Forum Culinar: Cum facem o actiune pentru a ne semna pozele in Photoshop - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum facem o actiune pentru a ne semna pozele in Photoshop

#1 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 10:13 AM

Pentru ca au existat intrebari vizand felul in care ne semnam pozele, am facut un tutorial pentru a arata cum facem o actiune pentru a ne pune semnatura pe poze. Ce este o actiune si la ce ne foloseste ? Sunt situatii in care pentru a ne posta pozele, suntem obligati sa facem o insiruire de operatiuni ( fie semnatura, fie altceva ) , pe care sa le repeatam pentru fiecare poza in parte. Printr-o actiune, inregistram acest set de operatiuni si il aplicam cu un singur click, economisind astfel timp. O sa incerc sa explic cat mai detaliat, cu ajutorul fotografiilor, pentru a fi usor de inteles si pentru cei care nu au deloc experienta.

E prima data cand fac un tutorial asa ca va prezint scuze in avans daca nu am fost suficient de explicita. Daca ceva este neclar sau exista intrebari, am sa editez postul sau am sa incerc sa raspund .


1) Deschidem o poza pe care dorim sa punem semnatura. Dam click pe butonul Windows si din meniul care se deschide dam click pe History. Se va deschide un meniu cu 2 butoane. Dam click pe Actions

Imagine postata

2) In coltul din dreapta, jos, e un mic triunghi pe care il tragem in jos pentru ca meniul sa fie vizibil in totalitate.

Imagine postata

3) Pentru a incepe inregistrarea unei actiuni, dam click pe penultima iconita de pe bara de jos (make new action).

Imagine postata

4) Se va deschide o fereastra unde avem cateva optiuni:
- In rubrica pentru nume, scriem numele pe care vrem sa-l dam actiunii noastre. Eu am scris Narnia’s Photos, dar fiecare o poate numi cum doreste. Se poate numi simplu, semnatura.

- In rubrica Function Key putem selecta o tasta ( F2, F3, F4, F5 etc) , astfel incat, in viitor, de cate ori vom deschide o poza in Photoshop, daca vom dori sa punem semnatura pe ea, va fi suficient sa apasam tasta respectiva.

Dupa ce am completat rubricile , apasam record.

Imagine postata

5) Din acest moment, tot ceea ce facem se inregistreaza. Deci este important sa nu facem altceva decat ceea ce dorim sa aplicam si altor poze. Dam click pe Horizontal type tool ( iconita cu litera T ).

Imagine postata

6) Sageata care indica mouse-ul se va modifica. Dam click undeva in interiorul pozei, unde dorim sa punem semnatura ( nu e obligatoriu, putem schimba ulterior locul semnaturii ) si scriem numele, nick-ul , link-ul catre site/blog, sau ce anume doreste fiecare sa apara.

Imagine postata

7) In momentul in care semnatura arata asa cum dorim, putem opri inregistrarea actiunii. Dam click pe prima iconita de pe bara de jos a meniului de unde am inceput inregistrarea actiunii.

Imagine postata


8) In acest moment actiunea noastra este inregistrata.
Daca vom deschide o alta poza pentru, e suficient sa apasam butonul ( F2, F3, f4 sau ce buton am selectat initial ) si va aparea semnatura exact asa cum am facut-o pentru poza initiala.

Imagine postata

O alta modalitatea de a face sa apara semnatura este de a deschide meniul history/action, asa cum am facut initial, sa dam click pe numele semnaturii si apoi sa dam click pe a treia iconita de pe bara de jos a meniului.

Cei care doresc sa lase semnatura asa, pot sari peste etapele din postul urmator, ele se adreseaza celor care doresc sa schimbe culoarea, fontul, marimea sau sa adauge diverse efecte. Modificarile se fac inaintea opririi inregistrarii !!!


#2 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 10:38 AM

In timp ce faceti aceste schimbari, urmariti semnatura si felul in care se modifica, pentru a putea alege ceea ce va place mai mult.

1) Dam click la sfarsitul textului scris si tinand mouse-ul apasat selectam textul scris.

Imagine postata

2) Pentru a schimba fontul dam click pe sageata din dreptul primei casute de pe bara de sus. Se va deschide un meniu de unde putem selecta un font. Eu am folosit Calisto MT.

Imagine postata

3) Pentru a schimba stilul , dam click pe sageata celei de-a doua casute de pe bara de sus. Eu am selectat bold.

Imagine postata

4) Pentru a schimba marimea scrisului, dam click pe sageata din dreptul celei de-a treia casute de pe bara de sus. Eu am selectat 48.

Imagine postata

5) Pentru a schimba culoarea semnaturii, dam click pe iconita in forma unui dreptunghi. Se va deschide o fereastra de unde putem selecta culoarea dorita.

Imagine postata

6) Pe bara verticala exista un cursor pe care il putem muta sus/jos apoi pana gasim culoarea care ne place, apoi dam click cu mouse-ul in interiorul patratului, pe nuanta dorita. Eu am selectat alb.

Imagine postata

7) Pentru a schimba forma in care apare semnatura, apasam pe iconita imediat urmatoare.

Imagine postata

Se va deschide un meniu de unde putem face textul sa se arcuiasca sau sa ia diferite forme. Incercati pe rand optiunile, urmarind semnatura, pentru a vedea ce face fiecare. Am selectat Arch, pentru exemplificare.

Imagine postata

8) Daca am obtinut semnatura pe care o dorim si vrem sa o pozitionam in alta parte, dam click pe Move tool, apoi dand click pe semnatura si tinanad mouse-ul apasat, o mutam acolo unde dorim.

Imagine postata

9) Daca dorim sa dam semnaturii anumite efecte, dam click dreapta pe layer-ul cu semnatura ( dreptunghiul albastru din partea dreapta ). Se va deschide un meniu. Dam click pe blending options.

Imagine postata

10) In fereastra care se deschide exista mai multe optiuni cu ajutorul carora putem da diferite efecte scrisului.

Eu am am folosit 3 din optiunile existente, in poza sunt marcate cu cate un semn rosu. . Am setat opacitatea la 52 ( textul a devenit mai transparent), am bifat drop shadow si stroke. Efectul obtinut il vedem comparand cu poza de mai sus. Incercati fiecare optiune in parte pentru a vedea ce face fiecare si a putea alege ceea ce va place mai mult.

Imagine postata

11) Daca dorim sa rotim scrisul si sa-l asezam pe verticala/diagonala sau cum ne place mai mult, dam click pe butonul edit din bara de sus si din meniul care se deschide alegem transform, care la randul lui are un submeniu din care selectam rotate.

Imagine postata

12) Semnatura va fi incadrata de un chenar pe care il putem rasuci de la colturi, cu ajutorul mouse-ului, pana cand scrisul ajunge in pozitia dorita. Dam dublu click in interiorul chenarului si aceste dispare.

Imagine postata

Desigur, nu este necesar sa folosim toate aceste optiuni daca nu dorim, putem selecta din ele doar pe cele care ni se par potrivite pentru ceea ce ne propunem.

#3 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 07 December 2009 - 10:10 PM

Narnia, mii de multumiri. Acuma trebuie sa ma apuc serios de studiat, sa imi pregatesc caietul de notite, ca ma apuca jalea pana ma dumiresc ce si cum. :D

#4 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 10:59 PM

julix_2007 a spus:

Narnia, mii de multumiri. Acuma trebuie sa ma apuc serios de studiat, sa imi pregatesc caietul de notite, ca ma apuca jalea pana ma dumiresc ce si cum. :thumleft:


Pentru putin. Nu te speria, nu sunt asa de multi pasi, daca scoti pozele sunt doar cateva operatii simple. Pozele sunt puse doar ca sa gasesti usor butoanele.
E destul de lung postul, am tot vrut sa tai din el, ca sa nu sperii pe cineva :bounce: , dar pana la urma l-am impartit in doua, poate ca totusi cineva vrea sa schimbe stilul/marimea si nu stie cum.
Daca nu te descurci, intreaba, suntem pe aici.

#5 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 07 December 2009 - 11:11 PM

Narnia,

Multumesc. :thumleft:
Pate ne mai inveti si alte efecte din Photoshop.
Eu folosesc Picasa 3 si Paint,dar Photoshopul e mult mai complex.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#6 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 11:58 PM

piscotel a spus:

Narnia,
Multumesc. :floare:
Pate ne mai inveti si alte efecte din Photoshop.
Eu folosesc Picasa 3 si Paint,dar Photoshopul e mult mai complex.


Daca stiu, cu mare drag. Numai ca nu prea stiu ce sa spun. Daca intreaba cineva si stiu, raspund cu placere. Eu Picasa nu-l stiu deloc, iar Paint-ul il foloseam cand faceam print screen. Am descoperit Photoshop-ul si m-am indragostit de el :hello: , desi mai am foarte mult de invatat , poti face cu el lucruri extraordinare.

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 December 2009 - 12:40 AM

Cum spuneam,esti o buna învatatoare! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 12:31 AM

Maya a spus:

Cum spuneam,esti o buna învatatoare! :lol:


Saru' mana. Mi-era teama ca nu o sa-l citeasca nimeni, a tot ras al meu de mine ca e prea lung si nu o sa stea nimeni sa citeasca atat. :lol:

#9 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 December 2009 - 11:42 AM

Narnia a spus:

Maya a spus:

Cum spuneam,esti o buna învatatoare! :-*


Saru' mana. Mi-era teama ca nu o sa-l citeasca nimeni, a tot ras al meu de mine ca e prea lung si nu o sa stea nimeni sa citeasca atat. :-*


cum sa nu-l citeasca nimeni? eu trebuie sa copii pe caietel si sa urmez pasii ,ca altfel is tuta rau-e un fel de chineza :-* multumesc pt timpul pe care l-ai `pierdut` pt noi :floare:

#10 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 December 2009 - 04:16 PM

dani_ela a spus:

multumesc pt timpul pe care l-ai `pierdut` pt noi :lol:


Multumesc frumos. Daca foloseste cuiva, atunci e un timp castigat, nu unul pierdut. =((

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi