Forum Culinar: Concurs de vara pe Arta Culinara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Concurs de vara pe Arta Culinara subiect dedicat postarii retetelor care participa la concurs

#21 Useril este offline   maddy123 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTrier, DE

Postat 20 September 2011 - 11:04 PM

Buna seara.
Indraznesc si eu tot cu o rulada :thumleft:
Am botezat-o “Rulada de curcani” (multi curcani si multe curci au contribuit la rezultatul final) si sper sa va placa si, mai ales, s-o gatiti pentru cei dragi.
Ideea de mici rulade intr-una mare e de pe un site sarbesc, iar fata de acolo o preluase dintr-o revista culinara s.a.m.d., s.a.m.d...
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-423-13165521172049.jpg

Ingrediente:
300g file de piept de curcan
3 felii sunca presata de curcan
3 felii salam de curcan
3 crenvursti de... curcan
sare
piper
Fileul se taie si se bate intre doua folii de plastic pana obtinem o foaie subtirica. Saram si piperam dupa gust.
Se ia o felie de sunca, peste ea se pune o felie de salam, iar intr-un capat se aseaza crenvurstul in jurul caruia se si ruleaza. La fel procedam inca de doua ori.
Cele trei rulade mici se suprapun pe foaia de piept de curcam si iar rasucim.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-423-13165522110108.jpg

Punem rulada cea mare intr-o tava unsa cu putin ulei, putina apa, saram si piperam, si o lasam 30 min la 180 grade.
Spre final am stropit cu vin alb si am adaugat in tava vreo 3 catei de usturoi, doar pentru aroma sosului.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-423-13165522822501.jpg

Dupa ce e gata, se lasa 10 min sa se raceasca dupa care se feliaza.
Aici, alaturi de o garnitura de morcovi caramelizati cu chimion.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-423-13165523410517.jpg

Si poza finala, pentru concurs.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-423-13165523811715.jpg

#22 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 21 September 2011 - 01:50 PM

SUPA-CREMA EXOTICA DE DOVLEAC

Va place dovleacul?Va place nuca de cocos?Le-ati combinat vreodata?Daca nu,va invit sa urmariti reteta de mai jos,si de ce nu,sa o si executati,daca va incanta.Daca da,inseamna ca stiti de ce am ales aceasta reteta pentru concurs :floare:
Ideea o am de la o colega de munca,care zicea ca nu a mai avut smantata acasa cand a facut supa de dovleac si a pus lapte de cocos in schimb.Mi-a suras ideea,asa ca ieri am reprodus-o acasa.

Pentru supa am avut nevoie de:
-o nuca de cocos(penultima bucata adusa din Italia :love: )
-un dovleac Butternut
-o ceapa mica
-putin vin alb(se poate inlocui cu apa)
-apa cat sa acopere dovleacul la fierbere
-o lingurita zahar brun
-curry dupa gust

Pentru decor am avut nevoie de:
-cuburi de paine
-un cubulet mititel-mititel de unt
-o lingura zahar brun
-o lingura nuca de cocos


Pentru inceput despicam nuca de cocos,scoatem laptele,miezul il curatam de coaja maronie si il razalim.Punem miezul impreuna cu laptele de cocos si apa cat sa acopere tot intr-un castron si amestecam din cand in cand.
Curatam dovleacul de coaja si seminte si il taiem cuburi.Ceapa taiata solzisor o punem la calit,adaugam dovleacul si nuca de cocos cu lichi cu tot.Lasam sa sfaraie putin apoi stingem cu vin alb.Adaugam apa cat sa fie totul acoperit si lasam sa fiarba pana e dovleacul moale.
Intre timp putem pregati crutoanele caramelizate,de care vom avea nevoie in momentul servirii.Intr-o tigaie punem cubuletul de unt si cuburile de paine.Cand painea s-a "uscat" pe toate partile,adaugam zaharul brun si nuca de cocos si amestecam in continuu ca sa se lipeasca putin de paine.Dam crutoanele la o parte si ne ocupam mai departe de supa.
Cand dovleacul e moale,punem mixerul bat in functiune,strecuram supa(ca sa ramana neteda) si o mai dam putin la fiert pana are consistenta dorita.Eu am vrut-o un pic mai groasa.Condimentam cu curry si zahar si o lasam sa se "odihneasca" putin inainte de servire.
Din restul ce a ramas dupa strecurare,am facut niste fursecuri tare bune si aromate :-*

Aranjam totul in farfurie,punem biletelul si gata .

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-59-13166067991137.jpg
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#23 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 22 September 2011 - 04:28 PM

M-am trezit azi dimineaţă şi mi-am dat seama că e data de 22 . Acu” , ce să fac – mi s-a părut o zi de bun augur să intru şi eu în concurs cu numărul 22.
Nădăjduiesc ca cineva să remarce că sunt mai promptă ca de obicei , şi nu mai vin în grabă în ultima zi de concurs… :lol:
Am decis să concurez la secţiunea „conserve” , sedusă de un tablou al pictorului Ştefan Dimitrescu . Pentru că a început şcoala şi defectul profesional nu-mi dă pace , trebuie să mă lăsaţi să-mi fac numărul şi să vă reamintesc că Ștefan Dimitrescu (n. 18 ianuarie 1886 – d. 22 mai 1933) a fost un pictor și desenator român realist-critic. A studiat la Școala de arte frumoase din Iași și apoi la Paris. În 1918 a fost unul din fondatorii asociației Arta română. Împreună cu Nicolae Tonitza, Francisc Șirato și Oscar Han, a întemeiat, în 1936, Grupul celor patru. Din 1927 a fost profesor la Școala de arte frumoase din Iași .( sursa wikipedia).
Tabloul care m-a inspirat este „Natură statică cu legume coapte”:
* aici trebuia să apară o poză cu tabloul , dar nu m-am priceput să o inserez :snorting:


Am folosit următoarele ingrediente:
- 1 kg de vinete ;
- 2 kg ardei kapia;
- 1 kg ceapă ( violet şi galbenă)
- 300 ml oţet;
- Sare, piper,seminţe de muştar
- 1 lingură zahăr ,
- 1 foaie de dafin
- 2 linguri ulei măsline;
- Sucul de la ardei şi apă în completare până la 1litru .
Vinetele se curăţă de coajă ( eu în „zebră”) se taie în felii de 1 cm şi se prăjesc pe plită , pe ambele părţi. Ardeii se coc , tot pe plită, se presară cu sare şi se lasă acoperiţi , după care se curăţă şi se rup în fâşii , fără a arunca sucul. Ceapa se taie peştişori.În borcane mai mari ( minimum 800 g) se pun straturi alternative de vinete, ardei , ceapă , până aproape sus , la gura borcanului. Sucul de la ardei cu apă până la 1 litru , 300 ml oţet , sare, boabe de piper şi de muştar, zahărul , foaia de dafin şi uleiul de măsline se fierb şi se strecoară. Marinata se toarnă caldă în borcane , care se capsează şi se sterilizează în oală cu apă timp de 60 de minute , se lasă în pături până a doua zi. Se servesc legumele coapte lângă mezeluri sau friptură , sau chiar goale , ca mâncare de post. Şi acum , pozele:
1. Legumele pregătite pentru aşezat în borcane.
2. Detaliu cu straturile în borcane.
3. Aranjarea borcanelor şi a legumelor pe masă pentru a semăna cât de cât cu lucrarea originală.
4. „Bileţelul” de aproape .
5. Poza finală pentru concurs.
Mulţumesc pentru răbdare şi scuze pentru abilităţile tehnice deficitare.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13167016300756.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13167016413246.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13167016533354.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13167016653583.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-508-13167016767257.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#24 Useril este offline   Simona_22 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-September 11

Postat 23 September 2011 - 01:10 PM

Vezi postareaSimona_22, la 23 September 2011 - 01:10 PM, a spus:

Bine v-am gasit....
Indraznesc si eu sa parcticip cu o reteta....


Rulada cu peste si legume

Ingrediente:

Pentru rulada:
* 4 oua
* 4 linguri de faina
* 2 linguri de ulei de masline
* 1 lingura de capere
* masline
* sofran
* rozmarin
* coriandru boabe
* frunzulite de busuioc

Pentru umplutura:
* 800 g peste (eu am folosit fitofag)
* 500 g ardei kapia
* 300 g piure de spanac
* 300 g morcov
* 100 g cascaval ras
* rosii cherry
* condimente pentru peste
* o lamaie
* sare, piper

Mod de preparare:

Preparare rulada:
Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare.
Galbenusurile se amesteca cu uleiul si se adauga peste albusuri, omogenizand bine compozitia.
Adaugam sofranul, rozmarinul,boabe de coriandru zdrobite, maslinele si frunzele de busuioc taiate marunt amestecand usor,iar la sfarsit faina cernuta si amestecam bine compozitia.
Amestecul obtinut se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor pentru aproximativ 25- 30 minute.

Preparare umplutura:
Pestele curatat si spalat se pune impreuna cu morcovul(curatat si spalat) in vasul special pentru aburi al cuptorului cu microunde, apoi dam la cuptor pentru aproximativ 15-20 minute.
Cand sunt gata, lasam sa se raceasca , apoi desfacem cu atentie bucatele de peste,inlaturand oasele.
Peste bucatile de peste adaugam condimentele de peste, putina sare si piper.
Morcovii se taie feliute lungi si subtiri.
Ardeii Kapia se coc, se curata si se taie fasii lungi.
Piureul de spanac se amesteca cu cascavalul ras.

Asamblare rulada

Dupa ce s-a copt foaia pentru rulada, se scoate din coptor, se aseaza pe o folie de staniol, apoi adaugam cate un strat de piure de spanac,feliute de morcov,felii de ardei Kapia copt,bucatile de peste ,inca un rand de feliute
de morcovi,si rosii cherry taiate in doua.(se lucreaza foarte rapid).
Rulam foia de aluat impreuna cu umplutura, si strangem bine la capete foaia de staniol si dam la rece pentru cel putin 30 minute.


Decorare rulada

Scoatem rulada de la frigider, indepartam folia de staniol si asezam rulada pe un platou.
Decoram rulada alternativ cu un strat se sos de iaurt si sos de rosii , apoi ornam cu feliute mici de lamaie si frunzulite de busuioc.
Pofta buna!

Bine v-am gasit....
Indraznesc si eu sa parcticip cu o reteta....


Rulada cu peste si legume

Ingrediente:

Pentru rulada:
* 4 oua
* 4 linguri de faina
* 2 linguri de ulei de masline
* 1 lingura de capere
* masline
* sofran
* rozmarin
* coriandru boabe
* frunzulite de busuioc

Pentru umplutura:
* 800 g peste (eu am folosit fitofag)
* 500 g ardei kapia
* 300 g piure de spanac
* 300 g morcov
* 100 g cascaval ras
* rosii cherry
* condimente pentru peste
* o lamaie
* sare, piper

Mod de preparare:

Preparare rulada:
Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare.
Galbenusurile se amesteca cu uleiul si se adauga peste albusuri, omogenizand bine compozitia.
Adaugam sofranul, rozmarinul,boabe de coriandru zdrobite, maslinele si frunzele de busuioc taiate marunt amestecand usor,iar la sfarsit faina cernuta si amestecam bine compozitia.
Amestecul obtinut se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor pentru aproximativ 25- 30 minute.

Preparare umplutura:
Pestele curatat si spalat se pune impreuna cu morcovul(curatat si spalat) in vasul special pentru aburi al cuptorului cu microunde, apoi dam la cuptor pentru aproximativ 15-20 minute.
Cand sunt gata, lasam sa se raceasca , apoi desfacem cu atentie bucatele de peste,inlaturand oasele.
Peste bucatile de peste adaugam condimentele de peste, putina sare si piper.
Morcovii se taie feliute lungi si subtiri.
Ardeii Kapia se coc, se curata si se taie fasii lungi.
Piureul de spanac se amesteca cu cascavalul ras.

Asamblare rulada

Dupa ce s-a copt foaia pentru rulada, se scoate din coptor, se aseaza pe o folie de staniol, apoi adaugam cate un strat de piure de spanac,feliute de morcov,felii de ardei Kapia copt,bucatile de peste ,inca un rand de feliute
de morcovi,si rosii cherry taiate in doua.(se lucreaza foarte rapid).
Rulam foia de aluat impreuna cu umplutura, si strangem bine la capete foaia de staniol si dam la rece pentru cel putin 30 minute.


Decorare rulada

Scoatem rulada de la frigider, indepartam folia de staniol si asezam rulada pe un platou.
Decoram rulada alternativ cu un strat se sos de iaurt si sos de rosii , apoi ornam cu feliute mici de lamaie si frunzulite de busuioc.
Pofta buna!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167754961629.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167755091643.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-1316775539203.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167755501464.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167755602025.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167756332811.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167761027245.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1287-13167764038484.jpg


#25 Useril este offline   gaby_d 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 16-September 11

Postat 23 September 2011 - 04:51 PM

Lasagne cu carne si vinete
Imagine postata

Ca greu am mai ajus la concurs. Din august am zis ca vin , am facut muuulte retete si cand am vrut sa postez mi-am dar seama ca-mi lipsea poza cu specificatia corespunzatoare :snorting:

Avem nevoie de
250 gr foi lasagne nefierte
Sos bechamel preparat din :
700 ml lapte
3 linguri faina
o lingura unt
putina nucsoara
sare
piper


Suc de rosii(aprox 400 ml)cu:
400 gr carne tocata (porc, vita, piept de pui)
o vanata mare
4 catei usturoi
sare
piper
zeama de lamaie
busuioc
ulei de masline

cascaval taiat cubulete sau mozzarella feliata


Pentru inceput preparam sosul rosu.

Curatam vanata.
O taiem cubulete si o stropim cu zeama de lamaie.
Incingem putin ulei intr-o craticioara , punem vanata si o calim 2-3 minute.
O scoatem intr-un bol si adaugam inca putin ulei si carnita (tocata sau taiata cubulete).
O rumenim frumos pe toate partile.
Adaugam sucul de rosii, vanata, usturoiul feliat, busuiocul,sare si piper dupa gust si lasam totul la foc mic, cu capac, pentru 20-30 minute.

Intre timp preparam sosul bechamel.
Intr-un ceaunel topim untul, adaugam faina si amestecam pe foc timp de doua minute.
Dam deoparte si adaugam putin cate putin laptele rece.
Condimentam totul cu sare , piper si nucsoara si tinem pe foc pana cand sosul incepe sa se ingroase si se dezlipeste de pe peretii vasului.


Pregatim un vas termorezistent (eu am pus intr-o tava de cuptor) si punem dupa cum urmeaza :
un strat de sos bechamel (impartiti ochiometric sa va ajunga), foi de lasagne, sos rosu, sos bechamel, cascaval sau mozzarella, un alt strat de foi, sos rosu, sos bechamel si cascaval si terminam cu un al treilea strat de foi peste care punem sos bechamel si cascaval sau mozarella.


Dam vasul in cuptorul preincalzit, la 175 grade, si-l tinem pana ce se rumeneste frumos .

Imagine postata

#26 Useril este offline   laughylau 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-August 11

Postat 23 September 2011 - 07:01 PM

Tarta cu visine si inimioare de branza
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1270-13167966140003.jpg

Ingrediente aluat:
200 g faina alba
115 grame unt
1 ou mare, batut usor
75 g zahar
1 plic zahar vanilat
coaja de la o lamaie
putina sare

Ingrediente umplutura de visine:
300 g visine
150 ml suc visine
100 g zahar
sucul de la o lamaie
50 g amidon

Ingrediente branza:
200 g branza vaci grasa
100 g smantana
coaja de la o lamaie
100 g zahar pudra

Preparare:

Faina se cerne si se amesteca cu sare. Intr-un vas, se freaca untul cu zaharul si se adauga oul batut, coaja de lamaie, zaharul vanilat. La sfasit se pune faina si se framanta putin pana rezulta un aluat.Se lasa 30 minute la frigider.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1270-13167967335551.jpg
Cuptorul se incinge la 205 grade Celsius.
Se unge o forma de tarta cu ulei si o alta tava se tapeteaza cu hartie de copt. 1/3 din aluat se pastreaza, iar restul de 2/3 se aseaza in forma de tarta. Din aluatul ramas se modeleaza inimioare care se pun apoi in tava cu hartie.
In cuptor se lasa 5 minute la 205 grade, apoi se reduce temperatura la 180 pentru inca 15-17 minute.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1270-1316796763497.jpg
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1270-13167968189948.jpg

Visinele se taie marunt si se pun la fiert impreuna cu sucul de visine din care se pastreaza 4 linguri. Intr-un vas se pune amidonul, zaharul si se amesteca bine cu sucul lamaii si sucul de visine. Cand visinele fierb de 5 minute se adauga amidonul dizolvat si se fierbe 2 minute.


Branza de vaci se pune in blender impreuna cu coaja rasa de lamaie, smantana si zaharul pudra.

Cand aluatul copt s-a racit se pun visinele caldute. Peste visine se aseaza inimioarele de aluat si se umplu cu crema de branza.Imagine atasata: monthly_09_2011/post-1270-13167966140003.jpg

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 September 2011 - 11:33 AM

Vin si eu sa va onorez cu prezenta(am emotii :salut: )dupa ce am ezitat mult cantarind diferite retete,m-am gandit ca nici una nu ma reprezinta,asa ca vreau sa va prezint o varianta f. simpla de peperonata,exact asa cum am invatat eu sa o fac in Italia.Variante ale peperonatei sunt multiple deaceea eu asi dori sa o intitulez daca se poate:

PEPERONATA ALLA GEANY.

Ingrediente: 1 ceapa mare blonda ,(280 de gr. a avut a mea),600 de gr. de ardei gras rosu si galben,putin ulei de masline,25 gr. de unt,35 ml. otet de vin alb,1 lingura de zahar,75 ml. apa,cateva bobite de piper si o foaie de dafin,sare.

Am incins tigaia cu putin ulei de masline si am topit cubul de unt,am adaugat ceapa taiata julien.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562163565.jpg

Am lasat-o cu capac la foc mic,sa se moaie ,sa devina aurie si dulce,(nu sa se arda),cand sfaraia prea tare am stropit-o cu 2 linguri de apa.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562276748.jpg

Am adaugat ardeii taiati patratele.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562370177.jpg

Am lasat tot la foc mic cu capac sa-si lase ei apa,timp in care am preparat intr-un pahar o solutie din 35 ml. de otet,1 lingura de zahar,si 75 ml. de apa,si am adaugat in tigaie.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562475214.jpg

Se mai pun cateva bobite de piper si 1 foaie de dafin,sare.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562693118.jpg


Se poate servi calda sau rece, ca atare,langa branzeturi sau mezeluri,sau ca si garnitura la carne,peste .

Si poza cu biletul.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-405-13168562584931.jpg

Nu stiu daca se vede bine ca emotiile sunt mari imi tremura mainile nu-mi scrie nici pixul,mai am o poza mai deaproape dar e urata :salut:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi