Forum Culinar: Ghidul turistului la Paris - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghidul turistului la Paris

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 February 2011 - 03:38 PM

Vezi postareaAlexandru, la 23 February 2011 - 12:54 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 23 February 2011 - 12:46 PM, a spus:

Alexandru, dar "cartierul latin" parca imi amintesc eu ca se chema, cu stradute pietonale si intesat de restaurante exista, sau ii zice in alt fel, ca memoria nu ma ajuta deloc ... aveam "ghid" atunci ... ?


Ba da, am pomenit de cartier, în zona rue de la Huchette, cînd am abordat arondismentul 5. Cartierul e simpatic, dar restaurantele sînt simple capcane pentru turisti. În scopul asta posteaza un smecher la usa care sa te invite cu insistenta înauntru. În vitrina se lafaie frigarui cu creveti uriasi din plastic. Restaurantele se pretind grecesti, dar propun niste specialitati despre care grecii nici nu au habar. Este exact genul de tzeapa de care încerc sa va feresc.


exaaaact smecherul :scratch: din usa nu lipsea, exact ca in fata tavernelor grecesti! imi aduc aminte ca pe acolo am mancat la restaurante cu specific frantuzesc, ca doar eram in Paris ... si doar supa de ceapa, coq au vin, rata cu portocale si melci de pamant cu sos de usturoi ... imi mai amintesc. Si erau bune,d ar ce stiu eu cum ar fi fost in alt restaurant frantuzesc! De ce dezvoltam subiectul, ajung sa pretuiesc si mai mult acest topic. :notworthy:
in schimb la bulivar (nu ma intreba care, ca nu am nici cel mai mic habar) am mancat platou imperial de fructe de mare crude foaaarte bun, parea la fel de proaspat ca acelasi platou din porturile de pe coasta
cele 2 vacante in Franta 2004 si 2005 au fost singurele in care am mancat crustacee crude ... vreo cateva platorui buneeee ... Partea proasta e ca trebuie sa iei platou pentru doi, deci acum chiar de nimeresc iar in Franta in vacanta nu imi mai pot permite luxul platoruilor royale, pentru ca nu gusta consortul asa ceva: nici gatit, cu atat mai putin crud! oare la noi de ce nu se consuma asa ceva, ca doar mare avem si noi ??? ... am mai pus intrebarea asta, dar tot nu capat un raspuns multumitor :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 February 2011 - 02:22 PM

Arondismentul 11

Pe o straduta linistita, nu departe de locul în care canalul St Martin dispare sub pamînt ca sa mai reapara hat încolo, dupa Bastilia, puteti sa va opriti fara ezitare la Auberge Pyrénées Cévennes. Strada se numeste rue de la folie-méricourt si bistroul se afla la nr 106. Cea mai apropiata statie de metrou este République, dupa care o luati iavas pe rue Faubourg du Temple pîna la intersectia cu rue de la Fontaine au Roi, apoi la dreapta. Menu complet la 30€, as zice, cea mai buna adresa din arondisment.

Ca tot veni vorba de platou de fructe de mare, cine e amator poate sa caute între Bastille si Nation restaurantul L'Ecailler du Bistrot, aflat pe strada Paul-Bert la nr 22, aproape de m° Faidherbe-Chaligny. Scumpisor, platoul de fructe de mare e la 38€, dar e copios si garantat ultra-proaspat.

Tot în zona, pe rue de Montreuil la nr 35, Au P'ti Panisse, restaurant cu specific provensal 22€ demi-menu, 28€ menu complet.

Ar mai fi în zona 15-30€ :
-Loulou de Bastille, str Richard Lenoir nr 11, m° Voltaire
-Le Rollin, pe avenue Ledru Rollin la nr 92, m° Ledru Rollin, cu mentiune speciala pentru acces wifi
-Ober-Salé, str Oberkampf nr 17, m° Oberkampf
-La Muse Vin, rue de Charonne nr 101, m° Charonne
-Basilic Saint-Antoine, rue du Faubourg St Antoine nr 217, m°Faidherbe Chaligny
Si o mica ciudatenie pe care o pun aici pentru ca nu stiu unde altundeva, restaurantul Le Jumeyrah, str St Maur nr 101 între statiile de m° Saint Maur si Parmentier. Restaurantul se pretinde "gastronomic francez halal", cea ce mi se pare un pic cam pompos, dar se poate mînca bine si la un pret convenabil : demi-menu la 25€, menu complet la 29€ menu copil 12€

Nota exotica:

-Bistro Colonial, la 100 rue de Montreuil între statiile de m° Avron si Nation, specialitati din Insula Mauritius, socotiti între 20-30€
-Le Goyavier strava St Bernard nr4, m° Faidherbe-Chaligny, specialitati din Insula Reuniunii, tot între 20-30€

Cam atît.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#43 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 April 2011 - 06:51 PM

Multumesc mult de tot pentru toate informatiile pretioase :occasion14: !

#44 Useril este offline   Mihaela Merle 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 13 April 2011 - 09:15 PM

buna alexandru,

in primul rand mii de multumiri pt" ghidul parizian".ti-a luat ceva munca ,insa a meritat.e un ajutor pt.noi .neparisienii :occasion14:

as mai vrea sa te rog ceva si anume ,adrese pt magazinele "degriffé", .

multumesc mult

#45 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 April 2011 - 05:55 AM

Vezi postareaMihaela Merle, la 13 April 2011 - 09:15 PM, a spus:

buna alexandru,

in primul rand mii de multumiri pt" ghidul parizian".ti-a luat ceva munca ,insa a meritat.e un ajutor pt.noi .neparisienii :toothy9;

as mai vrea sa te rog ceva si anume ,adrese pt magazinele "degriffé", .

multumesc mult


Mihaela, depinde ce cauti, îmbracaminte, încaltaminte, mai sport, mai elegante... Sînt sute de magazine de genul asta la Paris.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#46 Useril este offline   Mihaela Merle 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 14 April 2011 - 08:27 PM

Vezi postareaAlexandru, la 14 April 2011 - 05:55 AM, a spus:

Vezi postareaMihaela Merle, la 13 April 2011 - 09:15 PM, a spus:

buna alexandru,

in primul rand mii de multumiri pt" ghidul parizian".ti-a luat ceva munca ,insa a meritat.e un ajutor pt.noi .neparisienii :wub:

as mai vrea sa te rog ceva si anume ,adrese pt magazinele "degriffé", .

multumesc mult


Mihaela, depinde ce cauti, îmbracaminte, încaltaminte, mai sport, mai elegante... Sînt sute de magazine de genul asta la Paris.


buna alexandru,

caut magazine pt haine mai elegante , haine normale si incaltaminte.poate-mi spui ceva adrese.

multumesc

#47 Useril este offline   Reny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 09-August 11
  • LocationCLUJ-NAPOCA

Postat 11 September 2011 - 09:08 PM

Vezi postareaAdriana, la 07 February 2011 - 10:33 PM, a spus:

Cum sa nu ne intereseze, doar stii cit iubesc Parisul si cit sper in fiecare zi sa ma intorc :)
Locul cel mai prost in care am mincat la Paris a fost in spatele Tour Eiffel-ului, doar stii.

Ar mai fi interesant pentru cei ca noi si magazinele in care putem face shopping culinar ;) de la macarons la cocottine :D

In al doilea arondisment sunt 3 magazine mari specializate pe ustensile, accesorii si materiale pentru cofetarii
Gasesti tot ce iti doreste inima
Nu mai stiu cum se numeste strada, dar e stradfuta care e daca stai cu fata la St Eustache la dreapta si tot urci in sus , un magazin e inainte de intersectie pe stanga , altul e chiar in intersectie pe dreapta, dupa care treci strada si mwergi tot inainte si pe dreapta e al treilea...

#48 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 18 September 2011 - 01:20 PM

Vezi postareaReny, la 11 September 2011 - 09:08 PM, a spus:

In al doilea arondisment sunt 3 magazine mari specializate pe ustensile, accesorii si materiale pentru cofetarii
Gasesti tot ce iti doreste inima
Nu mai stiu cum se numeste strada, dar e stradfuta care e daca stai cu fata la St Eustache la dreapta si tot urci in sus , un magazin e inainte de intersectie pe stanga , altul e chiar in intersectie pe dreapta, dupa care treci strada si mwergi tot inainte si pe dreapta e al treilea...


În dreapta catedralei încep trei strazi : rue Montmartre, rue Montorgueil si rue Turbigo. Cînd am sa ajung în zona am sa caut magazinele ca sa putem da adrese exacte.
Eu unul mai stiu cîteva magazine în zona Bercy Village, lînga statia de metro Cour St. Emilion (M° linia 14)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#49 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 September 2011 - 01:48 PM

Multumesc Reny, deocamdata n-am in plan in viitorul apropiat Parisul, cind va fi sigur il iau de minuta pe mon cher si ii zic sa ma duca in toate magazinele de acest gen =))

In Franta sper sa reusim sa mergem in weekendul 1 noiembrie dar in alta zona si cautind un anumit produs numai =)) dar daca o sa am posibilitatea n-o sa-mi scape nici un magazin de articole de bucatarit :D

#50 Useril este offline   Reny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 09-August 11
  • LocationCLUJ-NAPOCA

Postat 06 December 2011 - 05:14 PM

salutare... tocmai am facut o mini vacanta la Paris asa ca m-am uitat la adresa exacta a magazinelor de care v-am spus.
Sunt pe rue Montmartre unul la nr 13 iar celalalt la 50

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 December 2011 - 11:31 PM

Multumim Reny.

#52 Useril este offline   Reny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 09-August 11
  • LocationCLUJ-NAPOCA

Postat 10 December 2011 - 10:08 AM

cu placere

#53 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 09 January 2018 - 04:40 AM

eubastept cu rabdare sa scrii despre hotel de ville, hotelu' ala unde numai personalitatile stau. si despre cit de imbulzit e la turnu' aifal. si despre sandviciu' de unshpe euro jumate. adica lucruri cu adevarat importante!!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#54 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 09 January 2018 - 06:17 PM

Vezi postareaCalugaru, la 09 January 2018 - 04:40 AM, a spus:

eu astept cu rabdare sa scrii despre hotel de ville, hotelu' ala unde numai personalitatile stau. si despre cit de imbulzit e la turnu' aifal. si despre sandviciu' de unshpe euro jumate. adica lucruri cu adevarat importante!!


Daaa, ala a fost un moment epic :love7:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#55 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 January 2018 - 11:01 PM

Mi-am adus aminte că m-am plîns la subiectul ăsta de Paris așa cum l-am găsit eu în 2003, și că trebuie să-l reabilitez printr-o altă vizită. Ceea ce am făcut în septembrie, cînd am fost doar cu mama, că avea și ea ”un dor”, să vadă Parisul :hug: De data asta a fost foarte mișto, mai ales că în echipă cu mama în călătorii e ca și cum aș fi eu cu o mine mai nebună, adică are mare chef de aventură, nu zice ”nu” la nimic, ba chiar vine ea cu idei mai crețe decît ale mele. Am preferat să stăm undeva mai în centru, de unde să ne putem deplasa foarte ușor în zonele care sînt de vizitat, fără să insistăm prea mult pe fiecare obiectiv, că am vrut să ne bucurăm mai mult de atmosferă. Hotelul se numește Hotel de Roubaix pe rue Greneta și e foarte drăguț. Chiar dacă are doar 2 stele, e o curățenie impecabilă în cameră, micul dejun nu foarte divers dar bun, personalul extraordinar de amabil, la plecare ne-am despărțit cu îmbrățișări și pupături, mai rar așa :love7: Dacă mă mai duc vreodată la Paris, tot acolo o să caut să mă cazez.
Bun, și să vă zic ce am mîncat, o să aud au și of, dar asta e. Vis-a-vis de hotel era un restaurant vietnamez, Le Riz, unde am mîncat în fiecare zi la prînz, și seara în prima seară cînd am ajuns. A fost excelent, excelent! Sandwich cu carne de porc, supă Pho, tăiței și nu mai știu ce alte chestii, dar astea-mi sînt preferatele mele și aș mînca numai de-astea timp de... nu știu cît, dacă le-aș avea lîngă mine, din nefericire în Constanța nu e niciun restaurant nici vietnamez, nici indian, nici nimic de genul ăsta care-mi place mie. Deci în afară de cafele, bere și înghețăți mîncate în diverse locuri în plimbările prin Paris, am reușit performanța ca masa de prînz s-o mănînc în același loc în fiecare zi și nu regret deloc că n-am ce vă povesti altceva despre mîncarea din Paris. Ca o remarcă personală cred că dacă ai timp destul să faci și vizite în restaurante pretențioase unde să te bucuri de fine dining franțuzesc, e ok, dacă nu, e în regulă să mănînci unde ai găsit ceva bun, curat, rapid.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi