Forum Culinar: Retete cu peste...mai ales cu stiuca - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retete cu peste...mai ales cu stiuca

#1 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 24 March 2011 - 06:07 PM

Si pentru ca azi am gasit stiuca am fost in al noualea cer deaorece nu am mai mancat de mult timp.

Si acum vine partea nasoala: e necuratata =)) . Dragilor cum se curata pestele (stiu e de ras dar eu sunt mai incepatoare:D )...n-am fost nevoita sa curat niciodata un peste si stiuca asta are niste solzi miciii la cred ca tre sa iau penseta =)) .Va rog sa-mi spune-ti care e metoda cea mai simpla, ursoara, fara multi solzi intinsi prin toata bucataria de a curata un peste, stiuca sau ce soi o fi.

Si am nevoie si de reteta cu stiuca sau cu peste pentru ca maine sa o pot gati ca altfel ii fac loc in congelator..are cam 1 kg probabil dupa ce-i dau zalele (solzii) jos cu vre-o 200-300 gr mai putin :D.

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 24 March 2011 - 06:55 PM

draga mea, nu stiu daca sa te fericesc sau sa te compatimesc. eu am purces saptamana trecuta la curatarea a 2 (doua!!!!) buc stiuca, cu toate ca se oferise omu'. dar decat sa muncesc eu o noapte la curatirea bucatariei dupa ce va fi curatat el stiucile, mai bine am preferat sa muncesc o ora si sa le curat eu personal.
cu mare grija si cu rabdare pe masura le-am dovedit. alta metoda decat cea traditionala nu se exista. nu, nu! deci se face operatiunea ori cu un curatator special de peste ori cu un cutit normal. deci, curaj!
eu am gasit si icre in ele, asa ca ai grija cum le desfaci ca sa poti recupera pretioasa captura, dat fiind faptul ca la stiuca icrele nu sunt prinse compact printr-o membrana. ca sa zic mai plastic, sunt zburatacite in burta pestelui. sunt mai mari decat icrele de crap, de exemplu, f gustoase si se fac si proaspete adaugandu-le inca de la inceput o lingurita de mustar bun. nu fa sacrilegiul sa pui gris, paine etc.
daca te simti maiastra, le poti face umplute si in cazul asta nu le spinteci (horror!)burta de la un cap la altul, ci cat mai putin incat sa scoti confortabil intestinele. capul se lasa legat de trunchi si se desprinde cu grija pielea -care e destul de ferma- de carne -care e destul de tender.
eu nu am ales metoda asta si parca-mi pare rau, macar una tb s-o fac umpluta. capetele deja s-au dus intr-un bors si pot sa-ti spun ca sunt destul de seci, carnea nu e prea savuroasa fiindca e fff slaba. asa ca am sa le fac la cuptor, cu multe legume pe langa ele, cu ceva mai mult ulei de masline si chiar un tzatziki, ca sa le faca mai onctuoase.
daca tu te-ai gandit la altceva, zi si mie, ca le fac abia maine sau chiar sambata.

#3 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 March 2011 - 08:37 PM

Una bucata scîndurica. Zece cinshpe bucati dopuri de bere (nu prea deformate). Tot atîtea cuie.
Bati dopurile de bere în cuie pe scîndurica, cît mai des posibil, cu fundul dopului lipit de scîndurica.
Daca vrei varianta lux, pe partea cealalta bati în cuie o fîsie de piele, asa, ca un mîner.
Freci pestele cu instrumentul asta ca si cum ai freca ghetele sa iasa oglinda.
Iaca!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#4 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 24 March 2011 - 08:50 PM

Ai ai stiam io ca ma bucur prea tare.

Cutitul ala special e bun la ceva?Tu il ai? Adica daca voi curata cu acel cutit special voi termina mai rapid sau mai usor de curarat pestele?
Imi aduc vag aminte ca am vazut unde o chestie cu o cutie de colectare deasupra cutitului astfel solzii nu zburau in toate directiile =))...probabil de acel produs spui si tu.

Intrebare pt tine Alexandru: nu sar solzii in toate partile (de parca cu cutitul n-ar sari :D)?..nu de alta dar am si eu aceasi oroare ca Moatza...sa nu stau sa curat 1 ziua solzii din toata bucataria.

Sigur o sa imi pregatesc si acest instrument de curatire macar stiu ca nu mai am probleme...Acum va vad pe cine gasesc sa chem pe la noi sa ne ajute la cele 15 sticle de bere.Ca asa dintr-un sut 15 sunt putin cam multe =)).

Danke pentru ideea ingenioasa si salvatoare.

#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 March 2011 - 08:55 PM

Nu zic ca nu sar solzi. Dar daca hîrjîi pestele cu chestia asta facuta din capace de bere de trei patru ori, nema solzi!

Exista scula asta :

Imagine postata

Dar nu face cît cea artizanala.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 24 March 2011 - 09:11 PM

Vezi postareayoyo, la 24 March 2011 - 08:50 PM, a spus:

Cutitul ala special e bun la ceva?


cutitul pe care-l stiu eu are doar niste zimti mai rari, ca sa zic asa. adica asta e ce am eu iar solzii sar oricum peste tot. tip: incearca sa nu faci miscari ample, tb curatat din scurt. nashpa faza asta si nici carnea de stiuca nu-i prea grozava, in opinia mea. icrele sa zicem c-ar merita efortul.

edit: daca nu-i secret, cat e kilu'? omu' a luat de la rusii din piata de la galati si-a dat 14lei/kg.

#7 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 24 March 2011 - 10:04 PM

Dragilor am in dotarea familiei una bucata barbat crescut pe malul baltii de mic copil. Regula generala in casa, cine prinde pestele ala il curata si nu face mizerie ca apoi face curat si in bucaterie. Cum eu nu am undita nu-i greu de ghicit cine curata peste in familion.
De la al meu barbat cetire: Stiuca se gateste umpluta sau file facute pane. In nici un caz nu se curata solzisor cu solzisor ca te apuca anul nou si iese mult par alb.
Stiuca se jupuieste de pielicica astfel: Se ia una bucata stiuculita, un cutit bine ascutit, un pahar de tuica fiarta cu piper sau un vin alb, dupa preferinte si se fumeaza mai intai o tigara ca tai elanul muncitoresc si sa prinzi rabdare. Apoi pui mana voiniceste pe cutit, iei stuca de coada, cu grija ca aluneca repede si tai capul stiucutei pana la piele fara a desprinde capul de tot daca vrei sa o faci umpluta. Dupa aia iei o gura de tuicuta fiarta, sau de vin si mergi mai departe. Cu degetelul incepi sa dezlipesti pielea de jur imprejurul dihaniei pana ajungi la coada tragand de piele in jos, cum ai scoate un pulover pe dos. Fara grija ca stiuca are pielea foarte tare si nu se rupe. Cand ajungi la coada tai corpul si-ti ramane pielea intreaga. Cu un cutit ascutit tai apoi bura scoti tot ce gasesti pe acolo, scoti fileurile si le pregatesti cum vrei.
Pofta mare!
In vizita la muzeul culinar

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 March 2011 - 10:09 PM

Vezi postareasimonicka, la 24 March 2011 - 10:04 PM, a spus:

Dragilor am in dotarea familiei una bucata barbat crescut pe malul baltii de mic copil. Regula generala in casa, cine prinde pestele ala il curata si nu face mizerie ca apoi face curat si in bucaterie. Cum eu nu am undita nu-i greu de ghicit cine curata peste in familion.
De la al meu barbat cetire: Stiuca se gateste umpluta sau file facute pane. In nici un caz nu se curata solzisor cu solzisor ca te apuca anul nou si iese mult par alb.
Stiuca se jupuieste de pielicica astfel: Se ia una bucata stiuculita, un cutit bine ascutit, un pahar de tuica fiarta cu piper sau un vin alb, dupa preferinte si se fumeaza mai intai o tigara ca tai elanul muncitoresc si sa prinzi rabdare. Apoi pui mana voiniceste pe cutit, iei stuca de coada, cu grija ca aluneca repede si tai capul stiucutei pana la piele fara a desprinde capul de tot daca vrei sa o faci umpluta. Dupa aia iei o gura de tuicuta fiarta, sau de vin si mergi mai departe. Cu degetelul incepi sa dezlipesti pielea de jur imprejurul dihaniei pana ajungi la coada tragand de piele in jos, cum ai scoate un pulover pe dos. Fara grija ca stiuca are pielea foarte tare si nu se rupe. Cand ajungi la coada tai corpul si-ti ramane pielea intreaga. Cu un cutit ascutit tai apoi bura scoti tot ce gasesti pe acolo, scoti fileurile si le pregatesti cum vrei.
Pofta mare!


Deduc ca trebuie sa fii imun la efectele secundare ale tuiculitei :floare:

Btw : cred ca ceva mai bun decît stiuca umpluta, servita cu sos de hrean, nu se exista în materie de stiuca!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 March 2011 - 10:44 PM

Poti sa umpli chiuveta cu apa si sa-l cureti scufundat in apa.Macar pana dai jos grosul.Eviti, astfel ploaia de solzi.
Eu am unealta asta, de are cutiuta aia de raman o mare parte din solzi in ea.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-9-1300999441281.jpg

#10 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 March 2011 - 12:54 PM

Sunteti bestiali!

Moatza 14 am dat si eu pe el pentru ca stiu ca are exact 1 kg.L-am luat de la pescarie.

Simonicka m-ai facut sa rad cu lacrimi la cum povestesti sau mai bine zis cum il citezi pe sotul tau (se vede ca e pescar) ;) . Si pentru ca n-am pescar in dotare cred ca se stie cine trebuie sa curete pestele.
Sa-mi dai si retetele ca altfel lasi istorisirea asa..."in coada de peste". Cum faci stiuca umpluta? Pane-ul e cel clasic de snitel: faina, ou, pesmet sau faina cu boia ori malai?

Alexandrule pofta vine mancand! Poate o veni si imunitatea la tuica tot la fel ;). La mine va fi mult de munca cu imunitatea asta pentru ca dupa un pahar de vin mi se pare ca toata lumea glumeste si e funny, chiar foarte funny.
Spune-mi te rog cu ce sa umplu stiuca pentru ca n-am idee si hreanul il am deja. Cred ca sosul de hrean il fac din lapte in care fierb hreanul il leg cu putina smantana si adaug smantana. Sau tu ai alta reteta?

Eataly si eu ziceam tot despre acel curatator cu recipient de colectare. Ideea cu curataul in apa e super, macar stii ca nu-ti rupi unghiile la curatarea bucatariei apoi.

Si acum sa va zic ce am mesterit eu: aseara am zis haide ca ma pun sa-l curat azi ca doar Moatza a curatat 2 intr-o ora unul il curat cumva asta pentru ca nu aveam cele necesare pentru instrument lui Alexandru. Si sa fiu mai jmechera am luat cutitul firezat considerand ca seamana putin cu capacele de bere. De la mami mi-am adus aminte ca punea hartie dedesubt la peste astfel solzii sar pe hartie nu peste tot. Eu desteptaciune intruchipata pun hartie doar sub peste ca doar ma gandisem eu ca nu vor sari solzii pe tot blatul din bucatarie....rau am facut :) .

Pestele l-am curatat intr-o ora eu zic ca e bine pentru prima data. Problema a fost ca am stat la curatat bucataria inca o ora ;). Taierea elanului a fost cand am dat sa curat blatul si erau deja uscati solzii ;) .

Acum o sa-l si dezpielitez macar o sa stiu data aviitoare sa le "fac" intr-un timp mai scurt ;).

Va astept cu retetele ca azi trebuie sa-l gatesc. :P

#11 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 March 2011 - 09:31 PM

yoyo, gata stiuca?
eu n-am facut niciodata umpluta, dar am mancat la cineva. o umpluse cu carnea fiarta si dezosata, amestecata cu verdeata,ciuperci, oua, sare/piper si era facuta la tava, la cuptor. se poate si fiarta, dar iti tb un vas special.
a fost buna, dar nu m-a dat pe spate. mie mi s-a parut mai mult decorativa decat savuroasa.

#12 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 27 March 2011 - 12:35 AM

Moatza gand la gand :). Am intrat sa-ti spun ca stiuca a iesit delicioasaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Am facut reteta lui any_annette: http://artaculinara....__1 insa putin modificata.

Un strat de sare grunjoasa in tava, felii de lamaie puse deasupra la sare, stiuca pensulata cu ulei de masline+ rozmarin, am pus acest amestec de ulei si frunze si in burta pestelui si un rand de felii de lamaie puse deasupra.Pielea va deveni foarte subtire si o poti curata sau lua usor cu cutitul (introduci cutitul sub piele)dupa coacere.

A fost foarte suculenta carnea. L-am servit cu sos de hrean = un deliciu e aceasta combinatie.

#13 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 March 2011 - 09:40 AM

sa va fie de bine!
si eu tot la cuptor le voi face, dar renunt la patul de sare. nu mai agreez gustul sarat, chiar si mancarea sarata normal tot nu-mi place. asta ma bucura.
am citit despre sosul ala cu hrean la vremea lui, da' tb sa aprofundez. oare cine si unde il facuse? alexandru?

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 27 March 2011 - 12:21 PM

Vezi postareamoatza, la 27 March 2011 - 09:40 AM, a spus:

...am citit despre sosul ala cu hrean la vremea lui, da' tb sa aprofundez. oare cine si unde il facuse? alexandru?


Hrean ras, smîntîna, un pic de otet, sare, piper.
Se poate face si varianta calda, dintr-un bechamel în care se incorporeaza hreanul ras si un pic de zeama de lamîie.

Merge de minune cu toate felurile de rasol.

Pentru cei care doresc un pic de originalitate, bateti smîntîna lichida în frisca, incorporati un pic de zeama de lamîie, sare si praf de wasabi dupa gust.
Veti obtine o frisca picanta, cu gust si parfum de hrean.
Cine are sifon pentru espuma, doar amesteca ingredientele si la baga cu sifon cu tot la rece.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 March 2011 - 03:33 PM

Vezi postareayoyo, la 27 March 2011 - 12:35 AM, a spus:

Moatza gand la gand :floare:. Am intrat sa-ti spun ca stiuca a iesit delicioasaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Am facut reteta lui any_annette: http://artaculinara....__1 insa putin modificata.

Un strat de sare grunjoasa in tava, felii de lamaie puse deasupra la sare, stiuca pensulata cu ulei de masline+ rozmarin, am pus acest amestec de ulei si frunze si in burta pestelui si un rand de felii de lamaie puse deasupra.Pielea va deveni foarte subtire si o poti curata sau lua usor cu cutitul (introduci cutitul sub piele)dupa coacere.

A fost foarte suculenta carnea. L-am servit cu sos de hrean = un deliciu e aceasta combinatie.


Yoyo, deci voi nu mancati pielita?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 March 2011 - 06:03 PM

Vezi postareaAlexandru, la 27 March 2011 - 12:21 PM, a spus:

Hrean ras, smîntîna, un pic de otet, sare, piper.
Se poate face si varianta calda, dintr-un bechamel în care se incorporeaza hreanul ras si un pic de zeama de lamîie.


merci, ma intereseaza varianta rece, ca n-are faina.


Vezi postareaLapona Enigel, la 27 March 2011 - 03:33 PM, a spus:

Yoyo, deci voi nu mancati pielita?


io da, o fi de bine?

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 March 2011 - 07:28 PM

Ie de fuarte bine, de fuarte bine :floare: . Dar ma gandeam ca daca Yoyo o arunca pai la ce bun atata efort? Multi pesti se fac in sare cu tot cu solzi si li se scoate pielita si se arunca. Ramane doar carnea aaaalba si aromata. Eu asa am mancat in Turcia.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 28 March 2011 - 03:33 PM

Moatza sa stii ca nici nu se simte gust de sare. Nu a fost deloc sarat pestele. Sarea il facuse doar suculent. Incearca si nu vei regreta pentru ca asa cum l-am pregatit eu nici nu avea contact cu sarea foarte mult pentru ca era invelit doar in feliile de lamaie!

Poate ne poate spune cine stie ce rol are sarea in acest tip de coacere!? De face carnea crocanta in exterior si frageda si suculenta in interior poate?

Lapona recunosc ca am ramas in cap cu experienta de la un restaurant unde am comandat tot peste in sare si d-ul ospatar mi-a curatat pestele lasand doar carnea...si in necunostinta mea am crezut ca asa se face in cazul acestor tipuri de coacere si astfel nu se simte gustul intens de sare.

M-am intrebat eu in timp ce il curatam de piele pentru ce soarele meu m-am chinuit sa-l curat de solzi...dar nepriceperea si necitirea se plateste..astfel am purces dupa propria-mi necunostinta :headbang: .

Next time stiu ca pot sa-l gatesc in sare si daca nu-i curat solzii sau daca totusi am curajul sa-l curat sigur ii voi manca si pielea.

Merci de info. Pentru mine sunt pretioase aceste informatii pentru ca astfel imi diversific cunostintele si posibilitatile de a pregati un produs.

Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat intotdeauna :notworthy: :floare: .

#19 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 March 2011 - 11:04 AM

Pestele preparat în crusta de sare nu se curata de solzi. Pielea se înlatura pentru ca risca sa fie cam foarte sarata.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi