Forum Culinar: Ecler cu crema de vanilie - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ecler cu crema de vanilie

#1 Useril este offline   Klaudia 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-November 10
  • LocationArad

Postat 25 November 2010 - 08:04 PM

Ecler cu crema de vanilie
Pentru aluatul opărit:
- 160 ml apa
-80 ml ulei
-2 g sare
-se pun ingredientele de mai sus într-un vas si se dau în clocot, cînd clocoteste adaugam 160 g faina toata o data si amestecam energic sa nu ramîna cocoloase si tragem vasul de pe foc.
-in compozitie adaugi 6 oua pe rind, dupa fiecare ou amesteci bine.

-compozitia o pui intr-un pos si faci bastonase in tava unsa si tapetata cu faina de10-12 cm si dai la cuptor ai grija ele cresc in volum sa lasi loc intre ele.

-dupa coacere se lasa la racit iar reci se taie pe lateral si se umple cu crema de vanilie ,iar deasupra frisca sau ciocolata topita,
Crema:
-600 ml lapte
-20 g vanilie
-2 g sare
-80 g zahar
-80 g faina
-2 oua ,separam ,galbenusurile se pun cu restul de produse de mai sus ,eu le fierb in oala de lapte cu fundul dublu pt. ca nu se prinde de fundul oalei si fierb pana se ingroasa, luam crema de pe foc si adaugam albusurile batute spuma cu un pic de sare si 1-2 linguride zahar pt. a tine mai bine spuma amestecam de jos in sus foarte usor.
Iti doresc spor la preparat si Sarbatori Fericite!

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2010 - 02:45 PM

Klaudia, ti-am mutat aici reteta de ecler, ca sa ramana topicul cu galuste de gris doar pentru galuste, nu pentru dulciuri.

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 November 2010 - 10:01 PM

Klaudia eu nu ma pricep cu gramele trebuie intai sa traduc in lingurite sau linguri cescute destia ca sa compar cu reteta mea ,acum nu am timp da' cum ma prind care-i smenu vin si-ti zic ,si daca am nelamuriri sau ceva... :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi