Forum Culinar: Sare de mare cu verdeturi uscate - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sare de mare cu verdeturi uscate

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 July 2011 - 04:39 PM

Îmi place sa prepar în casa diferite amestecuri de sare de mare cu diverse verdeturi uscate.Bineînteles ca si în comert se gasesc o mie si una feluri de sare cu verdeturi.Gama variaza de la amestecuri cu tenta italiana sau franceza pîna la cele simple cu doar un singur fel de verdeata.
Odata am cumparat un amestec gata preparat,care mi-a placut în mod deosebit,si pentru ca nu am mai gasit niciodata un borcan cu exact acelasi amestec de verdeturi,mi l-am preparat singura.Acest amesetc îl folosesc în general la mîncaruri,garnituri,carnuri,peste,legume...care le prepar la cuptor.Potriveste bine presarat peste rosii grilate,dovlecei grilati,piept de pui copt sau peste la cuptor.Pe cartofi copti merge perfect.
Pe eticheta borcanului de sare aromata gata preparata scria ca verdeturile sînt în proportie de 5% cu sarea.Nu stiu gîte grame din fiecare verdeata era în acel amestec,probabil la nimereala.Eu am pus în functie de gustul meu.În total am pus 10 grame.Fiind 5 feluri de verdeturi puteam pune cîte 2 grame din fiecare,dar pentru ca doream sa persiste rozmarinul si cimbrul,le-am ales ca elemente dominante.

Ingrediente:

  • 200 g sare de mare
  • 3 g rozmarin
  • 3 g cimbru
  • 2 g oregano
  • 1 g maioran
  • 1 g menta spicata


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106542979472.jpg

Am mojarit putin sarea care era prea groaba pentru presarat.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106543086642.jpg

Am adaugat verdeturile si le-am mojarit putin si pe ele,

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106543227007.jpg

dupa care am transferat toate ingredientele într-un borcan.
Am scuturat borcanul.Gata vrajitoria :lol:

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106543376318.jpg


Daca doriti sa preparati un astfel de amestec pentru rîsnita,amestecati doar ingredientele,nu le mai mojariti.Eu am rîsnitele pline cu saruri,diferite feluri de piper si chili uscati,si nu mai am loc de asa multe rîsnite.Asa ca le maruntesc putin pentru a se amesteca mai bine,si pentru ca se presara si dozeaza mai usor.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 August 2012 - 02:13 PM

Am facut si eu aseara ceva similar, cu sare roz de Himalaya si ierburi aromatice: rozmarin, salvie normala si salvie ananas, busuioc, timo limone, doar ca le-am amestecat in robotelul micut.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-4-1344773593469.jpg

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 August 2012 - 03:54 PM

Adriana a facut sare de mare (Himalaya a fost si ea/el pe fundul marii odinioara :floare: ) cu verdeturi proaspete =))
As zice chiar mai bine.
Musai sa incerc si eu. Daca o inchizi in borcanel etans uleiurile eterice nu se vor pierde in atmosfera, ci vor aromatiza suplimentar sarea. (Am si eu o sare cu usturoi proaspat de anul trecut).
Banuiesc ca la fel ca in cazul cojii de lamaie cu zahar, sarea actioneaza ca agent secret. Agent dublu =))
De deshidratare si de conservare.

Mi-am propus acum cateva zile o sare cu coaja proaspata de lamaie, sau coaja de lamaie conservata in sare pentru peste sau pui, dar coaja lamailor din casa am folosit-o chiar azi la sosul piri-piri, deci trebuie sa mai astept.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 12 August 2012 - 05:02 PM

cu verdeata proaspata nu ma facut niciodata. Eu le uscam in cuptor si apoi le amestecam cu sare. :floare:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 August 2012 - 10:43 PM

Ideea mea s-a nascut din faptul ca am cules ierburile ca sa le pun in sosul de rosii pe care l-am facut ieri, in timp ce le spalam mi-a venit ideea sa le pun in robotel cu sarea roz ca sa le macin rapid, rezultatul mi-a placut. Si cum dupa ce am pus-o in sos mi-a mai ramas m-am gindit sa v-o arat, am pus-o deja ieri peste mozzarella cu rosii si azi pe pasta cu mozzarella si rosii proaspete.

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 August 2012 - 12:24 AM

Vezi postareaaura, la 12 August 2012 - 05:02 PM, a spus:

cu verdeata proaspata nu ma facut niciodata. Eu le uscam in cuptor si apoi le amestecam cu sare. :)

Daca faci mai multa, mai bine asa. Altfel mie nu îmi place. Simt un gust schimbat al verdeturilor. Cred ca se rîncezeste cumva, chiar daca e sare. Probabil de la umiditatea verdeturilor.
Daca o folosesti asa proaspata, clar, e minunata :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   ovidiu_negoescu 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02-August 13

Postat 02 August 2013 - 10:44 AM

XXX

Vezi postareaAdriana, la 12 August 2012 - 10:43 PM, a spus:

Ideea mea s-a nascut din faptul ca am cules ierburile ca sa le pun in sosul de rosii pe care l-am facut ieri, in timp ce le spalam mi-a venit ideea sa le pun in robotel cu sarea roz ca sa le macin rapid, rezultatul mi-a placut. Si cum dupa ce am pus-o in sos mi-a mai ramas m-am gindit sa v-o arat, am pus-o deja ieri peste mozzarella cu rosii si azi pe pasta cu mozzarella si rosii proaspete.


#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 August 2013 - 11:22 AM

Vezi postareaovidiu_negoescu, la 02 August 2013 - 10:44 AM, a spus:

XXX

Vezi postareaAdriana, la 12 August 2012 - 10:43 PM, a spus:

Ideea mea s-a nascut din faptul ca am cules ierburile ca sa le pun in sosul de rosii pe care l-am facut ieri, in timp ce le spalam mi-a venit ideea sa le pun in robotel cu sarea roz ca sa le macin rapid, rezultatul mi-a placut. Si cum dupa ce am pus-o in sos mi-a mai ramas m-am gindit sa v-o arat, am pus-o deja ieri peste mozzarella cu rosii si azi pe pasta cu mozzarella si rosii proaspete.


Citesca aici, te rog. Paragraful 5, litera e.

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 August 2013 - 04:59 PM

Daca tot s-a ridicat subiectul, ma gindeam sa amestec ierburile care sunt multe acum si incep sa se usuce, cu sare, doar ca n-am chef sa le bibilesc prea mult, deci spalate, sterse si amestecate cu sare.
Sorella s-o tin la frigider ca sa fiu sigura ca ierburile proaspete nu se "strica"?

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 August 2013 - 05:20 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 August 2013 - 04:59 PM, a spus:

Daca tot s-a ridicat subiectul, ma gindeam sa amestec ierburile care sunt multe acum si incep sa se usuce, cu sare, doar ca n-am chef sa le bibilesc prea mult, deci spalate, sterse si amestecate cu sare.
Sorella s-o tin la frigider ca sa fiu sigura ca ierburile proaspete nu se "strica"?

Nu bag mîna în foc, dar cred ca nici în camara nu se strica. Uite o sa încerc si eu, sa vedem :angryfire:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi