Forum Culinar: Atelier de (re)creaţie - Forum Culinar

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Atelier de (re)creaţie ~ tricotaje împletite sau croşetate ~

#41 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 March 2011 - 08:52 PM

Vezi postareaArmina, la 02 March 2011 - 09:11 PM, a spus:

Dana, in realitate e chiar atat de vizibil? Stii vorba aia: multi vad, putini pricep! :rolleyes: Si apoi cu atata lucru facut sa te apuci sa desfaci, eu l-as lasa asa daca nu e prea evidenta greseala...


Armina, nush daca un ochi neavizat ar fi observat, dar retina mea refuza sa se impace cu ideea ... :scratch:

... asa ca azi-dimineata mi-am dat un sut de impulsionare, am desfacut si am reparat rapidos ! :hello:

Imagine postata

Imagine postata







#42 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 07 March 2011 - 12:35 AM

Bravo, Uptown girl! Felicitari pentru ambitie! Si eu l-as fi refacut sa fi fost in locul tau.
Cum l-ai facut? Ca un fular si pe urma doar cusut in spate? Ca nu vad sa fi crescut/scazut ceva, totusi marginea cu model pare mai mare decat cealalta. Sau chiar modelul ala de pe margine ajuta sa para asa?
Am terminat si eu caciulita, sa vad daca reusesc azi sa pun o poza.

#43 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 March 2011 - 12:43 PM

UpG, superb boleroul!

Mai, stai sa-ti zic ca ne-am apucat toate de crosetat.Eu, mama si sora.Eu n-am pus in viata mea croseta in mana, acum am deja trei randuri.Sper sa termin servetul pana la Craciun.

Mai fetelor e boala molipsitoare.

#44 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 March 2011 - 12:44 PM

Vezi postareaadi_edi, la 24 February 2011 - 02:31 AM, a spus:

o sa-i fac si o caciulita ca in poza asta si cand sunt gata vin cu poze.


Adi, sa ne arati si noua, ca-mi place caciulita de mor.

#45 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 08 March 2011 - 01:22 AM

Caciulita cu fotomodel :rolleyes:
Pentru cine e interesat, pot sa pun modul de lucru sau va trimit pm.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  alisa.jpg (35.45K)
    Number of downloads: 0


#46 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 08 March 2011 - 01:04 PM

Uptown girl, minunat! Imi place rau de tot Imagine postata Trebuie sa printez poza acasa s-o am de model. Sa-l porti cu placere!
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#47 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 March 2011 - 02:26 PM

Vezi postareaadi_edi, la 08 March 2011 - 01:22 AM, a spus:

Caciulita cu fotomodel :)
Pentru cine e interesat, pot sa pun modul de lucru sau va trimit pm.


Minunat: si fotomodelul si modelul.Il pui aici, te rog, ar fi pacat sa nu-l vada toata lumea!

#48 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 08 March 2011 - 07:13 PM

Chiar ca minunat foto+modelul.

#49 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 March 2011 - 03:58 AM

Caciulita "Pisica", asa cum am tradus de pe eticheta

Pt. marimea 2, 4 sau 6 (adica ani)

Materiale: 3 gheme a 40 g Solids sau Ombres
Andrele marimea 4,5 sau marimea necesara pt a obtine dimensiunile de mai jos:
20 ochiuri/26 rinduri = patrat de 10/10 cm


Instructiunile sunt pt marimea cea mai mica, pt marimile mai mari sunt in paranteze:
of – ochi pe fata
od – ochi pe dos
2i - inmulteste cite un ochi in urmatoarele 2 ochiuri
plc - pina la capat
Incepe pe 80 ochiuri (82, 84)
Lucreaza 8 rinduri elastic 1 of 1 od.
Rindul urmator: tricoteaza 6 ochiuri asa cum se prezinta modelul (1 of, 1 od). Lasa aceste ochiuri pe o andrea separata ( A ); 3 (4, 5) of; *inmulteste un ochi; 3 of; repeta de la * pina la ultimele 7 ochiuri; 1 of (2, 3). Lasa ultimele 6 ochiuri pe o andrea separata ( B ).
Lucreaza aceste 84 (86, 88) ochiuri, incepind cu rindul pe dos, 11 (13, 15) rinduri.
Apoi:
Rindul 1 (pe fata): 28(29, 29) of; 2i; 23 (23, 25) of; 2i; of plc.
Rindul 2 si toate rindurile pe dos; od
Rindul 3: 29 (30, 30) of; 2i; 25 (25, 27) of; 2i; of plc .
Rindul 5: 30 (31, 31) of; 2i; 27 (27, 29) of; 2i; of plc.
Rindul 7; 31 (32, 32) of; 2i; 29 (29, 31) of; 2i; of plc.
Rindul 9: 32 (33, 33) of; 2i; 31 (31, 33) of; 2i: of plc.
Rindul 11: 33 (34, 34) of; 2i; 33 (33, 35) of; 2i; of plc.
Rindul 13: 34 (35, 35) of; 2i; 35 (35, 37) of; 2i; of plc. 112 ochiuri (114, 116 ochiuri)
Lucreaza 3 rinduri fara inmultire.
Scade 44 (45, 45) ochiuri la inceputul urmatoarelor 2 rinduri – ramin 24 ochiuri. Continua in ochi de ciorap (un rind pe fata un rind pe dos) scazind cite un ochi la capetele rindului 9 si apoi la fiecare 4 rinduri (tot la capete) pina cind ramin 12 ochiuri. Lucreaza urmatoarele 3 rinduri fara scaderi. Rupe ata si pune ochiurile pe o andrea ( C ).

Banda de la git: Pune cele 6 ochiuri ramase pe andrea ( A ) pe andreaua dreapta (din mina dreapta adica). Ridica si lucreaza 25 (26, 27) of de pe marginea lucrului; lucreaza cele 12 ochiuri de pe andrea ( C ); ridica si lucreaza 25 (26, 27) ochiuri de pe cealalta parte. Tricoteaza 1 of 1 od celelalte 6 ochiuri ramase pe andrea ( B ). 74 (76, 78 ochiuri).
Lucreaza 8 (8.5, 9) cm elastic 1 of 1 od.
Incheie cu ochiuri largi. Coase in fata si in spate.

Am facut-o asa cum zic instructiunile, dar cred ca e mai bine ca la randurile care vin dupa elasticul de la inceput (si pana la scazatura) sa se inmulteasca si pe margine cate un ochi cam la 4 randuri, zic eu, altfel "trage" un pic in sus, in spate. Dupa cum este descris modelul e cam greu de priceput de unde incepe si unde se termina, ce forma are inainte de cusaturi, si cam ce am vrut sa zic cu inmultitul pe margine. Elasticul de inceput este cel care incadreaza fata, asta ca sa va dau un indiciu :sad1: .
Daca va apucati sa o faceti si nu intelegeti ceva, sa-mi spuneti ca vin cu noi indicii :) .

#50 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 09 March 2011 - 10:42 AM

Vezi postareaadi_edi, la 07 March 2011 - 12:35 AM, a spus:

Bravo, Uptown girl! Felicitari pentru ambitie! Si eu l-as fi refacut sa fi fost in locul tau.
Cum l-ai facut? Ca un fular si pe urma doar cusut in spate? Ca nu vad sa fi crescut/scazut ceva, totusi marginea cu model pare mai mare decat cealalta. Sau chiar modelul ala de pe margine ajuta sa para asa?
Am terminat si eu caciulita, sa vad daca reusesc azi sa pun o poza.


Adi, ai intuit bine ! :tongue3:
Boleroul se tricoteaza ca un fular pe multiplu de 3 + 4 ochi pt. modelul picot de pe margine.
Eu l-am lucrat pe 40 de ochi si lung de 154 cm. Cind am ajuns la 1/2 lucrului (77 cm) am pus un semn de marcaj ( o ata rosie - sa nu ma deochi de harnica ce eram brusc-instantaneu-si-dintr-odata ! :D ), unde urmau sa se intilneasca capetele "fularului" la finisare. Dupa ce se pun ochii pe andrea, modelul se incepe lucrind astfel:

rindul 1 (r1): toti ochii pe fata, iar pe ultimii 4 se face un picot asa cum e prezentat in videoclip (adica: se lucreaza impreuna 2 ochi, apoi se ia firul pe andrea prin fata acesteia, se continua lucrind cite 2 ochi pe fata in fiecare din cei 2 ochi ramasi)
r2: primii 4 ochi se lucreaza ca in videoclip (adica: se incheie primii 2 ochi pe fata, iar urmatorii 2 ochi se lucreaza pe fata), apoi * urmeaza 3 ochi pe fata (of) si 3 ochi pe dos (od) *, se repeta de la * - * pina la ultimii 6 ochi de pe andrea, ce se lucreaza toti pe fata

Se continua fularul pina la lungimea dorita repetind r1 si r2. Simplu, nu ? :D

Marginea care ti se pare mai lata, cred ca e o iluzie optica din cauza unghiului din care am tinut aparatul foto in mina. :toothy6:
Frumoasa caciulita ai facut oachesei fotomodele ! :D Sa o poarte cu placere ! :appl:

#51 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 09 March 2011 - 11:04 AM

Vezi postareaEataly, la 07 March 2011 - 12:43 PM, a spus:

UpG, superb boleroul!

Mai, stai sa-ti zic ca ne-am apucat toate de crosetat.Eu, mama si sora.Eu n-am pus in viata mea croseta in mana, acum am deja trei randuri.Sper sa termin servetul pana la Craciun.

Mai fetelor e boala molipsitoare.


Lilly, ma bucur sincer ca te-a prins "microbul crosetatului" si l-ai transmis in familie. :tongue3: Tine-o tot asa si spor la lucru ! :toothy6:
Ca o fi sa termini servetul de Paste sau de Craciun, eu am rabdare, si te-astept sa-l arati cind e gata. :appl:


Vezi postareaalpha, la 08 March 2011 - 01:04 PM, a spus:

Uptown girl, minunat! Imi place rau de tot Imagine postata Trebuie sa printez poza acasa s-o am de model. Sa-l porti cu placere!


Alpha, speram ca termindu-l sa vina mai repede caldura. Dar azi cind m-am trezit, afara era o vreme de ... fularit :D. (ningeeeeee mai ceva ca la Craciun !!! :D)
Multumesc de urare si te astept sa vad ce mai tricotezi in continuare. :D

#52 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 March 2011 - 02:13 PM

Vezi postareauptown girl, la 09 March 2011 - 11:04 AM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 07 March 2011 - 12:43 PM, a spus:

UpG, superb boleroul!

Mai, stai sa-ti zic ca ne-am apucat toate de crosetat.Eu, mama si sora.Eu n-am pus in viata mea croseta in mana, acum am deja trei randuri.Sper sa termin servetul pana la Craciun.

Mai fetelor e boala molipsitoare.


Lilly, ma bucur sincer ca te-a prins "microbul crosetatului" si l-ai transmis in familie. :notworthy: Tine-o tot asa si spor la lucru ! :)
Ca o fi sa termini servetul de Paste sau de Craciun, eu am rabdare, si te-astept sa-l arati cind e gata. :cheers:





Mama l-a terminat pe al ei, eu am facut 4 randuri!Sa vezi ce portocaliu bestial mi-am tras!

#53 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 09 March 2011 - 10:38 PM

Vezi postareaEataly, la 09 March 2011 - 02:13 PM, a spus:


Mama l-a terminat pe al ei, eu am facut 4 randuri!Sa vezi ce portocaliu bestial mi-am tras!


Si eu l-am inceput de ceva vreme dar merge mai greu ca nu prea am timp. Am lucrat mai mult de jumate, sper sa il termin curand. Revin cu poza cand o fi gata.

Paturica pentru bebe e in pauza deocamdata din cauza servetului caruia i-am acordat prioritate :sad1:

Ti-a iesit misto, Dana. Pentru verile voastre racoroase in nord e numai bun sa tin de caldurica :D

#54 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 March 2011 - 11:21 PM

Vezi postareaEataly, la 07 March 2011 - 12:43 PM, a spus:

UpG, superb boleroul!

Mai, stai sa-ti zic ca ne-am apucat toate de crosetat.Eu, mama si sora.Eu n-am pus in viata mea croseta in mana, acum am deja trei randuri.Sper sa termin servetul pana la Craciun.

Mai fetelor e boala molipsitoare.



Vezi postareaEataly, la 09 March 2011 - 02:13 PM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 09 March 2011 - 11:04 AM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 07 March 2011 - 12:43 PM, a spus:

UpG, superb boleroul!

Mai, stai sa-ti zic ca ne-am apucat toate de crosetat.Eu, mama si sora.Eu n-am pus in viata mea croseta in mana, acum am deja trei randuri.Sper sa termin servetul pana la Craciun.

Mai fetelor e boala molipsitoare.


Lilly, ma bucur sincer ca te-a prins "microbul crosetatului" si l-ai transmis in familie. :blush: Tine-o tot asa si spor la lucru ! :blush:
Ca o fi sa termini servetul de Paste sau de Craciun, eu am rabdare, si te-astept sa-l arati cind e gata. :blush:





Mama l-a terminat pe al ei, eu am facut 4 randuri!Sa vezi ce portocaliu bestial mi-am tras!


Deci,matematic vorbind,ar trebui ca in 14 mai sa ai servetul gata :scratch: <_<




(scuza-ma ca rad~~~rade ciob de oala sparta,stiu~~~ dar nu ma putui abtine cand am vazut ca in 7 martie ai avut 3 randuri/te rog sa ma scuzi :toothy9; )

Eu inca astept sa vad ce mobila imi iau,ca trebuie sa mi se asorteze servetele <_<
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#55 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 21 March 2011 - 10:38 PM

Am terminat servetul de ceva vreme dar am avut alte prioritati si nu il finisasem. Inca trebuia sa ii adaug floricelele. Well, fiind prima data cand crosetez ceva mai mare nu pot sa zic ca sunt pe deplin multumita. Tensiunea in fir a variat si asta se vede ca forma lui e ca un fluture, la mijloc mai ingust si spre capete mai plin. Partea de sus si de jos si ele sunt un pic valurite. Ma gandesc ca si firul in sine a fost un pic cam subtirel. Ca si exercitiu a fost bun.

Si aici poza cu el si o para, sunt cam neinspirata azi...

Fisier atasat  servet.jpg (35.68K)
Number of downloads: 0

Si aici un detaliu cu floricelele, asta mi-a placut cel mai mult :biggrin:

Fisier atasat  detaliu flori.jpg (33.19K)
Number of downloads: 0

#56 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 March 2011 - 08:47 AM

Felicitari, Armina, sa folosesti servetul cu placere ! :biggrin:

Cred ca daca il speli, iar dupa ce s-a uscat, il calci pe deasupra (folosind o cirpa usor umezita), firul o sa se "aseze" mai bine. :tongue3:

#57 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 March 2011 - 01:47 PM

Vezi postareapetunie, la 11 March 2011 - 11:21 PM, a spus:








Deci,matematic vorbind,ar trebui ca in 14 mai sa ai servetul gata :lol: =))




(scuza-ma ca rad~~~rade ciob de oala sparta,stiu~~~ dar nu ma putui abtine cand am vazut ca in 7 martie ai avut 3 randuri/te rog sa ma scuzi :floare: )

Eu inca astept sa vad ce mobila imi iau,ca trebuie sa mi se asorteze servetele :D


Nuuuu, poti sa razi.Eu am incercat!Am renuntat.

Da, trebuie sa spun ca nu-i pentru mine.Mi-a iesit o chestie urata, unde lucrez prea larg, prea staramt.Nu-mi place si n-are rost.Asa ca i-am pasta ghemele lui mama si acu e la al treilea.

Intre timp am facut prostia sa cumpar o revista cu modele.Imi plac modelele, dar nu inteleg nimic, scrie si prescurtat, pentru mine e trigonometrie curata.Daca va pun modelul, ma ajutati sa gasesc un tutorial pe youtube, adica nu pentru mine, pentru mama. :tongue3:

Fisier atasat  IMG_3942.JPG (163.01K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  IMG_3941.JPG (150.04K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  IMG_3939.JPG (107.38K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  IMG_3940.JPG (69.02K)
Number of downloads: 0

Sau cum se cheama punctul, modelul asta, si poate gasesc ceva si eu.Va multumesc! :floare:

#58 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 March 2011 - 08:59 PM

Vezi postareaEataly, la 22 March 2011 - 01:47 PM, a spus:


Intre timp am facut prostia sa cumpar o revista cu modele.Imi plac modelele, dar nu inteleg nimic, scrie si prescurtat, pentru mine e trigonometrie curata.Daca va pun modelul, ma ajutati sa gasesc un tutorial pe youtube, adica nu pentru mine, pentru mama. :)

Sau cum se cheama punctul, modelul asta, si poate gasesc ceva si eu.Va multumesc! :)


Lilly, aaauch, da' ce imbirligatura de model ti-ai ales ... !!! :P

... :) cam ce am deslusit eu din diagrama:

1) modelul se incepe pe un lant de 98 de ochi; din care pe 96 de ochi se vor croseta 32 de "x"-uri, iar pe ultimii 2 ochi (de o parte si de alta a servetului) se va lucra un piciorus triplu de margine, pt. a pastra forma dreptunghiulara a modelului

2) rindul 1 si toate celelalte rinduri impare sint lucrate in "x"-uri din 2 picioruse triple incrucisate
(in clipul de mai jos poti vedea tehnica de lucru, numai ca e lucrata in 2 picioruse duble incrucisate)

http://www.youtube.c...h?v=oCGu0PXB3yI

3) rindul 2 si toate celelalte rinduri pare se lucreaza in picioruse simple

4) "x"-urile de culoare portocalie inchisa banuiesc ca sint cusute pe deasupra, cind e gata servetul (btw, are 31 de rinduri in total)

5) bordura de culoare prontocalie :hug: deschisa e deasemeni crosetata dintr-un lant de 3 ochi si un piciorus simplu care se repeta de jur imprejurul servetului

p.s. explicatiile fiind facute pe fuga si pe neincercate (practic), nu garantez reusita modelului 100% ... :D

#59 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 24 March 2011 - 11:44 AM

Vreau sa va spun ca am inceput sa crosetez o bascutza la pitica. Dana , merci de video-uri!!!!!!

Am vrut sa fac un fel de floricica din ea ( adica sa iasa valurita) si nu pre e asa cum am vrut , dar...pt prima oara....

Acum , intrebarea mea: se poate face cu croseta un fel de elastic , asa cum se face cu andreaua unul fatza unul dos? Intzelegetzi ce vreau sa intreb sau nu-s corenta deloc???


( Lily , si la mine se vede aici larg , colo strans...dar...e facuta de mami pt pitica ei, cu dragoste , data viitoare o sa fie mai bine :scratch: )

#60 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 March 2011 - 03:55 PM

Vezi postareauptown girl, la 22 March 2011 - 08:59 PM, a spus:


p.s. explicatiile fiind facute pe fuga si pe neincercate (practic), nu garantez reusita modelului 100% ... :scratch:


Multumesc oricum Up G.
A zis ca incearca, vedem ce iese.

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi