Forum Culinar: Supa de cod - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supa de cod

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 19 January 2011 - 10:48 AM

E o supa surprinzator de gustoasa si extrem de usor de preparat pt. lenesi ca de-alde mine. :(

intr-o cratita cu 1 Lg de ulei se calesc putin 2 esalote tocate pina devin usor translucide

Imagine postata

se adauga 1 mar (fara coaja) ras si 1 morcov + 1 patrunjel taiate julien (aici tre' sa mai iau ceva lectii :hug: ca am 2 miini stingi cind vine vorba sa minuiesc cutitasul ala zimtat pt. taiat legumele julien :hug: ) calindu-se totul inca vreo 5'

Imagine postata

se condimenteaza cu sare/piper alb dupa gust, se pune un virf de cutit cu sofran si se toarna 1,5 l apa (sau supa de legume) lasindu-se sa fiarba la foc potrivit timp de 15'. apoi se adauga 400 g cod taiat cubulete, un pumn de mazare prefiarta (optional) si 2,5 dl smintina subtire lasindu-se supa sa fiarba pt. inca 10'

Imagine postata

in momentul servirii se presara supa cu patrunjel tocat, iar apoi se da tonul musafirilor cu un "poftiti si va supitzi !" :(


Imagine postata




#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 January 2011 - 05:22 PM

Aghia ne-am adapat cu supa de somon a Ioanei,acu tre' sa ma pregatesc pentru supa de cod :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 19 January 2011 - 10:49 PM

Vezi postareaMaya, la 19 January 2011 - 05:22 PM, a spus:

Aghia ne-am adapat cu supa de somon a Ioanei,acu tre' sa ma pregatesc pentru supa de cod :pupic:


Maya, sa va fie de bine supa Ioanei ! :icon_fessee:

Ca sa nu va plictisiti de la atita peste, o poti face si intr-o varianta cu bucatele din piept de pui (fierte sau prajite). Eu am facut-o si asa, numai ca in loc de sofran am pus 1 lg curry, in loc de esalota am pus ceapa verde si am renuntat la mazare. :biggrin:

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 January 2011 - 11:21 PM

Vezi postareauptown girl, la 19 January 2011 - 10:49 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 19 January 2011 - 05:22 PM, a spus:

Aghia ne-am adapat cu supa de somon a Ioanei,acu tre' sa ma pregatesc pentru supa de cod =))


Maya, sa va fie de bine supa Ioanei ! :icon_fessee:

Ca sa nu va plictisiti de la atita peste, o poti face si intr-o varianta cu bucatele din piept de pui (fierte sau prajite). Eu am facut-o si asa, numai ca in loc de sofran am pus 1 lg curry, in loc de esalota am pus ceapa verde si am renuntat la mazare. :biggrin:

Eu nu-s asa "pestioasa",dar ai mei nu se plictisesc niciodata de peste.Sotul ar mînca zilnic ceva cu peste =))
A ta o las pe saptamîna viitoare :pupic:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi