Forum Culinar: D-ale copilariei - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

D-ale copilariei

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 May 2011 - 05:14 PM

Nu stiu ce mi-a venit mai demult si mi-am amintit de ceva ce-mi facea bunica si mancam pana crapam... Halva turceasca.

Si-am pus mana si-am facut. Si a iesit exact asa cum o facea bunica. Apoi am schimbat oleaca reteta si a iesit parca si mai buna.

.
.
.
.
.
.
.
.
.

Adica sa va zic ce si cum?... Beneeeeee....

Trantiti intr-o tigaie adanca doo linguri de unt. Si-l topiti. Intre timp faceti un sirop din doua pahare de apa si 200 de grame de zahar. In untul topit si sfaraind puneti patru linguri de faina si mestecati binebine si lasati sa se perpeleasca oleaca. Apoi puneti siropul deasupra si mestecati binebine ca sa nu faca gloduri si mestecati pana se ingroasa chestia asta de se desprinde de pe peretii tigaii. Luati de pe foc si apoi, cu o lingura, luati din chestia asta si puneti pe o foaie de hartie de copt ca sa faceti cate un "cartof". Si tot asa pana nu mai aveti de facut cartofi. Lasati sa se raceasca si... gata. Mancati.

Asta e reteta originala. La care bunica a adus modificare in sensul ca in siropul ala adauga si fo patru lingurite pline de cacao buna. Apoi, in masa aia oarecum elastica mai ingloba si coji de portocala taiate cubulete din dulceata de coji de portocala zaharisita, sau visine din visinata, sau stafide.

Modificarea mea consta in inlocuirea apei cu lapte.

Ca o faceti acum cu sirop sau cu lapte... tot buna e.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi