Forum Culinar: camera pentru doi copii, episodu' 1 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

camera pentru doi copii, episodu' 1

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 05:23 AM

problema: paturi "unu' linga altu' sau paturi suspendate? exista si versuine care pot fi puse sh-asha, sh-asha?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 04 December 2009 - 06:13 AM

Imagine postata
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#3 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 06:44 AM

arata superfain, da' jos ii un pat sau doo? adica sub patu' de sus inteleg ca e jumatea inferioara a patului de jos - in dreapta. in stinga nu inteleg ce e :?

si daca se poate ... in ce tara ai cumparat asa ceva si cu cit?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:43 AM

io, desi am cochetat cu ideea de a le pune pe amandoua in aceasi camera cand ma mut, am renuntat.
au ore de culcare diferite si sara se duce la culcare devreme. are intimitatea ei.
ada mere la vreo ora mai tarziu la culcare.
decat s-ar deranja una pe alta.
peste vreo 2 ani, amandoua vor dormi si vreau bunk bed, supraetajat adica. are ikea unele care imi plac :floare: pt 2 persoane jos si una sus, asta in cazul in care are vreuna vreo amica peste noapte :drool:

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 08:48 AM

dark angel a spus:

io, desi am cochetat cu ideea de a le pune pe amandoua in aceasi camera cand ma mut, am renuntat.
au ore de culcare diferite si sara se duce la culcare devreme. are intimitatea ei.
ada mere la vreo ora mai tarziu la culcare.
decat s-ar deranja una pe alta.
peste vreo 2 ani, amandoua vor dormi si vreau bunk bed, supraetajat adica. are ikea unele care imi plac :floare: pt 2 persoane jos si una sus, asta in cazul in care are vreuna vreo amica peste noapte :drool:


am vazut si io la ikea trei modele de baza: unu' cu rama de metal care nu mi-a placut de loc. e solid, da' arata ca la skital. io am o problema cu mobila care "arata ca la skital". maica-mea n-a avut cu cine sa ma lase acasa cind eram mic asa ca m-a carat cu ea la cabinet. restu' familiei fiind tot medici, am vazt de la 4-5 ani prea mult skital si acu' am alergie. enfen, alt model e facut dintr-un lemn prost si subtire, totally unreliable! pi astia micii sar si se catzara, fac tot felu' de giumbushlucuri. nu se culca pur si simplu. n-o sa reziste. un model care-mi place e dintr-un lemn zdravan si mai inchis la coloare, singuru' pe care l-as lua.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#6 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:55 AM

pune bani sub saltea atunci, alea-s cele mai scumpe :floare:

#7 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 09:05 AM

dark angel a spus:

pune bani sub saltea atunci, alea-s cele mai scumpe :floare:


foooarte mare adevar graiesti!! da' la o adica, ce sa fac? nu pot sa pun cupilu' chiar in orice, nu?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#8 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 04 December 2009 - 02:05 PM

vaxile a spus:

arata superfain, da' jos ii un pat sau doo? adica sub patu' de sus inteleg ca e jumatea inferioara a patului de jos - in dreapta. in stinga nu inteleg ce e :?

si daca se poate ... in ce tara ai cumparat asa ceva si cu cit?


uite-l aici: http://www.justkidsb...CR-UNV1001.html, cam $1200 tot setul, sau $770 numai paturile. Le aranjezi cum vrei, sînt 2 paturi separate, înălţimea ajustabilă.. (astea sînt in SUA, dar cred că găseşti designul şi în altă parte)
Deci pot fi şi unul lîngă altul, suprapuse, la aceiaşi sau diferite înălţimi... cum se potriveşte sau arată mai bine în spaţiul care-l ai..
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#9 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 04 December 2009 - 06:53 PM

Vaxile io aş merge pe soluiţia unu' lînga altu'.

In paturile suprapuse, de se mişcă unu, îl mişcă şi pe ăl'lalt.
Cînd se urcă sau coboară ăl din patul de sus îl deranjază şi pe-ăl de jos.
Ăl din patul de sus tre' să fie mărişor, să nu cadă.
E greu să-l înveleşti/îngrijeşti, la fel cum e greu să-l iei în braţe - de-ăl de sus zic.

Modelul din poză nu mi-ar plăcea. N-are grilaj la patul de sus şi n-ar nici scăriţă.
Chestiile alea din stînga jos cred că-s "sertare" unde să pui diverse, un fel de "ladă".

La noi ceva de genul ăsta ar merge făcut "pe comandă", dintr-un lemn ieftin, eventual băiţuit, dacă-ţi place o culoare mai închisă.

#10 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 08:34 PM

Copii n-am, dar planul l-am facut ca si cum as avea.

http://img.condo.ro/images/article_pict ... 132_18.jpg

Mie asta mi se pare cel mai bun, pentru ca accesul e facil, inclusiv accesul mamei, care va schimba patul, si nu vrei sa faca echilibristica pe-o scara ca sa schimbe asternutul. Si mi se pare ca indeplineste cam toate criteriile de siguranta.
raluca elena

#11 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 04 December 2009 - 09:06 PM

Ralu m-ai linistit, se pare ca nu sunt singura care pune carul inaintea boilor :) . Noi deja ne gandeam de ceva cont la banca pt studii :) , de capitolul mobila, scaune de masina, carucioare am trecut demult :)

#12 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 03:47 AM

Bebe a spus:

vaxile a spus:

arata superfain, da' jos ii un pat sau doo? adica sub patu' de sus inteleg ca e jumatea inferioara a patului de jos - in dreapta. in stinga nu inteleg ce e :?

si daca se poate ... in ce tara ai cumparat asa ceva si cu cit?


uite-l aici: http://www.justkidsb...CR-UNV1001.html, cam $1200 tot setul, sau $770 numai paturile. Le aranjezi cum vrei, sînt 2 paturi separate, înălţimea ajustabilă.. (astea sînt in SUA, dar cred că găseşti designul şi în altă parte)
Deci pot fi şi unul lîngă altul, suprapuse, la aceiaşi sau diferite înălţimi... cum se potriveşte sau arată mai bine în spaţiul care-l ai..


ok, sar'na, e modular deci e chiar mai bine decit m-am asteptat. da, cred ca-l gasesc in sgp. inca oata, sar'na! {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#13 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 03:50 AM

Puiu a spus:

Vaxile io aş merge pe soluiţia unu' lînga altu'.

In paturile suprapuse, de se mişcă unu, îl mişcă şi pe ăl'lalt.
Cînd se urcă sau coboară ăl din patul de sus îl deranjază şi pe-ăl de jos.
Ăl din patul de sus tre' să fie mărişor, să nu cadă.
E greu să-l înveleşti/îngrijeşti, la fel cum e greu să-l iei în braţe - de-ăl de sus zic.

Modelul din poză nu mi-ar plăcea. N-are grilaj la patul de sus şi n-ar nici scăriţă.
Chestiile alea din stînga jos cred că-s "sertare" unde să pui diverse, un fel de "ladă".

La noi ceva de genul ăsta ar merge făcut "pe comandă", dintr-un lemn ieftin, eventual băiţuit, dacă-ţi place o culoare mai închisă.


da, cred ca ce zici tu e foarte realist mai ales pentru ce am io (pitici pitici extrem de mici (ma rog, unu' e chiar numa-n plan). da' mie ce-mi place la modelu' ala e ca e modular si poa' sa fie puse si unu' linga altu' si unu' peste altu'. io inca nu m-am apucat sa cumpar casa-n sgp, si fro 3-5 ani inca mai stau cu chirie si ma mut prin diverse cartiere sa vad "live" pe unde e mai bine de stat. asa ca modularitatea e importanta. cred ca suprapus merge cind ala de sus e la fro 4-5 ani (poate mai mult?).
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 08 December 2009 - 07:32 PM

vaxile a spus:

problema: paturi "unu' linga altu' sau paturi suspendate? exista si versuine care pot fi puse sh-asha, sh-asha?


I'll be damned, Andrei se pregateste sa aibe companie? :santa:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 03:51 AM

Alexandru a spus:

vaxile a spus:

problema: paturi "unu' linga altu' sau paturi suspendate? exista si versuine care pot fi puse sh-asha, sh-asha?


I'll be damned, Andrei se pregateste sa aibe companie? :lol:


nu, crede-ma, el saracu' habar n-are ce i se pregateste :lol: :lol:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 July 2010 - 10:56 AM

sa stii ca imi place cel pe care l-ai afisat

vezi si aici http://www.babydesig...er.php?selid=47, gasesti la paturi suprapuse 6 modele si la camere pentru bebelusi si tineret, mai gasesti cate o idee

unul langa altul ocupa mai mult spatiu, depinde daca ai disponibil

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 17 July 2010 - 11:16 AM

eu le-am pus pe amandoua in aceesi camera pana la urma(in camera adei, purple :-*)
cea roz sta nefolosita, am haine si pantofi in ea. daca o mai lasam mult gola o transform in wardrobe adiacenta :)

am luat decizia ca migrau dom'le de ma disperau. ada se oprea in drum si o agata si pe soru'sa de aripa si veneau la noi in pat. asa, daca se scoala una peste noapte se muta in patul celeilalte si nu mai vin la noi. si vorbesc pana adorm si rad de ti-e mai mare dragul.
acum urmeaza sa le fac sa stea acolo cand se trezesc, macar o ora in plus ca vin si ne scoala la 7 indiferent de zi a saptamanii. ce-as vrea sa dorm si eu macar pana la 8 sambata si duminica :)

am demontat bunk bed si am pus doua normale. camera e mare si au loc destul. cand mai cresc pun iar bunk bed

#18 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 July 2010 - 10:41 AM

Vaxile , io zic sa lasi Ikea in pace , e OK la pretz dar nu cred sa-tzi ofere calitatea de care ai nevoie. Lemnu-i slab , in mare parte brad...daca se apuca terorístii sa-l zgaltzaie cat crezi ca o sa dureze?

#19 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 19 July 2010 - 04:26 AM

Vezi postareasimonaro29, la 18 July 2010 - 10:41 AM, a spus:

Vaxile , io zic sa lasi Ikea in pace , e OK la pretz dar nu cred sa-tzi ofere calitatea de care ai nevoie. Lemnu-i slab , in mare parte brad...daca se apuca terorístii sa-l zgaltzaie cat crezi ca o sa dureze?


pi si-asa, cit dureaza? simono, io mi-s in sgp, singuru' lemn care rezista la umiditate costa de te rupe (cam 2-3k eur un pat!). moghila in general dupa 5 ani potz s-o arunci. sh-atunci macar sa nu-mi para rau.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#20 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 July 2010 - 07:14 AM

Nu stiu cum sunt ai tai copii, dar eu am avut parte de una care se plimba si continua sa se plimbe in timpul somnului,
asa ca piticii de pe cerebel m-ar impiedica sa pun paturi suprapuse.
eu una as pune 2 paturi pe podea :pupic: , ca la cat misuna as fi cules-o de-o aripa si tot pe la urgente as fi fost.
din acelasi motiv am suprimat rapid si sacul de dormit BB , ca o gaseam insurubata total in el .

http://www.google.ch...=og&sa=N&tab=wi

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi