Forum Culinar: Frigarui din midii in pastela - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Frigarui din midii in pastela

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2011 - 12:09 AM

Vezi postareaCarmella, la 07 March 2011 - 05:29 PM, a spus:

Midii pane pe frigaruie (daca mai zice cineva ceva de pane imi cer ban definitiv de pe artaculinara :rolleyes: :) pe cuvint ca am inteles ca sint "de porc")
Imagine postata

Vezi postareaAlexandru, la 09 March 2011 - 12:58 PM, a spus:

Ca sa faci paneu aerat, amesteci faina cu fecula de porumb (Maizena)în proportia de 3:1 si un pic de drojdie deshidratata, apoi adaugi sifon sau apa gazoasa sau bere, cît mai rece, amestecînd pîna obtii densitatea dorita (cam ca pentru clatite, chiar un pic mai subtire). Poti sa pui si cîteva cuburi de gheata, idea este sa creezi un soc termic cînd treci de la panaj la uleiul fierbinte.

Inspirata de poza Carmellei si de explicatiile lui mon cher am purces astazi la facerea frigaruilor de midii in pastella, abia acu imi dau seama ca am uitat sa le trec prin faina inainte de pastella ;)

Astea erau midiile mele din Chile, congelate, in timp ce stateau la soare ca sa se dezghete mai rapid ;)
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-1300572328994.jpg
Pe frigarui
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13005723506228.jpg
Trecute prin pastela
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-1300572378564.jpg
La prajit
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13005724117551.jpg
Si gata, astea erau primele 2 cind pastela era mai groasa, la ultimele, topindu-se cuburile de gheata era evident mai subtire
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-13005724692439.jpg
Initial cind l-am gusta pe primul nu eram asa de entuziasmata, dar dupa aceea mi-au placut, e o experienta placuta care se va repeta cu siguranta ;)
Sunt mai bronzate decit ale Carmellei, ramine dubiul daca cele din poza au fost prajite pe frigaruie sau nu, eu de teama ca nu s-ar fi copt in interior poate le-am lasat mai mult, pentru ca erau si destul de mari.
Numa Carmella tre sa le guste si sa-mi confirme ;)
Mersi Carmella si mon cher de idee si de explicatii ;)

#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 March 2011 - 01:19 AM

Da, trebuie neaparat sa trec sa le gust la tine ca sa vad daca au iesit ca acolo ;) Am o banuiala, totusi, ca ale tale sint mai bune decit cele de la "Ferma de midii" de la Dalboka ;)

Te felicit pentru executie! :biggrin: Din pofta de midii o sa preiau si eu ideea ta cu zupa, deocamdata mi-am pus interdictie la fainoase :D

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2011 - 01:23 AM

Vezi postareaCarmella, la 20 March 2011 - 01:19 AM, a spus:

Da, trebuie neaparat sa trec sa le gust la tine ca sa vad daca au iesit ca acolo :biggrin:

Te astept cu drag si cu midiile pe masa :D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi