Forum Culinar: Varza cu ciolan afumat - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Varza cu ciolan afumat caut reteta

#1 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 March 2011 - 03:51 PM

Dragilor, caut o reteta de varza cu ciolan afumat, va rog sa ma ajutati. Am un ciolan afumat in frigider, ciolan cumparat de la magazinul 'moldova', da? :tongue3: Merit o reteta ca sustin economia Romaniei? =)) :

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 March 2011 - 04:39 PM

Vezi postareaCatiCris, la 29 March 2011 - 03:51 PM, a spus:

Dragilor, caut o reteta de varza cu ciolan afumat, va rog sa ma ajutati. Am un ciolan afumat in frigider, ciolan cumparat de la magazinul 'moldova', da? =)) Merit o reteta ca sustin economia Romaniei? =)) :


Varza cruda sau varza murata?
Daca e murata, te sfatuiesc sa fierbi musai ciolanul separat, ca altfel nu stii cum iese de sare.

Altminteri toci varza, pui o ceapa tocata si doi catei de usturoi, sa traga cu doua trei linguri de untura (de rata daca ai, daca nu, merge si de :tongue3: )
Adaugi varza, putin cîte putin. Torni un pahar bun de vin alb si unul de apa în caz ca varza a fost murata sau de bors clocotit daca varza a fost cruda.
Asezonezi dupa gust : foaie de dafin, cimbru, piper boabe, boabe de ienupar, bete de marar.
Pui ciolanul deasupra, acoperi si dai la cuptor cam o ora, adaugînd apa la nevoie si zgîltîind oala din timp în timp, sa nu se prinda.
La sfîrsit, scoti capacul si lasi sa se rumeneasca zece minute la foc viu. Daca vrei, poti sa împrastii deasupra cîteva felii de rosii, înainte de faza asta.

Reîncalzita a doua zi e si mai buna.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 March 2011 - 06:37 PM

Alexandru, multumesc mult! Varza speram sa fie dulce, dar daca zici ca-mi trebuie bors... crezi ca pot inlocui borsul cu zeama de varza murata?

Si n-am inteles clar: ciolanul trebuie fiert inainte de a-l pune pe varza? sau il pun asa cum e pe varza calita si impreuna la cuptor?

#4 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 29 March 2011 - 06:43 PM

INGREDIENTE:

- o varza cruda mare
- un ciolan afumat (1.0 kg)
- 2 cepe
- ulei pentru calit varza (100 gr aprox)
- marar, cimbru, foi de dafin
- sare si piper
- o cutie de bulion (250 ml)


Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-13014167404983.jpg

Se taie varza in doua si cu un cutit bine ascutit se toaca marunt de la varf spre cotor.
Se pune apoi varza tocata intr-un castron, se presara sare si se lasa putin sa iasa apa din varza si sa se inmoaie.
Se toaca ceapa marunt si se taie ciolanul in felii sau bucati mai mici.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-1301416749013.jpg

Se caleste ceapa in putin ulei si cind incepe sa devina aurie se adauga bucatile de ciolan afumat si se mai lasa la foc mediu pentru circa 10 minute.
Se adauga si varza si se condimenteaza cu marar, cimbru, foi de dafin si piper.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-13014167561792.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-13014167639549.jpg

Se amesteca bine toate ingredientele si se lasa sa fiaba usor, amestecand din cand in cand.
Se adauga o cana de apa si se mai lasa sa fiarba la foc mic pentru aproximativ 20 minute.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-13014167715645.jpg

Se adauga si bulionul si se amesteca bine, daca mai e nevoie se mai adauga apa si se da la cuptor pentru o ora la 375 grade F.

Imagine atasata: monthly_03_2011/post-701-13014167818609.jpg


#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 March 2011 - 06:52 PM

Vezi postareaCatiCris, la 29 March 2011 - 06:37 PM, a spus:

Alexandru, multumesc mult! Varza speram sa fie dulce, dar daca zici ca-mi trebuie bors... crezi ca pot inlocui borsul cu zeama de varza murata?

Si n-am inteles clar: ciolanul trebuie fiert inainte de a-l pune pe varza? sau il pun asa cum e pe varza calita si impreuna la cuptor?


E mai sigur sa-l fierbi separat, ca nu stii cît este de sarat. Îl pui într-o oala, îl acoperi cu apa, pui capacul, dai în fiert, spumuiesti si dai focul mic, pentru o ora, numai bine cît se face varza.

Poti înlocui borsul cu varza murata pe care o dai într-un clocot, sau chiar cu un cub de "bors magic" dizolvat în apa calduta. Totul e sa-i dai un pic de acreala.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 March 2011 - 06:58 PM

Chefa si Alexandru, multumesc mult pentru retete! Ma duc sa cumpar varza :hungry:

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 March 2011 - 07:24 PM

Pisoi(scuze Cati dar eu asa m-am obisnuit ) :hungry: eu personal varza dulce (valabil si la sarmalute si ardei umpluti),nu-mi place nestropita cu nimik dar nici cu bors,ci cu vin alb.

Caut link sa ti-o arat si pe a mea.

Cu ciolan afumat ,eu procedez asa: fierb separat ciolanul pana se desprinde carnea de pe os,(asta in cazul in care nu e dezosat)apoi o desfac,in cuburi si cu varza procedez ca si la linkul ce ti-l voi da(ca sa nu pierd prea mult din gust pun la varza si din supa in care am fiert ciolanul dar doar cat se cere,depinde cat de sarat si afumat e).

Asa e pe gustul meu na'.Vin cu linkul.

My link

Acum mi-ai facut pofta de varza :P Sa vii sa ne spui cum a fost :P

#8 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 March 2011 - 12:16 PM

N-am gasit varza aseara.

Geany, multumesc mult, imi place ideea cu vinul alb, o sa o iau in considerare. Mersi de link!

Inca o intrebare, pe ciolanul meu zice ca e fiert si afumat, asta ce inseamna? ca nu mai trebuie sa-l fierb, sau asa vin toate ciolanele?

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 30 March 2011 - 12:23 PM

Eu zic sa-l fierbi cu ce condimente iti plac tie. Se diminueaza doar durata de preparare, daca scrie pe el ca e fiert!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 30 March 2011 - 05:10 PM

Vezi postareaCatiCris, la 30 March 2011 - 12:16 PM, a spus:

N-am gasit varza aseara.

Geany, multumesc mult, imi place ideea cu vinul alb, o sa o iau in considerare. Mersi de link!

Inca o intrebare, pe ciolanul meu zice ca e fiert si afumat, asta ce inseamna? ca nu mai trebuie sa-l fierb, sau asa vin toate ciolanele?

Da in general asa e. Dar eu intai il fierb pana se desprinde carnita de pe os,si apoi o desfac eu bucatele si tot ce am povestit,la varza adaug si din apa in care a fiert.

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 30 March 2011 - 10:09 PM

Gusta ciolanul, gusta varza. Doar asa ai sa poti echilibra sarea.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 31 March 2011 - 05:03 PM

Dragilor, multumesc pentru toate sfaturile.

Am reusit ieri sa cumpar varza si sa privesc ciolanul in frigider :) . I-am verificat data de expirare, just in case.

Am aruncat cartofi noi mici si niste pork in cuptor si am desfacut o conserva de 'bobici' (porumb), cam atat am reusit sa fac si asta cu greu, printre strigate :) .

In seara asta i-am pus gand rau, nu cred ca mai scapa nici ciolanul, nici varza. Revin cu impresii.

#13 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 April 2011 - 07:31 PM

Am revenit! Varza mea s-a intamplat in etape, cam asa:
Intr-o zi am fiert ciolanul pana s-a desfacut de pe os.
In nopatea acelei zile am tocat varza cat de marunt am putut eu in speranta ca va manca si pitica mea. Varza asa tocata am framantat-o bine cu sare, dupa care amintindu-mi de observatiile voastre, am turnat apa pe varza si apoi apa am scurs-o :porc: - de disperare sa nu stric mancarea la care muncisem asa... greu.
A doua zi am curatat carnea de pe os si am maruntit-o frumos, neuitand sa mananc tot soriciul(!) (a fost delicios! :) ). Cu zeama de la ciolan am facut o ciorba, dar nu inainte sa pun deoparte o cana plina.
Am calit o ceapa cu ceva usturoi, apoi niste sunculita (lardons), apoi niste bulion bun, dupa care am pus varza pe care am calit-o si pe ea pe toate partile. Cand s-a muiat si arata sticloasa, am adaugat ciolanul, cana de zeama, am dres de sare-piper si am aruncat-o in cuptor (asta a devenit sportul meu preferat!).
Nu mai stiu cant am lasat-o, dar stiu sigur ca nu m-am mai uitat la ea pana cand nu m-a atras mirosul - se caramelizase frumos pe margini. A fost un succes total. Fetita a mancat in doua randuri si nici n-a zis pas.

Nu am pus acreala de nici un fel, varza a fost dulce si rezultatul mirific. Nu am pus acreala pentru ca nu aveam decat niste vin rosu in casa, pe care de altfel intentionam sa-l folosesc, dar am uitat! (facand 10 lucruri odata, se intampla :) )

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi