Forum Culinar: Niste vinete... - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Niste vinete... Aperitv sau garnitura...

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2011 - 01:22 PM

Cred ca s-a mai vb. undeva dar nu stiu unde sa lipesc,rog pe cineva (un moderator) cu suflet mare sa lipeasca unde ii e locul daca s-a mai vb. :hug:
Deci asa am invatat eu in Italia Torino,si mi-a placut f. mult,o vanata am avut eu,se taie in felii subtiri,si se griliaza in tigaia cu riduri ce se pune pe flacara (dar merg si altele chiar o tigaie de teflon fara riduri)fara ulei nimik asa.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-405-13113333672972.jpg

Aceste rondele se presara cu sare,ulei de masline ,otet simplu sau balsamic(ca pt. o salata ),oregano uscat de la plic,si se mai pot pune dupa gust,busuioc ,fulgi de ardei iute,cimbru,chiar feliute de usturoi sau fileuri de anshoa(aciughe),ce va place,pe masura ce se scot se fac straturi si se condimenteaza dupa gust asa.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-405-13113335611817.jpg

Se lasa la macerat o zi.

Se pot servi ca atare ,la aperiv alaturi de branzeturi mai nobile sau salamuri crud uscate ,proshuto,masline bune ,bruschete,face rulouri umplute etc,sau ca si garnitura pt. carne ,peste...

Daca am zis calamitati va rog sa ma corectati si daca s-a mai vb. sa lipiti unde trebuie va rog! :71:

#2 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 31 July 2011 - 05:01 PM

Eu am intrat doar să confirm că-s foarte bune , le-am făcut vineri seara pe plita de acasă , condimentate cu ulei de măsline,oţet balsamic, usturoi , oregano şi busuioc , sare -piper , lăsate în cutie de plastic cu capac , în frigider , servite pe post de garnitură la grătarele şi micii de sâmbătă , la soacra în curte.
Ceva poze cred că are cumnată-mea , că eu nu am dus aparatul , dar , oricum , mai fac în vara asta , aşa că tot o să vă arăt... :floare: MI-NU-NA-TE!!!
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 August 2011 - 07:51 AM

Ma bucur ca ti-au placut Koral :) Merg si facute rulouri umplute cu branzeturi mezeluri mai nobile,rosii uscate,fileuri de anchoa prinse cu scobitori si ai un platou de aperitiv :)

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 August 2011 - 09:18 AM

Ador legumele pregatite astfel, Geany... iar vinetele, mmmmmmmmmmmmmmmm!
Si eu am facut asa o salata de dovlecei si rosioare, ca vinetele înca-s minuscule. Cine stie daca mai ajung la maturitate. La vremea tîmpita ce-o avem.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 August 2011 - 10:10 AM

Draga Maya spre deosebire de vinetele noastre romanesti de sezon,care inca nu s-au facut si vb. ta cu clima asta :) cine stie cum v-or fi,acest fel si parmigiana in opinia mea se preteaza mai bine alte soiuri de vanata,care sunt mai putin amare si cu mai putini samburi ca cele romanesti,acelea se gasesc la supermarcheturi tot anul,o sa caut o poza pe net sa pun ca nu stiu eu sa ma exprim prea bine,de fapt ma tem sa nu fiu inteleasa gresit.

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 August 2011 - 10:16 AM

Iata ,sper sa nu creez polemici,e doar opinia mea normal,vinetele de gradina din piata de la tarani romanesti sunt mai amarui si cu multi samburi,astea sunt alte soiuri mai dulci mai delicate si cu mai putini samburi,in timp ce cele romanesti neaose cu care suntem noi obisnuiti se preteaza mai bine la salata de vinete si la zacusca.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-405-13121865404721.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-405-13121865587632.jpg

#7 Useril este offline   biara 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 11 August 2011 - 10:38 PM

Delicioase vintele Geany, eu fac o salata asemanatoare doar ca mai pun ardei copti, rosii, usturoi si mult patrunjel verde, sunt o nebunie, poate am timp sa fac zilele astea si sa pun ceva poze :D

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 August 2011 - 10:55 PM

Vezi postareabiara, la 11 August 2011 - 10:38 PM, a spus:

Delicioase vintele Geany, eu fac o salata asemanatoare doar ca mai pun ardei copti, rosii, usturoi si mult patrunjel verde, sunt o nebunie, poate am timp sa fac zilele astea si sa pun ceva poze :D

Nu-mi zi,ca i-am promis cumnatului ca-i fac (e in vizita din Italia) si nu am apucat, si nici nu cred ca mai apuc sa i le fac(am alte planuri) si sper sa uite :D :D

#9 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 27 July 2012 - 11:19 PM

Geany si fetele care-ati mai facut vinetele sau alte vegetale in felul asta, dupa ce le lasati sa stea cu uleiul, otetul, condimentele, mai incalziti vegetalele in vreun fel sau se consuma la temperatura camerei sau de la frigider?

#10 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 28 July 2012 - 08:39 AM

Vezi postareaCarpatica, la 27 July 2012 - 11:19 PM, a spus:

Geany si fetele care-ati mai facut vinetele sau alte vegetale in felul asta, dupa ce le lasati sa stea cu uleiul, otetul, condimentele, mai incalziti vegetalele in vreun fel sau se consuma la temperatura camerei sau de la frigider?


nu se incalzesc, cel putin in italia se servesc asa
fiica dacilor

#11 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 July 2012 - 11:11 AM

Si eu le fac de vreo doi ani (in plin sezon mai mult) si ne incanta de fiecare data.Am si conservat. Dupa ce stau o zi la imprietenire le asez in borcane cu sucul propriu fara altceva si sterilizez 15 minute dupa momentul inceperii fierberii. Pun in ele , de regula cam ce a spus si Geany, sarumana ca ai amintit de ele !
..........................................................................
Am editat mesajul... desi zici, Geany, ca e reteta italiana eu o am de la o turcoaica. :love7:
Si toate retetele cu vinete de la ea sunt grozav de bune!

#12 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 28 July 2012 - 11:19 AM

Nici eu nu le incalzesc, le servesc la temperatura camerei, ca oricum sunt calde gratarele.
Daca e canicula, chiar de la frigider, fara carne, fara nimic.
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 July 2012 - 11:49 AM

Scuzati intarzaierea! :love7: am fost ocupeishan' :love7:

Nu! Nu se mai incalzesc,se servesc ca atare ,la aperitiv alaturi de branzeturi,masline, mezelicuri,sau de ce nu o garnitura la carne,peste,dar reci sau la temperatura camerei.
Eu la inceput in Italia cand le-am servit am fost cam reticenta(rezervata) dar apoi le-am prins gustul si imi plac f. mult,chiar si sotul traditionalist convins le apreciaza :pupic:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi