Forum Culinar: Ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciocolata

#21 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 08:08 PM

:pupic: Daca tot vii sa cauti frigiderul ala, nu uita sa aduci ciocolata si rulada si bomboane. :D Lungesc deci lista de bomboane. Super arata. :floare: :)
Imagine postata

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 08:26 PM

bonicelli a spus:

:pupic: Daca tot vii sa cauti frigiderul ala, nu uita sa aduci ciocolata si rulada si bomboane. :love7: Lungesc deci lista de bomboane. Super arata. :floare: :-*


Ooooo.... un compliment de la maestra bonbonurilor :) Saru'mana!!!!! Pai sigur ca vin cu ciucalata dupa mine!!!!!! Normal ca facem schimb de tehnici, impresii, experiente!!!!! :D

#23 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 26 May 2010 - 12:43 PM

A, deci nu-mi mai place de tine... ce-mi faci tu mie...
Faceam si eu ciocolata in casa... nu minunatii de genul acesta, dar faceam...
Aici nu gasesc lapte praf... am cautat, dar nu am gasit...
Vreau si eu! Pot sa plang? Ma duc sa plang...
Sorina

#24 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 May 2010 - 12:47 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 26 May 2010 - 12:43 PM, a spus:

A, deci nu-mi mai place de tine... ce-mi faci tu mie...
Faceam si eu ciocolata in casa... nu minunatii de genul acesta, dar faceam...
Aici nu gasesc lapte praf... am cautat, dar nu am gasit...
Vreau si eu! Pot sa plang? Ma duc sa plang...


Sorina, nu plange, te rog!!!! Mai am cateva suluri de ciucalata in frigider. Vii???? Laponica a carat dupa ea o parte, dar a mai ramas si pentru tine! :)
Lapte praf nu poti sa primesti din tara? Nu-ti trimite nimeni pachet??? Eu nu prea gasesc aici, ca ti-as trimite imediat!

#25 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 May 2010 - 03:51 PM

Am facut halaltaieri ciucalata de casa, cam jumate din cantitati + stafide, esenta de rom si de vanilie. Ieri am mancat in nestire si inca mai am si pentru azi! Termin de baut paharu cu apa si ma duc sa mai infulec doo bucati! :)

Uite dovada:

Imagine atasata: monthly_05_2010/post-97-127488168749.jpg

Imagine atasata: monthly_05_2010/post-97-127488169306.jpg

Mersi de reteta, ingrasa da' e taare buna, face bine la psihic. E anti-depresie. :)

#26 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 May 2010 - 03:59 PM

Vezi postarealaura_lala, la 26 May 2010 - 03:51 PM, a spus:

Am facut halaltaieri ciucalata de casa, cam jumate din cantitati + stafide, esenta de rom si de vanilie. Ieri am mancat in nestire si inca mai am si pentru azi! Termin de baut paharu cu apa si ma duc sa mai infulec doo bucati! :)

Uite dovada:
Mersi de reteta, ingrasa da' e taare buna, face bine la psihic. E anti-depresie. :)


Yumiiiiii, ce ciocolata frumoasa ti-a iesit!!!! :) Ma duc sa mai iau si eu o feliuta, ca mai am! :)

#27 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 26 May 2010 - 04:22 PM

Nu pot, bre, sa vin, ca as veni, as zbura de fapt, dar nu poci sa vin... de, copchile mici, soata care lucreaza de dimineata pana noaptea... si tot asa...
Dar la o ciocolata de-a ta pot macar sa visez, nu?
Eu nu primesc pachete de acasa... noi trimitem...
Daaaar, acum in august vor veni neste preteni din Romanica pentru ca sa facem vacanta impreuna, asa ca le pun taxa de intrat in casa la mine lapte praf si daca vor contractul de la casa de vacanta facem schimb cu formele de nuci, faguri si ce-or mai fi...
Acum ca daca i-am prins ii taxez la greu... sunt rea, stiu ca sunt rea... dar daca nu ma iubesc eu se vede treaba ca nu ma iubeste nimeni.
Ssssst, sa nu zici la nimeni ca sunt buna si le dau banii pe ce cumpara, da? Sssst, eu sunt aia rea care face strage pt o bucatica de ciocolata..
Sorina

#28 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 May 2010 - 04:36 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 26 May 2010 - 04:22 PM, a spus:

Nu pot, bre, sa vin, ca as veni, as zbura de fapt, dar nu poci sa vin... de, copchile mici, soata care lucreaza de dimineata pana noaptea... si tot asa...
Dar la o ciocolata de-a ta pot macar sa visez, nu?
Eu nu primesc pachete de acasa... noi trimitem...
Daaaar, acum in august vor veni neste preteni din Romanica pentru ca sa facem vacanta impreuna, asa ca le pun taxa de intrat in casa la mine lapte praf si daca vor contractul de la casa de vacanta facem schimb cu formele de nuci, faguri si ce-or mai fi...
Acum ca daca i-am prins ii taxez la greu... sunt rea, stiu ca sunt rea... dar daca nu ma iubesc eu se vede treaba ca nu ma iubeste nimeni.
Ssssst, sa nu zici la nimeni ca sunt buna si le dau banii pe ce cumpara, da? Sssst, eu sunt aia rea care face strage pt o bucatica de ciocolata..


Eeee asa cu visatul e bine ca nu ingrasa! :) Pana vin prietenii tai din Romania zi tu ce magazine asa mai mari (supermarketuri) ai pe acolo? Auchan aveti? Si eu am umblat ani de zile dupa lapte praf simplu si recent am gasit in raft un singur sortiment stingher, cu ambalajul asa de simplu ca trecea chiar neobservat. el poate era mereu acolo dar nu-l vedeam eu... :) Era langa sortimentele pentru bebelusi, apoi urmau budinci, gelatine, cacao, nuca de cocos, arome alimentare si ciocolati pentru culinarit. Incearca si tu si cauta intr-un magazin care stii tu ca e mai aprovizionat si are sortimentatie variata.

#29 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 26 May 2010 - 05:45 PM

Laura, cara, sunt ani de zile de cand imi fug ochii peste tot (special Carrefour si Auchan) si nik, nexam, zero...
Multe fete mi-au zis ca au gasit la Coop sau la LIDL... eu Coop nu am pe langa mine, iar la LIDL-ul la care ma duc eu nici macar nu au auzit de asa ceva...
Sincer de mult m-am lasat pagubasa, dar sptamana asta am sa casc iar ochii mari, cine stie poate-mi iese si mie ceva, daca nu lapte praf, macar ochii... :occasion14:
Dupa cum va ziceam, eu faceam la greu ciucalata in Romanica asa ca ajunsa aici unul dintre primele dorinte ale soatei fu sa pape sus zisa ciucalata, am cautat pana m-a luat plansul si tot n-am gasit LP...
Asta e... am sa ma mai uit, dar nu trag sperante...
Sorina

#30 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 May 2010 - 07:19 PM

Sorina, cauta lapte praf, poate gasesti pana la urma. Dar, atentie, sa nu fie de ala pentru copii!!!!! Ca nu iese nica bun! :occasion14:

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 June 2010 - 04:40 PM

Îmi place mult textura.E stabila,dar cremoasa.Se poate taia,dar si forma,decupa...etc
Eu am pus vanilie în partea alba,iar în cea maro coaja de portocala(rasa fin de tot).
Un deliciu.Multumesc pentru reteta,Fox :thumleft:

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-5-127618057817.jpg


Am mai avut si o poza cu bile de cioco,dar am pierdut-o.Pacat...ca erau asa fain marmorate :hungry:

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 June 2010 - 07:08 PM

Vezi postareaMaya, la 10 June 2010 - 04:40 PM, a spus:

Îmi place mult textura.E stabila,dar cremoasa.Se poate taia,dar si forma,decupa...etc
Eu am pus vanilie în partea alba,iar în cea maro coaja de portocala(rasa fin de tot).
Un deliciu.Multumesc pentru reteta,Fox :)
Am mai avut si o poza cu bile de cioco,dar am pierdut-o.Pacat...ca erau asa fain marmorate :(




Maya, arata super ciocolata! Ma bucur mult ca v-a placut! E unul din deserturile noastre preferate. :)
Eu pun vanilie in ciocolata alba si rom in cea cu cacao. Pana acum n-am incercat cu coaja de citrice, dar e o idee buna! :blush:
Data viitoare o sa pozezi si bilele marmorate de ciocolata. :floare:

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 June 2010 - 07:27 PM

Sweet Jesus and Maria Mother of Christ!!!
Vai de steaua mea. Cand vine sora-mea dezmat cu ciocolata de casa fac si mai multe nu!

Maya, e nevoie sa mai spun ceva? :floare:

Foachsa, stay tuned ca undeva prin iulie o execut!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 June 2010 - 07:48 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 June 2010 - 07:27 PM, a spus:

Sweet Jesus and Maria Mother of Christ!!!
Vai de steaua mea. Cand vine sora-mea dezmat cu ciocolata de casa fac si mai multe nu!

Maya, e nevoie sa mai spun ceva? :blush:

Foachsa, stay tuned ca undeva prin iulie o execut!



Te-astept! :floare: Stiu ca nu ti-o placut deloc, da' absolut deloc ciucalata mea, asa ca precis n-o sa-ti placa in iulie, cand o s-o faci si tu! :)

#35 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,406
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 26 November 2021 - 06:39 PM

Am cautat reteta asta de era sa-nnebunesc. Aveam si eu o reteta dupa care o faceam dar asta mi s-a parut cea mai buna, stiam ca Foxyy a pus-o dar am uitat cate x-uri si y-uri si-a pus in nume, si normal ca nu o gaseam.
Inainte o faceam cu lapte praf din magazin care nu era foarte fin, si cred ca de asta mi se parea ca e prea multa cacao, sa iasa asa cum stiam eu ca era la chioscul de unde o cumparam cand eram in scoala generala :lol: . Acum am comandat lapte praf pe Amazon, un sortiment pe care nu l-am vazut nicaieri in magazine, e foarte fin, cred ca mai fin decat era in Romania, sau cel putin cum imi aduc eu aminte ca era. Si acum am pus initial mai putina cacao decat in reteta, dar am mai adaugat ca parea prea "blonda" ciocolata. Mi-a iesit cam sfaramicioasa, si nici n-am putut s-o amestec cum trebuie, dar sa va mai spun ca ma opresc cu greu la o bucatica? nu, nu va spun :lol: .

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2021/post-192-0-23655900-1637944716.jpg


#36 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,743
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 27 November 2021 - 01:33 AM

Ma bagati in ispita cu ciucalata asta :lol: :lol: :D Sper sa rezist ispitei, amin!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi