Forum Culinar: Patiserie austro-ungara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Patiserie austro-ungara

#101 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 23 December 2012 - 08:04 PM

Anuta, eu i am facut si dupa ce s au racit i am umplut. Abia dupa aia i am glazurat. Totul intr o seara; cu pauzele de rigoare mi a luat vreo 2 ore.

#102 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 December 2012 - 08:20 PM

Vezi postareabristena, la 23 December 2012 - 07:44 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 23 December 2012 - 05:14 PM, a spus:

Pai zi-mi tu Bris, cum e bine sa fac, ca eu nu stiu :floare: .


eu dintotdeauna i-am facut direct: copti, jumatate cu glazura, umpluti cu crema si pusi bine.

daca vrei sa le faci o "baie" in glazura cred ca trebuie sa astepti pana maine



Vezi postareaariel, la 23 December 2012 - 08:04 PM, a spus:

Anuta, eu i am facut si dupa ce s au racit i am umplut. Abia dupa aia i am glazurat. Totul intr o seara; cu pauzele de rigoare mi a luat vreo 2 ore.


Bris si Ariel, multumesc frumos fetelor :bounce: !
I-am facut, s-au racit, i-am umplut si acum deci trebuie sa astept pana maine sa-i glazurez.

#103 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 December 2012 - 05:24 PM

Am facut islere, cum fac de cand a postat Kiken reteta pentru prima oara. Doar ca de data asta am dat-o in bara cu glazura. M-am crezut mare smechera si artista si am vrut sa glazurez cu o punga in care am pus direct ciocolata la topit in apa clocotita. Doar ca am apasat prea tare si a iesit un mare dezastru. Nu-i bai, ca desi e prima zi de Craciun, nu mai am ce poza din cele 2 portii pe care le-am facut, ca am impartit in stanga si in dreapta. Tatal meu le vaneaza doar pe acelea, desi mai sunt cateva feluri (cornulete cu gem, napolitane cu rahat, ciocolata alba cu alune, fursecuri cu finetti. cozonac. Adevarul ca sunt dementiale. Am facut si cu gem de zmeura si cu gem de caise. Le repet eu candva si o sa incerc sa le glazurez frumos.

#104 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 December 2012 - 05:52 PM

Julix, eu am facut asa: la fiecare 100 de gr de ciocolata neagra am pus 30 de grame de unt si o lingura de apa, la topit la bainmarie.
Am pus pe fiecare isler (dupa ce au fost umplute) cate o lingurita de cioco topita si am intins pe toata suprafata deasupra. a fost super ok.

Cu aluatul m-am chinuit mult. Dupa ce a stat la frigider nu s-a intarit deloc, se lipea :tongue3:.
Luam cate putin, il intindeam pe masa infainata si restul il puneam la congelator sa se intareasca. Si tot asa.
Dar, nu va mai fi Craciun fara ei. O parte am umplut-o cu dulceata de fragi home made de mama si au facut senzatie. Extraordinari. O parte cu nutella, buni, dar cei cu fragi eu fost the best pentru toata lumea.
Kiken :notworthy: !
Si o floare pentru Gela, ca ea m-a tentat :rolleyes: !

Aici gata de umplut

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-13-13567963134686.jpg

Si umpluti si glazurati pe platou

Imagine atasata: monthly_12_2012/post-13-13567963520809.jpg

#105 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 29 December 2012 - 06:24 PM

Eu am facut braduti din aluatul de islere. Nu i-am lipit, nu i-am glazurat, i-am lasat nuzi :notworthy: M-am chinuit si eu un pic. Aluatul a iesit bine, i-am taiat braduti, dar la copt s-au latit si a trebuit sa-i tai din nou, calzi. Sunt foarte, foarte fragezi si cativa s-au rupt. Gustul - demential.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#106 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 09 March 2013 - 09:03 PM

Andrada, primeste un mare multumesc pentru reteta de Somloi Galuska ;) Nu mai mancasem niciodata pana acum si eram foarte curioasa.Iar asteptarile n-au fost dezamagite absolut deloc,pentru ca e delicioasa! Atat ca eu am hotarat s-o tai,desi ar fi trebuit mancata cu lingura,conform traditiei si pentru c-am pus migdale in blatul cu nuci,nu se deosebeste aproape deloc la culoare de cel gaben ;)


Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1267-13628556999712.jpg

Urmeaza altceva de pe topic la rand,desi am zis ca fac 'Dobosul' de nu stiu cand,acum imi sta altceva pe retina si nu scap pana n-o fac. ;)

#107 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 23 March 2013 - 10:07 PM

He,he, iar eu! Se vede ca mi s-a pus pata pe topic,de data asta cu Flodni.Straturile de umplutura mi-au iesit mai subtiri pentru ca am facut o portie jumatate de aluat ,pentru o tava mai mare un pic.Dar tot bun a iesit,mai ales ca nu mancasem niciodata pana acum si eram curioasa.
In loc de stafide am pus merisoare,iar migdalele in loc de nuci le-am macinat mai mascat,ca-mi place sa simt nuca.Neavand nici gem de prune,am pus de piersici si caise.
Are gustul dulciurilor de demult,deci merci pentru reteta 'amintirilor' ,Kiken! :thumleft:

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1267-13640692380456.jpg

#108 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 24 March 2013 - 04:55 PM

Vezi postareaEllani, la 23 March 2013 - 10:07 PM, a spus:

He,he, iar eu! Se vede ca mi s-a pus pata pe topic,de data asta cu Flodni.Straturile de umplutura mi-au iesit mai subtiri pentru ca am facut o portie jumatate de aluat ,pentru o tava mai mare un pic.Dar tot bun a iesit,mai ales ca nu mancasem niciodata pana acum si eram curioasa.
In loc de stafide am pus merisoare,iar migdalele in loc de nuci le-am macinat mai mascat,ca-mi place sa simt nuca.Neavand nici gem de prune,am pus de piersici si caise.
Are gustul dulciurilor de demult,deci merci pentru reteta 'amintirilor' ,Kiken! :-*

Atasament SDC10486ell.jpg

Arata superb, bravo Ellani!

#109 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 24 March 2013 - 09:59 PM

Multumesc frumos,Gela! :hungry: Daca ajung sa fac si dobosul,pot sa declar mission complete. :hungry:

#110 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 09 December 2013 - 06:23 PM

Imi ziceti si mie de ce va ies voua islerele si mie nu?Sigur nu intra ou in compozitie?Anul trecut am avut esec,dar l-am salvat totusi;anul asta am dezastru si mi-e ciuda ca m-am si incapatanat sa le tai(taiai deja doua tavi de islere),dar nu voi avea nici o sansa(cred) sa le umplu ca se sfarama:Imagine atasata: monthly_12_2013/post-59-13866061733229.jpg Anul asta le-am facut cu faina integrala,de aia sunt asa inchise la culoare
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#111 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 January 2014 - 08:10 PM

Kiken, nu stiu daca mai treci pe aici, dar vreau sa-ti multumesc din nou pentru reteta de islere. Asa cum am zis si anul trecut, nu va mai fi Craciun fara ele si m-am tinut de cuvant. Anul asta le-am umplut cu gem de zmeura home made, delicioase ca de obicei, extraordinare.
La multi ani!

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-13-13889454147958.jpg

#112 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 03 February 2014 - 04:17 PM

Doamne Any esti fantastica! Tot ce iese din mana ta arata absolut demential! Te rog sa revii la vechile obiceiuri si sa ne incanti cu tot ceea ce prepari!

#113 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 February 2014 - 04:22 PM

Vezi postareavali, la 03 February 2014 - 04:17 PM, a spus:

Doamne Any esti fantastica! Tot ce iese din mana ta arata absolut demential! Te rog sa revii la vechile obiceiuri si sa ne incanti cu tot ceea ce prepari!

:drool: +1!!!!!!! :drool:

#114 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 03 February 2014 - 09:18 PM

Vezi postareapetunie, la 09 December 2013 - 06:23 PM, a spus:

Imi ziceti si mie de ce va ies voua islerele si mie nu?Sigur nu intra ou in compozitie?Anul trecut am avut esec,dar l-am salvat totusi;anul asta am dezastru si mi-e ciuda ca m-am si incapatanat sa le tai(taiai deja doua tavi de islere),dar nu voi avea nici o sansa(cred) sa le umplu ca se sfarama:Atasament image.jpg Anul asta le-am facut cu faina integrala,de aia sunt asa inchise la culoare


Petu, uite o reteta absolut fara gres(n-am apucat sa citesc cea dupa care ai facut tu)

Islere

250 margarina,500 faina,3 galbenusuri,1 lingura smantana,150 zahar,vanilie, praf de copt, se intinde in foaie de 0,5 cm, se taie forme
crema: 200 unt,150 zahar pudra,2 linguri cacao,rom
se lipesc cate 2 forme

succes!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi