Forum Culinar: La hanul "Arta culinara" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2338
  • 2339
  • 2340
  • 2341
  • 2342
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La hanul "Arta culinara" Loc de intilneala virtuala,servim di tăti pentru tăţî

#46781 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 05 April 2021 - 05:50 PM

Frig si la mine, inca nu ninge dar nici cald nu este. Mi-au ramas ochii la tot ce a pregatit Any, impecabil totul :lol: . Nu simt nici o bucurie ca vin sarbatorile de Paste.

#46782 Useril este offline   Giulia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-January 19

Postat 05 April 2021 - 06:18 PM

Incredibil, Any. Felicitari!

Am facut biscuitii tai cu nutella si gem si au iesit foarte, foarte buni si fragezi, mai ales a doua zi. Am sa-i fac mereu. Multumesc mult pentru reteta. :lol:

#46783 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 April 2021 - 06:27 PM

Ieri a fost timp frumos, azi am reusit sa facem gratar, iar dupa ce am terminat de mancat a inceput sa ploua.

Lori peste colomba e nutella de fistic. Acum asa e “moda” panettonele si colomba nu le mai umplu cu fistic sau ciocolata etc. Neumplute se mentin mai mult timp, vorbesc de astea artizanale facute de patiserii, nu de alea de la supermarket care sunt cu totul altceva. Asta din poza e acoperita cu glazura de fistic si iti da si borcanelul cu nutella de fistic cand o cumperi.

Multumesc fetele, azi al facut gratar ca asa e traditia aici, iar pe langa am facut placintele noastre tradizionale.

Fisier atasat  C9FB751D-80D1-4F08-8E52-2E14AD0F1465.jpeg (428.18K)
Number of downloads: 0

Vezi postareaGiulia, la 05 April 2021 - 06:18 PM, a spus:

Incredibil, Any. Felicitari!

Am facut biscuitii tai cu nutella si gem si au iesit foarte, foarte buni si fragezi, mai ales a doua zi. Am sa-i fac mereu. Multumesc mult pentru reteta. :lol:


Giulia bine ai venit!
Biscuitii se mentin si o saptamana intr-o cutie de tabla. Astia din poza pe care i-am facut de Pasti sunt aceeasi pe care i-ai facut tu.

#46784 Useril este offline   Giulia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-January 19

Postat 05 April 2021 - 06:45 PM

Multumesc, Any.

Nu stiu daca rezista o saptamina la noi, dar este bine de stiut in cazul in care voi face cantitati mai mari.

#46785 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 April 2021 - 07:00 PM

Lori, Golden Eight e lichior de pere si e ceva forte fin si foarte wooow de care eu m-am indragostit.

Vezi postareaGiulia, la 05 April 2021 - 06:45 PM, a spus:

Multumesc, Any.

Nu stiu daca rezista o saptamina la noi, dar este bine de stiut in cazul in care voi face cantitati mai mari.


Da da, cantitati mai mari, la Craciun de exemplu. Ma bucur mult ca ti-au placut.

#46786 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 April 2021 - 08:51 AM

Vezi postareaany_annette, la 05 April 2021 - 07:00 PM, a spus:

Lori, Golden Eight e lichior de pere si e ceva forte fin si foarte wooow de care eu m-am indragostit.




Are o culoare super faina! De nutela de fistic nu am mai auzit pana acum (sau nu-mi mai aduc aminte :lol:) ), tare interesant!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46787 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 April 2021 - 09:17 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 April 2021 - 08:51 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 05 April 2021 - 07:00 PM, a spus:

Lori, Golden Eight e lichior de pere si e ceva forte fin si foarte wooow de care eu m-am indragostit.




Are o culoare super faina! De nutela de fistic nu am mai auzit pana acum (sau nu-mi mai aduc aminte :lol:) ), tare interesant!


E maturat 8 ani.
Nutella de fistic aici e foarte folosita, un pic impropriu sa o numim nutella ca nutella una e, dar cred ca eu fiind mare fan al fisticului, o prefer.

#46788 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 April 2021 - 11:42 PM

Ia sa mai schimbam nitel ritmul :))




In mod intentionat n-am pus asta la muzici :)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#46789 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 April 2021 - 11:47 PM

E de-o frumusete nemaipomenita melodia asta.

#46790 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 April 2021 - 05:44 PM

Se-asterne prafu peste cesti, vad.

Ia sa :
Fisier atasat  4d3bed667fabd6169a450bd68a2f6a58.jpg (21.29K)
Number of downloads: 0

Sau un cocktail cu mocca, daca vreti:
Fisier atasat  3b1ed272017eb1b9e8890f8ee49f9737.jpg (26.56K)
Number of downloads: 0

Azi intru repede la REWE sa iau o telemea mica si un ketchup, ies val-vartej...la casa un baietzuc abia iesit din Ausbildung se uita la mine: Nu avem voie sa va vindem produse daca nu aveti carucior de cumparaturi. Trebuie sa iesiti si sa va luati un carucior de cumparaturi si reveniti. Io: Si...care e logica in asta acum? Asa sunt regulile (renunt la meserie, pentru ca, oricum, ma lupt cu morile de vant!).

Zic: Aveti in momentul acesta autonomia si liberul arbitru de a decide daca acum, in secunda asta , chiar are sens regula asta. Se uita la mine, imi ia produsele si le pune deoparte. The end.

Saptamana trecuta ma duc in Garden center - maaaaareeee- cu multe plante si multi clienti. Masca si in parcare - obligatorie. Asta mi se pare chiar ok, sincer. Mi-am lasarr pe-acolo si pieile, cand , de fapt, ma dusesem sa iau niste seminte de cevauri. Ajung la casa si vad palete de insecte electrice, dar sub o folie de hartie: jneap, iau una si o pun in carucior - doamna de la casierie: Test negativ de Corona aveti la dvs.? Beg your pardon? Eu ma blochez rar...Altfel nu va putem vinde acest produs. Äh...Pana sa intreb eu ce si cum a adaugat doamna, amabila: Porunca de la Ministru Sanatatii al Landului. Nu intelege nimeni de ce. Ok, azi au trecut stirile pe langa mine...
Am ajuns azi pe la rusi, dar la magazinul mai mare unde e plin ochi de shatre, mai toate din RO...Aveam pofta de ceva, iau niste vinete in ulei si zacusca, niste icre si un pate de Bucegi. Ajung acasa...zacusca si vinetele - bleah, bleah!
Desfac icrele, mmm, hai ca, nah, au aroma de icre, cu putina ceapa acolo, merg. Cand colo:
Fisier atasat  20210413_172142.jpg (2.52MB)
Number of downloads: 0
Vad ca a oprit vreunu malaxoru' inainte sa se dizolve tot colorantul...Dau "icrele" la o parte, deschid pateul...destul de fad la gust si ala si cand ma uit eu mai bine pe fundul cutiei:
Fisier atasat  20210413_172142.jpg (2.52MB)
Number of downloads: 0
Asta se face de regula cand e deja super vechi produsul...Ndap.

Fisiere atasate


Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46791 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 13 April 2021 - 09:22 PM

Ciao!
Am reușit, în sfârșit, să recuperez parola.
Vă citeam dar nu reușeam să scriu.
Seară bună!
Sorina
Sorina

#46792 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 13 April 2021 - 10:07 PM

Vad bine? Sorinuca? welcome baaaack =)) ! ce mai fac fetele?
Eu intrasem sa va las cafeaua pe maine ca s-a umplut condica de reclamatii :D ; nu stiu sa fac din alea fancy de care tot aduce Lori & co :P , dar va zic eu ca e buna, mai ales cu o felie de chec cu nutella :rolleyes: .
Am reusit sa fac prima doza de vaccin, Pfizer =)) ! Ma sunasera acum o saptamana dar le-am zis ca trebuie sa vorbesc intai cu doctorul. Nu m-au sunat decat ieri, si m-au programat pentru azi. Acum se pot face programari la noi in sat pentru persoanele de peste 50 de ani, l-am programat si pe sot =)) peste 2 saptamani.
Laponel, ce "noroc" ai avut la cumparaturi... Vinete in ulei nu am luat decat o singura data, nu stiu unde erau facute, dar am presupus ca toate-s la fel asa ca de atunci n-am mai luat. Pateu iarasi avem un singur fel care ne place, dar acum eu nu prea pot manca asa ceva. Icre cu colorant - nici n-am crezut ca se poate. Dar am citit si pe un pachet de unt ca ar putea sa contina asa ceva - chiar? in unt? pentru ce?

#46793 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 April 2021 - 10:27 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 13 April 2021 - 09:22 PM, a spus:

Ciao!
Am reușit, în sfârșit, să recuperez parola.
Vă citeam dar nu reușeam să scriu.
Seară bună!
Sorina

pai de ce nu m-ai tras de minecuta :rolleyes:

#46794 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 April 2021 - 08:08 AM

Vezi postareaadi_edi, la 13 April 2021 - 10:07 PM, a spus:

Vad bine? Sorinuca? welcome baaaack =)) ! ce mai fac fetele?
Eu intrasem sa va las cafeaua pe maine ca s-a umplut condica de reclamatii :D ; nu stiu sa fac din alea fancy de care tot aduce Lori & co :P , dar va zic eu ca e buna, mai ales cu o felie de chec cu nutella :rolleyes: .
Am reusit sa fac prima doza de vaccin, Pfizer =)) ! Ma sunasera acum o saptamana dar le-am zis ca trebuie sa vorbesc intai cu doctorul. Nu m-au sunat decat ieri, si m-au programat pentru azi. Acum se pot face programari la noi in sat pentru persoanele de peste 50 de ani, l-am programat si pe sot =)) peste 2 saptamani.
Laponel, ce "noroc" ai avut la cumparaturi... Vinete in ulei nu am luat decat o singura data, nu stiu unde erau facute, dar am presupus ca toate-s la fel asa ca de atunci n-am mai luat. Pateu iarasi avem un singur fel care ne place, dar acum eu nu prea pot manca asa ceva. Icre cu colorant - nici n-am crezut ca se poate. Dar am citit si pe un pachet de unt ca ar putea sa contina asa ceva - chiar? in unt? pentru ce?


Nici o problema, doamna, aduc io!
Neata la poporu' de artisti!
Don't know about you, but:
Fisier atasat  399459fb86f62abc4d38594260f178c8.jpg (46.95K)
Number of downloads: 0
Avem pentru toata lumea, poftiti, serviti!
Fisier atasat  d68495e783d888a0bd5c7a32be594355.jpg (27.23K)
Number of downloads: 0
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46795 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 April 2021 - 08:17 AM

Bravo, Adi! Ma bucur! Macar din punctul asta de vedere esti ceva mai relaxata.
Tot astept si eu sa dea astia inainte cu vaccinul sa ajungem si noi, astia din categoriile mai de la coada sa il facem...Am un vecin care lucreaza la posta, deci functionar public, are peste 60, nici acum nu a ajuns sa il faca...
Cat despre "alimentele" si calitatea lor din supermarketuri...deja nu prea mai stiu ce sa mai cumpar...
Nu vreau sa sintru acum in detalii despre piata si economia germana, insa , daca vrei sa cumperi ceva cat mai natural, mai proaspat, mai neimpachetat , mai curat de tot felul de adaosuri , pai iti trebuie buzunar burdusit. In rest, omul de rand este servit cu mizerii. M-am dus la Kaufland , jumatate din magazinul acela este plin de dulciuri de orice fel...la sectia de verzeturi, plin de ambalaje de plastic, produse variate si toate fara gust. Imagine postata




Sorina, welcome back, girl!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46796 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 14 April 2021 - 12:25 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 13 April 2021 - 09:22 PM, a spus:

Ciao!
Sorineeeel!!! Ce ma bucur sa te vad!!! Imagine postata


Salutari tuturor. Am o perioada mai aglomerata, da' dupa ce trece mai vin si eu la povesti Imagine postata
Pana atunci va las niste ceai fierbinte, potrivit cu vremea de afara...
Imagine postata

#46797 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 April 2021 - 01:20 PM

Bine v-am regăsit drăguțelor!
Cum ziceam, eu vă citeam de ceva timp dar am avut probleme cu memoria.
Nu mai contează. Important e că am reușit să rezolv problema.

Să știi Adriana că aseară deja luasem decizia de a-ți trimite un mesaj, dar era ca ultimă resursă.

Fetele, fetele stau bine, atât cât situația actuală ne permite.
Sunt mari acum.
Mara este al doilea an la liceu (peste puțin 16 ani) iar Giulia clasa a șaptea (peste și mai puțin 13 ani).
Sunt mai înalte decât mine...
Au suferit mult cu școala on line. Foarte mult.
Mara fiind mai mare a reușit cât de cât să treacă peste dar cu Giulia (un vulcan de emoții) a fost și continuă să fie foarte greu (chiar dacă acum merge la școală).
Pentru Giulia a fost o lovitură sub centură foarte puternică.
Avem câteva luni de când mergem înainte cu ajutor psihologic. Câteva semnale pozitive încep să se vadă, dar suntem conștienți că drumul e încă lung.

Noi, adulții, nu am rămas nici macar o zi acasă. Și eu și soțul am lucrat fără întrerupere. Pentru noi nu a existat zona roșie sau lockdown. Dacă e posibil, am lucrat chiar mai mult decât înainte.

Eu am schimbat munca acum 3 ani iar soțul vara trecută (pandemie în curs de desfășurare). Viața merge înainte!

A, și în iulie am ațipit cu mâncarea pe foc așa că am incendiat jumătate de casă.
Am avut de tras tare în ultimele 9 luni dar suntem la un punct bun.

Vă pup pe toate și cer scuze pentru cearșaful de-l scrisei!
Sorina

#46798 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 April 2021 - 01:46 PM

of imi pare rau de lucrurile neplacute dar tu ca intotdeauna esti o forta a naturii care merge inainte :rolleyes:

#46799 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 April 2021 - 07:49 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 14 April 2021 - 01:20 PM, a spus:

Bine v-am regăsit drăguțelor!
Cum ziceam, eu vă citeam de ceva timp dar am avut probleme cu memoria.
Nu mai contează. Important e că am reușit să rezolv problema.

Să știi Adriana că aseară deja luasem decizia de a-ți trimite un mesaj, dar era ca ultimă resursă.

Fetele, fetele stau bine, atât cât situația actuală ne permite.
Sunt mari acum.
Mara este al doilea an la liceu (peste puțin 16 ani) iar Giulia clasa a șaptea (peste și mai puțin 13 ani).
Sunt mai înalte decât mine...
Au suferit mult cu școala on line. Foarte mult.
Mara fiind mai mare a reușit cât de cât să treacă peste dar cu Giulia (un vulcan de emoții) a fost și continuă să fie foarte greu (chiar dacă acum merge la școală).
Pentru Giulia a fost o lovitură sub centură foarte puternică.
Avem câteva luni de când mergem înainte cu ajutor psihologic. Câteva semnale pozitive încep să se vadă, dar suntem conștienți că drumul e încă lung.

Noi, adulții, nu am rămas nici macar o zi acasă. Și eu și soțul am lucrat fără întrerupere. Pentru noi nu a existat zona roșie sau lockdown. Dacă e posibil, am lucrat chiar mai mult decât înainte.

Eu am schimbat munca acum 3 ani iar soțul vara trecută (pandemie în curs de desfășurare). Viața merge înainte!

A, și în iulie am ațipit cu mâncarea pe foc așa că am incendiat jumătate de casă.
Am avut de tras tare în ultimele 9 luni dar suntem la un punct bun.

Vă pup pe toate și cer scuze pentru cearșaful de-l scrisei!




Sorina, of, doamne! Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit...bine ca ati scapat cu bine toti, asta e cel mai important! Banuiesc ca aveai aragaz pe gaz, cu flacara?

Cat au crescut fetele, of! Chiar ma tineam sa intreb de ele! <3
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46800 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 April 2021 - 08:20 PM

Eram doar cu Giulia acasă. Ea și-a dat seama de dezastru înaintea mea.
Important e că am reușit să ieșim din casă în timp.
Sorina

Arata acest topic


  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2338
  • 2339
  • 2340
  • 2341
  • 2342
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi