Forum Culinar: Caracatita cu masline - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caracatita cu masline

#21 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 17 March 2011 - 11:12 AM

Nu am mancat niciodata caracatita(numai din alea mici-mici ce se gasesc in amestecul de fructe de mare),dar m-ar bate gandul sa incerc.Daca as gasi pe undeva una mica,o sa incerc si eu(ai mei sigur n-or sa fie curiosi,poate Patrick),dar imi fac mie.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#22 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 March 2011 - 11:46 AM

Vezi postarealaura_lala, la 16 March 2011 - 10:25 PM, a spus:

ma intorc la raionul de proaspete unde o intreb din nou pe doamna de ce sunt mai scumpe cele proaspete odata ce magazinul consuma curent si ambalaj ca sa congeleze si apoi sa le pastreze.



Cred ca pentru ca-si asuma un risc mai mare cu ele proaspete, adica riscul sa nu se vinda repede si sa se strice. Normal, pentru ca sint scumpe... hopa, am intrat intr-un cerc :headbang:

#23 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,054
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 March 2011 - 12:47 PM

Eu dintr-astea mici de care tot ziceti voi nici n-am vazut nici n-am mincat dar presupun ca gustul e acelasi, poate doar asta mare sa fie mai "carnoasa" cred.

#24 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 17 March 2011 - 01:11 PM

Vezi postareaAdriana, la 17 March 2011 - 12:47 PM, a spus:

Eu dintr-astea mici de care tot ziceti voi nici n-am vazut nici n-am mincat dar presupun ca gustul e acelasi, poate doar asta mare sa fie mai "carnoasa" cred.


Pai daca o gasesc de asta mare,o sa-ti zic exact,dar ma gandesc si eu,sau mai bine zis sper si eu sa fie la fel la gust,sau poate si mai buna asta mare.
Vineri merg la cumparaturi si sper sa gasesc :angryfire:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#25 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 March 2011 - 02:50 PM

Vezi postareaCarmella, la 17 March 2011 - 11:46 AM, a spus:


Cred ca pentru ca-si asuma un risc mai mare cu ele proaspete, adica riscul sa nu se vinda repede si sa se strice. Normal, pentru ca sint scumpe... hopa, am intrat intr-un cerc :angryfire:


Eu am impresia ca le tin proaspete in galantar pentru putzin timp, daca nu se vand le congeleaza chiar ei, raionul de pescarie. La fel fac si cu pestii. Curata tot si apoi pun in ambalaj la congelat cu eticheta proprie. Frigiderul cu congelatetele ce vin de la distribuitori si de la alte firme e separat, in alt colt al magazinului.

Vezi postareaAdriana, la 17 March 2011 - 12:47 PM, a spus:

Eu dintr-astea mici de care tot ziceti voi nici n-am vazut nici n-am mincat dar presupun ca gustul e acelasi, poate doar asta mare sa fie mai "carnoasa" cred.


Cred ca Petu se refera la tentaculele de calamar. Ele sunt mici si de multe ori se vand separate de corp, eu uneori cumpar doar corpul si il fac umplut asa cum am vazut la Eataly aici.

Despre gust inclin sa zic ca e totusi o diferenta, caracatita parca nu are acel gust si miros pregnant de fruct de mare, parca "bate" spre pieptul de pui. Eu zic ca-i cea mai gustoasa dintre moluste/cefalopode.

#26 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 March 2011 - 03:57 PM

Cum mai spuneam si pe la alte topice, ador tto ce are de a face cu marea si oceanul.
De curatat o caracatita este mult mai simplu decat curatat, sa zicem, 5 kile de peste de balta - din ala mic, de se pune vara la bors taranesc, la bucataria de vara, in plita cu lemne :(

Facem asa:

1. luam caracatita proaspata (de regula caracatite proaspete se gasesc numai la tarmurile habitatului lor natural, caci este foarte perisabila -ca orice peste, motiv pentru care e de regula congelata si transportata la diversele puncte de vanzare de pe glob)

2. intoarcem dihania pe dos. Daca nu aveti curaj, exersati intai cu shosetele sotului, pe riscul propriu. :)
3. in centru gasiti un fel de minge neagra -ciocul ei, pe care il scoateti. La fel faceti si cu gluabele oculare.
4. Spalati caracatita foarte bine sub jet de apa calduta.
5. Puneti la fiert in apa ca sa o acopere. Aveti grija sa nu o suprafierbeti caci devine - ca si crevetii, calamarii- gumoasa. Caracatita e fiarta cand o verificati cu un cutit foartze ascutit, si anume la incheietura bratului caracatitei cu capatana. Daca intra cutitu' ca-n branza e gata.
6. Scoateti si inlaturati partile mucilaginoase sub jet de apa rece.


Ca sa nu fie gumoasa, ar fi o serie de tricks. In primul rand, nu o suprafierbeti, nu o puneti la fiert si uitati de ea. Ca si la noi la romani cu chisca. Ai lasat-o prea mult in tigaie, a crapat matzu si s-a uscat orezu.
Grecii cica utilizeaza violenta -despre asta s-a mai vorbit. Dau lesul bietei caractite de täti chetrili, apoi o pun la fiert. Italienii cica pun doua dopuri de pluta la fiert. Altii recomanda sa se adauge o jumate de cartof cuburi.

Oricum ar fi, as manca-o pana la refuz si m-ati zapacit de cap cu topicul asta! :angryfire:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 March 2011 - 06:14 PM

Vezi postarealaura_lala, la 17 March 2011 - 02:50 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 17 March 2011 - 11:46 AM, a spus:


Cred ca pentru ca-si asuma un risc mai mare cu ele proaspete, adica riscul sa nu se vinda repede si sa se strice. Normal, pentru ca sint scumpe... hopa, am intrat intr-un cerc :)


Eu am impresia ca le tin proaspete in galantar pentru putzin timp, daca nu se vand le congeleaza chiar ei, raionul de pescarie. La fel fac si cu pestii. Curata tot si apoi pun in ambalaj la congelat cu eticheta proprie. Frigiderul cu congelatetele ce vin de la distribuitori si de la alte firme e separat, in alt colt al magazinului.

Eu dupa cate observ orice proaspat (pui, vita, peste) e mai scump decat congelat. Probabil pentru ca, ce se congeleaza e ca o industrie si nu sufera pierderi, cum zice si Carmella :sacrifica, curata, eventual portioneaza si congeleaza. In schimb ce e proaspat cred ca se livreaza in cantitati mai mici si desigur Carmella are dreptate: e un risc sa nu se vanda si ... nu stiu daca ce a expirat arunca sau le cumparam dintr-un galantar de congelate la pret mai mic. Cel putin la noi unde controlul e minim cred ca e a doua varianta, de aceea eu ocolesc maxim galantarele de congelate.

Vezi postareaAdriana, la 17 March 2011 - 12:47 PM, a spus:

Eu dintr-astea mici de care tot ziceti voi nici n-am vazut nici n-am mincat dar presupun ca gustul e acelasi, poate doar asta mare sa fie mai "carnoasa" cred.


Cred ca Petu se refera la tentaculele de calamar. Ele sunt mici si de multe ori se vand separate de corp, eu uneori cumpar doar corpul si il fac umplut asa cum am vazut la Eataly aici.

Nu, exista caracatite baby (mici de tot - cat palma) care au toate cele, nu sunt doar tentaculele unor caracatite mari si nici capatanile de calamar care ar semana cu primele, insa lipseste corpul in cazul capatanii de calamar. Caracatita baby as spune ca are acelasi gust cu capatana de calamar (maciulia aia mica cu tentacule micute).

Despre gust inclin sa zic ca e totusi o diferenta, caracatita parca nu are acel gust si miros pregnant de fruct de mare, parca "bate" spre pieptul de pui. Eu zic ca-i cea mai gustoasa dintre moluste/cefalopode.


Eu as aprecia ca exista mai mult o diferenta de consistenta intre caracatitoi si baby (cam ca intre pui si gaina..., dar grasime nu au niciuna in cazul caracatitei). Din caracatita simti ca mananci, baby e mai mult ca o trufanda ... "o atentie, o maslina". Ca si gust sunt aprox la fel, dar spre exemplu la gratar baby fiind subtirica-diafana se usuca si e mai crocanta, ceea ce nu se intampla cu caracatitoiu.

Si eu sunt innebunita de pofte ...cu acest topic. :floare:
Brava Adriana, un succes! :floare:
Lapona, multumesc pentru instructiunile de curatare!!! :floare: Deci e mai simplu decat la calamar ... nu are os de ala pe dinauntru si mate/stomac ce are caalmarul acolo ... ? Totusi la baby este un corp ca o punga (le-am luat curatate si punga e goala, dar prezinta o gaura ...semn ca s-a curatat). Nu stiam ca are cioc ! Dar si eu as manca pana la refuz! :floare:


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#28 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 March 2011 - 07:53 PM

Daniella, desigur ca au si ele un sistem digestiv si un sistem de gandire foarte avansat. Se spune ca ar fi cele mai inteligente fiinte "salbatice". Spre norocul nostru insa la pescarii li se scoat matele, la pesti la fel. Desi eu cumpar peste proapspat, nu il cumpar cu intenstine.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-12-13003843678153.gif
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-12-13003843837489.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 March 2011 - 08:09 PM

am luat o caracatita proaspata de 750g. Nu a avut decat "ciocul" ala negru. Ela cuptor in vasul de pamant, conform instructiunilor Adrianei :rolleyes:
Fug sa adaug si sucul de rosii.

Am uitat sa iau masline. Cu ce as mai putea sa o combin?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 March 2011 - 08:26 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 March 2011 - 08:09 PM, a spus:

am luat o caracatita proaspata de 750g. Nu a avut decat "ciocul" ala negru. Ela cuptor in vasul de pamant, conform instructiunilor Adrianei :rolleyes:
Fug sa adaug si sucul de rosii.

Am uitat sa iau masline. Cu ce as mai putea sa o combin?


Ulei de masline ai? E suficient. Cu nitzica sare, piper, un praf de usturoi si ulei de masline din belsug.
Eu acu'-s la scarbici, peste jumatate de ora termin si ma asteapta acasa caracatita s-o pregatesc. Langa voi face o garnitura de cartofi noi natur cu coriandru verde si oloi de masline. Ori cartofi noi cu unt...inca nu m-am hotarat.

Spor la treaba si tin pumnii sa-ti iasa perfecta! :)

#31 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,054
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 March 2011 - 09:26 PM

Vezi postareaAdriana, la 12 March 2011 - 06:33 PM, a spus:

Pun oala pe foc, cu capac, foc mare, cind incepe sa fiarba il fac mic, de regula o intorc pe partea cealalta dupa citva timp si cind intra furculita bine in ea, se simte ca e moale inseamna ca e gata.
Timpii sunt relativi pentru ca depind de marimea animalului, de flacara de la aragaz.

Vezi postareaDaniella, la 19 March 2011 - 08:09 PM, a spus:

Ela cuptor in vasul de pamant, conform instructiunilor Adrianei :rolleyes:

Eu n-am vorbit niciodata de cuptor.

Vezi postareaDaniella, la 19 March 2011 - 08:09 PM, a spus:

Am uitat sa iau masline. Cu ce as mai putea sa o combin?

Cealalta varianta clasica e cu cartofi fierti a parte, dupa ce caracatita e gata o tai bucatele si o amesteci cu cartofii fierti taiati si ei bucatele, ulei de masline of course, patrunjel si daca vrei putin usturoi, ca aici
http://artaculinara....ratii-torineze/

#32 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 March 2011 - 11:45 PM

Acu' ca-s cu burta plina pot sa vin sa ma laud. A iesit un deliciu. Si nici n-a scazut asa de mult precum ma asteptam. Cum n-am oala de aceea de lut, doar o craticioara simpla, mi-a fost teama sa nu se prinda caracatita de fund in timpul fierberii asa ca am captusit-o cu hartie de copt. Asa n-am avut emotii.
De acum incolo voi gati caracatita acasa, fara frica, retin reteta ta cu olive e pomodorini care arata extraordinar.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-97-13005702399831.jpg

In farfurie am pus alaturi cartofi natur semi-zdrobiti cu unt.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-97-13005702374583.jpg

E bine ca de acum incolo pot pregati animalul acasa. E rau ca nu mai are barbata-miu motiv sa ma invite la restaurant, acu' o sa stau numai la caracatita...pardon, cratita!! ;)

Mersi ca ai postat reteta! :rolleyes: :)

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 March 2011 - 11:57 PM

A iesit exceptionala. F frageda si deloc gumoasa.
Adriana scuze, eu vasul de lut il folosesc doar in cuptor (nici nu am stit ca merge si pe aragaz) asa ca nu am realizat ca nu ai pomenit de cuptor.
Multumesc pt reteta :rolleyes: ! Delicioasa caracatatita! :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,054
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2011 - 12:17 AM

Vezi postareaDaniella, la 19 March 2011 - 11:57 PM, a spus:

A iesit exceptionala. F frageda si deloc gumoasa.
Adriana scuze, eu vasul de lut il folosesc doar in cuptor (nici nu am stit ca merge si pe aragaz) asa ca nu am realizat ca nu ai pomenit de cuptor.
Multumesc pt reteta :rolleyes: ! Delicioasa caracatatita! ;)

sa vaz dovada :)

Vezi postarealaura_lala, la 19 March 2011 - 11:45 PM, a spus:

Mersi ca ai postat reteta! ;) ;)

Cu placere, ma bucur daca te-am reusit sa treci peste bariera psihologica si sa o gatesti, la restaurant puteti mere in continuare, luati altceva mai greu de gatit acasa ;)

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 March 2011 - 12:40 PM

am salvat :biggrin: si dovada cu pozele mele chinuite, facute in graba maxima si cu telefonul

Caracatita inainte de preparare

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-685-13006175317348.jpg

Si fiarta in suc propriu, cu putin suc de rosii, servita pe un pat de salate mixte cu capere, rosioare, ulei maslinos din cel mai bun, piper si zeama de lamaie

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-685-13006176032802.jpg



exceptional de bun, dar .... putin ;)
am mancat-o singura (750 g in crud), insa a fost o portie pe cinste! dupa o ora mi-era foame ;)
Oricum o sa o mai fac, pentru ca timpii de lucru sunt f mici: 10 minute (in afara de fiert) si iese o minunatie. :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-685-13006202577954.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 March 2011 - 03:06 PM

:biggrin: :D Brava fete, v-a iesit super!! Ma faceti sa ma duc sa caut un kraken sa il trantesc in oala.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#37 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,054
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2011 - 09:01 PM

Perfect, ma bucur ca am contribuit la cresterea numarului romanilor care maninca vietuitoare de mare =))

#38 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 March 2011 - 12:30 PM

e cea mai buna caracatita pe care am mancat-o, mai buna decat cea servita pe la diverse restaurante si chair mai buna decat cea la gratar (cand iese un piculet mai uscata). E o reteta splendida. Are o aroma de mare, dar discreta ... , caracatita cred ca e printre cele mai bune fructe de mare :floare:

Lapona merci de explicatii! nu o sa regreti daca incerci reteta propusa de Adriana :floare: eu voi fi fun aceasta reteta!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#39 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 17 April 2011 - 08:56 AM

Buna ziua, de Florii

Ma bucur ca v-ati incumetat, in sfarsit!!, mai multe sa atacati "lighioana". Mai acum vreun an, un an si ceva, cand am postat eu prima reteta cu caracatita mare, cam toate care ati comentat ati spus ca nu aveti curaj decat cu animalutze mici.
Diferenta de gust e notabila, insa. Cele mici sunt fade(dupa gustul meu), in schimb cele mari au tot ce le trebuie: consistenta, gust - totul e sa nu rezulte la preparare prea sarate, ca depinde de apa din ele

Sa aveti petreceri minunate azi, toate - indiferent daca sunteti "flori" sau nu. Eu sunt =))

Si cum nu stiu daca o sa scriu de Pasti, fiind in calatorie, va doresc de pe acum o Sarbatoare Luminata, cu multa sanatate si bucurii. Eu sunt IN CULMEA FERICIRII, tatal meu a fost diagnosticat prin 4 metode ca are cancer de prostata avansat, gradul 4, dar rezultatul de la biopsie, aflat ieri , e ca e BENIGN!! In sfarsit am putut sa dorm si eu, dupa o perioada de aproape 3 saptamani in care am fost ca in transa, cat timp am facut descoperirea bolii, analizele, diversele controale, biopsia si am aflat rezultatul.

#40 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 April 2011 - 11:14 AM

Redivivus, calatorie placuta, Sarbatori fericite si in special, slava DD ca e bine tatal tau. multa sanatate.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi