Forum Culinar: Cum sa tii copilul mic ocupat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa tii copilul mic ocupat - trucuri si tip-uri -

#1 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 02:20 PM

Fetelor? Cum reusitzi ? Daca reusitzi :bounce:.

Sa mergetzi si la servici , sa va ocupatzi si de copil/copii si sa mai facetzi si una-alta in casa?

Daniella , stiu ca tu te-ai itntors la servicu , de restul mamicilor nu prea stiu...Maria , parca si tu....

Eu dimineatza mi-s la servici , vin acasa , mancam totzi :occasion14: , apoi al meu intra in birou si eu iau fata in primire. Acum e la faza cand vrea joaca , vrea sa stam pe covor cu ea si sa ne jucam. Pana acum mai corectam la ea in camera , acum nu mai merge ca se repede ca un leu la foi !!!! Mai pregatesc cate o lectzie, mai pun niste note, fac ceva observatzii...dar nici asta nu prea pot ca vine si apasa pe tastatura.....asa ca ramane pt seara cand ea doarme

De aspirat....na ja , cateodata ma lasa :tongue3:, daca are vreo jucarie noua pot sa aspir tot etajul. La parter e mai nasol ca se plicti repede si cantam cand aspiram....si nici nu mai stiu ce mai facem.

Acum...mancarea........: o pun in tzarc in timp ce fac papa , se ridica denush cate ori , umbla pe marginea tzarcului , pica , iar se ridica , iar pica si apoi inecepe sa planga. Cu ea-n bratze nu pot asa ca ramane pt seara....

Calcatul hainelor iar ramane pt cand doarme ea.....

La cumparaturi o iau cu mine dar....se intibde din maxi-cosi sa ia toate alea din carutz , acum nush cate vreme a aopucat un pachet de drojdie si tot l-a dat pe ea....in rest , cand sa ma duc? Cand doarme ea???? Iar?

Eu cand mai dorm???????

Cateodata ma gandesc: oare de ce am inceput serviciul? Dar apoi , sunt , totusi , mandra de mine :bounce:


Voua cum va merge?

Aceasta postare a fost editata de nrares: 07 June 2011 - 09:13 AM
Motiv editare: La cerere


#2 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 06 June 2011 - 03:23 PM

Cand am inceput lucrul simteam ca inebunesc.Eram foarte obosita si mereu la un punct de a ceda nervos.De fapt am si cedat de cateva ori.Sotul , servici de la 9 la 18-19.Deci , ioc ajutor.Femeia care venea sa stea cu fata era "luata" doar pentru babysitting , nu si alte treburi.Cand lucram dimineata , ajungeam acasa la 15.30 , femeia pleca , Iza era dormita bine si cu chef de joaca.Trebuia sa iesim in parc la joaca.Sotul degeaba venea acasa , mare lucru nu facea , se punea cu nasul in laptop si facea ce facea acolo.Cu fata in spatele meu , dadeam cu aspiratorul , faceam ordine prin casa ( care nu tinea prea mult , avea ea grija sa le ordoneze asa cum vroia ea) , puneam la spalat impreuna cu Iza , intindeam rufele cu ea ( imi dadea in mana una , doua , noua deodata ).La calcat era tragi-comedie , eu calcam , impachetam hainele , ea le despacheta in urma mea.Seara picam lata de multe ori.A doua zi intram dupa-amiaza la lucru , asa ca dimineata ma trezeam devreme ( aveam noroc ca Iza obisnuia si inca obisnuieste sa doarma pana pe la 9-9.30 ) si faceam mancare .Ma spalam cu ea in usa la baie :occasion14: , venea "tanti" si plecam la lucru pe la 12.30.Seara cand ajungeam acasa , de obicei dupa 20.30 , ma certam cu o chiuveta plina de vase murdare , cu o galeata plina ochi de gunoi si o gramada de mancare intinsa pe gresia din bucatarie.
Am avut noroc ca situatia nu a durat decat 2 luni , apoi sotul a plecat din tara si am ramas din nou acasa cu fata.
Acum este alta situatie , Iza a mai crescut , ma inteleg cat de cat cu ea si ...deocamdata stau acasa.Nu e usor sa fii mamica , sotie , gospodina si angajata.

#3 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 06 June 2011 - 03:31 PM

Pe aici cucoanele care au servici si copii mici, care n-au bunici ori alte ajutoare au femeie in casa macar 2 zile pe saptamana pentru ordine, curatenie, spalat si calcat. Serviciul incepe obligatoriu dupa 5 luni de la nastere si inca o data cele ce n-au alt ajutor duc copii la cresa dimineata si ii aduc acasa dupa ce termina programul de lucru. Ori vine un mini-autocar ce-i duce si ii aduce acasa. Depinde de cresa. Barbatii portughezi nu prea ajuta in casa, prefera sa scoata bani din buzunar pentru o femeie care sa ajute la chestiile domestice. Desigur asta in cazul in care amandoi lucreaza.

Am vazut un alt obicei, sambata e dedicata gatitului, gatesc diverse chestii (supe+felul 2)pentru toata saptamana, portioneaza in vase tip Tupperware si apoi in timpul saptamanii e doar incalzit la MO si servit.

Eu n-am copii dar daca as fi avut sigur as fi angajat pe cineva sa ma ajute cu chestiile casnice fiindca nu m-am nascut sclava pe plantatie, nici super-woman. Sa nu uitam totusi ca suntem tinere, viata e scurta si daca nu reusim sa ne facem timp pentru micile noastre placeri, pe termen lung asta poate aduce frustrari, depresii etc. Eu m-am lecuit aici in Portugalia de chestia asta de pe vremea lui bunica cum ca femeia tre' sa fie eroina casei sa le faca pe toate si dupa o zi de 20 de ore de munca sa mai si zambeasca mandra si fericita sotului. E intr-adevar o mandrie si o mare realizare, insa inca o data...unde ne duce asta pe termen lung? E normal sa obosesti intr-o buna zi.

Una din prietenele mele de aici exact asta a facut, mama eroina, 2 baietei frumosi, o casa de vis cu o gradina minunata, cu piscina si vedere la ocean, s-a dedicat 100% casei, copiilor si serviciului si a uitat un detaliu important. Sotul. Inca al 2-lea baietas era bebe, ea ocupata cum e si normal nici nu si-a dat seama ca el si-a gasit pe internet o iubita brazilianca, toata "hot" si disponibila, el a ramas cu casa frumoasa si cu brazilianca, ea a ramas cu copii mici sa-i creasca singura. Acum sunt in divort. Mie nici acum nu prea-mi vine sa cred, parea totul perfect, insa uite ca se poate intampla una ca asta.

Cred ca e foarte important sa nu uitam sa ne acordam zilnic un timp care sa fie numai al nostru si un timp care sa fie numai al barbatului/sotului, sa nu se simta uitat, neglijat, pus deoparte. :occasion14: Edit: fara copil...

#4 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 03:34 PM

Eu cand calc o pun pe jos langa dulap. Calc in camera de oaspetzi si acolo avem un dulap cu oglinzi. Se hlizeste la oglinda , pupa bebele din oglinda...e toata scuipata oglinda. Dar nu dureaza jumate de ora si e plictisita. Si eu am tot timpul 2 cosuri mari de haine de calcat....

Mai fa ceva daca mai potzi !

Inca nu despacheteaza ce impachetez eu ca le pun pe pat si nu ajunge , abia se catzara si apoi se plimba pe margina , nu poate sa urce in pat , am noroc!!!! INCA!

#5 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 03:38 PM

Laura , eu inca nu m-am gandit sa iau pe cineva la curatzenie.....nici nu stiu cat o fi....fetele din Germania , avetzi idee cat ar costa o tanti d-asta?

Nush daca se merita , mai bine lucrez cu 75-80% si am mai mult timp....

dar daca stau bine sa ma gandesc.....ar fi totusi o solutzie....

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 06 June 2011 - 05:08 PM

eu inca stau acasa si e bin,e pe moment. Am timp de toate, chiar si de citit, iar cand simt ca trebuie sa iau o pauza (incep sa fiu irascibila si tip la toti :occasion14: ) sotul ma trimite la plimbare, la film la o cafea cu prietenele, orice numai sa ies din rutina.
Cu stefania m-am intors la munca la 8 luni, dar iarasi nu mi-a fost greu pentru ca am avut-o pe soacra-mea si apoi pe maica-mea pentru cateva luni de acomodare. De la 1 an am fost singuri, fara ajutor si stef a inceput gradinita, iar noi mergeam la munca. Acum cand ma gandesc la perioada aia, imi aduc aminte ca nu puteam sa fac de mancare decat cu Stefania in brate, nu puteam sa mananc ca lumea pentru ca trebuia sa stau dupa ea, nu puteam sa matur sau sa aspir ca statea in picioarele mele si tot asa. Incet incet am invatat ca nu e bine sa fiu genul femeie-eroina, si am lasat-o mai moale, ma "menajez" la maxim :tongue3: , il implic foarte mult si pe sot...Obsesia mea e ordinea. Ma calca pe nervi cand vad lucruri aruncate prin casa aiurea iar eu trebuie sa le strang. Si cu copii mici se intampla des, jucarii peste tot, dar incerc sa tin totul sub control. Cum? repet in fiecare zi ca trebuie sa fie ordine in casa, fiecare lucru trebuie sa fie la locul lui, etc. Cu sotul merge mai greu ca e mare si invata mai greu :bounce:, dar cei mici sunt mai receptivi, chiar daca teo e prea mic sa inteleaga, o sa o vada pe sora lui si o sa invete si el pana la urma.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 June 2011 - 06:44 PM

Vezi postareaMutti, la 06 June 2011 - 03:38 PM, a spus:

Laura , eu inca nu m-am gandit sa iau pe cineva la curatzenie.....nici nu stiu cat o fi....fetele din Germania , avetzi idee cat ar costa o tanti d-asta?

Nush daca se merita , mai bine lucrez cu 75-80% si am mai mult timp....

dar daca stau bine sa ma gandesc.....ar fi totusi o solutzie....



E cam 10 euro/ora.

Daca se merita? Absolut se merita si eu imi voi lua femeie chit ca nu am copchil. Am muncit o viata intreaga, am incercat sa fiu super-fiica, super woman, super partenera. Cu ce m-am ales? Cu foarte mult par alb, dragele mele. Merit asta? No way! Merit ceva mai bun, merit o manichiura, un pantof, un parfum, o cafea serivta de barbat pe terasa, da, merit. Nu ii convine la barbat muiere 'telectuala? Nii o grija, pot trai cu mine insami. Personal, m-am detasat demult de ceea ce inseamna a fi femeie. Ata ete. Si da, sunt gata sa suport consecintele.

Nu mai sunt de parere ca muncim pentru casa, muncim si pentru noi nenica, pentru placerile noastre. Eu astept de la barbat sa invete lucrul asta. Vrea sa am grija de casa si de tot in timp ce el e cu nasul in calculator? Nu, cat sta el la calculator, eu ma duc si fac ce imi place. vrea curat in casa, totul pus la punct? Banul jos, punem amandoi, menajera. Scurt. Calcat ptr el? Nici prin cap nu imi trece. Sa o faca. Nu vrea? Alaturi de mine sa nu paseasca pe strada, sa stea in casa la calculator. C#est la vie, toujours parsiva :occasion14:)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 06 June 2011 - 07:29 PM

Eu nu am copii, dar am altele...
M-am apucat acum 3 ani de o alta facultate, geografia, pentru ca-s pasionata de chestia asta!Desi am facut la o facultate particulara, am fost la zi, cu prezenta, lucrari, teme, referate, etc.Ma duceam la 8.30 la servici, plecam la cursuri, ma intorceam la servici si plecam la 8 acasa, ajungeam pe la 8.30.Atunci ma apucam sa gatesc sau sa calc,sau sa aspir, sa frec sa spal...etc.De vineri dupa amiaza pana duminica ne duceam la tara, si acolo de lucrat in gradina, de gatit, de facut curatenie...
Din fericire pentru mine, sotul meu m-a ajutat foarte mult si ma ajuta si acum, cand venea devreme acasa, aspira, spala pe jos, punea rufe la spalat(bine, ca le intindea de ziceai ca le-a aruncat cineva din avion e partea a 2-a :tongue3: )dar eu ziceam merci!
La bucatarie nu m-a ajutat niciodata, in afara de spalat vase si frecat aragazul, ca este antitalent, nici sa-si incalzeasca mancarea nu este in stare, prefera sa manance rece!
Inainte eram obsedata, frecam rosturile de la gresie cu periuta de dinti, acum mai usurel,dau cu triumf pe fiecare rost, las 15 min apoi cu mopul si gata!
Pentru ca nu suport mirosul de detartrant, ma ustura ochii, imi curg lacrimile si ma ia tusea, baia e treaba sotului, el freaca faianta, gresia, cada, chiuveta etc.
Eu mereu am fost pe principiul amandoi muncim, impartim treaba frateste.Asa cum el se duce la servici, asa ma duc si eu, asa cum el este stresat, asa sunt si eu!Am o colega al carei sot nu face absolut nimic, doar da cum degetu sus pe sifonier si daca e praf, ii atrage atentia!Moama daca ar fi fost al meu :occasion14:
Asa ca cele care va permiteti, angajati pe cineva, e pacat de Dumnezeu sa ne ingropam doar in casa casa casa, cand sunt si alte modalitati de a avea o casa curata si ingrijita!

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 08:37 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 June 2011 - 06:44 PM, a spus:

[
E cam 10 euro/ora.

Daca se merita? Absolut se merita si eu imi voi lua femeie chit ca nu am copchil. Am muncit o viata intreaga, am incercat sa fiu super-fiica, super woman, super partenera. Cu ce m-am ales? Cu foarte mult par alb, dragele mele. Merit asta? No way! Merit ceva mai bun, merit o manichiura, un pantof, un parfum, o cafea serivta de barbat pe terasa, da, merit. Nu ii convine la barbat muiere 'telectuala? Nii o grija, pot trai cu mine insami. Personal, m-am detasat demult de ceea ce inseamna a fi femeie. Ata ete. Si da, sunt gata sa suport consecintele.

Nu mai sunt de parere ca muncim pentru casa, muncim si pentru noi nenica, pentru placerile noastre. Eu astept de la barbat sa invete lucrul asta. Vrea sa am grija de casa si de tot in timp ce el e cu nasul in calculator? Nu, cat sta el la calculator, eu ma duc si fac ce imi place. vrea curat in casa, totul pus la punct? Banul jos, punem amandoi, menajera. Scurt. Calcat ptr el? Nici prin cap nu imi trece. Sa o faca. Nu vrea? Alaturi de mine sa nu paseasca pe strada, sa stea in casa la calculator. C#est la vie, toujours parsiva :occasion14:)



Lori ,o sa te domesticesti si tu candva , sa-tzi ajute D-zeu! :tongue3: :) ´

Nu vrea sa incep polemici , nu-mi place sa calc , cui ii place? dar chiar asa o corvoada nu e... si nu e vb ca nu mai pot de lucru' penca tre sa-l calc la barbat , nici vorba! El merge la servici o data pe saptamana , eu in fiecare zi :bounce:

Noi suntem o familie , fiecare il ajuta pe celalalt , calcatul e treaba mea ca eu asa am vrut , cred....
Infoieturile de feminista nu-s de mine :bounce:. Eu muncesc pt casa , pt fetitza , e tot ce am ! Vreau sa-i las ceva in urma ... Amandoi muncim , dar NICIODATA n-am socotit care munceste mai mult. Fiecare pune umarul...Asta e unul din secretele casniciei fericite.

Nu-i vb numai de calcat.... eu ceream tip-uri .. .fiecare are secretul ei: de ex: ii dau sa roada un covrig si calc , ii dau drumul la TV si fac mancare , il pun langa mine pe jos cat fac curat in baie , mai stiu eu ce....


In alta ordine de idei....

Elenei , de ex , ii place sa scoata lucruri din cutii , gentzi.... dar se plicti repede...

sau....

o las cateodata la ea-n camera , inchid usa ( grilajul) si fac treaba in dormitor. ( prizele sunt sigure). E vis-a-vis...dar daca nu ma vede , nu se mai joaca , vrea companie..

#10 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 06 June 2011 - 09:12 PM

stiu, o sa-mi sariti in cap, dar eu "scap" de stefania cu tv. De fapt sunt casete cu desene animate clasice, gen cenusereasa, la care ne mai uitam si noi cateodata. Acum, daca e mai mare, isi gaseste singura ocupatii: deseneaza, se da cu ruj :) , probeaza toata garderoba...Cu teo e si mai usor, se joaca cu stefania si asa nu se plictisesc nici unul. Cand incepe sa fie plangacios inseamna ca e obosit si-l pun in patut sa se odihneasca.

Mutti, te inteleg ca nu poti lucra acasa, nici un copil, mare sau mic, nu ar rezista tentatiei foilor, creioanelor sau calculatorului. Eu cand dau cu aspiratorul e ok, nu prea ma incurca si nu se sperie. Dar in nici un caz nu pot sa dau cu mopul cand e teo prin preajma, indiferent ce jucarie i-as da. In general, daca vreau sa-l tin ocupat, nu-i dau jucarii ca nu sunt interesante pentru el. Lui ii place sa se bage in dulapurile de la bucatarie, sa umble la faina, sa puna capac la borcane (am unele de plastic), sa umble la gunoi si in general, sa faca lucruri interzise :)
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#11 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 09:15 PM

Nu-tzi sare nimeni in cap :) , Stef e deja maricica....

#12 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 09:37 PM

Lori , cu riscul de a fi obraznica....nu cred ca topicul asta e locul unde sa-tzi versi frustrarile in leagatura cu situatzia ta familiala neimplinita! Am vazut ca si de Ioana te-ai luat la parfumuri.....

Tu ai o problema cu tine insutzi? sau?????

Stii bine ca mie-mi place sa spun adevarul verde-n fatza:EXAGEREZI! Si nu ma refer la conceptzia ta , la Vorstellung-urile tale, fiecare e liber sa-si doreasca ce vrea dar chiar n-am chef sa citesc la topicul asta ce faci tu cu Gigeii tai...



Am vrut sa-tzi scriu PM dar zau..deja mi-e greatza!

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 06 June 2011 - 09:40 PM

Inca o data: eu n-am deschis topicul ca sa ma vait nici de copil , nici de barbat!!!!! MIE mi-e bine asa cum sunt , mai bine steam naibii linistita decat sa citesc atatea rahaturi CONPLET PE LANGA SUBIECT !

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 June 2011 - 09:50 PM

Vezi postareaMutti, la 06 June 2011 - 09:37 PM, a spus:

Lori , cu riscul de a fi obraznica....nu cred ca topicul asta e locul unde sa-tzi versi frustrarile in leagatura cu situatzia ta familiala neimplinita! Am vazut ca si de Ioana te-ai luat la parfumuri.....

Tu ai o problema cu tine insutzi? sau?????

Stii bine ca mie-mi place sa spun adevarul verde-n fatza:EXAGEREZI! Si nu ma refer la conceptzia ta , la Vorstellung-urile tale, fiecare e liber sa-si doreasca ce vrea dar chiar n-am chef sa citesc la topicul asta ce faci tu cu Gigeii tai...



Am vrut sa-tzi scriu PM dar zau..deja mi-e greatza!


:) Definitiv e ceva in aer. Cu mine insämi am probleme, desigur, ca orice alta femeie normala, cred. Treaba cu Gigeii, era o metafora care expunea fix conceptia mea.Probabil ca prea abstracta, de metafora zic. Habar nu am. Anamaria, eu iti doresc mult spor la treaba si multa energie sa faci toate cele pe care ti le propui si sa fii o super-femeie. Din partea mea toata aprecierea si urari de bine. Cat despre greata ta, uite Pisco a servit un mojito exceptional, cu multa lamaie. In ceea ce priveste situatia mea familiala, vorbesti pe langa :) Noi sa traim!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 June 2011 - 10:41 PM

Nici eu nu-mi pot da cu opinia,ca sunt casnica,dar sotul si ai mei nu ma ajuta deloc la treburile casnice,m-am impacat cu gandul ,dar aici si eu sunt de vina daca trebuie sa fiu sincera, ca numa' i-am criticat cand au facut ceva (nu-mi place cum spala vasele,doar le clatesc cu apa :) ,daca am rugat sotul sa ma ajute la curatenie,vin in urma si mai frec si eu ca nu-mi place, asa ca mai bine m-am lasat pagubasa si fac eu singura cand vreau si cum vreau eu :) )
Ce-i drept,daca ai copil mic si servici,atunci ai nevoie de tot ajutorul pe care-l poti avea,si stiu ca e al naibii de greu,cu cel mare numai eu stiu cum m-am facut luntre si punte,bubuletul,inca mai stau acasa cu el si-mi place tare mult desi financiar,e mai greu ,asta e situatia mea actuala.Simo' sa nu-ti para rau ca ai deschis subiectul,ca asa fiecare,ne-am expus situatia si opinia personala ,pupa printesa :)

#16 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 06 June 2011 - 10:44 PM

Fetelor, parerea mea e ca trebuiesc invatati de mici cu munca, mai ales baietii, daca vrem sa-i avem harnici mai mari.
Stiu, voi vorbiti de copii mici aici si ce va faceti cu ei cand trebuie sa mai faceti si altceva insa nu cred ca e de neglijat ideea ca atunci cand mai cresc putin, al meu cel mare tocmai a implinit 8 ani, sa inceapa sa ne ajute la una alta. Dovada uitati-o aici.
Pana la 8 ani insa....priviti ce face al mic de 5.......no more comments :)

#17 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 06 June 2011 - 10:50 PM

Eu sunt momentan in karenz 2 ani,avem 2 baieti , sa imi traiasca si sa va traiasca si voua :)
Nu imi ajung 24 de ore sa fac ce as vrea, da ma organizez, ex o zi din viata mea dimineata la 7 trezirea, il pregatesc pe dennis pt gradinita, dupa micul dejun se imbraca singur si eu il imbrac pe patrick, il duc pe dennis la gradinita si apoi in functie de ce am de facut , merg la cumparaturi,cumparaturi usoare ca sunt cu patrick dupa mine si apoi tre sa car 3 etaje si cupilul si cumparaturile, deci ceva usor ,daca nu venim acasa , il hranesc si il culc pe patrick si incerc sa beau o cafea in liniste cu voi, adica rasfoind forumul,gatesc pun la spalat curatenie cit se poate, daca am de calcat si patrick e treaz il las pe jos printre picioarele mele, isi face de lucru , dupa ora 3.30 mergem sa il luam pe dennis de la gradinita si ne oprim la locul de joaca, dac sotul termina lucru mai devreme ,il ia el pe dennis de la gradi, seara incercam sa cinam toti 4 , la 20.30 maxim 21 stingerea la copii.Simbata si duminica e ca la razboi , toate jucariile sunt scoase ,incerc sa le pun la loc impreuna cu dennis , de multe ori ma ajuta, il conditionez, daca vrea sa se joace cu alceva il pun sa isi fac curat sa aiba loc pt ce vrea el sa faca, de multe ori functioneaza , de multe ori zice ca ii trebuiesc toate si il las sa isi faca damblaua, lunea oricum aranjez din nou jucariile, sotul ma ajuta cit poate si nu e genul sa imi reproseze ceva, daca nu am chef nu fac, ne bucuram de copii chiar daca la sfirsitul zile sunt cu bateriile consumate.Timpul trece atit de repede
Aaa si eu il las pe dennis la desene, nu toata ziua da cite un dvd sau pe s-rtl sau kika are el ceva desene .

#18 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 June 2011 - 11:29 PM

Dupa varsta de 1 an,cand deja misuna prin casa in picioare sau in patru labe,eu o puneam pe Anda in tzarc cand aveam de lucru.
Ii punem acolo jucarii,carticele de sacrificiu,foi de hartie,.....

Fisier atasat  tarc-de-joaca-soft-play3a-green-farm--p26513.jpg (13.95K)
Number of downloads: 1



Era un tarc usor ,cu plasa pe margini.
Vara il scoteam in curte.
In felul asta,pentru o ora aveam mainile libere sa fac altceva.
Spalat,calcat,gatit.
Daca vocifera,ii explicam calm ca mami are de lucru.Si credeti-ma ca pricepea.
Pe urma ma jucam cu ea,ii dadeam sa manace si o puneam la somn.Si iar aveam o ora liber sa fac alte activitati.
Curatenia o faceam cu barbatul impreuna,cum de altfel o facem si acuma.O data pe saptamana.
La curatenie generala aduceam un ajutor platit la ora.
Cand eram la servici,aveam pe cineva care statea cu ea,pentru ca nu s-a adaptat la cresa.
Pe vremea aia nu erau desene animate.
Ii puneam Diafilm.Dar asta necesita si prezenta unui parinte.
De cele mai multe ori stateam cu ea amandoi,pentru ca ne distram si noi.
Eu zic ca e necesar un mic ajutor.De orice natura.
Parinti,Sot,Femeie,oricine care poate sa va mai ia din sarcinile de pe umeri.
E important sa poti sa mai iesi din rutina macar pentru cateva ore.
Fie si numai sa mergi la un film,la coafor,la o cafea cu prietenele.Sau a citesti o carte.
Altfel simti ca plesnesti.
Cautati pe cineva de incredere si mergeti intr-un Week end in doi.Imagine postata
Copilul va fi tot acolo cand va intoarceti acasa.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#19 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 07 June 2011 - 01:28 AM

Imi cer scuze ca s-a iscat aici o polemica din cauza mea, m-am bagat ca musca in lapte fiindca titlul topicului este

Reusiti? -servici+copii+curatzenie+mancare... si mai ce o fi :) ...

Da eu abia reusesc, n-am copii si lucrez cu jumatate de norma (ailalta jumate fac voluntariat si plec des de acasa). Am crezut ca dau un sfat bun, insa m-am inselat.
Am vazut eu multe femei care stiau secretul unei casnicii fericite si acum sunt divortate ori separate. Din pacate in ziua de azi procentul e de 50%. Adica 1 din 2 cupluri divorteaza/se desparte. De multe ori problema este exact asta. Mama se dedica trup si suflet copilului iar sotul e uitat total. Unii nu rezista, isi fac valiza si pleaca. Ca asa-i la vie...

Vad ca tu intentionai de fapt sa afli cu ce trucuri/tip-uri sa-ti tii copilul ocupat ca sa-ti faci timp pentru alte chestii. Pai hai sa schimbam titlul topicului ca sa nu mai fie confuzii.

Poate in: Cum sa tii copilul mic ocupat - trucuri si tip-uri

Esti de acord?

#20 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 June 2011 - 07:19 AM

Da , ai dreptate , Laura , e o idee buna. Si nu tu ai iscat polemici , si cu femeia la curatzenie a fost o idee buna.

In Ro aveam...acum nu stiu de ce nu-mi iau...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi