Forum Culinar: Risotto cu leurda si zucchini - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Risotto cu leurda si zucchini (si vegan)

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 March 2011 - 04:17 PM

Cu mare placere! :headbang:
Acu' întreb si eu ca Marie a lu' Ion...da zucchini,nu-s tot dovlecei? :floare:

Ai scris pe undeva cum faci snitelele de soia?Merci :notworthy:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 28 March 2011 - 05:00 PM

Am facut si eu ieri, tareee bun .Noi am servit cu muschi de porc in crusta de verdeturi.Eu zucchini i-am taiat cubulete, pastrasem cateva felii pe care le-am dat la cuptor,dar intr-o clipia de neatentie ca nu eram in bucatarie al meu si-a facut de lucru pe acolo si le-a aruncat crezand ca sunt resturi uscate :notworthy: , asa ca decoratia fu o rosioara

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-479-13013243380543.jpg


Off, apopo de soia, eu pe aici n-am vazut bucati asa mari ca sa pot face snitzele :headbang:.Ultima data am cerut sa-mi trimita din tara.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 March 2011 - 05:24 PM

Vezi postareaIoana, la 28 March 2011 - 05:00 PM, a spus:

Am facut si eu ieri, tareee bun .Noi am servit cu muschi de porc in crusta de verdeturi.Eu zucchini i-am taiat cubulete, pastrasem cateva felii pe care le-am dat la cuptor,dar intr-o clipia de neatentie ca nu eram in bucatarie al meu si-a facut de lucru pe acolo si le-a aruncat crezand ca sunt resturi uscate :notworthy: , asa ca decoratia fu o rosioara

Atasament IMG_8489.JPG


Off, apopo de soia, eu pe aici n-am vazut bucati asa mari ca sa pot face snitzele :floare:.Ultima data am cerut sa-mi trimita din tara.

Ioana,la Aldi au calupashe de soia BIO,parca ceva mai mari ca o bucata de Feta...dar nu stiu daca si la gramaj sînt la fel.Ca marime se aseamana/asa cît o palma aproximativ.

Hhahahaha,cool barbatu!Adevarul ca daca-s maronite,arata de parca se pot arunca,dar eu le ador cînd sînt rumenite felioarele de zucchini :headbang:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 28 March 2011 - 05:33 PM

[quote name='Maya' date='28 March 2011 - 05:24 PM' timestamp='1301325864' post='83762']

[/quote]
Ioana,la Aldi au calupashe de soia BIO,parca ceva mai mari ca o bucata de Feta...dar nu stiu daca si la gramaj sînt la fel.Ca marime se aseamana/asa cît o palma aproximativ.

Hhahahaha,cool barbatu!Adevarul ca daca-s maronite,arata de parca se pot arunca,dar eu le ador cînd sînt rumenite felioarele de zucchini :notworthy:
[/quote]


Te referi la cele de la frigider?Ca alea le stiu, dar eu din tara luam pe cele uscate,imi plac mai mult.Alea le fac cum vreau eu, sunt de la buc mai mari pt snitzele, mijlochii de le foloseam la tocanite sau granule de le faceam sarmale.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#25 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 March 2011 - 05:43 PM

Vezi postareaIoana, la 28 March 2011 - 05:33 PM, a spus:



Da,de alea ziceam.Uscate am vazut doar granule mici sau mai marisoare,si Sojaschnetzel de marimea asta(banuiesc ca asta e cel care- folosesti la tocanite).Mai mari nu am vazut.

Imagine postata

Asta marunt l-am folosit la chiftele :
http://mayas-esprit....at-de-soia.html
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#26 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 28 March 2011 - 05:50 PM

granule am vazut, eu de fel iau de la Alnatura si mari n-am gasit
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#27 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 28 March 2011 - 06:19 PM

Vezi postareaMaya, la 28 March 2011 - 04:17 PM, a spus:

Cu mare placere! :floare:
Acu' întreb si eu ca Marie a lu' Ion...da zucchini,nu-s tot dovlecei? :lol:

Ai scris pe undeva cum faci snitelele de soia?Merci :headbang:


Da, tot dovlecei, doar că ai mei, cu palida lor coajă, nu se văd în orez, asta era nemulţumirea mea , strict estetică- în rest ,aceeaşi Mărie, cu altă pălărie :notworthy:

Şniţelele de soia le fac ca toată lumea, le fierb 30 minute în apă cu vegeta şi usturoi trecut prin presă, le scot cu lingura perforată, după răcire le dau prin făină, şi apoi după cum postesc mai strict sau doar vegetarian: ori fac un maglavaiz din făină, apă minerală, condimente şi curcuma- prăjite în ulei, ori făină şi apă minerală în cantităţi egale + 1 ou bătut şi condimente, prăjite tot în ulei.
Dacă foloseşti vegeta de casă, pune sare mai multă, că altfel soia este fadă şi nesărată de felul ei. La noi sunt felii de soia pt. şniţele de aprox.6-6 cm , după fierbere se mai măresc, oricum , sunt mai mari ca cele din poza ta. Eu iau de la firma sanovita , de la care iau mai multe produse bio, gen:tărâţe de grâu, fulgi de ovăz, mei, amestecuri de cereale - sunt puţin mai scumpe, dar sunt mai sigură pe ele decât produsele altor firme. În pachet sunt 14 şniţele .
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#28 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 March 2011 - 07:05 PM

Vezi postareaIoana, la 28 March 2011 - 05:50 PM, a spus:

granule am vazut, eu de fel iau de la Alnatura si mari n-am gasit

Nici eu nu am vazut.Poate la reformhaus.O sa trec sa vad.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#29 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 March 2011 - 07:07 PM

Vezi postareakoral, la 28 March 2011 - 06:19 PM, a spus:



Şniţelele de soia le fac ca toată lumea, le fierb 30 minute în apă cu vegeta şi usturoi trecut prin presă, le scot cu lingura perforată, după răcire le dau prin făină, şi apoi după cum postesc mai strict sau doar vegetarian: ori fac un maglavaiz din făină, apă minerală, condimente şi curcuma- prăjite în ulei, ori făină şi apă minerală în cantităţi egale + 1 ou bătut şi condimente, prăjite tot în ulei.
Dacă foloseşti vegeta de casă, pune sare mai multă, că altfel soia este fadă şi nesărată de felul ei. La noi sunt felii de soia pt. şniţele de aprox.6-6 cm , după fierbere se mai măresc, oricum , sunt mai mari ca cele din poza ta. Eu iau de la firma sanovita , de la care iau mai multe produse bio, gen:tărâţe de grâu, fulgi de ovăz, mei, amestecuri de cereale - sunt puţin mai scumpe, dar sunt mai sigură pe ele decât produsele altor firme. În pachet sunt 14 şniţele .

Merci,draguta! :notworthy:
O sa ma uit si eu dupa bucati de soia uscata.Ma refer din alea mai mari.Din astea asa bucatele,as putea sa fac un fel de chicken nuggets :headbang:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi