Forum Culinar: Ce mai cititi si ne recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce mai cititi si ne recomandati?

#541 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 August 2023 - 02:56 PM

Mie mi-a placut cartea, din cat am vazut din serial au adaugat chestii care nu erau in carte, sa il faca mai picant, mai in trend cu cerintele Hollywoodului. Cred ca merita totusi urmarit. Zilele astea reiau cititul la Fly Away, cred ca trebuie sa o iau de la inceput, ca a trecut ceva vreme de cand am lasat-o din mana.

#542 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 August 2023 - 07:03 PM

ok atunci il caut cind il termin pe asta la care ma uit acum
mersi

#543 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 21 February 2024 - 08:35 PM

 Adriana, la 16 August 2023 - 07:03 PM, a spus:

ok atunci il caut cind il termin pe asta la care ma uit acum
mersi

A trecut ceva timp - ai apucat sa te uiti la Firefly Lane? Eu abia acum am terminat de citit Fly Away, asa ca reiau serialul de pe Netflix, sper ca nu l-au scos. A doua carte nu mi-a placut atat de mult ca prima.
Voi ce ati mai citit?

#544 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 February 2024 - 11:44 PM

Nu, nu mai tin minte daca l-am cautat sau nu :huh:
Nu mai citesc deloc din lipsa de timp si din cauza de telefon, unde citeam inainte un pic (la coafor) acu ma uit pe telefon sau citesc pe kindle-ul de pe telefon, tre sa termin Bibliotecara din New York
Miine zbor 2 ore si ca sa nu-mi consum bateria telefonului folosindu-l mi-am luat o carte, povestea unuia care strabate America cu motocicleta :rolleyes:

#545 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 February 2024 - 12:08 AM

In sfarsit am inceput mai serios "The Nightingale" (Privighetoarea) de Kristin Hanna. Cred ca anul trecut ma apucasem de prea multe "proiecte", de n-am reusit sa citesc decat cateva pagini. Pana acum am impresia ca imi place mai mult decat celelalte carti ale ei. Am inteles ca se face si un film.

#546 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 February 2024 - 08:52 AM

Interesanta si daca e de razboi ii place si lui Stefano, am luat-o dar pentru kindle, mersi de sugestie :-*

#547 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 19 March 2024 - 10:44 PM

Am inceput "To kill a mockingbird" de Harper Lee. Mi-am inregistrat filmul acum vreo doua saptamani dar am vrut sa citesc intai cartea, o am de cativa ani dar abia acum i-a venit randul. La inceput am sarit peste cateva paragrafe ca mi se pareau plictisitoare dar cred merg inapoi ca le recitesc, a inceput sa ma captiveze stilul, umorul.
Mi-am comandat si continuarea (abia acum am aflat ca exista) "Go set a watchman".

#548 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 24 March 2024 - 11:17 PM

Daca ati citit si v-a placut Glass Castle va recomand cu incredere sa cititi si North of normal. Am vazut ca in 2022 a aparut si film dupa carte, nu l-am vazut dar o sa il caut.Desi, probabil ca orice film vazut dupa ce am citit cartea, va fi o dezamagire.
O alta recomandare, o carte pe care tocmai am terminat-o si pe care chiar ca nu am putut-o lasa din mana Yellowface despre industria publishing, cum se trag sforile, cum o carte devine bestseller dar mai ales despre ce plaga si infern al zilelor noastre poate fi social media. Poate parea plictisitoare cartea asa cum am descris-o eu dar zau ca nu e!
Si a treia recomandare, o carte canadiana pe care am recitit-o din nou dupa 10 ani ca sa vad daca inca imi place, si DA! mi-a placut la fel ca prima data. Se numeste Lullabies for little criminals, despre copilaria si adolescenta eroinei care creste in Montreal cu un tata dependent de droguri.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 25 March 2024 - 01:20 AM

brain loading....please wait....

#549 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 March 2024 - 12:37 AM

Nu am citit niciuna din cartile recomandate, Blackie, dar am sa mi le iau pe kindle.
Ieri chiar vorbeam cu fiu-meu de carti pe care le-am citit macar de 2 ori, asta ca am vazut ca era la Tv "Crima din Orient Express", si filmul l--am vazut de cateva ori, vreo 3 adaptari. Asta e una din cartile recitite, cred ca multe din ele sunt cele din copilarie si adolescenta...

#550 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 26 March 2024 - 02:09 AM

 adi_edi, la 25 March 2024 - 12:37 AM, a spus:

Nu am citit niciuna din cartile recomandate, Blackie, dar am sa mi le iau pe kindle.
Ieri chiar vorbeam cu fiu-meu de carti pe care le-am citit macar de 2 ori, asta ca am vazut ca era la Tv "Crima din Orient Express", si filmul l--am vazut de cateva ori, vreo 3 adaptari. Asta e una din cartile recitite, cred ca multe din ele sunt cele din copilarie si adolescenta...

Adi, pe vremea cand era fi-miu la liceu, adica acum 12-13 ani, Lullabies for little criminals a fost una din cartile studiate la literatura engleza. El mi-a recomandat-o. Oare acum o mai fi?
brain loading....please wait....

#551 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 26 March 2024 - 02:47 AM

 black_cat, la 26 March 2024 - 02:09 AM, a spus:

 adi_edi, la 25 March 2024 - 12:37 AM, a spus:

Nu am citit niciuna din cartile recomandate, Blackie, dar am sa mi le iau pe kindle.
Ieri chiar vorbeam cu fiu-meu de carti pe care le-am citit macar de 2 ori, asta ca am vazut ca era la Tv "Crima din Orient Express", si filmul l--am vazut de cateva ori, vreo 3 adaptari. Asta e una din cartile recitite, cred ca multe din ele sunt cele din copilarie si adolescenta...

Adi, pe vremea cand era fi-miu la liceu, adica acum 12-13 ani, Lullabies for little criminals a fost una din cartile studiate la literatura engleza. El mi-a recomandat-o. Oare acum o mai fi?

Nu cred, nu-mi aduc aminte de titlul asta. "A thousand splendid suns" stiu ca avut-o fiica-mea, dar nu mai retin exact ce altceva au studiat, probabil ca au avut si ceva de autori canadieni. Amandoi copiii mei au mers la acelasi liceu, 3 ani diferenta intre ei, si nu au avut de citit aceleasi carti. Nici macar Shakespeare, parca fiu-meu a avut "Romeo si Julieta" si "Macbeth" iar fiica-mea "Othello".

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi