Forum Culinar: (Putin zis) Asa nu!! - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

(Putin zis) Asa nu!! exemple negative

#1 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 February 2011 - 10:21 PM

Am tot scris in "cronici gastronomice" si despre ce mi-a placut si despre ce nu mi-a placut, fiind undeva intre critica dura si indiferenta. Astazi insa m-am hotarit sa initiez si partea cealalta a "cronicilor", si anume "categoric contra", pentru ca orice ignorare sau intirziere in a spune cit de rau, urit, murdar, nasol, naspa si "de rahat" e in cite un loc, inseamna bani bagati in continuare in buzunarele cui nu merita.
Azi la copitolul "asa nu" se situeaza restaurantul "Dolce Vita" din Constanta, situat la granita dintre Constanta si Mamaia, undeva in zona Delfinariului, deci intr-o zona care imbie si turistii vara sa intre si sa manince. Cu atit mai mult ma simt datoare sa va fac marturisirile astea. Nu stiu daca nu cumva am scris despre el si chestii bune la subiectul celalalt, pentru ca in ultimul an am mai fost de vreo 2-3 ori si mincarea mi-a placut foarte mult, vedeam oameni multumiti si incintati la mese, de multe ori cunoscuti, si eram tentata sa zic ca totul e OK. Mai ales ca au o terasa foarte mare, intima, linistita si racoroasa vara. De cite ori am fost acolo am stat pe terasa, am mincat repede si am plecat. Azi frig, terasa inchisa, noi veniti de la cumparaturi, ne asezam la o masa in interior, normal pentru vremea de afara, linga un perete si un bar. Pentru ca umblasem destul de mult ma duc la baie sa ma spal pe miini. In primul rind trec pe linga bucatarie, o chestie ca o intrare intr-un tunel de tren igrasioasa, mai buna comparatie nu gasesc. Usa larg deschisa lasa sa se vada si atmosfera dinauntru, dar mai socant decit ce se petrecea acolo era chiar intrarea in bucatarie: o bolta de caramida varuita pe care se scursesera valuri- valuri de aburi iesiti din bucatarie, care cu umezeala de afara se condensau si rezulta o chestie oribila, mizerabila la vedere si la miros. Poate n-ar fi fost o mare problema, dar undeva in stinga se vedea o magazie, de asemenea cu usa larg deschisa si al carei aspect semana cu o magazie de cantina studenteasca comunista. Nu mai explic ce inseamna conceptul asta, stiu ca sinteti oameni cu imaginatie si va puteti inchipui ce vreau sa ilustrez. Poate ca n-ar fi fost asa socante toate astea privite de la o distanta apreciabila, dar pe linga ele trebuia sa treci ca sa ajungi la WC-uri care erau la cam... 5 m de bucatarie. Care WC-uri nu mai vazusera o perie sau macar un mop de citeva zile sau chiar saptamini. Mai mult, nu exista ufereastre la WC-urile de la femei! Sint numai niste gratii, nu stiu cum de nu intra sobolani sau pisici pe acolo, sau nu le-am vazut eu (animalele, ca ferestrele sigur nu existau, nu aveam ce sa vad). Ma spal pe miini, incerc sa deschid usa fara sa ating clanta ca deja mi se intorcea stomacul pe dos, trec din nou pe linga bucatarie, ajung la masa si in asteptarea preparatelor comandate facem conversatie, pina cind fecior-miu ne arata pe bar o "gargarita" :scratch: Ne uitam noi, mirati sa vedem gargarite in februarie, si cind colo, prin praful de un deget de pe bar isi facea drum un ditamai gindacul apartinind ordinului carcalacilor din cite cunostinte de zoologie am si eu, urmat (ca sa nu mai existe niciun dubiu ca nu e doar un ratacit) de citiva fratiori. Ne-am strins cit am putut hainele pe linga noi, eu mi-am ascuns poseta ca sa nu ma trezesc cu unu' ca-l iau acasa. Sincera sa fiu nu stiu cum de am reusit sa mincam ce am comandat si cum de nu ne-am ridicat sa plecam imediat ce am vazut animalele alergind pe acolo ca pe mosia lor. Aproape de plecare un carcalac, cu mersul ala al lor gretos de rapid, trecea chiar prin dreptul meu pe perete, in timp ce ospatarul ne aducea nota de plata. Am trosnit unservetel de perete in capul carcalacului si sper ca macar de ala sa-i fi scapat pe eventualii alti clienti fideli ai restaurantului.
Concluzie: O masa de 130 lei ptr 3 persoane (eu doar o salata, fecioru si barbatu si ciorbe si "felul doi"), mizerie, disconfort si o amintire extrem de neplacuta -> au generat hotarirea ca alta data mai bine mincam la Mc Donalds cu de 10 ori conditii mai bune de igiena decit la un "renumit" restaurant al Constantei.

#2 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 06 February 2011 - 03:00 PM

Carmella de 130 lei gateai tu acasa o saptamana =)) Am vazut cu okii mintii toata scena. Ei pentru astfel de experiente cand suntem plecati de acasa, prefer pizza (macar e dezinfecatata in cuptor :D ) Daca stam mai multe zile e jale!!!
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#3 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 06 February 2011 - 03:20 PM

Ma mir ca ai avut puterea sa stai in continuare dupa ce ai vazut bucataria...mi s-a intamplat in Toronto intr-un restaurant chinezesc - tot asa in drum spre buda am vazut bucataria si am zis ca mi se intoarce stomacul pe dos - cu toate ca veneau deja cu mancarea, ne-am ridicat si le-am spus clar ca dupa ce am vazut la bucatarie sa manance ei ca noi, niciodata.
Si uite asa am inceput sa colindam strada (zona chineza) si pana nu am gasit un restaurant unde am putut sa vad bucataria ca e curata (cat de curata poate fi, evident) si buda tot asa, nu am intrat. Cred ca de 5-6 ani mergem doar la restaurantul respectiv, unde din fericire si mancarea e foarte buna si rezonabila ca pret si totul foarte curat.
Carmella ai nervi mai tari ca ai mei =))
A cat is a friend fur-ever !

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 February 2011 - 04:08 PM

Carmella, cred ca si eu ma ridicam si plecam . =))

#5 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 06 February 2011 - 04:29 PM

Da, stiu ca ar fi trebuit sa plec, dupa cum spuneam probabil ca daca ar fi fost si ai mei mai hotariti as fi aruncat ideea, dar cum stiam ca le e foame si apucasem sa comandam am zis ca merge... ei, chiar si experienta negativa e buna citeodata, cine stie de cite ori m-as mai fi dus pe-acolo daca nu aveam ieri inspiratia sa ma duc pina la baie, sau poate chiar celor ce citesc pe aici le foloseste ca sa aiba grija pe unde se duc =))

#6 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 February 2011 - 07:42 PM

Vezi postareaCarmella, la 06 February 2011 - 04:29 PM, a spus:

Da, stiu ca ar fi trebuit sa plec, dupa cum spuneam probabil ca daca ar fi fost si ai mei mai hotariti as fi aruncat ideea, dar cum stiam ca le e foame si apucasem sa comandam am zis ca merge... ei, chiar si experienta negativa e buna citeodata, cine stie de cite ori m-as mai fi dus pe-acolo daca nu aveam ieri inspiratia sa ma duc pina la baie, sau poate chiar celor ce citesc pe aici le foloseste ca sa aiba grija pe unde se duc :appl:


De ce nu le faci un bine, sa le trimiti inspectia sanitara? Sînt convins (poate în naivitatea mea) ca angajatii restaurantului ti-ar zice mersi.
Patronul, poate nu, dar nu el munceste în mizerie. El doar încaseaza cecuri, într-un birou curat.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 08 February 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2011 - 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 06 February 2011 - 04:29 PM, a spus:

Da, stiu ca ar fi trebuit sa plec, dupa cum spuneam probabil ca daca ar fi fost si ai mei mai hotariti as fi aruncat ideea, dar cum stiam ca le e foame si apucasem sa comandam am zis ca merge... ei, chiar si experienta negativa e buna citeodata, cine stie de cite ori m-as mai fi dus pe-acolo daca nu aveam ieri inspiratia sa ma duc pina la baie, sau poate chiar celor ce citesc pe aici le foloseste ca sa aiba grija pe unde se duc :wub:


De ce nu le faci un bine, sa le trimiti inspectia sanitara? Sînt convins (poate în naivitatea mea) ca angajatii restaurantului ti-ar zice mersi.
Patronul, poate nu, dar nu el munceste în mizerie. El doar încaseaza cecuri, într-un birou curat.


ai perfecta dreptate, si cheama si DSV-ul, ca nu ii strica patronului doua amenzi! pe bune, e o chestiune de siguranta sociala, nu ca esti tu scorpie!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi