanatatea lor si linistea mea sufeteasca.
astea se mai dau si din mana in mana cand termini cu ele, poate niste amici va da si voua, daca va convine sau se practica.
eu o sa le dau, ca sant scumpe rau si aici. pe al adei am dat acu 4 ani 250. nu e de colea.


250 ce moneda, aud? pi creca ai iesit ieftin. noi pe marco polo am dat 450 singd, ceea ce ar veni cam 300+ in aussied. la voi piata e mult mai mare, deci e normal sa le vinda mai ieftin. aici singapoarea are fro 400000 de vehicule cu totu'. iar in jur e cam saracie, nu vinzi scaune de masina pen' copii. asa ca ... :floare: .

acu' io nu pot sa-l pun in booster pe andrei, el la momentu' "fratior" o sa aiba probabil frun an si 9-10 luni. cum boosteru' nu se lasa pe spate, nush cum o sa doarma el in masina daca il duc la drum mai lung.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 16 January 2010 - 06:57 AM

vaxile a spus:

cum boosteru' nu se lasa pe spate, nush cum o sa doarma el in masina daca il duc la drum mai lung.


uite-asa, da' cu ochii-nchisi.
(poza trebe rotita ci 90 de grade, altfel nu puteam s-o atasez ca setarile forului sunt... hmmm... altfel)

a stat chifteaua la fix, tot drumul B-RO/RO-B

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 153_85d114c9c35a0698f2721d3275499717.jpg

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   loryna 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-March 10
  • LocationMadrid

Postat 12 March 2010 - 08:58 PM

Copii mei au scaune asa,exact culorile astea.Au costat cam 300e fiecare.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-616-126842020015.jpg
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-616-126842023905.gif

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi