Forum Culinar: Salata de creveti - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salata de creveti maninci si mai ceri o portie ...

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 03 July 2011 - 09:51 PM

pt. salata de creveti se toaca marunt o esalota, se taie in cubulete o 1/2 pulpa de nectarina*, se adauga 1 Lg smintina groasa + 1 Lg maioneza + 1 lg Dijon + 1 Lg marar proaspat tocat + sare/piper dupa gust

Imagine postata

intr-un bol se amesteca toate ingredientele, iar apoi se adauga crevetii fierti si decorticati (ca. 100g)

Imagine postata

se serveste ca tartina la micul dejun sau la un aperitiv - pofta buna ! Imagine postata

Imagine postata

*nectarina poate fi inlocuita cu succes de ananas


#2 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 03 July 2011 - 11:04 PM

Sunt creveto-dependenta....admit!!!!!!!!!

Iar pozele tale sunt un fel de harakiri pentru imaginatia si poftele ce mi se produc.

Ma mut in tara ta ca observ ca sunt creveti proaspeti always =)) .

Arata superb totul!!!

#3 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 04 July 2011 - 12:00 AM

E super salata, Dana.

Eu o stiu mai simpla si nu atat de exotica :-h

Creveti amestecati cu mayo si smantana in cantitati egale, mult marar verde tocat, sare si piper.

Eu as manca creveti pana mi se face rau =))

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 July 2011 - 03:52 PM

Vezi postareayoyo, la 03 July 2011 - 11:04 PM, a spus:

Sunt creveto-dependenta....admit!!!!!!!!!

Iar pozele tale sunt un fel de harakiri pentru imaginatia si poftele ce mi se produc.

Ma mut in tara ta ca observ ca sunt creveti proaspeti always :) .

Arata superb totul!!!



Yoyo, merci de apreciere. :D
Sa fiu in locul tau m-as opri mai la vale, unde e caaaald (Franta, Spania, Portugalia, Italia), iar crevetii si fructele de mare abunda la fel ca si pe aici. :D

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 July 2011 - 04:02 PM

Vezi postareaArmina, la 04 July 2011 - 12:00 AM, a spus:

E super salata, Dana.

Eu o stiu mai simpla si nu atat de exotica :D

Creveti amestecati cu mayo si smantana in cantitati egale, mult marar verde tocat, sare si piper.

Eu as manca creveti pana mi se face rau :D



Imagine postata

Armina, pe vremuri faceam si eu salata de creveti in varianta clasica. Dar dupa ce-am dat de gustul celor exotice, acum nu ma mai dau in vint dupa ea. De gustibus ... :)

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 July 2011 - 10:13 PM

Atunci tre sa incerc si eu exotismele astea pentru ca si eu tot clasic ii faceam adica maioneza, suc de rosii si cognac.

#7 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 04 July 2011 - 10:34 PM

Vezi postareauptown girl, la 04 July 2011 - 04:02 PM, a spus:


Armina, pe vremuri faceam si eu salata de creveti in varianta clasica. Dar dupa ce-am dat de gustul celor exotice, acum nu ma mai dau in vint dupa ea. De gustibus ... :D



Dana, peste cateva luni cand o sa imi permita regimul alimentar o sa incerc si eu exotismul. O sa pun ananas dar o sa pun si fulgi de ardei iute. Sunt convinsa ca e delicioasa! :P

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 July 2011 - 12:15 AM

UpTown Girl arata bine rau!
Armina daca mustarul e conform si inlocuiesti nectarinele cu zmeurica/fragi ... ar fi ok cu dieta ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 July 2011 - 09:47 AM

Fetelor, nu vreau sa va dau planurile peste cap, dar imho dieta asta pe care o urmati mi se pare a fi un test de rezistenta al nervilor. E nesanatos - as zice, sa traiesti zi de zi cu frustrari si sa-ti storci creierii cum sa combini alimentele sa nu-l superi pe nea' Monti. :P
Mincati ce va pofteste inima, dar ... REDUCETI PORTIILE ! Veti fi surprinse de rezultate - o spun din experienta. :D

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 July 2011 - 11:51 AM

Vezi postareaAdriana, la 04 July 2011 - 10:13 PM, a spus:

Atunci tre sa incerc si eu exotismele astea pentru ca si eu tot clasic ii faceam adica maioneza, suc de rosii si cognac.


Adriana stia ce-i lipseste :D
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 05 July 2011 - 02:37 PM

Vezi postareauptown girl, la 05 July 2011 - 09:47 AM, a spus:

Fetelor, nu vreau sa va dau planurile peste cap, dar imho dieta asta pe care o urmati mi se pare a fi un test de rezistenta al nervilor. E nesanatos - as zice, sa traiesti zi de zi cu frustrari si sa-ti storci creierii cum sa combini alimentele sa nu-l superi pe nea' Monti. :D
Mincati ce va pofteste inima, dar ... REDUCETI PORTIILE ! Veti fi surprinse de rezultate - o spun din experienta. :)


Hehe, Dana, nu marimea portiilor e problema ci combinatii care mie imi dauneaza si ingreuneaza digestia:). Whatever, nu e topicul potrivit. :rolleyes:
Revenind la reteta, eu nu as amesteca zmeura in combinatie cu creveti, mi se pare ca nu merge deloc...poate doar la decor :)

Raman la piersici, nectarine, ananas sau chiar mango...
Cat despre alcool, eu una nu l-as pune la crevetii pregatiti pentru salata. I-as lasa mai mult cu gustul lor natural dar l-as adauga, fie cognac sau vin alb la un sos pe baza de creveti. Parerea mea :)

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 July 2011 - 10:03 PM

Adica in bechamel, Armina?
Aici sosul roz pentru creveti asa se face, cu un strop de cognac, ii da un gust aparte, se simte doar gustul deloc alcoolul.

#13 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 05 July 2011 - 10:18 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 July 2011 - 10:03 PM, a spus:

Adica in bechamel, Armina?
Aici sosul roz pentru creveti asa se face, cu un strop de cognac, ii da un gust aparte, se simte doar gustul deloc alcoolul.


Adriana, pentru salata de creveti, eu nu fac bechamel ci doar amestec la rece mayo cu smantana, eventual un pic de mustar, marar, sarez si piperz. Sosul asta il amestec cu creveti precum ai Danei. Eu asa am invatat reteta de la nordicii mei :rolleyes: Probabil mai la sud, se mai adapteaza si se mai imbogateste cu una, alta.

Intr-un sos cald cu siguranta alcool are nuanta lui si cum ziceai si tu merge de minune.

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 July 2011 - 11:04 PM

Atunci o sa-l incerc si pe al tau :rolleyes:

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 July 2011 - 11:25 PM

Vezi postareauptown girl, la 05 July 2011 - 09:47 AM, a spus:

Fetelor, nu vreau sa va dau planurile peste cap, dar imho dieta asta pe care o urmati mi se pare a fi un test de rezistenta al nervilor. E nesanatos - as zice, sa traiesti zi de zi cu frustrari si sa-ti storci creierii cum sa combini alimentele sa nu-l superi pe nea' Monti. :)
Mincati ce va pofteste inima, dar ... REDUCETI PORTIILE ! Veti fi surprinse de rezultate - o spun din experienta. :rolleyes:


in cazul meu se aplica cu brio indemnul tizei mele: REDUCETI PORTIILE! Apetitul dat in principal de inexistenta unui orar regulat de mese este insa un inamic in a reduce portiile ...mai ales la masa ... principala, tocmai cea de seara.
Dana cum ai reusit sa reduci portiile.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 10 July 2011 - 12:26 PM

Vezi postareaDaniella, la 05 July 2011 - 11:25 PM, a spus:


in cazul meu se aplica cu brio indemnul tizei mele: REDUCETI PORTIILE! Apetitul dat in principal de inexistenta unui orar regulat de mese este insa un inamic in a reduce portiile ...mai ales la masa ... principala, tocmai cea de seara.
Dana cum ai reusit sa reduci portiile.


Daniella, vad ca esti constienta de greseala si numai tu insati poti sa faci ceva in sensul asta. Ce-ar mai fi de completat ? La fiecare masa sa-ti aminteste de replica lui Scarlett O'Hara: "After all, tomorrow is another day" ! :love7:

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 10 July 2011 - 12:35 PM

revenind la ale noastre, in urmatoarele retete protagonistii sint aceiasi creveti, doar dressing-urile sint altele ... :love7:

Imagine postata

intr-un bol se amesteca: 1 Lg maioneza + 1 Lg smintina groasa + 1 catel de usturoi pisat + 1 Lg marar proaspat tocat + 1 Lg zeama de sfecla rosie + sare/piper dupa gust

Imagine postata

si fiindca nuanta obtinuta a dressing-ului nu a satisfacut din prima retina mea perfectionista :D , am scapat repejor si 2 felii de sfecla rosie taiate cubulete mici

Imagine postata

am adaugat o mina de creveti curatati (daca aveti norocul sa aiba si icre, pune-ti-le in salata !)

Imagine postata

si am mixat totul cu grija, dind apoi bolul (acoperit cu o folie) la frigider pt. 10', sa se intrepatrunda aromele si culoarea salatei sa se sfecleasca :D

Imagine postata

dupa care am preparat din amintiri :D ... o alta salata amestecind: 1 Lg brinza de vaci + 1 Lg smintina + 10 cm de castravete (dat prin razatoare mare si scurs de zeama) + 1/2 Lg marar proaspat tocat + 1 lg zeama de lamiie + sare /piper dupa gust

Imagine postata

se adauga crevetii si se amesteca totul usor

Imagine postata

si bolul aceasta il dati la frigi pret de 10', timp in care va ocupati de prajirea unor felii de piine

Imagine postata

cind sinteti gata, aranjati frumos tartinele cu salatele de creveti si serviti cu incredere - sint pur si simplu delicioase ! Imagine postata

Imagine postata



#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 July 2011 - 04:43 PM

Ma innebunesti mereu cu retetele de creveti. Am reusit sa ii gasesc congelati si curatati, destul de mari, doar ca ultima data nu erau, mai am o punguta la congelator, tre sa dau cu banu' ca sa decid cu care reteta ii fac :love7:

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2011 - 12:26 AM

Vezi postareauptown girl, la 10 July 2011 - 12:26 PM, a spus:

Daniella, vad ca esti constienta de greseala si numai tu insati poti sa faci ceva in sensul asta. Ce-ar mai fi de completat ? La fiecare masa sa-ti aminteste de replica lui Scarlett O'Hara: "After all, tomorrow is another day" ! :hug:


Dar stii ca ea o folosea doar pentru amanarea luarii in coarne a problemelor ... :105:
Deci cum ai reusit sa micsorezi portiile? Asa pur si simplu ... ai trecut la farfurie mai mica, ai luat tigaie mai mica, ai cumparat mai putin ....? :105:

Si retetele de astazi sunt innebunitoare! Nu stiu sa ii curat si sa scot firicelul ala negru ... . Nu de putine ori, firicelul negru e prezent in crevetii serviti la restaurant ... Ati patit asta?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 July 2011 - 07:41 AM

Vezi postareaDaniella, la 11 July 2011 - 12:26 AM, a spus:

Nu stiu sa ii curat si sa scot firicelul ala negru ... . Nu de putine ori, firicelul negru e prezent in crevetii serviti la restaurant ... Ati patit asta?

La restaurant cred ca putini stau sa i-l scoata, in stilul in care eu curat intr-o ora un kg de creveti nu cre ca sta nimeni la restaurant sa o faca. Si in orice caz se pot minca linisiti si cu el, nu se intimpla nimic si nu ii altereaza gustul, dar na, psihologic poate deranjeaza pe unii.
Uite aici cum se curata
http://artaculinara....__1

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi