Forum Culinar: Caracatita cu masline - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caracatita cu masline

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 March 2011 - 06:33 PM

De regula eu o gasesc decongelata si o prefer pentru ca e curatata, proaspata n-o iau pentru ca nu stiu sa o curat. Mai are doar un ochi de scos in centru, se vede in poza unde e gaurica in mijloc. Scot ochiul asta, o spal bine si o fierb.
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999463166071.jpg
Dumnealui e animalul, polpo in italiana
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999466287306.jpg
In oala de lut se poate fierbe fara nimic altceva, lasa ea apa suficienta, mie de la o vreme imi place sa o fierb in oala de lut cu un pic de sos de rosii
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999470332052.jpg
Pun oala pe foc, cu capac, foc mare, cind incepe sa fiarba il fac mic, de regula o intorc pe partea cealalta dupa citva timp si cind intra furculita bine in ea, se simte ca e moale inseamna ca e gata.
Timpii sunt relativi pentru ca depind de marimea animalului, de flacara de la aragaz.
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999472435805.jpg
Cit e fierbinte inca o scot din sosul care s-a format
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999473680428.jpg
si o tai bucatele
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999474731249.jpg
In acest moment este gata pentru a fi pregatita in mai multe feluri, de data aceasta pur si simplu amestecata cu masline
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12999475710052.jpg

#2 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 12 March 2011 - 08:39 PM

Urmatoarea caracatita asa o sa-si dea obstescul sfarsit. :rolleyes:

#3 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 12 March 2011 - 10:54 PM

Miam miam :lol: :D . Cat de mare era cruda? Peste 1 kil? Mi se pare mie sau ai pus la servit si un fir de ulei de masline?? :rolleyes:

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 13 March 2011 - 03:58 AM

Iar am egoism pe tine :rolleyes:
:lol: :D :o
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 March 2011 - 09:01 AM

excelent, Adriana :D ! imi place mult retetaaa! mai ales ca ne.ai dat metoda de preparare a lighioanei, apoi se poate servi cum spuneai in diverse moduri (mai ales daca e mare ...ajunge pt ...felurite...)
si mie mi-e teama sa curat fructele de mare proaspete (inclus creveti) pt ca nu stiu exact cum si ce se curata.
ieri am luat calamari, inauntru printre altele aveau ceva alb, ca un fel de lapti. Cred ca se mananca, dar i.am aruncat decat sa fac vreun pocinog :lol: .

PS: aveti oala de lut si din cea nesmaltuita? nu miroase in toata casa un miros ciudat cand se incinge? :rolleyes:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 11:43 AM

Vezi postareaEataly, la 12 March 2011 - 08:39 PM, a spus:

Urmatoarea caracatita asa o sa-si dea obstescul sfarsit. :drool:

:-* sau ti-o fac cind ne mai vedem

Vezi postarealaura_lala, la 12 March 2011 - 10:54 PM, a spus:

Miam miam Cat de mare era cruda? Peste 1 kil? Mi se pare mie sau ai pus la servit si un fir de ulei de masline?? :scratch:

am aruncat eticheta si pe bon nu e scris decit pretul, dar cred ca era pina intr-un kilogram, nu mai mult. Uleiul era cel din masline.

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 13 March 2011 - 03:58 AM, a spus:

Iar am egoism pe tine :hungry:
:appl: :appl: :appl:

Imi pare rau, daca vreodata ai drum aici pe la poalele muntilor ti-o prepar.

Vezi postareaDaniella, la 13 March 2011 - 09:01 AM, a spus:

excelent, Adriana :appl: ! imi place mult retetaaa! mai ales ca ne.ai dat metoda de preparare a lighioanei, apoi se poate servi cum spuneai in diverse moduri (mai ales daca e mare ...ajunge pt ...felurite...)
si mie mi-e teama sa curat fructele de mare proaspete (inclus creveti) pt ca nu stiu exact cum si ce se curata.
ieri am luat calamari, inauntru printre altele aveau ceva alb, ca un fel de lapti. Cred ca se mananca, dar i.am aruncat decat sa fac vreun pocinog :blush: .

PS: aveti oala de lut si din cea nesmaltuita? nu miroase in toata casa un miros ciudat cand se incinge? :blink:

Oala asta de lut o tin doar pentru facut peste in ea, si ceea ce fac fac la foc mic, in mod normal ar trebui sa miroasa doar prima data cind o folosesti, si mai apoi si daca miroasa cui ii pasa.

#7 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 13 March 2011 - 12:54 PM

Ce exemplar frumos!curajosilor!
Cred ca gustul depaseste imaginatia,oricum eu am inghitit in sec si pentru ca mi-e pofta ,(imi plac tare mult chestiile gatite cu masline),si pentru ca mor de curioazitate sa incerc.
Pregatita exemplar,nu prea vezi prin forumuri si bloguri asa ceva! :hungry: :scratch:

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 05:49 PM

Vad ca multi n-au curaj sa incerce si nu stiu de ce, pacat pentru ca nu stiti ce pierdeti.
De aceea incerc sa explic cit mai detaliat, poate conving pe cineva :hungry:
Daca n-ai curaj s-o faci tu, cind treci pe aici facem meniu de peste :scratch:

Din ce a ramas si din ce a ramas si de la supa de peste am facut sos pentru paste
http://artaculinara....dpost__p__81495

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 March 2011 - 08:51 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2011 - 05:49 PM, a spus:

Vad ca multi n-au curaj sa incerce si nu stiu de ce, pacat pentru ca nu stiti ce pierdeti.


Adriana, eu as avea curaj =)) , dar ma intilnesc destul de rar cu d-na caracatita pe la pescarie (la fel patesc si cu mr. ton & mrs. balena). =))

Excelenta prezentarea ! :hug:

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 09:00 PM

Multumesc, Dana!
Nici congelata nu gasesti? La raionul de congelate varsate de unde am luat midiile gata curatate, doar fructele, era si caracatita fiarta si taiata bucatele, am luat si eu o data si a fost buna.

#11 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 March 2011 - 09:33 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2011 - 09:00 PM, a spus:

Multumesc, Dana!
Nici congelata nu gasesti? La raionul de congelate varsate de unde am luat midiile gata curatate, doar fructele, era si caracatita fiarta si taiata bucatele, am luat si eu o data si a fost buna.


Desi pina acum n-am zarit-o printre animalutele marine congelate (creveti, midii, raci, crabi, langustine etc), o sa am uit mai atent prin lazile frigorifice. Iar daca o gasesc, o aduc negresit la raport ! :hug:

#12 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 March 2011 - 10:25 PM

eu am vazut-o la proaspete la Metro, dar nu stiu cum se curata. Am luat baby de la proaspete si erau curatate, oare si aia mare o fi curatata? sau nu o fi mare filozofie curatatul?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 13 March 2011 - 10:49 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2011 - 05:49 PM, a spus:

Vad ca multi n-au curaj sa incerce si nu stiu de ce, pacat pentru ca nu stiti ce pierdeti.
...


Ba io in inconstienta mea chiar am curaj sa incerc. Maine e zi de cumparaturi, sper sa nu ma sperie pretul din galantar. :hug:

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 11:03 PM

Nu pot sa cred ca de cind stai acolo n-ai incercat.

#15 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 13 March 2011 - 11:15 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2011 - 11:03 PM, a spus:

Nu pot sa cred ca de cind stai acolo n-ai incercat.


Am incercat fel de fel de oratanii, inclusiv bacalhão, dar caracatita inca n-am avut curaj. Eu si sotul comandam mereu la restaurant tocmai fiindca n-o preparam acasa. Soacra-mea face uneori, insa nu ii iese mereu, ultima experienta a fost oarecum frustranta fiindca a cumparat un animal destul de mare, l-a pus la oala de presiune si a scazut f. tare, de abia a ajuns la 6 persoane, considerand ca eu mananc cat un bichon maltez. :( Dar niciodata nu i-a iesit asa de buna ca la restaurantul nostru preferat. Chiar si ea a admis asta. Auch :(

A trebuit sa vad reteta asta ca sa ma convingi si sa prind curaj! :P :(

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2011 - 11:20 PM

Eventual daca gasesti ia una mica, sau gata portionata, doar ca sa te obisnuiesti cu transformarea ei, de redus ai vazut ca se reduce, nu stiu cit se vede din poza. Mie nu-mi place sa fierb in oala de presiune pentru ca nu pot controla :( Dupa mine modul asta de a o fierbe e cel mai bun, foc mic, capac, o controlezi, si cind simti ca intra moale furculita in ea e gata.

Cum e gatita cea de la restaurant?

#17 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 13 March 2011 - 11:59 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2011 - 11:20 PM, a spus:

Eventual daca gasesti ia una mica, sau gata portionata, doar ca sa te obisnuiesti cu transformarea ei, de redus ai vazut ca se reduce, nu stiu cit se vede din poza. Mie nu-mi place sa fierb in oala de presiune pentru ca nu pot controla :( Dupa mine modul asta de a o fierbe e cel mai bun, foc mic, capac, o controlezi, si cind simti ca intra moale furculita in ea e gata.

Cum e gatita cea de la restaurant?


Exact la fel! De aceea m-am si hotarat sa incerc sa o fac. A ta arata la fel de divinala ca cea preparata la restaurantul (deja faimos) de la noi din oras.

M-am gandit sa iau una congelata in jur de 1,2 kg. Din asta probabil 30% e gheata, apoi mai scade si ea destul, sper sa ramana atat cat sa manance 2 persoane pe saturate. O sa ma orientez la fatza locului cu ce gasesc la magazin. N-am oala ceramica, am s-o fac in oala de presiune, fara presiune, cu un capac obisnuit exact cum spusesi tu in reteta. De abia astept :P

Tot on-topic. Tocmai ce am vazut un bucatar portughez renumit care zice ca daca se cumpara caracatita proaspata (mult mai ieftina decat cea congelata) ea trebuie tinuta congelata minim 6 luni, se pare ca doar asa se fezandeaza si iese frageda la gatit. Dealtfel e a doua oara ca aud teoria asta, mi-a mai zis-o un coleg de la galeria de arta care are barca si pe langa pictura mai e pescar. Prima data n-am bagat la scufita fiindca nu m-a interesat, dar acum uite ca mi-am reamintit de sfatul lui. Poate va este si voua folositor. :(

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 March 2011 - 12:13 AM

O sa ma uit la preturi data viitoare sa vad daca e o diferenta intre ele.
dar as inclina sa cred in nestiinta mea ca toate cele comercializate cel putin aici departe de mare sunt fezandate si gata de a fi consumate/gatite

#19 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 16 March 2011 - 10:25 PM

Vezi postareaAdriana, la 14 March 2011 - 12:13 AM, a spus:

O sa ma uit la preturi data viitoare sa vad daca e o diferenta intre ele.
dar as inclina sa cred in nestiinta mea ca toate cele comercializate cel putin aici departe de mare sunt fezandate si gata de a fi consumate/gatite


Am cumparat luni animalul. L-am programat pe sambata la cina.
A fost o aventura, intai m-am dus la standul cu peste proaspat, avea doamna 2 expuse pe gheata, 10 € kg. O intreb daca-s proaspete ori dezghetate. Ea face ochii mari si-mi raspunde ca la raionul de proaspete n-are voie sa vanda articole dezghetate, caracatitele au fost primite la magazin de dimineata, proaspat pescuite. =)) O intreb daca au inghetate. Imi arata raionul cu frigidere si zice ca sunt si acolo. Booon, dau o tura, caracatitele congelate de ei in magazin erau toate peste 2,5 kg, mult mai mari decat aveam eu de gand sa cumpar, insa olecutza mai ieftine, 8,99 €. Acu' raman total in ceatza si ma intorc la raionul de proaspete unde o intreb din nou pe doamna de ce sunt mai scumpe cele proaspete odata ce magazinul consuma curent si ambalaj ca sa congeleze si apoi sa le pastreze. Ea ridica din umeri. In final o intreb daca n-are unele mai mititele ca n-as vrea sa dau gres cu o caracatita mare (cu sfatul tau mereu prezent in minte =)) ) si doamna foarte amabila imi spune sa merg la raionul de congelate unde vine marfa de la distribuitori. Acolo am gasit una de 800 de g, a costat 8,45 €, sper sa ramana macar 300 g dupa ce o gatesc. :headbang: Revin sambata ori duminica. :)

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 March 2011 - 11:14 PM

Tin pumnii si te astept :headbang:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi