Forum Culinar: Alba ca zapada...Geany - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alba ca zapada...Geany Reteta bunicii...

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 December 2010 - 12:26 PM

La cererea lui Sissi pun reteta din pacate nu am nici o poza salvata,pot sa spun ca este o reteta f. buna a bunicii mele,si e reteta copilariei mele (una dintre ele)asa ca v-o impartasesc cu mare drag acum inainte de sarbatori.Contine si amoniac si desi nu-mi place in general,in acest caz,nu mi-o pot imagina fara acel iz,parca nu mai e din aceeasi poveste,parerea mea... :pupic:

Pun o poza cu reteta din caietul meu vechi si ingalbenit de timp(maii nu radeti...)

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-405-12929266005179.jpg

Zice asa...Blat:

50 de gr. de unt,4 linguri de zahar pudra,1 ou intreg,3 linguri de lapte,2 lingurite de amoniac (nestins),mirodenii,faina cat cuprine(stiu ca nu va place partea asta dar asa sunt retetele bunicii) :lol:

Se freaca oul cu zaharul si untul,peste care se toarna amoniacul dizolvat in lapte,faina cat cuprinde.Se fac 3 foi f.f.subtiri,se coc pe dosul tavii unsa in prealabil cu ulei si tapetata cu faina.

Crema:1 cana de lapte(250 ml.),se pune la clocotit,1/2 cana de lapte rece se amesteca cu 3-4 linguri de faina,cand laptele de pe foc,clocoteste,se adauga amestecul de lapte rece cu faina,si se fierb pana se ingroasa,se da la rece.150 gr. de unt,se freaca cu 200 gr. zahar pudra si se incorporeaza la crema,se mai adauga zeama de la 1/2 lamaie si coaja rasa.Se ung foile cu crema si se da la rece pana a doua zi .

No' asta e reteta bunicii mele,mie imi iese super si eu numai asa o fac...

#2 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 December 2010 - 04:05 PM

Geani sarumina de reteta :scratch: poate o sa o fac si eu
ce rol are amoniacul asta in reteta?

#3 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 21 December 2010 - 04:33 PM

Vezi postareasissi, la 21 December 2010 - 04:05 PM, a spus:

Geani sarumina de reteta :hug: poate o sa o fac si eu
ce rol are amoniacul asta in reteta?

Sissi, hai ca-ti raspund eu pana vine Geani, fragezeste foile, dar pute de te indoaie, eu m-am intoxicat azi cu mirosul lor :scratch: , dar adevarul e ca fara el nu ar fi Alba ca zapada :-*
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#4 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 21 December 2010 - 04:38 PM

Ramo, merci!

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 December 2010 - 06:07 PM

Asa e Sissi dar poti sa incerci si cu bicarbonat de sodiu desi eu nu am incercat... :scratch:

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 22 December 2010 - 02:56 AM

am incercat eu si merge si cu bicarbonat si cu praf de copt(pe aici gasesc mai greu amoniac si trebuie sa pun praf de copt)
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 December 2010 - 08:23 AM

Vezi postareaaura, la 22 December 2010 - 02:56 AM, a spus:

am incercat eu si merge si cu bicarbonat si cu praf de copt(pe aici gasesc mai greu amoniac si trebuie sa pun praf de copt)

Draga Aura si eu auzisem,dar daca n-am incercat nu puteam sa pun mana-n foc,asa ca draga Sissi te-ai scos...Hai ca avem treaba eu scot nucili'... :)

#8 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 22 December 2010 - 08:51 AM

Aura merci, o sa incerc si eu cu praf de copt sau bicarbonat, da cum pui praful de copt il amesteci cu faina sau dizolv praful de copt in lapte?
Geanii scoate nucile :)

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 December 2010 - 09:34 AM

Acu scot nucili' zau ca asta faceam,eu zic sa dizolvi cu putina zeama de lamaie ca si asa ai si la crema... :D Acesta e un aluat,de obicei se amesteca in faina cand se trateaza de pandishpan,aici trebuie stins,si adaugi acolo la gramada cu 1 ou 50 gr. de unt ,zaharul pudra etc,si framanti cu faina un aluat ferm elastic,ca la taietei,lasi putin sa se odihneasca acoperit cu o pelicula la rece,il faci sul imparti in 3 ,faci o biluta din 1/3 si o intinzi ajutandu-te de faina cat de subtire si de dreptunghiular poti(asta daca vrei sa-i dai forma de dreptunghi normal),si coci pe rand pe dosul tavii unse si infainate,se coc relativ repede,verifici dosul cand e auriu e gata,sunt fragile,sa le manevrezi cu atentie,crema e simpla,le ungi cu crema si le lasi 24 de ore sa se moaie de la crema... :)

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 December 2010 - 09:36 PM

Amoniacu', in afara de fragezime, lasa foile albe, dupa copt. Daca se foloseste bicarbonat de sodiu, foile ies mai maronii. Cu praf de copt nu am incercat si nici nu stiu ce culoare o sa aiba prajiturica. Dar, nu e musai sa-l dizolvi. Il pui pur si simplu peste faina si amesteci totul. Se dizolva de la sine prafu'.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi