Forum Culinar: Tigaie de tabla - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tigaie de tabla cum s-o "prepar"?

#1 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 February 2011 - 09:37 PM

Dupa lupte seculare am gasit un nou model de tigaie de tabla.
De ani de zile, mai exact vreo 20, ma lupt sa creez o tigaie asa cum are mama, soacra, bunica, matusa etc, si anume o tigaie de tabla in care sa pot crea diverse chestii cum ar fi cartofii prajiti, ochiuri, o friptura etc. Ei bine, nu mi-a fost dat sa obtin asa ceva niciodata, desi periodic achizitionez cite o chestie care cred ca ar putea deveni ceea ce se numeste intr-o bucatarie "Tigaia!". De exemplu mama mea are una singura, ea e Tigaia (cind oi ajunge pe la ea o sa o pozez). E o chestie neagra si pe dinauntru si pe dinafara, virtos acoperita pe exterior cu un strat de arsura pe care tata se oboseste sa o curete (sa zicem) anual, tigaie care desi n-a auzit niciodata de "straturi antiadezive" se incapatineaza sa imi arate ca teflonul e doar o alta chestie "de dinsii inventata", si ca daca ai suficienta indeminare in a "patina" o tigaie nu mai ai nevoie de niciun patent aparut dupa anii '50.

Saptamina trecuta am luat de la Metro un model, care mi s-a parut mai deosebit, de tigaie de tabla. As vrea sa va intreb daca stiti procedee prin care o tigaie poate fi "arsa" ca sa nu mai rugineasca, sa nu se mai deformeze, sa nu se mai lipeasca orice pui in ea la prajit. Asta pe care am luat-o (zice ca) e tratata cu ceva deja, dar vreau sa am si parerile voastre in legatura cu ce i-ar mai trebui ca sa fac din ea o tigaie in adevaratul sens al cuvintului.


Interiorul arata asa, e dintr-o tabla destul de groasa

Imagine atasata: monthly_02_2011/post-233-1296934309197.jpg


Detalii despre...


Imagine atasata: monthly_02_2011/post-233-12969344855172.jpg


Niste informatii... daca nu stiati, tigaile pot deveni fierbinti in timpul utilizarii :scratch:


Imagine atasata: monthly_02_2011/post-233-12969343620389.jpg

#2 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 06 February 2011 - 09:49 AM

Vezi postareaCarmella, la 05 February 2011 - 09:37 PM, a spus:

Dupa lupte seculare am gasit un nou model de tigaie de tabla.



Stiu la ce te referi! ^_^
Am o verisoara care de vre-o 20 de ani e plecata in Germania ! Atita a batut-o la cap pe matusa-mea, cind mergea la ea, sa-i duca tigaie de tabla ca ea n-a mai minca clatite bune de cind a plecat din tara! Matusa mea era foarte mirata cum nu-i ies ei clatite bune, cind are tot felul de tigai cu figuri si scuuuuuuuuuumpe !
Eu am o astfel de tigaie, am rechizitionat-o in urma cu vre-o 20 de ani de la soacra de pe balcon.... se pregatea s-o arunce,ruginita si vai de mama ei... Am spalat-o , degresat-o, am uns-o cu ulei pe dinauntru si pe dinafara si am pus-o la cuptor .Va cam mirosii,dar va prinde patina aceea la care te referi! ^_^
La fel am procedat cu o tava de cozonaci, tabla serioasa,groasa, luata de la ucrainieni... Grozava ...

#3 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 06 February 2011 - 11:51 AM

Carmella, daca e de Medias precis e buna. Astia fac niste lucruri faine. Am si eu de la ei tigaie grill. Buna, buna. Tratamentul Vrabiutei poate o ajuta nitel. Numa sa nu aiba manere de plasic ca atunci nu o poti baga la copt.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#4 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 February 2011 - 07:09 PM

Gloxinia, intr-adevar, e foarte buna :D Am facut asa cum a zis si vrabiuta, am spalat-o cu apa calda, cind am vazut ca iese negreala pe burete am bagat si detergent chiar daca pe eticheta scria ca nu, apoi am stres-o, am uns-o cu ulei pe toate partile, am sters surplusul cu un servetel si am bagat-o in cuptorul incins (impreuna cu broccoli si conopida gratinate :headbang: ).
Azi am folosit-o prima data, proba de foc: aripioare de pui, care de obicei mi se lipesc si de teflon. Ei, bine, nu mi s-au prins deloc, s-au facut excelente, mult mai repede decit in teflon, si nu e doar o simpla impresie.
Miine ma duc la Metro si mai iau una mai mare, am vrut sa ma asigur ca e buna.

#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 10 February 2011 - 11:44 AM

Carmella, tratamentul este acelasi ca pentru un wok :

-înainte de prima utilizare îl speli bine cu detergent si îl usuci
-pui o lingura de ulei de arahide si încingi bine tigaia pe foc, avînd grija ca uleiul sa unga toata suprafata si peretii
-lasi tigaia sa se raceasca, cu uleiul în ea
-stergi cu hîrtie absorbanta

Procedeul se repeta de trei ori.

Bineînteles, tigaia nu se spala niciodata cu detergent, ci doar cu apa calda si cu o perie

În primele luni, cînd ai terminat gatitul, dupa ce ai scos ingredientele cu spumiera poti profita ca sa repeti operatia.
Dupa cîteva luni, nu vei mai avea nevoie de perie la curatat, vei putea sa clatesti tigaia direct cu apa rece si sa o usuci pe foc viu.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 February 2011 - 04:32 PM

Am pus-o deja in functiune, dar o s-o mai "prajesc" singura de citeva ori.
N-am mai luat alta, cred ca mi-e suficienta asta deocamdata, nu e nici prea mica, nici prea mare, au incaput lejer 6 aripioare de pui de curte, mai "dospite" adica, sau 7 mai ingramadite. Am un Tefal in care incap 12 deodata, dar sint multumita si asa.
Apropos de wok, am vazut aseara la Real unul de fonta, maaaare si frumos, cu minere de lemn, cu capac cu un bumb tot de lemn, un cleste, un set de betisoare si un gratar care se punea deasupra. Era "beton", dar greu si mare de de-abia il ridicam gol. Nu stiu nici pe unde l-as mai putea depozita, fiind deja in criza de spatiu, desi de mult nu mai cumpar ceva fara sa ma gindesc ce scot din uz...
Ma mai gindesc pina in weekend, poate nu il mai gasesc si se rezolva dilema singura :hug:

#7 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 February 2011 - 08:56 AM

Vezi postareaCarmella, la 10 February 2011 - 04:32 PM, a spus:

Am pus-o deja in functiune, dar o s-o mai "prajesc" singura de citeva ori.
N-am mai luat alta, cred ca mi-e suficienta asta deocamdata, nu e nici prea mica, nici prea mare, au incaput lejer 6 aripioare de pui de curte, mai "dospite" adica, sau 7 mai ingramadite. Am un Tefal in care incap 12 deodata, dar sint multumita si asa.
Apropos de wok, am vazut aseara la Real unul de fonta, maaaare si frumos, cu minere de lemn, cu capac cu un bumb tot de lemn, un cleste, un set de betisoare si un gratar care se punea deasupra. Era "beton", dar greu si mare de de-abia il ridicam gol. Nu stiu nici pe unde l-as mai putea depozita, fiind deja in criza de spatiu, desi de mult nu mai cumpar ceva fara sa ma gindesc ce scot din uz...
Ma mai gindesc pina in weekend, poate nu il mai gasesc si se rezolva dilema singura =))


Ideal, un wok e facut din tabla de otel, nu din fonta. Fonta e buna pentru cocote, pentru preparatii lungi, la temperaturi moderate, exact contrariul unui wok.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 February 2011 - 10:27 AM

Vezi postareaAlexandru, la 19 February 2011 - 08:56 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 10 February 2011 - 04:32 PM, a spus:


Apropos de wok, am vazut aseara la Real unul de fonta, maaaare si frumos, cu minere de lemn


Ideal, un wok e facut din tabla de otel, nu din fonta. Fonta e buna pentru cocote, pentru preparatii lungi, la temperaturi moderate, exact contrariul unui wok.



Sa stii ca ai dreptate. Stiu ca atunci cind am avut si eu un wok (amarît) asta imi placea la el, ca se incingea rapid si pe toata suprafata, cind aruncai ceva in el sfîrîa ingrozitor citeva secunde si era gata preparat. Problema majora in achizitionarea unui wok ar fi ca nu se gasesc decit niste chestii acoperite cu un strat (chipurile) antiaderent care se curata de pe tigaie in timp ce prepari ceva. Inca n-am gasit unul de tabla- tabla. Poate le da cineva ideea la oamenii astia de la Medias =))
Intre timp am devenit din ce in ce mai incintata de tigaia mea. Chiar uitasem cum e sa prajesti ceva in tigaie de tabla si, cu tot respectul pentru tigaile de teflon care m-au salvat in nenumarate ocazii, in astea de tabla gustul e total diferit.

#9 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 26 February 2011 - 11:23 PM

Cica cea mai buna metoda sa patinezi o tigaie de tabla sau de fonta e sa topesti in ea grasime de porc. Cel putin asa am citit intr-o carte de "secrete" ale bucatarilor. Zicea sa pui cam de un deget apa si sa umpli tigaia cu grasimea cruda de porc maruntita si s-o topesti pana partile solide se maronesc si se duc la fund (cam 1 ora), apoi sa strecori untura. Asa te alegi si cu tigaia patinata si cu untura.

De intretinere mai zicea sa nu fie spalata ci doar stearsa cu un servet dupa fiecare utilizare si frecata cu slanina.
Take a walk on the wild side...

artizan

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi