Forum Culinar: www.edreams.fr - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

www.edreams.fr escrocherie....

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 May 2011 - 02:20 PM

Buna,

Iata situatia: am gasit un bilet Chania- Bucuresti in august.... deci este anuntat 158 E cu cheltuieli de dosar ajunge la.... 180E
Mi se trimite un prim email zicindu mi ca trebuie sa primesc un al doilea cu biletul electronic(daca totul ok)
Contul e aprovizionat.Astept nimic ,scriu nimic.

Pun mina pe telefon ajung nu in Franta vorbesc cu un nene cu nume arab cu cu adresa
XXXXX@edreams.COM care imi cere sa trimit copie dupa buletin si dupa cartea de credit FATA VERSO
Si imi si ajunge automat un email cu aceasta noua cerinta(pot sa trimit prin email ,pot prin fax,pot,pot)

Mi se pare atit de vizibila escrocheria ...voua vi sa mai cerut asa ceva?
Ce pot face ca ei cunosc ultimile 3 chifre ale codului care e in spatele cardului?
Pot sa i denunt la google?
PS binenteles ca am pus cruce pe bilet prin ei :) :)

#2 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2011 - 03:20 PM

In primul rand suna si blocheaza cardul urgent. Verifica la banca daca s-a tranzactionat vreun eur cu cardul tau la firma asta (sau ce tranzactii ai de cand le-ai dat codul). Daca da, dai refuz la plata, o sa-ti dea banca un formular de completat.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 31 May 2011 - 04:37 PM

Eu prea multe nu am inteles din mesajul tau, sincer...Am dedus ca ar fi vorba de un bilet de avion? Ce anume sunt cheltuielile de dosar? "Oferta" ai luat-o din spam-ul din email-ul tau?

De cand este google o institutie de denuntare a escrocilor virtuali? Iara nu am inteles...Cred ca din cauza vremii, sa stii ca e innoratz afara :)


Carmaw, imi permiti si o intrebare in afara topicului?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 31 May 2011 - 06:16 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 31 May 2011 - 04:37 PM, a spus:

Eu prea multe nu am inteles din mesajul tau, sincer...Am dedus ca ar fi vorba de un bilet de avion? Ce anume sunt cheltuielile de dosar? "Oferta" ai luat-o din spam-ul din email-ul tau?

De cand este google o institutie de denuntare a escrocilor virtuali? Iara nu am inteles...Cred ca din cauza vremii, sa stii ca e innoratz afara :)




La noi mai rau!Cica furtuna mare dom'le,se anunta...i versteh a nix :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 31 May 2011 - 06:29 PM

Vezi postareaMaya, la 31 May 2011 - 06:16 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 31 May 2011 - 04:37 PM, a spus:

Eu prea multe nu am inteles din mesajul tau, sincer...Am dedus ca ar fi vorba de un bilet de avion? Ce anume sunt cheltuielile de dosar? "Oferta" ai luat-o din spam-ul din email-ul tau?

De cand este google o institutie de denuntare a escrocilor virtuali? Iara nu am inteles...Cred ca din cauza vremii, sa stii ca e innorat afara :sad3:




La noi mai rau!Cica furtuna mare dom'le,se anunta...i versteh a nix :floare:



Du, dieser Klimawandel...ich sag's dir! Versteck dich!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 May 2011 - 07:27 PM

In toata povestea asta e ceva care nu se leaga.
Dar daca le-ai dat datele dupa card mai bine blocheaza cat mai rapid cardul .

Maya, de la noi vine furtuna, s-a intunecat, bate vantul ca naiba si a inceput ploaia.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#7 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 May 2011 - 08:32 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 31 May 2011 - 04:37 PM, a spus:

Eu prea multe nu am inteles din mesajul tau, sincer...Am dedus ca ar fi vorba de un bilet de avion? Ce anume sunt cheltuielile de dosar? "Oferta" ai luat-o din spam-ul din email-ul tau?

De cand este google o institutie de denuntare a escrocilor virtuali? Iara nu am inteles...Cred ca din cauza vremii, sa stii ca e innoratz afara :floare:


Carmaw, imi permiti si o intrebare in afara topicului?

Lapo sa stii ca sigur de la vreme ti se trage...
Da era vorba de un bilet de avion si nu era oferta.
Oricum am rezolvat cu alta firma(www.ebookers.com) si pe astia i am lasat in plata Domnului(nu au cum sa utilizeze datele mele pt ca nu am revenit cu ceeace imi cereau...)
Inca o societate 'corecta'...

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 June 2011 - 08:44 AM

Vezi postareacarmaw, la 31 May 2011 - 08:32 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 31 May 2011 - 04:37 PM, a spus:

Eu prea multe nu am inteles din mesajul tau, sincer...Am dedus ca ar fi vorba de un bilet de avion? Ce anume sunt cheltuielile de dosar? "Oferta" ai luat-o din spam-ul din email-ul tau?

De cand este google o institutie de denuntare a escrocilor virtuali? Iara nu am inteles...Cred ca din cauza vremii, sa stii ca e innoratz afara :floare:


Carmaw, imi permiti si o intrebare in afara topicului?

Lapo sa stii ca sigur de la vreme ti se trage...
Da era vorba de un bilet de avion si nu era oferta.
Oricum am rezolvat cu alta firma(www.ebookers.com) si pe astia i am lasat in plata Domnului(nu au cum sa utilizeze datele mele pt ca nu am revenit cu ceeace imi cereau...)
Inca o societate 'corecta'...


Edreams este o companie spaniola, din Barcelona. Ai încercat sa contactezi serviciul clientela ?
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 June 2011 - 11:26 AM

Jupanu' mi-a luat acu' 2 seri un belet Bucale - Munchen si retur. De pe un alt site, nu importa detaliile. Dar.... a doua zi, a primit un mesaj prin care i se cereau copii dupa pasaport si cartea de credit, ca nu pot ei sa verifice nu-s ce. Le-a raspuns ca astfel de informatii el n-are de gand sa trimita pe net si sa-si verifice sistemu', apoi sa confirme beletele. Si, fara multe alte mismondeli, indivizii si-au bagat mintile in cap si au confirmat zborul.... Se pare ca e o "moda" cu informatiile astea. E prima oara cand ni se cer fel si fel de copii dupa documente si am tot luat bilete de pe net.

#10 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 June 2011 - 01:45 PM

Vezi postareacarmaw, la 31 May 2011 - 02:20 PM, a spus:

Ce pot face ca ei cunosc ultimile 3 chifre ale codului care e in spatele cardului?




Vezi postareacarmaw, la 31 May 2011 - 08:32 PM, a spus:


Oricum am rezolvat cu alta firma(www.ebookers.com) si pe astia i am lasat in plata Domnului(nu au cum sa utilizeze datele mele pt ca nu am revenit cu ceeace imi cereau...)
Inca o societate 'corecta'...


tu in primul mesaj spui ca deja ei stiu datele cardului, acum spui ca nu le-ai dat ;)
Care era defapt pb?oricum astfel de date nu se dau oricine te-ar intreba.Se dau dar nu prin e-mail ci doar la finalizarea tranzactiei si ei oricum nu au cum sa afle,fiinca este un program care nu permite vedere de catre o persoana a acestor date,ci doar la nivel de banca, ei primesc doar confirmarea.


Vezi postareaFoxyy, la 01 June 2011 - 11:26 AM, a spus:

Jupanu' mi-a luat acu' 2 seri un belet Bucale - Munchen si retur. De pe un alt site, nu importa detaliile. Dar.... a doua zi, a primit un mesaj prin care i se cereau copii dupa pasaport si cartea de credit, ca nu pot ei sa verifice nu-s ce. Le-a raspuns ca astfel de informatii el n-are de gand sa trimita pe net si sa-si verifice sistemu', apoi sa confirme beletele. Si, fara multe alte mismondeli, indivizii si-au bagat mintile in cap si au confirmat zborul.... Se pare ca e o "moda" cu informatiile astea. E prima oara cand ni se cer fel si fel de copii dupa documente si am tot luat bilete de pe net.


ia zi cand vi? :D
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 01 June 2011 - 02:56 PM

Draga IOANA am scris ca am furnizat datele normale adica n de card si ultimele 3 cifre
Atit doar, pt ca la ultima lor cerinta cu xerox retro verso si buletin le am dat NIET.

Da, Alexandru am luat legatura si cu serv clientela in scris si apoi cu un nene care nu mi a facut incredere Da am vazut ca sediu e la Barcelona :violent1:

Vad ca s a mai incercat si la altii ....

Oricum cu mine au luat plasa.
Oricum trebuie sa fim atente ca incepe vacanta....si casa fiu offtopic marturisesc ca am venit de la plaja...;birrrr apa e gheata :wacko:

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 June 2011 - 11:32 PM

Vezi postareaIoana, la 01 June 2011 - 01:45 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 01 June 2011 - 11:26 AM, a spus:

Jupanu' mi-a luat acu' 2 seri un belet Bucale - Munchen si retur. De pe un alt site, nu importa detaliile. Dar.... a doua zi, a primit un mesaj prin care i se cereau copii dupa pasaport si cartea de credit, ca nu pot ei sa verifice nu-s ce. Le-a raspuns ca astfel de informatii el n-are de gand sa trimita pe net si sa-si verifice sistemu', apoi sa confirme beletele. Si, fara multe alte mismondeli, indivizii si-au bagat mintile in cap si au confirmat zborul.... Se pare ca e o "moda" cu informatiile astea. E prima oara cand ni se cer fel si fel de copii dupa documente si am tot luat bilete de pe net.

ia zi cand vi? :floare:

Mai incolo, nu chiar acu'... :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi