Forum Culinar: Kumquat - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kumquat

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 10:20 PM

Fortunella spp sau Kumquat este un arbust peren mic. Arborele de Kumquat produce in fiecare an intre 80 si 100 de fructe. Acest pigmeu al familie citricelor arata ca o portocala minuscula, ovala sau rotunda. Se cultiva in China, Japonia si SUA. Face parte din genul numit Citrus.
Kumquat este cel mai rezistent arbust deoarece atunci cand temperaturile ajung sa scada sub punctul de inghet intra intr-o stare latenta. Nu inmugureste si nu infloreste pana cand vremea nu devine mai calda.
In climatele calde, acesti arbusti cresc mai repede si produc mai multe fructe. De asemenea, in decursul unui an, inmuguresc si produc fructe de mai multe ori. Recoltarea fructelor se face atunci cand acestea au o culoare portocalie.
Cultivarea Fortunellei a fost preferata mult timp in mediul urban datorita peisajului pe care il ofera ca planta ornamentala.

Imagine atasata: 97_f1adcb7e57e141b064886fe018242cfe.jpg
Florile sunt de culoare alba si au un miros placut. Ramurile sunt verzi, inclinate si spinoase. Frunzele sunt simple, fin dintate la varf si au o culoare verde inchis.

Fructul arbustului Fortunella este rotund sau oval, alungit, iar cand este copt are o culoare portocalie, galbena sau rosie, in functie de soi.

Cojile acestui fruct sunt galben-aurii pana la rosu-portocalii si au o compozitie uleioasa. Coaja comestibila este dulce, pe cand pulpa este uscata si foarte acra.

Intregul fruct – pulpa si coaja – se mananca, iar fructele foarte coapte se pot taia felii si servi crude, in salate sau ca garnitura.

Kumquat se intalneste insa cel mai des confiat sau conservat (ca atare sau sub forma de marmelada). Fructele proaspete se gasesc din noiembrie pana in martie. Se pot pastra la frigider, in punga de plastic, maximum o luna. Kumquat contine cantitati semnificative de potasiu si vitamine A si C.

#2 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 December 2009 - 10:41 PM

Ce dulceata se face din asta! Mama-mama, bati copii si fugi cu mancarea. :hungry:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 10:46 PM

julix_2007 a spus:

Ce dulceata se face din asta! Mama-mama, bati copii si fugi cu mancarea. :hungry:


Ai o reteta???? Ma bate gandul sa-ncerc o dulceata.... chit ca n-am copii :mrgreen:

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 December 2009 - 10:57 PM

eu nu fac dulceata, dar le fierb in suc de portocale si lamaie cu un pic de zahar si le folosesc pentru nota exotica la salatele de fructe.

#5 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 December 2009 - 11:02 PM

foxyy a spus:

julix_2007 a spus:

Ce dulceata se face din asta! Mama-mama, bati copii si fugi cu mancarea. :drool:


Ai o reteta???? Ma bate gandul sa-ncerc o dulceata.... chit ca n-am copii :mrgreen:


Asta e ca nu am reteta. Am mancat dulceata de kumquat facuta de cineva, ca re s-a fofilat si nu mi-a dat reteta. Am zis ca- eu desteapta si priceputa in ale dulceturilor, dar nu mi-am permis sa iau un kil sa fac dulceata pe ghicite.

dar poate cu Stellina, punem impreuna de o reteta si o patentam. =))

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 December 2009 - 11:16 PM

julix_2007 a spus:

foxyy a spus:

julix_2007 a spus:

Ce dulceata se face din asta! Mama-mama, bati copii si fugi cu mancarea. =))


Ai o reteta???? Ma bate gandul sa-ncerc o dulceata.... chit ca n-am copii :mrgreen:


Asta e ca nu am reteta. Am mancat dulceata de kumquat facuta de cineva, ca re s-a fofilat si nu mi-a dat reteta. Am zis ca- eu desteapta si priceputa in ale dulceturilor, dar nu mi-am permis sa iau un kil sa fac dulceata pe ghicite.

dar poate cu Stellina, punem impreuna de o reteta si o patentam. :drool:


Io-s de acord!!!!!! =))

#7 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 08 December 2009 - 12:22 PM

foxyy a spus:

Fructul arbustului Fortunella este rotund sau oval, alungit, iar cand este copt are o culoare portocalie, galbena sau rosie, in functie de soi.


si-i acru cu patima. :)

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 December 2009 - 01:38 PM

moatza a spus:

foxyy a spus:

Fructul arbustului Fortunella este rotund sau oval, alungit, iar cand este copt are o culoare portocalie, galbena sau rosie, in functie de soi.


si-i acru cu patima. :)



Pai, coaja-i dulce, pulpa-i amara.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi