Forum Culinar: Scoici Saint Jacques gratinate - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scoici Saint Jacques gratinate

#1 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 21 April 2011 - 09:28 AM

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13033698360156.jpg

E pentru prima oara cand le cumpar(si mananc) deci am ales o reteta simpla.Reteta dupa Giallo Zafferano.

Eu am avut 4 bucati.

Am pus intr-un castron:
5 linguri de pesmet
patrunjel tocat
un catel usturoi tocat
4 linguri de parmezan ras
1-2 linguri ulei de masline
1 pahar de supa vegetala sau de peste.Eu am mereu in congelator.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13033699416711.jpg

Am amestecat bine ingredientele si am adaugat supa treptat.

Scoicile le-am asezat intr-o tava pe un inel din folie de aluminiu, sa nu se incline si sa curga umplutura.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13033701515798.jpg

Am turnat compozitia peste scoici , le-am stropit cu un fir de ulei de masline si le-am introdus in cuptor.10 minute la 200 de grade.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13033702793095.jpg

Delicioase!

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13033707067346.jpg

Puteti folosi reteta si pentru midii.

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 09:35 AM

Oh da. Klasse, Lilly! Bravo!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 April 2011 - 10:13 AM

Imi plac la nebunie, ma retine de multe ori doar pretul pe care il au =))
Dar acum ca mi-am facut stoc de scoici le pot lua si congelate, o sa le fac sigur la urmatoarea tura de peste =))

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 10:22 AM

Dar ce pret au la voi Adriana? Nu cred ca sunt mai scumpe ca aici, ca is importate la noi. Iar asa proaspete in cochilia lor...sunt - daca nu ma insel cam la 40 euro/kg. Sper sa nu vorbesc in dodii, dar parca asa era in Metro ultima oara.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 April 2011 - 10:45 AM

Pai cre ca se apropie si aici de 40 si ti le cintareste cu cochilia deci trag greu la cintar =))

#6 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 April 2011 - 11:28 AM

Minunate!
Am mancat, stiu ca-s foarte bune, insa demult nu m-am mai intalnit cu ele.

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 April 2011 - 01:58 PM

Arata superb,iar imaginile spun totul! =))
Pe mine animalele din apa nu ma încînta în mod deosebit,dar daca as putea încerca o scoica,asta ar fi singura care m-ar tenta datorita aspectului.
Din pacate am descoperit ca proverbul:"Curiosity killed the cat!" chiar este adevarat.
"What doesn't kill you makes you stronger.",nu e valabil în toate cazurile =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 03:12 PM

Ai alergie la crustacee? E posibil sa ai o supriza si sa nu iti placa St. Jaques. Au o consistenta ceva mai tare decat scoicile normale si o aroma greu de definit, aproape neutrala. De asta se preteaza bine la facut cu multe arome, gratinate etc. Nu la toata lumea plac. Apoi, depinde si de piciorus , unii prefera fara, nu mananca acel coral.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 21 April 2011 - 04:51 PM

Arata f bine!
Am sa fac si eu dupa ce termin cu sarcina poate!
Desi am mincat crabi si homari asa ca nu mai puteam de pofta.

Nu sint mai scumpe decit la noi si vorba aia, noi sintem pe malul baltii!!
Imagine postata
Imagine postata

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2011 - 05:00 PM

Tot la pretul asta si la voi?? Hm, da jumbo shrimps cat is de scumpi`?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 April 2011 - 08:56 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 09:35 AM, a spus:

Oh da. Klasse, Lilly! Bravo!


Danke, danke!

Vezi postareaAdriana, la 21 April 2011 - 10:13 AM, a spus:

Imi plac la nebunie, ma retine de multe ori doar pretul pe care il au :P
Dar acum ca mi-am facut stoc de scoici le pot lua si congelate, o sa le fac sigur la urmatoarea tura de peste :-*


Da, sincer nu stiu exact cat m-au costat ca am luat mai multe, mi-a zis ca-mi face si reducere ca altfel ramane cu ele.Eu radeam de prietena mea, dar multa lume nu a cumparat peste de frica radiatiilor.

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 10:22 AM, a spus:

Dar ce pret au la voi Adriana? Nu cred ca sunt mai scumpe ca aici, ca is importate la noi. Iar asa proaspete in cochilia lor...sunt - daca nu ma insel cam la 40 euro/kg. Sper sa nu vorbesc in dodii, dar parca asa era in Metro ultima oara.


Eu le iau numai daca vad si conchilia, asa vad ca-s vii.Le-am vazut si "varsate", fara scoica, la gramada si n-am luat niciodata.

Vezi postareaany_annette, la 21 April 2011 - 11:28 AM, a spus:

Minunate!
Am mancat, stiu ca-s foarte bune, insa demult nu m-am mai intalnit cu ele.


Macar la ocazii speciale si tot le iau.Sunt bune rau.


Vezi postareaMaya, la 21 April 2011 - 01:58 PM, a spus:

Arata superb,iar imaginile spun totul! :love7:
Pe mine animalele din apa nu ma încînta în mod deosebit,dar daca as putea încerca o scoica,asta ar fi singura care m-ar tenta datorita aspectului.
Din pacate am descoperit ca proverbul:"Curiosity killed the cat!" chiar este adevarat.
"What doesn't kill you makes you stronger.",nu e valabil în toate cazurile =))


Multumesc Maya, am lumina pana seara tarziu si mi-am scos "studioul" pe balcon.

E adevarat ca nici satisfacerea curiozitatii nu a inviat pisica, deci nu incerca!
Stiu ca mananci calamari si sepii, sunt bune si alea.

Vezi postareaLizura, la 21 April 2011 - 04:51 PM, a spus:

Arata f bine!
Am sa fac si eu dupa ce termin cu sarcina poate!
Desi am mincat crabi si homari asa ca nu mai puteam de pofta.

Nu sint mai scumpe decit la noi si vorba aia, noi sintem pe malul baltii!!


Da, homarii imi plac si mie.Daca-l gasesc maine la pescarie, salvez mielul de masa de Pasti.

#12 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 22 April 2011 - 09:01 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 03:12 PM, a spus:

Ai alergie la crustacee? E posibil sa ai o supriza si sa nu iti placa St. Jaques. Au o consistenta ceva mai tare decat scoicile normale si o aroma greu de definit, aproape neutrala. De asta se preteaza bine la facut cu multe arome, gratinate etc. Nu la toata lumea plac. Apoi, depinde si de piciorus , unii prefera fara, nu mananca acel coral.


La cat costa as manca si conchilia. :-*
Lasand gluma la o parte mie imi place si piciorusul, din cate am inteles e partea feminina, icrele.Sunt doua texturi diferite in acelasi pachet.Eu ador diversitatile, chiar si-n farfurie. =))

Scoicile le-am spalat bine si le-am pus in dulap.Le voi folosi pentru alte preparate. Pot sa pun pulpa de la midii, sa o gratinez si sa-i dau un aspect regal. :love7:

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 April 2011 - 01:26 PM

Tot sustin ca nu-s mare fana de scoici & compania dar cand dau de retetele asa minunate nu pot decat sa salivez si sa ma motivez sa le fac si eu. O reteta simpla dar foarte eleganta, pozele spun totul. Si ideea cu cochilia e excelenta. =))

Edit: Barbatu-miu a tras cu ochiu' la ecranul meu de computer si m-a intrebat "de cine sunt picturile acelea"? :love7:

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 07:23 PM

exceptional arata! am mancat doar de vreo 2-3 ori in Franta, cate o bucata... mi-aduc aminte vag, era prin 2005. Mai era un tip de scoica de ii zicea ceva legat de culoarea mov, dar nu cred ca era asta si ziceau ca e rara...aceea era tot asa ... mai consistenta. Nu-mi aduc absolut aminte daca erau cu partea corai sau nu. Aici le-am vazut de mai multe ori la Real parca, nu-mi aduc aminte cat era pretul, dar parca se vindeau la bucata... , insa mi-a fost frica sa nu fie insuficient de proaspete la noi. Oricum nu stiam nici o reteta pentru ele, asa poate ma incumet cu 1-2 bucati.
Intotdeauna mi-am dorit si eu farfurioarele ...ca am primit diverse preparate servite in ele si mi s-a parut intr-adevar un aspect regal...mai ales pentru iubitorii de lighioane de mare! Absolut superb :headbang: si prezentare si foto ... mirosul mi-l imaginez doar ... de gust nu mai retin ... :headbang:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 May 2011 - 10:29 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 03:12 PM, a spus:

Ai alergie la crustacee? E posibil sa ai o supriza si sa nu iti placa St. Jaques. Au o consistenta ceva mai tare decat scoicile normale si o aroma greu de definit, aproape neutrala. De asta se preteaza bine la facut cu multe arome, gratinate etc. Nu la toata lumea plac. Apoi, depinde si de piciorus , unii prefera fara, nu mananca acel coral.


Da-mi voie sa te contrazic, St. Jacques au un parfum unic, destul de pronuntat si o textura inimitabila.
Sînt excelente pur si simplu perpelite la tigaie sau la gratar, fara nici o mirodenie, sau chiar crude, în carpaccio.

Coralul, e de preferat sa fie gatit separat, deoarece timpul si temperatura de gatit nu sînt identice pentru coral si pentru picior.
O idee este sa separi coralul si sa-l treci cîteva zeci de secunde la vapori, dupa care îl poti mixa cu un pic de smîntîna lichida ca sa faci un sos.


Slava Domnului, pe aici, la 30-40€/kg le ai fara cochilie, cu cochilie sînt în jur de 8€/kg.
Cumparati de preferinta scoici cu coralul cît mai mic, deoarece cu cît coralul e mai mare, cu atît piciorul e mai mic.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#16 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 May 2011 - 10:49 AM

Vezi postareaEataly, la 22 April 2011 - 09:01 AM, a spus:

...La cat costa as manca si conchilia. :)
Lasand gluma la o parte mie imi place si piciorusul, din cate am inteles e partea feminina, icrele.Sunt doua texturi diferite in acelasi pachet.Eu ador diversitatile, chiar si-n farfurie. :) ...


Lili, dupa cum ai remarcat, coralul are doua parti, vîrful e portocaliu si baza de culoarea fildesului.
Cum scoica e hermafrodita, partea rosie e cea feminina, cea bejulie e masculina.
Coralul nu apare decît în perioada de reproducere, care variaza de la o zona la alta.

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-3-1305362983801.jpg
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 May 2011 - 12:18 PM

Scoicile astea merg gratinate si pe gratar. Asa mi le-a preparat sotul acum 3 ani: intr-o craticioara se fierbe o esalota tocata intr-un 1 dl vin alb pt. 5', dupa care se adauga 1 dl smintina subtire amestecata cu 1 galbenus de ou. Se condimenteaza cu sare + piper alb dupa gust si se amesteca in continuare cu o lingura pina sosul incepe sa se ingroase (atentie: nu se lasa sa fiarba ! :) ). Apoi se toarna sosul peste scoicile taiate felii subtiri si asezate in 1/2-le de cochilii. Se pune tava pe gratarul preincalzit 225°C, timp de 8-10'. Pofta buna ! :)

Imagine postata



#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 May 2011 - 09:32 PM

Vezi postareaAlexandru, la 14 May 2011 - 10:29 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 April 2011 - 03:12 PM, a spus:

Ai alergie la crustacee? E posibil sa ai o supriza si sa nu iti placa St. Jaques. Au o consistenta ceva mai tare decat scoicile normale si o aroma greu de definit, aproape neutrala. De asta se preteaza bine la facut cu multe arome, gratinate etc. Nu la toata lumea plac. Apoi, depinde si de piciorus , unii prefera fara, nu mananca acel coral.


Da-mi voie sa te contrazic, St. Jacques au un parfum unic, destul de pronuntat si o textura inimitabila.
<<<<<<<<<Bine, iti dau :) Unic e cu siguranta, insa cred ca depinde de perceptia fiecaruia de cat de pronuntat este gustul :toothy9; Cred ca papilele mele sunt needucate dom'ne :)

Sînt excelente pur si simplu perpelite la tigaie sau la gratar, fara nici o mirodenie, sau chiar crude, în carpaccio.


<<<<<<<<<<<<<<<Da, le-am papat in toati felurili :) Si imi faci pohta, ia zi-mi unde putem manca fro doo la Paris? :)


Coralul, e de preferat sa fie gatit separat, deoarece timpul si temperatura de gatit nu sînt identice pentru coral si pentru picior.
O idee este sa separi coralul si sa-l treci cîteva zeci de secunde la vapori, dupa care îl poti mixa cu un pic de smîntîna lichida ca sa faci un sos.


Slava Domnului, pe aici, la 30-40€/kg le ai fara cochilie, cu cochilie sînt în jur de 8€/kg.
Cumparati de preferinta scoici cu coralul cît mai mic, deoarece cu cît coralul e mai mare, cu atît piciorul e mai mic.

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 May 2011 - 02:14 PM

Vezi postareaAlexandru, la 14 May 2011 - 10:49 AM, a spus:



Cum scoica e hermafrodita, partea rosie e cea feminina, cea bejulie e masculina.



Vai de mine, am incurcat sexele. :D

#20 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 May 2011 - 08:32 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 May 2011 - 09:32 PM, a spus:

...Da, le-am papat in toati felurili :( Si imi faci pohta, ia zi-mi unde putem manca fro doo la Paris? :(...


Spune-mi unde, cînd si cum... :(
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi