Forum Culinar: Sweetie - ce stiti despre el ? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sweetie - ce stiti despre el ?

#1 Useril este offline   Coco 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 December 2009 - 09:46 PM

Nu am stiut unde sa intreb despre sweetie. Dupa ce apare un raspuns te rog Maya sa-l muti la fructe exotice.
Mie imi place la nebunie si nu reusesc sa gasesc informatiile nutritionale pentru el. Ma intereseaza in special din punct de vedere alimentatie pentru diabet. Multumesc.

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 09:49 PM

Coco a spus:

Nu am stiut unde sa intreb despre sweetie. Dupa ce apare un raspuns te rog Maya sa-l muti la fructe exotice.
Mie imi place la nebunie si nu reusesc sa gasesc informatiile nutritionale pentru el. Ma intereseaza in special din punct de vedere alimentatie pentru diabet. Multumesc.


Poti sa pui o poza sau sa-l descrii? E posibil sa aiba mai multe denumiri.

#3 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 December 2009 - 10:06 PM

Stiu ca e tare bun la gust. Arata ca un grapefruit de mare, coaja e verde inchis si se procedeaza la fel ca la pomelo.

Ce am gasit pe net:
"Sweetie
Un sweetie este o incrucisare dintre un pomelo fara acid si un grapefruit alb. Este putin mai mare decat un grapefruit, este mai dulce si are mai putine seminte. Cand este copt, coaja groasa este de culoare verde sau aurie. Sweetie este rotund cu o coaja mai groasa ca a grapefruit-ului. Sweetie poate fi curatat si mancat ca si o portocala, fiind impartit in segmente, si este mancat des ca si mic dejun. Ca si fruct nou facut este un produs scump. "

Uite si o poza:

Imagine atasata: 114_544ccaf879b78619d6db5a8fc7c003b1.jpg

Se gasesc in toate supermarcket-urile din Romania.

#4 Useril este offline   Coco 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 December 2009 - 10:26 PM

Julix, multumesc. Stiu ca e foarte bun la gust pentru ca de trei ierni tot mananc, dar vroiam sa stiu cate calorii si glucide are ca sa stiu si cat sa mananc.

#5 Useril este offline   DANI 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 06 December 2009 - 11:13 PM

Poate gasesti mai multe informatii cautand dupa denumirea Oroblanco sau Oro blanco.

#6 Useril este offline   Coco 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 December 2009 - 01:29 PM

DANI a spus:

Poate gasesti mai multe informatii cautand dupa denumirea Oroblanco sau Oro blanco.
[attachment=0]Multumesc oentru informatie. Am gasit ceva dar nu stiu sa transform in valorile clasice cu care m-am obisnuit adica la 100 gr. Cred ca valorile de acolo care sunt pentru 154 gr le aplic o regula de trei simpla si obtin ce vreau. Adica pentru 100gr calorii 65 si carbohidrati 14. Este enorm. Nu ma mir ca imi place.
Am facut bine ? Ce ziceti?
OROBLANCO.doc[/attachment][attachment=0]

Fisiere atasate



#7 Useril este offline   Coco 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 December 2009 - 01:40 PM

Nu stiu de ce nu imi apare mesajul precedent asa cum l-am modificat, asa ca pun din nou ce am scris.
Dani, multumesc pentru informatie. Am gasit ceva si daca am transformat bine imi da la 100 gr ca are 65 calorii si 14 carbohidrati. Este enorm asa ca nu ma mir ca imi place. Dar nu stiu daca am calculat bine pentru ca nu sunt familiarizata cu genul asta de informatii nutritionale. Ce ziceti am calculat corect ?

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 December 2009 - 06:30 PM

Sweetie,adica Oroblanco,este un fruct obtinut în urma încrucisarii Citrus maxima(o portocala uriasa) si Citrus paradisi(grapefruit).Are aproximativ aceleasi proprietati nutritive ca un grapefruit "normal".
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi