Forum Culinar: Branza cu verdeturi - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Branza cu verdeturi

#1 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 09:43 AM

Branza cu verdeturi o putem gasi si in magazine, dar nu se ridica la nivelul celei pregatite in casa, cu branzica proaspata si verdeturi la fel de proaspete. Variatiuni exista o multime, eu o sa postez reteta pe care am pregatit-o intr-un weekend (in cateva minute :P ) :

Ingrediente: 120 grame branzica proaspata, 100 grame branza telemea iute si grasa (o minunatie luata de la sibieni), o lingura de marar tocat, 3 cepe verzi tocate nu prea marunt, sare si piper daca mai e cazul. La mine nu a fost, ca a compensat suficiet telemeaua.


Imagine atasata: 56_d158fe2f032916fb9c8f6cf6360a6da1.jpg

Se amesteca bine ingredientele, se aranjeaza pe farfurie si se papa. Eu am servit-o cu paine integrala facuta in casa, gusturile s-au combinat tare bine.

Imagine atasata: 56_aa4a4f4bb99600cc4864e914f4146d37.jpg

Imagine atasata: 56_aeffe90ed8261cb4b5fdd61b62596ed6.jpg
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 November 2009 - 05:00 PM

Super!!!!!!! Fac si eu destul de des (chiar de vreo 2-3 ori pe saptamana!) si ne place tare mult! :mrgreen:
Eu cumpar branza obisnuita (sa-i zicem dulce) de vaca, peste care presar marar, sare, piper si ceapa tocata marunt. O mancam fie cu maliguta calda, fie cu paine ori chiar simpla! :D
Acu' vreo 2 saptamani am facut ceva mai "pompos" si am pus branza astfel preparata in rosii si in ardei grasi. Cand am servit aperitivele, rosiile le-am taiat in 4, iar ardeii i-am feliat si apoi am ornat cu maslinute taiate bucati - a iesit o fata! Din pacate, poze nu am :cry: Jupanu' era sa pice de pe scaun cand a vazut! :)

#3 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:59 AM

foxyy a spus:

Super!!!!!!! Fac si eu destul de des (chiar de vreo 2-3 ori pe saptamana!) si ne place tare mult! :mrgreen:
Eu cumpar branza obisnuita (sa-i zicem dulce) de vaca, peste care presar marar, sare, piper si ceapa tocata marunt. O mancam fie cu maliguta calda, fie cu paine ori chiar simpla! :love7:
Acu' vreo 2 saptamani am facut ceva mai "pompos" si am pus branza astfel preparata in rosii si in ardei grasi. Cand am servit aperitivele, rosiile le-am taiat in 4, iar ardeii i-am feliat si apoi am ornat cu maslinute taiate bucati - a iesit o fata! Din pacate, poze nu am :cry: Jupanu' era sa pice de pe scaun cand a vazut! :love7:


foxyy, combinatia de branzica cu ardei/rosii e super intr-adevar si e un aperitiv bunut pentru petreceri :love7:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#4 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 25 November 2009 - 10:34 AM

Un aperitiv usor si de efect pt sarbatorile ce se aproprie!...Draga Corina iti multumesc pt reteta...ce dor imi era de pozele tale!!! :love7: :love7:

#5 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 25 November 2009 - 01:25 PM

si eu fac destul de des. ii spunem "Almette" :scratch:

doar ca eu nu pun ceapa (cea mica a mea nu prea o agreaza). in schimb pun seminte de chimen. daca va place aroma sa incercati neaparat ;) e o combinatie foarte interesanta

#6 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 04:26 PM

dora a spus:

Un aperitiv usor si de efect pt sarbatorile ce se aproprie!...Draga Corina iti multumesc pt reteta...ce dor imi era de pozele tale!!! :o :(


Draga mea, dar mie de torturile tale?... :( Abia astept sa vad ce minunatii mai aduci pe lume!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#7 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 04:28 PM

boni a spus:

si eu fac destul de des. ii spunem "Almette" :)

doar ca eu nu pun ceapa (cea mica a mea nu prea o agreaza). in schimb pun seminte de chimen. daca va place aroma sa incercati neaparat ;) e o combinatie foarte interesanta


Hm... buna idee boni, cu chimen..:) Numai ca in cazul asta o sa modific procentajul de la branzeturi in favozarea telemelei, cred. Multumesc pentru idee :occasion14:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#8 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 25 November 2009 - 05:39 PM

si eu folosesc chimenul mai ales la branza de vaci...pe langa savoarea specifica este si foarte bun pt sanatate...previne balonarea(mai ales in cazurile in care branzeturile se asociaza cu ceapa uscata dar mai ales verde) :) :occasion14:

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 December 2009 - 12:58 PM

Bunny, brinzica la care tu zici obisnuita e brinza normala de vaci pe care o stiu eu?
Ca ma gindesc sa-l pun pe Bimby sa mi-o faca :occasion14: chiar daca verdeata acu nu mai e prin ghivece dar pun alte mirodenii.

#10 Useril este offline   diamond 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 December 2009 - 02:08 AM

iepurash, bun aperitiv ai facut tu aici... :headbang:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi