Forum Culinar: Jamie Oliver - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jamie Oliver Discurs la TED - De luat aminte !

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 March 2011 - 05:28 PM

Pisco,eu cred ca daca ar avea pe careva sa-i faca niste cumparaturi,ar mînca mai sanatos.
Retete extra rapide si sanatoase se gasesc cu duiumul,mai ales în cartile lui Jamie.
Poate ar trebui sa ne punem sa-i facem un plan :)...ma refer la retete care nu iau mai mult de 15-20-25 minute,sînt sanatoase si chiar gustoase.
Apoi isi face cumparaturi la we,sa aiba macar pentru 3 zile/la început de saptamîna mîncare sanatoasa :P

Si eu cred ca în momentul cînd devine mama,se schimba radical situatia :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 March 2011 - 05:51 PM

Vezi postareaMaya, la 09 March 2011 - 05:28 PM, a spus:

Pisco,eu cred ca daca ar avea pe careva sa-i faca niste cumparaturi,ar mînca mai sanatos.
Retete extra rapide si sanatoase se gasesc cu duiumul,mai ales în cartile lui Jamie.
Poate ar trebui sa ne punem sa-i facem un plan Imagine postata...ma refer la retete care nu iau mai mult de 15-20-25 minute,sînt sanatoase si chiar gustoase.
Apoi isi face cumparaturi la we,sa aiba macar pentru 3 zile/la început de saptamîna mîncare sanatoasa Imagine postata

Si eu cred ca în momentul cînd devine mama,se schimba radical situatia Imagine postata



Mai eu sunt experta in mancare rapida de-i gata in 15 minute.
Si stie si ea.
Dar spune ca-i asa de rupta cand ajunge acasa ca nu mai are chef de batut oalele.
Eu ce sa zic ?
La 6 se scoala.
De la 7-8 face tratament la cabinet.Ca lucreaza in Recuperare-Balneo
De la 8-14 e la spital,unde de doua ori pe saptamana are si studenti.O grupa de engleza si una de franceza.
De la 15- 19 e iar la cabinet.
Cand are putin liber, pregateste cursurile cu studentii,ca si la aia trebuie sa le palavrageasca ceva 2 ore.
Asta-i de luni pana vineri.
Apoi in w/end ,calca,spala,curatenie,+ chefuri,zile de nastere si nunti.Imagine postata
Toata gasca lor e la fel.Toti sunt medici si farmacisti si au acelasi stil de viata.Imagine postata
Dar eu cred ca asa e "Specializarea"Ei acuma trag tare.Trebuie sa acumuleze cunostiinte si sa se afirme.
Fie ca imi convine sau nu.
Mie nu mi-a placut nici cand si-a ales cariera,ca stiam ce o asteapta.
Eu as fi vrut sa fie profesoara.
Sper ca in 2-3 ani,cand s-or gandi si la copii,sa se schimbe lucrurile.
Pruncu vine la mine oricum,sa-l hranesc sanatos cum am hranit-o si pe ma-sa.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#23 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 05:56 PM

Piscotel, inainte (sau in paralel cu pastilele) procedeaza 2 luni la dieta severa: exclus prajeli (nici sosuri, rantasuri, nik), fara sucuri din comert, fara dulciuri/zahar, fara carne de porc, vita, pui din comert, animal tanar (miel, ied)- adica ramane pestele si curcanul, fara oua si bineinteles fara adaosuri alimentare (delikat etc) si fara alcool, fara mezeluri, fara lactate si branzeturi grase. Bineinteles uita de fast food si restaurant in perioada asta.

Apoi ce ajuta:
- ulei de masline EV (in cazul prepararii termice de recomandat sa e adauge la sfarsit).
-Acizii grasi omega 3 sunt considerati cele mai bune grasimi si ii gasim in pestele oceanic, precum si somon, sardine sau ton, minimum de 4 ori pe saptamana. Ii gasesti si in uleiurile de rapita, soia, nuci.
- Consuma alimentele bogate in fibre: cereale integrale neindulcite (ovazul este un real ajutor impotriva colesterolului rau), fructe si legume.
- O mana de migdale (prajite fara ulei) zilnic va reduce colesterolul rau cu zece la suta, datorita grasimilor monosaturate. Si nucile, alunele neprajite, fisticul sunt la fel de bune, dar au multe calorii.
- Semintele de soia sau orice produs din soia (tofu, lapte de soia) ajuta in lupta contra colesterolului (cu conditia sa nu fii predispus la cancer de san, ca de prostata nu e cazul la tine).
- dupa fiecare masa, administrarea tincturilor sau infuziilor de anghinare, mesteacan sau patlagina
- ajuta si sportul


Dar pe langa toate astea pe care le stiai probabil deja, te rog sa faci cura de ulei de masline EV: 1 lingura de ulei de masline bauta dimineata pe stomacul gol si stai culcata pe partea dreapta (Cea cu ficatul) jumatate de ora. Am recomandat-o pana acum la 5-6 prieteni si la toti a dat rezultate intr-o luna in rezultatele analizelor, care initial erau cu cote duble!

Garantez ca da rezultate intr-o luna, max 2 la colesteroale si trigliceride dublate. Multa sanatate!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#24 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 05:57 PM

Piscotel, cand va deveni mama se va schimba radical situatia: te vei duce sa o ajuti cu bebele si o sa-i si gatesti :)

Eu cred ca Maya are dreptate cu planul, cu cumparaturile, cu organizarea. Si eu am lucrat 7-23 o perioada de cativa ani ... si in we eram ca o leguma ... abia daca poti sa mai incalzesti ceva, nicicum sa mai faci. Dar e o perioada si trece.... La mine a trecut dupa vreo 15 ani :P de cariera ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#25 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 March 2011 - 06:08 PM

Vezi postareaDaniella, la 09 March 2011 - 05:57 PM, a spus:

Piscotel, cand va deveni mama se va schimba radical situatia: te vei duce sa o ajuti cu bebele si o sa-i si gatesti Imagine postata



Abia astept !
Eu sunt programata genetic sa fiu mama si bunica.Imagine postata

Cat despre colesterol,mi-am cumparat vreo 3 carti,iau Omega 3,tin regim,mananc sanatos.
Am taiat de pe lista tot ce nu e voie.
Am adaugat ce trebuie.
Doar la oua ma mai scap si la dulce o data pe saptamana.Dar fac dulce cu fructoza si pun putina.Si nu mai fac o tava ci cateva cupe.
Cu privire la oua,teoria e impartita.Ultimele studii spun ca nu sunt chiar asa rele.
Oricum,le-am redus drastic.
Iar la teorie sunt toba de carte.Imagine postata

Acuma vreau sa o intreb pe Bazu de Liv 52 si Esentiale forte.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 06:24 PM

Vezi postareaPiscotel, la 09 March 2011 - 06:08 PM, a spus:

Iar la teorie sunt toba de carte.Imagine postata

Acuma vreau sa o intreb pe Bazu de Liv 52 si Esentiale forte.


atunci e perfect, te rog incearca si cura cu ulei de masline! nu are ce sa iti strice si te ajuta mult si bila si ficatul si pancreasul vor trage foloase. Am facut-o si eu si mi s-a curatat bila de mâl.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 March 2011 - 08:04 PM

Ok.Danila,incerc,ca incercarea moarte n-are.
Acu ma duc sa deschid un topic despre mancaruri rapide,ca tot vorbeam de ele.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#28 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 March 2011 - 10:08 PM

Vezi postareaPiscotel, la 09 March 2011 - 08:04 PM, a spus:

Ok.Danila,incerc,ca incercarea moarte n-are.
Acu ma duc sa deschid un topic despre mancaruri rapide,ca tot vorbeam de ele.Imagine postata


foarte bun si noul topic! o sa postez si eu la el ca sunt tare vitezomana :D

iar aici sa revenim la Jamie si sa ne hranim sanatos :sad1:
vermicelii tai cu dovlecei sunt sanatosi :(

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#29 Useril este offline   Lapshi one 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 23-January 20

Postat 23 January 2020 - 03:26 PM

Îl iubesc pe Jamie :pupic: mâncăruri simple și delicioase, care sunt ușor de repetat la domiciliu.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi