Forum Culinar: Fasole neagra cu chorizo - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fasole neagra cu chorizo iute!

#1 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 March 2011 - 06:54 PM

Reteta asta, pentru a fi potrivita la retete rapide, foloseste fasole fiarta deja, la cutie sau fiarta in casa mai devreme (cu o zi inainte sau dimineata dupa programul fiecaruia).

Ingrediente:
- 500gr fasole neagra
- 3 cepe potrivite (cea mai buna ceapa de care dispuneti, fie obisnuita, fie rosie, fie esalote)
- doua linguri boia de ardei dulce, de calitate (ce aveti mai bun)
- 3 catei de usturoi (daca se poate nu chinezesc... mie mi se pare prost calitativ)
- o lingurita bulion (de cea mai buna calitate, ce aveti mai bun)
- 200gr carnat chorizo
- 200gr kaiser sau echivalentul lui prin alte tari (iari am folosit bucatele de ham special pentru carbonara) - daca e afumatura, si mai bine
- sare, piper, cimbru dupa gust
- 2-4lg ulei de care doriti, pentru prajit ceapa & co

Observatie importanta: toate ingredientele din aceasta reteta trebuie alese cu grija, sa fie de cea mai buna calitate, ce aveti si ce va permiteti mai bun ca sa obtineti un rezultat de exceptie.

Preparare.
Fasolea se pune intr-o cratita incapatoare impreuna cu apa in care a fiert cat sa acopere boabele. Din apa in care a fiert fasolea se pastreaza separat o cana pentru orice eventualitate. Fasolea se pune pe foc mediu-mare pentru a da in fiert, cand a dat in fiert se face focul mic.

Intre timp se incinge ceva ulei intr-o tigaie incapatoare si se adauga ceapa taiata dupa cum va merge mai bine la mana pe moment - eu mereu solzisori ca merge repede. Ceapa se tine pe foc mediu pana cand incepe sa se caramelizeze (cel putin 10 minute), se amesteca in ea din cand in cand pentru a asigura o prajitre uniforma. Cand e aproape sepre maro, se adauga usturoiul feliat si lingurita de bulion. se amesteca si se descanta un minut doua, dupa care se adauga carnea bucatita dupa pofta inimii. Se mai calesc asa cateva munute pana cand carnea isi schimba culoarea, apoi se adauga si carnatul feliat care se va praji in 2-3 minute maxim, amestecand cand si cand.

Se ia toata afacerea asta de pe foc si se zvarle peste ea boiaua de ardei, dupa care se maesteca bine pentru omogenizare. Acum e gata de aruncat peste fasole. Se amesteca bine, se lasa cateva clocote si se drege de sare si piper (pentru cine cred ca mai e nevoie) si sa nu uitam cimbrul, desi nu e musai. Tot acum se verifica daca mai e nevoie de lichid ca sa nu ramana prea uscata mancarea - daca mai trebuie, se adauga din apa de la fasole pusa deoparte mai devreme.

Cand suntem multumiti de raportul fasole-apa, mai lasam cateva minute la clocot mocnit - proces care va transforma lichidul intr-un sos delicios. Dar uricios - caci fasolea neagra face zeama neagra!

Nu vreau sa va conving, asa ca nu insist.

Doar va spun ce zice fetita mea de 2 ani jumate - neintrebata - cand mananca mancarea asta cam iutica pentru un copil: buna, buuuu-nnnnnnnnnna!

Pofta mare!

#2 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 03 April 2011 - 11:38 PM

Sunt sigura ca e buna. Eu am facut o salata cu fasole neagra si ne-a placut mult, doar ca nu e prea aspectoasa. Am sa incerc cu siguranta si varianta ta :rolleyes:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#3 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 12:42 PM

Aura, multumesc pt raspuns.
E faina de tot, tre sa vin cu poze, sau paote s-o indura vreuna din fetele cu mai mult timp pe mana sa o faca pas cu pas. :violent1:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi