Forum Culinar: Acupunctura - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acupunctura

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 December 2009 - 04:29 PM

În urma cu cîtiva ani,nu credeam ca acupunctura chiar te poate salva de la multe neplaceri,precum o operatie.
Sotul meu,avea probleme pe atunci cu CTS(Carpaltunnelsyndrom),la mîna stînga.Cu timpul situatia se agravase(dureri extrem de mari),si cîndva a ajuns la doctorul care l-a desenat pe mîna,si îi explica operatia...
Tot pe atunci încerca cineva sa-l convinga sa mearga la o sedinta de acupunctura.Pentru ca la noi în familie,groaza de spitale,operatii,narcoze..etc,este mare,si-a luat inima în dinti si s-a dus la întepat.

Dupa prima sedinta,a spus ca nu-l mai doare asa tare,dar ca este convins ca e autosugestie...ca sigur i se pare.Dupa a doua sedinta,la fel.Dupa a 3-a,nu a mai avut nicio durere.Un lux,ce nu-l mai avuse de foarte mult timp.A 4-a sedinta,a facut-o "preventiv",ca practic nu mai era nevoie,nemaiavînd nicio durere.De atunci au trecut cîtiva ani,si totul e la locul lui,mîna intacta.

Asa a scapat si de alergia la polen,desi facuse 2-3 ani la rînd terapii de desensibilizare,si cu picaturi,si cu injectii,urmate de medicamente...fara niciun rezultat satisfacator.La cele mai nasoale crize ajungea la un cocktail(injectie) de vitamine si cortizon...ca altfel nici putere sa respire nu mai avea.Cînd a inceput cu acupunctura pentru alergie,în primul an,înainte de perioada critica care începea în decembrie,a facut 3 sedinte(în noiembrie).Vreo 2 sedinte a mai facut pe parcurs.Una în februarie,si ultima in aprilie.
În al 2-lea an,tot asa cu aproximativ o luna înainte de perioada critica a facut doar o sedinta cu 3 ace permanente.2 gold si unul argint.Si înainte de ultimul val,înca odata aceeasi sedinta.
În al 3-lea an,una singura,tot cu ace permanente.
Anul trecut a facut o singura sedinta,în primavara.Anul asta,niciuna,si nu a avut nicio problema.Nu stiu daca a trecut de tot..asta vom vedea anul viitor,ca în noiembrie nu a mai facut nimic..sa vedem cum îl întîmpina primavara.Este alergic la plop,alun si mesteacan.

Eu am ajuns doar o singura data la întepat,anul acesta pentru prima oara,cînd nu mai scapam de urmle unei gripe nasoale.
Peste o luna,am luat antibiotice,am baut cisterne de ceai,cu miere,fara,cu lamîie,vitamine..toate alea.Pur si simplu nu mai imi reveneam.De-abia m-am tîrît la doctor,si de acolo am plecat la cumparaturi :D
Stiu ca se aude "asa",dar chiar asa a fost.Bineînteles ca nu am putut zbura si sari peste bîrna,dar m-am simtit bine.
Mi-a" împuns" urechea dreapta cu 3 ace.Unul într-un punct numit Interferon(pentru întarirea sistemului imunitar,care la mine era sub podea),si înca doua puncte,al caror nume nu-l stiu..dar unu era pentru amigdale,si al'laltu pentru caile respiratorii.
Le-am avut timp de vreo 6-7 zile,si nu mai picau(probabil nu ma spal eu asa bine pe urechi :D ),si l-am pus pe omu meu sa mi le scoata :D

Acele astea permanente se tin de fapt pîna cad.De obicei,tin cam o saptamîna,daca te speli cu grija pe urechi.
1 data pe zi se "activeaza"fiecare ac în parte, cu un mini-magnet.El a avut de doua feluri,aurite si argintite.
Tin sa mai precizez,ca împungerea cu acest ace,în unele parti ale urechii..sint pe moment foarte dureroase!Dar trece rapid ;)


Asa arata acele permanente:
Sînt foarte micute,au vreo 2 mm.În capatul tubului de plastic se afla integrat un mini magnet.Tinînd partea de plastic cu degetele,se pune/lipeste usor pe capatul acului,si se roteste.Aceasta miscare activeaza punctul cu pricina.

Imagine postata


Ce stiti,sau ce experiente aveti voi cu acupunctura?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 04 December 2009 - 05:46 PM

Maya a spus:

În urma cu cîtiva ani,nu credeam ca acupunctura chiar te poate salva de la multe neplaceri,precum o operatie.
Sotul meu,avea probleme pe atunci cu CTS(Carpaltunnelsyndrom),la mîna stînga.Cu timpul situatia se agravase(dureri extrem de mari),si cîndva a ajuns la doctorul care l-a desenat pe mîna,si îi explica operatia...


Maya, nu-ti raspund chiar in spiritul topicului, dar se leaga cumva.
Si eu am fost diagnosticata cu sindrom de tunel carpian, aveam niste amorteli groaznice in degete. ma suparau degetele mai ales cand tineam mouse-ul in mana sau cand lucram la pc.
am facut si tratament si pana la urma ma consolasem cu ideea operatiei - care e relativ simpla.
intre timp a venit GS-ul si m-am gandit ca rezolv dupa. ei, dupa primele 5kg pe care le-am pierdut, nu am mai avut nicio problema, nicio amorteala.
acum legat de acupunctura, cunosc pe cineva care a avut rezultate f bune aplicand procedeul ptr a slabi. avea niste ace mici care stateau permanent in pavilionul urechii, in anumite puncte. cand simtea ca-i e foame isi presa acele si disparea senzatia. drept e ca o data ce-a renuntat la ace, a reinceput procesul de ingrasare. probabil ca, la fel ca in cazul oricarei terapii, tratamentul trebuie facut a la longue.

sotul tau a mai avut probleme cu CTS?

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 December 2009 - 05:59 PM

moatza a spus:


sotul tau a mai avut probleme cu CTS?

Nu,si de atunci a trecut mult timp.El se astepta sa apara din nou...dar nimic!Nu a mai revenit nicio durere,desi dupa diagnoza,a suportat un an de dureri,care cu timpul au devenit tot mai nasoale.pîna a ajuns la acupunctura.
Avea zile cînd nu o putea misca din umar..pîna acolo reflecta durerea.Dureri suportabile si amorteli a avut la faza de început.


Ce legatura crezi ca a avut GS-ul,de a trecut si CTS?Exista vreo explicatie,sau a fost doar o coincidenta?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 December 2009 - 06:20 PM

Cît despre dieta/sau slabit cu acupunctura,eu cred ca este ceva ce necesita timp.
Cîte sedinte a avut persoana respectiva?
Banuiesc ca,în afara faptului ca acele alea ajuta prin activarea punctelor respective,trebuie totusi tinut un anumit regim...defapt cînd se începe orice dieta,e clar ca trebuie schimbat de fapt tot stilul de viata,care apoi trebuie mentinut si respectat(macar înmare parte).


Un alt caz,un prieten bun de-al sotului,a avut mai multe încercari esuate ,de a se lasa de tigara.A reusit cu ajutorul acelor :floare:
Acum,nu stiu ce sa zic,pîna în prezent acupunctura a avut cel mai mare succes.Nu fumeaza de cîteva luni...dar stiti cum sta treaba cu fumatorii...la fel ca aia cu alcoolicii.

Terapia contra fumatului,s-a intins pe 5 saptamîni,tot cu ace permanente.Parca patru bucati într-o ureche,si mai unu în cealalta.
Pîna la momentul de fata,se tine foarte bine.Desi am sperat de la început sa reuseasca,am crezut ca dupa primele 5 saptamîni o sa cedeze nicotinei,ca-l stiam cu cîta pasiune fuma..si am vazut cît era de agitat.Ca a reusit pîna acum,este un mare succes.Sper sa o tina tot asa! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 05 December 2009 - 05:56 AM

Maya a spus:

Nu fumeaza de cîteva luni...dar stiti cum sta treaba cu fumatorii...la fel ca aia cu alcoolicii.

... aşa este!
Eu am făcut acupunctură pentru fumat cam 3 luni, de două ori pe săptămînă.. după 2-3 şedinţe nu am mai simţit nevoia să fumez DELOC! Am crezut că am scăpat, nu simţeam nevoia să fumez nici nu mă deranja dacă altcineva fuma. Deci nu mai m'am dus..
Well, MARE PROSTIE am făcut, cam după o lună am zis că dacă fumez o ţigare nu este big deal - nu simţeam nevoia, cred că mi'era dor :occasion14: ... Asta a fost, în citeva zile am ajuns înapoi, ba chiar mai rău, parcă încercam să recuperez tigările pe care nu le-am fumat....
Trebuie merg înapoi la chinez....

Am încercat cam tot ce este, patchuri, pastile, chewing gum cu nicotină... numai acupunctura a muncit.. (n-am încercat hipnoză, cine ştie...)
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#6 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 08:02 AM

Maya, voi incepe si eu cat de curand terapia prin acupunctura (cel mai probabil dupa Anul Nou) si atunci vin cu impresii. Din ce am citit eu pana acum, pe partea de alergii si astm (ca am o pasiune pe zona asta, din pacate :evil: ), este extraordinara, am discutat cu un medic deosebit care mi-a dat ceva sperante, rata de vindecare este foarte mare (nu am cifre, insa asa mi-a dat sa inteleg).

Atentie insa pentru cei care vor sa ii duca pe copii: este o terapie care nu se aplica copiilor mai mici de 5 ani jumate, 6 ani! Doctorul la care am fost eu mi-a explicat frumos ca nu se atinge de copil pana la acea varsta, caci nu este permisa interventia pe un copil sub 5 ani jumate - 6 ani(e ceva legat de terminatiile nervoase care nu sunt inca definitivate - asa am inteles eu).
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#7 Useril este offline   Coco 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 December 2009 - 04:00 PM

Eu am facut acupunctura pentru slabit dar acum 22 de ani pe vremea lui Ceasca. 2 serii a cate 10 sedinte. Imi punea ace lungi pe fata degetelor de la picioare, undeva pe la genunchi si sub buric. Era un institut de tratamente alternative (in Bucuresti pe str. Visarion pe la Piata Romana- nu stiu daca mai exista). Nu cred ca pe vremea aia erau prea multi doctori specializati in asta dar aici era medicul echipei nationale de fotbal si avea alte privilegii pe atunci. Rezultate am avut dar nu stiu daca de la acupunctura sau de la dieta sau de la tinerete...Oricum sunt convinsa ca a avut partea ei de contributie pozitiva (in special in reducerea senzatiei de foame). Alta experienta am avut in primii ani dupa revolutie tot cu un medic de pe vremuri (indepartate acum) cand fostul meu sot a scapat pentru totdeauna (sau cel putin pana acum) de discopatia care il chinuia de 10 ani. A uitat ca a avut vreodata. Cred ca este foarte important cine o face si cata experienta are in gasirea corecta a punctelor energetice. oricum, eu cred in acupunctura.

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 December 2009 - 05:40 PM

Bebe a spus:

Maya a spus:

Nu fumeaza de cîteva luni...dar stiti cum sta treaba cu fumatorii...la fel ca aia cu alcoolicii.

... aşa este!
Eu am făcut acupunctură pentru fumat cam 3 luni, de două ori pe săptămînă.. după 2-3 şedinţe nu am mai simţit nevoia să fumez DELOC! Am crezut că am scăpat, nu simţeam nevoia să fumez nici nu mă deranja dacă altcineva fuma. Deci nu mai m'am dus..
Well, MARE PROSTIE am făcut, cam după o lună am zis că dacă fumez o ţigare nu este big deal - nu simţeam nevoia, cred că mi'era dor ;) ... Asta a fost, în citeva zile am ajuns înapoi, ba chiar mai rău, parcă încercam să recuperez tigările pe care nu le-am fumat....
Trebuie merg înapoi la chinez....

Am încercat cam tot ce este, patchuri, pastile, chewing gum cu nicotină... numai acupunctura a muncit.. (n-am încercat hipnoză, cine ştie...)


Bebe,prietenul de care spum,a facut o terapie mai intensiva.A avut 5 ace,timp de 5 saptamini,în permanenta.Acele erau înlocuite 1x pe saptamîna.Persoanei in cauza,ii merge momentan foarte bine.Cum ziceam,el la început a avut ceva probleme,dar acum e liniste si pace.

Eu m-am lasat asa,fara nicio terapie.Desi au trecut de atunci aproape 3 ani jumate,si nu am nici cea mai mica intentie sa ma reapuc,si nici doruri nu duc..chiar as îndrazni sa spun ca am trecut hopul,totusi stiu ca mai exista recaderi si dupa ani de zile...d'apoi dupa cîteva luni ;)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 December 2009 - 05:42 PM

Bunny a spus:

Maya, voi incepe si eu cat de curand terapia prin acupunctura (cel mai probabil dupa Anul Nou) si atunci vin cu impresii. Din ce am citit eu pana acum, pe partea de alergii si astm (ca am o pasiune pe zona asta, din pacate :evil: ), este extraordinara, am discutat cu un medic deosebit care mi-a dat ceva sperante, rata de vindecare este foarte mare (nu am cifre, insa asa mi-a dat sa inteleg).

Atentie insa pentru cei care vor sa ii duca pe copii: este o terapie care nu se aplica copiilor mai mici de 5 ani jumate, 6 ani! Doctorul la care am fost eu mi-a explicat frumos ca nu se atinge de copil pana la acea varsta, caci nu este permisa interventia pe un copil sub 5 ani jumate - 6 ani(e ceva legat de terminatiile nervoase care nu sunt inca definitivate - asa am inteles eu).


Asta am observat si eu/din ce am citit,auzit),ca la astm si alergii,acupunctura aduce rezultate foaaarte bune.
Soutul meu ,a avut succes pe toata linia cu scupunctura.Sper sa aud si de la tine,numai de bine.Sanatate ;)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 December 2009 - 05:47 PM

Coco a spus:

Eu am facut acupunctura pentru slabit dar acum 22 de ani pe vremea lui Ceasca. 2 serii a cate 10 sedinte. Imi punea ace lungi pe fata degetelor de la picioare, undeva pe la genunchi si sub buric. Era un institut de tratamente alternative (in Bucuresti pe str. Visarion pe la Piata Romana- nu stiu daca mai exista). Nu cred ca pe vremea aia erau prea multi doctori specializati in asta dar aici era medicul echipei nationale de fotbal si avea alte privilegii pe atunci. Rezultate am avut dar nu stiu daca de la acupunctura sau de la dieta sau de la tinerete...Oricum sunt convinsa ca a avut partea ei de contributie pozitiva (in special in reducerea senzatiei de foame). Alta experienta am avut in primii ani dupa revolutie tot cu un medic de pe vremuri (indepartate acum) cand fostul meu sot a scapat pentru totdeauna (sau cel putin pana acum) de discopatia care il chinuia de 10 ani. A uitat ca a avut vreodata. Cred ca este foarte important cine o face si cata experienta are in gasirea corecta a punctelor energetice. oricum, eu cred in acupunctura.


Oricum,la o dieta...în primul rînd trebuie sa fii pregatit mental,adica sa vrei ;) ...si neaparat trebuie schimbat si putin din stilul de viata.Fara asta,nicio acupunctura de pe lume,nu ajuta.
(Si e adevarat ca si tineretea ajuta.Dupa o anumita vîrsta,metabolismul îsi spune si el cuvîntul ;) )
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 05 December 2009 - 09:25 PM

Primul meu mesaj aici; am primit si eu de la o prietena draga informatia despre acest site, asa ca abia astazi m-am inscris.

Revening la acupunctura: sotul meu a facut citeva sedinte pentru ca a avut (si mai are) o nevralgie ramasa dupa zona zoster. L-a ajutat cit de cit. Nu a mers decit de 3 ori si dupa prima sedinta deja s-a simtit mai bine. Apoi a abandonat mersul la acupunctura pentru ca interfera cu programul lui de lucru.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#12 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 December 2009 - 11:43 PM

Cassia , bine ai venit :floare:

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 December 2009 - 04:56 PM

Cassia,bun venit :thumleft:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 06 December 2009 - 07:54 PM

Multumesc Stella si Maya. Bine v-am gasit si regasit aici.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#15 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 08 December 2009 - 03:41 AM

Bebe a spus:

Maya a spus:

Nu fumeaza de cîteva luni...dar stiti cum sta treaba cu fumatorii...la fel ca aia cu alcoolicii.

... aşa este!
Eu am făcut acupunctură pentru fumat cam 3 luni, de două ori pe săptămînă.. după 2-3 şedinţe nu am mai simţit nevoia să fumez DELOC! Am crezut că am scăpat, nu simţeam nevoia să fumez nici nu mă deranja dacă altcineva fuma. Deci nu mai m'am dus..
Well, MARE PROSTIE am făcut, cam după o lună am zis că dacă fumez o ţigare nu este big deal - nu simţeam nevoia, cred că mi'era dor :floare: ... Asta a fost, în citeva zile am ajuns înapoi, ba chiar mai rău, parcă încercam să recuperez tigările pe care nu le-am fumat....
Trebuie merg înapoi la chinez....

Am încercat cam tot ce este, patchuri, pastile, chewing gum cu nicotină... numai acupunctura a muncit.. (n-am încercat hipnoză, cine ştie...)

Bebe daca vrei sa te lasi de fumat garantat du-te la doctor si cere CHANTIX.Mie mi-a dat in 20 septembrie si dupa prima pastila nu am mai simtit pofta de tigara.trebuie sa iei o pastila dimineata si una seara cam pentru 4 luni ca sa fi sigur ca nu mai pui tigara in gura ,dar garantat te lasi.Eu am fumat cam 25 ani :oops: si am crezut ca nu ma las niciodata.

Maya scuze de off topic

#16 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 16 December 2009 - 04:18 PM

Sacramento,pastilele pe care le recomanzi se gasesc si fara reteta? Se gasesc si in Romania? Eu m-am lasat brusc, acum doi ani si ma felicit singura pentru pasul facut dar am o ruda care fumeaza foarte, foarte mult si poate pot sa o ajut cumva.

Cu acupunctura mi-am ameliorat durerile de coloana cervicala si m-am vindecat de un hematon la cap (m-am izbit cu capul in ceva). Mi-a fost teama sa mai fac pe durata sarcinii dar abia astept sa nasc si sa merg din nou la chinez.

#17 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 17 December 2009 - 07:09 AM

Huvi a spus:

Sacramento,pastilele pe care le recomanzi se gasesc si fara reteta? Se gasesc si in Romania? Eu m-am lasat brusc, acum doi ani si ma felicit singura pentru pasul facut dar am o ruda care fumeaza foarte, foarte mult si poate pot sa o ajut cumva.

Cu acupunctura mi-am ameliorat durerile de coloana cervicala si m-am vindecat de un hematon la cap (m-am izbit cu capul in ceva). Mi-a fost teama sa mai fac pe durata sarcinii dar abia astept sa nasc si sa merg din nou la chinez.

Cred ca sint ceva pastile mai noi.Eu le-am primit de la doctor.Sint si nitel cam scumpe ,dar sint taaaare bune.Nu stiu daca se gasesc si in Romanica,dar poti merge la site-ul lor(chantix.com) si mai vezi si acolo.
Succes rudei tale si bravo tie pentru ambitie!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi