Forum Culinar: Terapie si relaxare home-made 100% - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Terapie si relaxare home-made 100% cosmetice si remedii preparate in casa

#41 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 16 June 2012 - 04:54 PM

Vezi postareaaura, la 16 June 2012 - 04:16 PM, a spus:

Eu am descoperit zatul de cafea. Dupa ce fac cafeaua, folosesc zatul ca si gomaj pentru fata. L-am folosit de vreo 2 ori si ca masca pentru par.
aura, este vorba de zatul de cafea fiarta pe foc? sau merge folosit si cel de la filtru?
pentru par la ce ajuta? adica pentru ce fel de tip de par?

#42 Useril este offline   Myra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 23-March 11

Postat 16 June 2012 - 09:14 PM

Boni, eu il folosesc pe cel de la filtru.
Dar nu pentru fata sau par, ci pentru corp. Il amestec cu ulei de masline ev si-l masez bine pe tot corpul, inainte de dus. Zatul e abraziv si anticelulitic, uleiul e hidratant.
Mie-mi place foarte mult cum imi lasa pielea, plus ca nu mai am nevoie de lotiune de corp dupa dus. Si-i 100% natural, fara parabeni, fara ftalati, fara parfumuri sintetice. Singuru' dezavantaj e ca manjesti tot in dus/cada.

#43 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 July 2012 - 04:44 AM

Vezi postareaMyra, la 16 June 2012 - 09:14 PM, a spus:

Boni, eu il folosesc pe cel de la filtru.
Dar nu pentru fata sau par, ci pentru corp. Il amestec cu ulei de masline ev si-l masez bine pe tot corpul, inainte de dus. Zatul e abraziv si anticelulitic, uleiul e hidratant.
Mie-mi place foarte mult cum imi lasa pielea, plus ca nu mai am nevoie de lotiune de corp dupa dus. Si-i 100% natural, fara parabeni, fara ftalati, fara parfumuri sintetice. Singuru' dezavantaj e ca manjesti tot in dus/cada.


Asta cam asa e, murdareste peste tot. Eu tot incerc sa-mi fac un par mai matasos :notworthy: Cica zatul hraneste parul, dar e bun pentru parul inchis la culoare.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#44 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 20 July 2012 - 08:31 AM

Băi, să-mi fie ruşine că n-am venit aici să mulţumesc pentru idee Imagine postata. Noroc cu Aura că a scris acum.
Deci, să recuperez :notworthy:
Vă mulţumesc frumos pentru informaţie. Imagine postata
De aprox. o lună, la duşul de sâmbătă îmi fac gomaj cu cafeaua rămasă în filtru şi sunt happy Imagine postata
Iar Maia mea e super încântată să vină să mă vadă mânjită Imagine postata
În tineteţile mele mai foloseam mălai, dar parcă pielea rămâne mai netedă cu cafeaua. Sau pe atunci nu aveam încă ce netezi Imagine postata

În păr nu prea am avut încă curaj să-mi pun. Mi-e că îmi trebuie 3 zile să-l clătesc.


EDIT: că am uitat să întreb. Aveţi idee de vre-o protecţie solară naturală?

#45 Useril este offline   Myra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 23-March 11

Postat 20 July 2012 - 09:07 AM

Citeaza

Asta cam asa e, murdareste peste tot. Eu tot incerc sa-mi fac un par mai matasos :notworthy: Cica zatul hraneste parul, dar e bun pentru parul inchis la culoare.

Parc-as incerca si eu, da' mi-e ca nu-l mai scot dupa... :rolleyes:

Pentru par eu am folosit cativa ani henna (si pe post de vopsea, si pe post de tratament), dar trebuie sa fii mai... aventuroasa. La modul ca nu stii niciodata exact ce nuanta iti iese: la mine a variat de la saten cu reflexe roscate, la primele 4-5 vopsiri, pana la un roscat gen acaju, dupa vreo 3 ani.
Din pacate vopseaua chimica nu prea prinde peste henna, asa ca, in caz ca nu-ti place culoarea, e mai greu s-o dregi. Deci henna e, in principal, pentru amatoarele de roscat.

#46 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 July 2012 - 02:12 PM

Eu henna am crezut ca e doar vopsea, nu stiam ca are si proprietati nutriitive. Eu deocamdata sunt decolorata la par, dar am in plan o schimbare de look :D

Mie imi place gomajul cu cafea si chiar am observat efecte bune, mai ales pe burta, care e cam creata de la nastere :rolleyes: Am citit ca ideal ar fi de facut impachetari cu cafea, dar eu nu am rabdare sa stau cu folia pe mine jumatate de ora.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#47 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 01 October 2012 - 08:09 AM

1.Sampon natural obtinut din combinarea a doua galbenusuri de ou cu doua linguri din combinatia de tincturi pentru cresterea parului (urzica, brusture, ardei iute, mesteacan, in proportii egale) si 4 linguri de apa, urmata de o amestecare energica. Samponarile cu ou si tincturi se fac in mod obisnuit, inlocuind samponul sintetic, de 1, 2, 3 ori pe saptamana, in functie de necesitati (lungimea parului, poluarea aerului,).Pentru intarirea firului de par, la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta, diluata intr-o cana cu apa calda.

2.Sampon contra caderii parului:2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie (o fiola de vitamina C care intareste parul); apoi, omogenizate se aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie si se sta 45 de minute, dupa care se spala cu sampon;

3.Impotriva caderii parului foarte eficienta este tinctura de lavanda. Se realizeaza frectionarea la radacina parului cu tinctura de lavanda din abundenta, dupa care capul se acopera. Frictionarea cu tinctura, conform prospectului, se face o data pe zi, seara, se tine apoi acoperit 1-2 ore, dupa care se spala bine, de preferat cu sampoane naturale.

4.Sampon-masca contra matretii si a caderii parului 500 gr praf de cedru (il gasiti in magazin gen Plafar ori pe internet) + 2 galbenusuri de ou ( in functie de lungimea parului) + cateva picaturi de lamaie, (la nevoie se adauga foarte putina apa pentru a rezulta o masca usor de intins)
Se adauga pe radacini 15 minute, iar apoi se samponeaza. Se repeta o data pe saptamana/ 3 ori pe luna;

Pana acum am folosit samponul natural cat si cel contra matretii si a caderii parului (cel cu praf de cedru)cu rezultate foarte bune.

Praful de cedru gasit e un produs Henna insa am vazut si pe internet sub aceasta forma

#48 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 October 2012 - 11:24 AM

Si eu folosesc zatul de cafea ca si gomaj corporal.Il folosesc simplu, fara ulei,dar dupa ce am aplicat gelul de dus, intr-adevar pielea ramane tare catifelata.

Aveam nevoie de un peeling facial si cum aspirina nu mai aveam in casa tb sa gesesc ceva prin casa ca sa mearga,asa ca am folosit:

1 lingurita miere(din cea soilida)
1 lingurita zahar brun
1/2 lingurita ulei de avocado

Am curatat fata dupa care am aplicat compozitamiere+zahar+ulei, am masat putin dupa care am lasat sa actioneza cam 5 minute.Stateam si mai mult,dar incepuse sa ma manance nasu :) , asa ca m-am limitat la 5 minutele.
Se maseaza iarasi cu miscari circulare si se clateste cu apa calduta-.Rezulta un ten catifelat si pori mai curati.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#49 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 31 August 2014 - 01:36 AM

Deodorant homemade :unsure: :

Asa e reteta originala de pe Internet (Adina Halas Hugeanu =)) )
3 linguri ulei de cocos
2 linguri bicarbonat de sodiu
2 linguri amidon alimentar
10 picaturi ulei esential de lavanda
10 picaturi ulei esential de lemongrass

Puneti ingredientele intr-un borcanas si amestecati cu o spatula, se face o crema - gata deodorantul! Aplicati sub brat (cat luati pe varful degetului, poate 1/4 lingurita?) si masati sa intre in piele. De dimineata stau tot cu nasul sub brat :unsure: , inca nu miroase nimic suspect :unsure: !
Eu am facut jumatate de portie pentru test, n-am avut uleiurile de care zice, am pus de lamaie, puteti pune de care va place, sa fie pentru uz cosmetic. Dar cica se poate si fara uleiuri.

#50 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 15 November 2014 - 09:16 AM

Vezi postareaadi_edi, la 31 August 2014 - 01:36 AM, a spus:

Deodorant homemade :notworthy: :

Asa e reteta originala de pe Internet (Adina Halas Hugeanu :lol: )
3 linguri ulei de cocos
2 linguri bicarbonat de sodiu
2 linguri amidon alimentar
10 picaturi ulei esential de lavanda
10 picaturi ulei esential de lemongrass

Puneti ingredientele intr-un borcanas si amestecati cu o spatula, se face o crema - gata deodorantul! Aplicati sub brat (cat luati pe varful degetului, poate 1/4 lingurita?) si masati sa intre in piele. De dimineata stau tot cu nasul sub brat :( , inca nu miroase nimic suspect :o !
Eu am facut jumatate de portie pentru test, n-am avut uleiurile de care zice, am pus de lamaie, puteti pune de care va place, sa fie pentru uz cosmetic. Dar cica se poate si fara uleiuri.


Eu deodorant de la ea nu i-am facut dar m-am aventurat la balsam de buze si unt de corp. Cred ca Adina da reteta de balsam de buze doar, reteta pentru unt de corp am gasit-o dupa ce am inceput sa caut pe net retete de cosmetice home-made. Sunt incantata de amandoua. Daca interesaza pe cineva pot lista ingredientele si procesul de fabricatie.

Singura problema pe care o vad e ca ai nevoie de cateva ingrediente de baza care nu se gasesc prin casa si pot fi reciclate :o. Trebuie un pic de timp investit in cautarea lor, documentare pentru executarea produselor, etc. Cel putin mie mi-a luat un pic mai mult timp pentru ca am cautat si comandat totul pe internet si apoi am procesat cand bebe dormea, seara tarziu. Pentru persoanele cu mai mult timp, posibil sa fie mai usurel :(.

Ma gandesc la un combo-pack ca si cadou de craciun pentru prietene cu: balsamul de buze, untul de corp si o crema de maini sau de picioare.

Aici poza cu balsamul de buze cu aroma de portocale. Numai bun pentru iarna care bate la usa sau e deja aici :o

Imagine atasata: monthly_11_2014/post-729-14160357365591.jpg

#51 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 17 November 2014 - 07:29 PM

Kiva, pe mine ma intereseaza tot ce ai facut. Cand ai timp, te rog poti sa pui retetele?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#52 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 November 2014 - 05:45 PM

Vezi postareaadi_edi, la 31 August 2014 - 01:36 AM, a spus:

Deodorant homemade :scratch: :

Asa e reteta originala de pe Internet (Adina Halas Hugeanu :?: )
3 linguri ulei de cocos
2 linguri bicarbonat de sodiu
2 linguri amidon alimentar
10 picaturi ulei esential de lavanda
10 picaturi ulei esential de lemongrass

Puneti ingredientele intr-un borcanas si amestecati cu o spatula, se face o crema - gata deodorantul! Aplicati sub brat (cat luati pe varful degetului, poate 1/4 lingurita?) si masati sa intre in piele. De dimineata stau tot cu nasul sub brat =)) , inca nu miroase nimic suspect =)) !
Eu am facut jumatate de portie pentru test, n-am avut uleiurile de care zice, am pus de lamaie, puteti pune de care va place, sa fie pentru uz cosmetic. Dar cica se poate si fara uleiuri.


Am facut si eu jumatate de reteta si l-am incercst in situatii grele :scratch: , adica efort si transpiratie. Sunt foarte incantata de el, numai din asta folosesc de acum. Eu am pus ulei de macese care are o aroma delicata. Adi, imi pare bine ca ai pus reteta, merci mult.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#53 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 November 2014 - 11:08 PM

Aura, ma bucur ca ti-a placut. L-am folosit vreo 2 saptamani, cum zici tu, in toate conditiile, deja ma vedeam ca nu mai cumpar deo de la magazin. DAR.... eu nu mai pot sa-l folosesc, trebuie sa modific reteta, mi s-a iritat pielea =)) . Am cautat pe internet si ar fi bicarbonatul de vina. Inca nu am facut alte experimente, sa reduc cantitatea de bicarbonat, sau sa folosesc o reteta cu otet de mere inainte de aplicarea deodorantului sau daca aveti alte idei (testate)...

Kiva, si eu vreau retetele pe care le-ai facut, please :occasion14: .

#54 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 November 2014 - 07:31 PM

Adi, imi pare rau. La mine inca vad ca merge...
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#55 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 29 November 2014 - 10:09 AM

Am prins cateva momente libere de la Edi si am asteptat sa fac din nou untul de corp, prima tura mi se terminase. Eu sunt multumita atat de balsamul de buze care hidrateaza si catifeleaza buzele, cat si de unul de corp care se topeste pe piele si este absorbit imediat cu un pic de masaj. Iata ingredientele folosite de mine:

Balsam de buze
- 1/2 lingurita de ceara (eu am avut ceara galbena si balsamul a iesit cu o tenta galbuie; daca folositi ceara alba, puteti pune un pic de colorant sau fard mineral daca doriti)
- 1/2 lingurita unt de Shea
- 1/2 lingurita ulei de cocos
- 1/4 lingurita ulei de ricin
- 1/4 lingurita vitamina E uleioasa
- 1/4 lingurita miere de albine
- cca. 10 picaturi din uleiul esential preferat (eu am folosit ulei de portocale)

Ceara si untul de Shea se amesteca intr-un pahar rezistent si se scufunda in apa clocotinda. Se mesteca pana se topesc si nu mai ramane niciun graunte de unt sau ceara. In faza asta se adauga celelalte ingrediente mai putin uleiul esential si se amesteca bine. Se da deoparte si se lasa sa se raceasca un pic. Se adauga uleiul esential si se inglobeaza in amestec. Se toarna in recipientul final. Mare atentie ca e inca fierbinte.
Din cantitatile de mai sus mie mi-a iesit un baton jumate, cum arata in poza de mai sus. Se poate turna si intr-un borcanel micut si de fiecare data luam cu degetul din amestec si masam buzele. Pentru cel din poza eu am folosit un suport de balsam de la un balsam care se terminase. Acum am comandat special suport dorind sa il fac un pic mai 'comercial' pentru cadouri de craciun.


Unt de corp
1 cup* unt de cacao
1 cup* ulei de cocos
cca. 25-30 picaturi din ulei esential preferat

Imagine atasata: monthly_11_2014/post-729-14172483429267.jpg

* se poate folosi orice masura, dar pastrat proportia de 1:1 unt-ulei

Untul de cacao si ulei de cocos se pun intr-un bol rezistent la temperaturi ridicate si se topesc pe baie de aburi. Se da deopate si se lasa ca se raceasca la temperatura camerei. Se adauga ulei esential si se amesteca un pic.
Se da jumatate de ora la frigider (eu am uitat de el si mi s-a intarit asa ca l-am scos afara si l-am lasat iar la temperatura camerei peste noapte). Trebuie sa ajunga la consistenta unei creme, amestecul sa nu mai fie transparent. In faza asta incepe sa se bata cu mixerul timp de 3-4 minute pana devine ca o bezea.

Imagine atasata: monthly_11_2014/post-729-14172483666109.jpg

Eu am facut din jumatate din cantiatile de mai sus, mi-au iesit 2 borcanele, aprox 250 gr. Il consum in cam 3 saptamani.

Am facut si o crema de maini dar m-am incapatant sa pun mai multa ceara decat era mentionat in reteta si mi-a iesit destul de tare. Trebuie sa sap cu degetul sa scot cate un varf din borcan. O sa refac si daca sunt multumita de consistenta o sa impartasesc cu voi.

Weekend fain.
Claudia

#56 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 November 2014 - 01:31 AM

Multumesc mult Kiva :pupic: !
Maine m-as duce la cumparaturi, macar balsamul de buze sa-l fac.
Ulei de ricin (castor oil, nu?) am vazut la farmacie, vitamina E nu stiu inca, restul cred ca le gasesc unde am cumparat uleiul de cocos.

#57 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 30 November 2014 - 11:04 AM

Vezi postareaadi_edi, la 30 November 2014 - 01:31 AM, a spus:

Multumesc mult Kiva :pupic: !
Maine m-as duce la cumparaturi, macar balsamul de buze sa-l fac.
Ulei de ricin (castor oil, nu?) am vazut la farmacie, vitamina E nu stiu inca, restul cred ca le gasesc unde am cumparat uleiul de cocos.


Da, uleiul de ricin este castor oil.
Eu toate ingredientele le-am comandat pe amazon. Nu as fi avut timp sa umblu prin magazine sa caut si sa le gasesc toate in acelasi loc.
Vitamina E in stare uleioasa ar trebui sa o gasesti si in farmacie sub forma de capsule/gelule.

Spor! :pupic:

#58 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 December 2014 - 04:42 AM

Am facut balsamul de buze (cantitatile date de tine x 4), sunt tare incantata! Kiva, iti multumesc tare mult :-* !
Pentru ca am avut timp am reusit sa fac si "bombele" lui KikenHana (primul post din topic), sper sa se intareasca pana maine, daca nu macar sa nu se sfarame pana ajung la destinatare!
Poze am sa pun maine, ca mi s-a descarcat aparatul.

#59 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 December 2014 - 12:13 PM

Revin cu pozele.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2014/post-192-14193295642695.jpg


#60 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 04 January 2015 - 08:59 PM

Ce prezentare frumoasa, Adi-Edi! :)

Vreau si eu sa mai fac.

Am facut si crema de maini, multumitoare si ea :D

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi