Forum Culinar: Miere de papadie - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Miere de papadie

#1 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 06 April 2011 - 04:05 PM

Am fost tare sceptica inainte sa fac aceasta miere, imi imaginam ca iese o miere cu gust de iarba :porc: dar tare m-am inselat. A iesit extrem de buna, are o aroma superba si consistenta este exact ca la mierea de albine.

Am fost sa culeg papadii

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-13020984761319.jpg

Am cules doua maini pline, le-am spalat bine

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-13020985141499.jpg

Le-am pus la fiert cu aproximativ un litru de apa.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-1302098551351.jpg

Dupa circa jumatate de ora aratau asa

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-13020985848705.jpg

Am strecurat sucul prin tifon si am fiert cu felii de lamaie si cam 500gr zahar, am vrut sa folosesc zahar brun dar nu am avut si am folosit zahar normal, faceti testul ca la dulceata, cu apa rece si astfel stiti cand a fiert destul

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-13020986057531.jpg

Mi-au iesit cam 350gr miere

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-145-13020986904024.jpg

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 April 2011 - 04:21 PM

Superb! :porc:
Si asa nu stiam cum sa scap de ele din gradina, acum între salata si peltea am sa epuizez resursa. :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 06 April 2011 - 04:23 PM

Intrebare: la salata folosesti doar frunzele sau si florile?

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 April 2011 - 04:55 PM

Vezi postareaBia, la 06 April 2011 - 04:23 PM, a spus:

Intrebare: la salata folosesti doar frunzele sau si florile?


Doar frunzele tinere, înainte sa dea florile.
Ca sa obtii un rezultat si mai remarcabil, dupa ce apar poti sa le acoperi cu o galeata sau cu un sac de plastic negru sustinut cu trei patru betze.
Daca frunzele nu mai vad soarele au sa fie si mai fragede si crocante.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 April 2011 - 05:05 PM

Arata misto de tot mierea asta!Chiar vorbeam cu Uma de papadiile din gazonul meu.Deci astea-s bune la miere? :porc:
Bianca,ma bucur ca te vad pe la noi :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 06 April 2011 - 06:14 PM

Mersi Alexandru de info.

Da Maya, banalele papadii din gradina, cu tulpinile lor faceam lant :porc:) si nu ma gandeam in veci ca le pot manca.
Eu am intrat aici aproape zilnic si v-am citit, doar ca nu am scris.

#7 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 07 April 2011 - 06:30 AM

Eu am cultura de papadie.
Pot sa trimit si la export.Imagine postata
La noi nu au inflorit inca,dar cum se ivesc,am sa testez reteta.
Auzisem de ea,doar ca nu mi-am facut curaj sa o incerc.
Bia Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 07 April 2011 - 09:09 AM

Vezi postareaBia, la 06 April 2011 - 04:23 PM, a spus:

Intrebare: la salata folosesti doar frunzele sau si florile?


Florile se pot integra intr-o omleta - succes cosmic garantat

Tijele florilor sunt geniale si ele in salata, atat ca si gust, cat si ca si textura.

Eu voi incerca anul acesta chiar o macerare la rece a florilor de papadie direct in miere, cam 10 zile, apoi o filtrare. Cred ca se pastreaza astfel mai bine proprietatile benefice ale plantei.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 April 2011 - 11:42 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 07 April 2011 - 09:09 AM, a spus:

Eu voi incerca anul acesta chiar o macerare la rece a florilor de papadie direct in miere, cam 10 zile, apoi o filtrare. Cred ca se pastreaza astfel mai bine proprietatile benefice ale plantei.


Si eu cred. Dar daca apar bule, ce faci?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#10 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 April 2011 - 12:33 PM

Si eu am unele ezitari în ce priveste conservarea. :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#11 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 07 April 2011 - 03:49 PM

Vezi postareadragos, la 07 April 2011 - 11:42 AM, a spus:

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 07 April 2011 - 09:09 AM, a spus:

Eu voi incerca anul acesta chiar o macerare la rece a florilor de papadie direct in miere, cam 10 zile, apoi o filtrare. Cred ca se pastreaza astfel mai bine proprietatile benefice ale plantei.


Si eu cred. Dar daca apar bule, ce faci?


Dar daca apar bule, boule =)) ce faci?
O ţâp ! =))
Ba, nu. Caut reteta de hidromel.

Dar nu prea cred. Mierea e hidrofila si extrage umezeala din frunze flori.
Am mancat acum 20 de ani la o manastire o miere extraordinar de aromata. In borcan era o frunza uscata. Am intrebat si mi s-a aratat muscata cu frunze crestate si flori violet, cu aroma puternica de lamaita. Frunza a fost pusa cruda.
Experienta aceasta cu aromatizarea mierii cu frunze de muscata aromata am repetat-o de multe ori de-a randul anilor. In timp frunza s-a dezhidratat de fiecare data si compusii volatili s-au transferat in miere.
Pana acum nu am vazut miere - nemesterita, nefalsificata -care sa se fii stricat. Da, s-a zaharisit, insa sa fermenteze nu mi s-a intamplat.
Am mai experimentat si cu nuci, migdale, alune.


"are proprietati antiseptice, cicatrizante si antibiotice, are proprietati conservante se pot conserva in miere fructe, legume dar si peste, carne, oua.

In Egypt and Syria and Ancient Greece, honey antimicrobal properties were used together with wax for embalming. Only due to honey the body of Alexander the Great was preserved 300 years. And in an Egyptian pyramid near Gysa town a 800 year -old well preserved body of a baby was found in a vessel with honey;

Honey is widely used nowadays for preserving products of plant and animal oringin, for example- butter . The walls of a glass jar are covered with a thin layer of honey and after it have been filled with butter, honey is poured over butter, forming a 2-3 cm layer. This method of preservation permits keeping honey for about 6 months, at a temperature of +20C. Other food products can also be preserved in this way. Ancient Romans preserved roots, herbs, flowers, seeds, meat and even rare game that had been brought from overseas conquered countries. Arabs still preserve meat in honey in order that it might protect it from decomposition;

The anti-bacterial properties of honey, both the peroxide and non-peroxide, are effective in the laboratory against MRSA strains of bacteria which are notoriously resistant to antibiotics and are sometimes responsible for the closing of hospital wards
And—last but not least—there is honey. Its preserving properties have been recognized for a very long time. The corpse of Alexander the Great is said to have been kept in honey. Columella therefore claimed that honey stopped putrefaction and protected a corpse from decomposition for several years. Columella was, however, reluctant to use it for his fruit conditi, as he believed that fruit preserved in honey lost its flavor. J. André, in L'alimentation et la cuisine à Rome, suggests that his reluctance might be due to the fact that the production of honey was rather limited in those days.

Nevertheless, Apicius used honey as a conditio for figs, apples, plums, pears, and cherries: "Gather them carefully with their stalks and put them in honey so that they do not touch each other." Apicius paid particular attention to quinces, which he preserved in a mixture of honey and defrutum: "Choose faultless quinces with their twigs and leaves, and put them in a receptacle, and pour over honey and defrutum; you will keep them for a long time." In fact, Columella also made an exception for quinces, and he likewise recommended preserving them in honey. According to Columella, quinces should be picked when the sky is clear and the moon on the wane; they should be wiped and put into a new receptacle filled up to the rim with excellent very liquid honey, so that each fruit is covered. Not only does this method preserve fruit, but it also yields a drink called melomeli (from Greek melon, 'quince' and meli, 'honey'), administered to sick people when they run a fever.

"

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#12 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 07 April 2011 - 04:07 PM

Poate ca ar trebui sa deschidem un topic despre propietatile mierii de albine

Offtopic:
Numai maine nu-i poimaine si incep o serie de experiente de pastramizare.
Daca voi reusi, imi rezerv de pe acum numele : © Alexander the Great. =))
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#13 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 April 2011 - 04:49 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 07 April 2011 - 04:07 PM, a spus:

Poate ca ar trebui sa deschidem un topic despre propietatile mierii de albine



impanata cu flori de bas... papadie =))
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 April 2011 - 09:22 PM

Si eu am încredere în proprietatile antiseptice ale mierii de albine. Dar nu nelimitata :occasion15:

P.S. : Mie mi-e nu stiu cum sa tzîp miere, cînd stiu cît s-au muncit albinele sa o faca. Scuze! :lol:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 April 2011 - 10:44 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 07 April 2011 - 03:49 PM, a spus:

Mierea e hidrofila si extrage umezeala din frunze flori.


Am mai experimentat si cu nuci, migdale, alune.

[color="#0000FF"]
"are proprietati antiseptice, cicatrizante si antibiotice, are proprietati conservante se pot conserva in miere fructe, legume dar si peste, carne, oua.




Eu am facut experimente intimplatoare cu ghimbir proaspat in miere, lasat cam o saptamina la "macerat", a iesit ceva extraordinar. Taiasem citeva feliute de ghimbir ca sa-mi pun intr-un ceai si restul "degetelului" de ghimbir l-am aruncat intr-un castronel unde aveam miere. A stat acolo vreo saptamina, timp in care mierea se intarise ca o caramea, iar ghimbirul se (aproximativ) confiase.

Cind eram mica, dupa ce am avut hepatita, am mincat citeva zeci de kile de miere, probabil. Taiam lamiie cubulete, cu tot cu coaja, le puneam intr-o ceasca cu 2-3 lingurite de miere si imi faceam un desert minunat si sanatos.N-am mai mincat de mult in combinatia asta, ar fi cazul sa o mai fac.

#16 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 08 April 2011 - 05:11 PM

Am vazut reteta acum vreo 2 zile si intr-o revista de "bucatareala" pe care o cumpar ocazional si chiar ma gandeam cum o mai fi si asta... :scratch: Interesant , nu ma gandeam veci ca papadia se poate folosi si asa.

#17 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 02 May 2011 - 07:07 PM

Sarut mana pentru reteta :toothy6: Am facut-o weekend-ul acesta si a iesit foarte buna, dulce-acrisoara :blush: Am facut curat in gradina; eu culegeam papadii, iar tatal meu venea dupa mine cu masina de tuns iarba :105: Am facut din 4 litri de apa, muuulte papadii, 2 kg de zahar si 3 lamai. Mmmmm....

Multumesc inca o data! :appl:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#18 Useril este offline   Bia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationWN

Postat 04 May 2011 - 04:39 AM

Cu multa placere, dupa cum ai vazut eu nu am facut multa, cred ca o sa repet in iunie pt mama sa ii dau si ei, cum noi nu prea bem ceaiuri eu o folosesc la diverse creme sau sa indulcesc tot felul de smoothies mai ales la micul dejun :)

#19 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 06 May 2011 - 07:39 PM

Acum am papadiile pe foc... sunt tare curioasa ce va iesi. Sper sa nu am probleme pt ca voi folosi fructoza in loc de zahar.
Sorina

#20 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 07 May 2011 - 07:20 PM

Eu am decis sa incerc alfel... cam la fel cum fac cu mugurii de brad, pe care sper sa nu-i mai ratez anul acesta!
Deci papadii.... poate juma de kil, poate mai mult, juma de kg de zahar, amestecat bine si lasat... intr-o cutie inchisa la culoare si la racoare (asta nu-i o problema , la ce temperaturi sunt afara !) Am verificat in cursul saptaminii, am mestecat cu o lingura de lemn, aproape tot zaharul topit! O sa-l strecor, iar ce ramine poate o sa-l fierb cu putina apa, sa fac ca voi mai sus! Sper ca siropul rezultat din... macerat, oare zic bine ?, sa fie chiar foarte.... bun medicament ! :sad1:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi