Forum Culinar: S-a mai dus un talent veritabil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

S-a mai dus un talent veritabil

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 July 2011 - 09:37 AM

Odihneste-te in pace Amy Winehouse si sa iti gasesti acolo fericirea si implinirea sufleteasca si iubirea ce nu ti-au fost ingaduite pe pamant!
http://www.youtube.c...feature=related

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-12-13115794249309.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 July 2011 - 04:06 PM

Imi pare rau, nu vreau sa-i vorbesc de rau pe morti, dar mie nu imi inspira deloc mila moartea in urma unei supradoze a lui Amy Winehouse si nici n-as putea s-o numesc un talent veritabil pentru cele 3 piese ale ei, dintre care una e cover, mai ales ca si-a batut joc de darul cu care a fost inzestrata.
Take a walk on the wild side...

artizan

#3 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 July 2011 - 04:47 PM

mie imi place genul ei de muzica, avea si talent...
am inteles ca parintii ei nu au fost surprinsi de moartea ei, era inevitabil, dupa viata dezorganizata pe care o traia.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#4 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 July 2011 - 04:59 PM

nici pe mine nu m-a surprins moartea ei, dar parca prea repede s-a intamplat

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 July 2011 - 05:04 PM

Vezi postareaKikenHana, la 25 July 2011 - 04:06 PM, a spus:

Imi pare rau, nu vreau sa-i vorbesc de rau pe morti, dar mie nu imi inspira deloc mila moartea in urma unei supradoze a lui Amy Winehouse si nici n-as putea s-o numesc un talent veritabil pentru cele 3 piese ale ei, dintre care una e cover, mai ales ca si-a batut joc de darul cu care a fost inzestrata.


Nu moartea ei Andrada, ci viata ei. A fost o nefericita la fel ca multi altii. Doar ca ea a ales sa o arate intregii lumi si nu a avut -banuiesc- forta necesara si sprijinul sa lupte. Ultima data am auzit-o in masina la radio cu acel cantec al ei de adio catre iubitul casatorit. Demult nu am auzit atat sinceritate si dezgolire in voce. Care voce ii este talentu, cu sau fara covers si còpii ale altor cantece.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 July 2011 - 06:00 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 25 July 2011 - 05:04 PM, a spus:

Vezi postareaKikenHana, la 25 July 2011 - 04:06 PM, a spus:

Imi pare rau, nu vreau sa-i vorbesc de rau pe morti, dar mie nu imi inspira deloc mila moartea in urma unei supradoze a lui Amy Winehouse si nici n-as putea s-o numesc un talent veritabil pentru cele 3 piese ale ei, dintre care una e cover, mai ales ca si-a batut joc de darul cu care a fost inzestrata.


Nu moartea ei Andrada, ci viata ei. A fost o nefericita la fel ca multi altii. Doar ca ea a ales sa o arate intregii lumi si nu a avut -banuiesc- forta necesara si sprijinul sa lupte. Ultima data am auzit-o in masina la radio cu acel cantec al ei de adio catre iubitul casatorit. Demult nu am auzit atat sinceritate si dezgolire in voce. Care voce ii este talentu, cu sau fara covers si còpii ale altor cantece.


De acord. Talentul se "vede" chiar si de la o jumatate de cantec. Nu era nevoie de albume ca sa ne dam seama cat era de talentata.

Pe de alta parte, poate era in viata daca ar fi spus yes, yes, yes in cantecul cu rehab...
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 July 2011 - 07:38 PM

Nu stiu, poate sunt eu mai cinica decat altii, dar prea mi se pare ca s-a grabit sa intre in celebrul club27 - J Joplin, K Cobain, J Hendrix, J Morrison si altii, toti muzicieni care au murit de supradoza, coma alcoolica sau s-au sinucis la fatidica varsta de 27 ani.
Take a walk on the wild side...

artizan

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 July 2011 - 08:02 PM

Da,chiar nu e frumos sa-i vorbim de rau pe cei dusi dintre noi,si mai urît este cînd îi judecam fara a sti de ce,cum,cînd...fara a cunoaste backgroundul...
Nici mie nu-mi inspira mila.Moartea nimanui nu-mi inspira mila,ci poate mai degraba compasiune.Sentimentul asta de compatimire de fapt,îl aveam de cînd am auzit-o prima data si am aflat cîte ceva despre ea.Mila,de cei ramasi în urma...

Pentru cei care-i adora vocea si melodiile,cîteva informatii despre discografia lui Amy.
Albumul Back to Black contine 11 melodii,iar în afara celor patru unde este mentionat ca sînt realizate în colaborare cu...,toate melodiile sînt compuse si scrise de ea.

1. Rehab
2. You Know I’m No Good
3. Me & Mr Jones
4. Just Friends
5. Back to Black -Winehouse,Mark Ronson
6. Love Is a Losing Game
7. Tears Dry on Their Own - Winehouse,Nickolas Ashford,Valerie Simpson
8. Wake Up Alone - Winehouse, Paul O'Duffy
9. Some Unholy War - Winehouse,Richard & Robert Poindexter,John Harrison
10. He Can Only Hold Her
11. Addicted

Al 11-lea song exista ca bonus,doar pe editia deluxe.


Un bonus CD cu 7 melodii,pe care din nou sînt mentionate melodiile realizate în colaborare cu alti artisti,si cele scrise si compuse de ea.

1. Valerie - Payne, McCabe, Harding, Chowdhury, Pritchard,Winehouse
2. Cupid - Sam Cooke,Winehouse
3. Monkey Man - Frederick Hibbert,Winehouse
4. Some Unholy War
5. Hey Little Rich Girl -Rod Byers und Terry Hall,Winehouse
6. To Know Him Is to Love Him - Phil Spector,Winehouse
7. Love Is a Losing Game

Albumul de debut,Frank,în colaborare cu alti artisti.

1.Intro/Stronger Than Me - Winehouse,Salaam Remi
2.You Sent Me Flying/Cherry - WinehouseFelix Howard, Remi
3.Know You Now - Winehouse,Delroy Cooper, Donovan Jackson, Earl "Chinna" Smith, Luke Smith, Gordan Williams
4.Fuck Me Pumps - Winehouse,Remi
5.I Heard Love Is Blind - Remi, Winehouse
6.Moody's Mood for Love / Teo Licks - Dorothy Fields, Jimmy McHugh, James Moody,Winehouse
7.(There Is) No Greater Love - Isham Jones, Marty Symes,Winehouse
8.In My Bed - Winehouse,Remi
9.Take the Box - L. Smith, Winehouse
10.October Song - Winehouse.Matt Rowe, Stefan Skarbek
12.What It Is About Men - Winehouse,Wilburn Cole, Cooper, Howard, Jackson, Smith, Paul Watson, Williams
13.Help Yourself - Jimmy Hogarth, Winehouse
14.Amy Amy Amy / Outro -Rowe, Skarbek, Winehouse

Ca s-a alaturat membrilor asa vestitului Club 27,a fost intentionat sau nu,nu stiu...cert este ca s-a dus.
Sper ca sufleul ei va gasi linistea sufleteasca,acolo unde o fi...

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.c...h?v=v8Pn6DH7zlU
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 July 2011 - 08:41 PM

Dumnezeu s-o odihneasca!

Ma rezum sa spun ca dependentele sint o mare suferinta. Cine crede ca drogatul alege sa se drogheze si sa-si bata singur joc de viata lui, greseste. Chiar decizia de a lua pentru prima data droguri nu apartine celui in cauza, de cele mai multe ori. Dependentii de dorguri au nevoie de sprijin si suport continuu si absolut neconditionat. Cei care au lasat-o pe fata asta sau chiar impins-o sa aiba un turneu in situatia in care era ea, au fost niste criminali. Sa-i spui unui dependent "lasa-te!" e ca si cum ii spui unui depresiv "simte-te bine!".
Cu toate astea se poate face inca mult pentru generatiile urmatoare, foarte, foarte expuse acestui blestem. La fiecare moarte a unei celebritati dependente de droguri tot sper sa nu fie in zadar, sa fie un semnal de alarma pentru toata lumea sa se faca ceva. Totusi, cind se intimpla in jurul nostru asa ceva, prima grija e sa-l abandonam pe cel depenedent si sa-i spunem "nu mai sint alaturi de tine daca nu te lasi", cind de fapt nevoia cea mare a lui e atunci.
In sfirsit, ideea e ca dependentii de droguri au nevoie de compasiune si ajutor, indiferent cit de bestii par.

#10 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 25 July 2011 - 09:09 PM

Perfect de acord. In plus suntem construiti diferit, unii mai tari, altii mai slabi, unii care pot trece peste tot si sa ramana intregi si cei ce se risipesc.
Iar arta e a naibii de subiectiva...dar pierderea unui om, fie el talentat sau nu e cumplit de trista. Mai ales cand omul are doar 27 de ani...
A cat is a friend fur-ever !

#11 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 25 July 2011 - 09:10 PM

Amy is Back to Black .

Dumnezeu sa o odihneasca.

Sper ca si-a gasit linistea si imi pare foarte,foarte rau ca nu
ne vom mai putea bucura de talentul si vocea ei exceptionala,decat din "amintiri ".

[url="http://www.youtube.com/watch?v=TJAfLE39ZZ8&ob=av2n"]http://www.youtube.c...LE39ZZ8&ob=av2n[/url]

Pentru mine era o mangaiere ,cand o ascultam.Mi se facea pielea de gaina.
Vocea ei transmite fiori si sentimente reale,nu doar texte(cuvinte goale).
Ochii aceia cu pupile injectate(dilatate) de drog cereau ajutor.
Pacat ca nu s-a putut ridica din nou .
Pacat ca nu a gasit sprijinul ,sau motivatia de care avea nevoie.
Amy a fost un Serge Gainsbourg cu fusta,doar ca nu a avut rezistenta si ficatul lui.

Adio Amy !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#12 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 July 2011 - 09:12 PM

carmella, daca te refereai la ce am scris, ca ar fi trebuit sa spuna da la rehab, a fost o gluma, una proasta, e adevarat.
Nu stiu situatia ei si de fapt nici nu ma intereseaza pentru a nu fi tentata sa o judec. Mie imi place muzica ei, stilul de a canta si vocea.

merci maya ca ai pus filmuletele si aici.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#13 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 July 2011 - 09:34 PM

Ce ma deranjeaza cel mai tare e in fapt furtuna medicatica care incepe in momentul in care moare o celebritate sau o cvasi-celebritate. Atunci toata lumea se intoarce pe dos sa-i deplanga soarta mai mult sau mai putin fericita si desigur se gasesc si rechinii corporatisti, care brusc isi aduc aminte de talentele acelui om pe care-l dadusera uitarii pana in acea clipa si eventual vor mai si incerca sa traga foloase materiale din acest eveniment nefericit.

Desigur pe miile, pardon, milioanele de oameni care se zbat pentru a supravietui in ziua urmatoare sau cei care sunt ucisi in conflicte armate, atentate sau pur si simplu pentru lacomia si interesele economice nu-i deplange nimeni. Sunt doar un numar scris in coltul unei pagini... Vorba tatucului Stalin, moartea unui om e o tragedia, moartea a milioane de oameni e doar statistica.
Take a walk on the wild side...

artizan

#14 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 July 2011 - 09:41 PM

Vezi postareaaura, la 25 July 2011 - 09:12 PM, a spus:

carmella, daca te refereai la ce am scris, ca ar fi trebuit sa spuna da la rehab, a fost o gluma, una proasta, e adevarat.



Nuu, nici pe departe. Sint de acord cu tine, numai ca rehabul asta nu e un panaceu, simplul fapt ca-ti doresti sa scapi de droguri si ca faci totul pentru asta nu-ti garanteaza ca si scapi. De altfel, din pacate, si statisticile sint dezarmante. Dupa mine, singura metoda sigura ca sa scapi de dependenta de droguri este sa nu te apuci (ca la contraceptie, metoda sigura = abstinenta).

Edit: pe mine ma enerveaza comentariile de genul "si-a trait viata la maxim" in legatura cu vedetele moarte din cauza de abuzuri de felul asta. Daca asta e "viata traita la maxim"...

http://smartwoman.hotnews.ro/Clubul-27

#15 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 July 2011 - 12:42 AM

eu am descoperit muzica ei ani in urma...am albumele in masina si in casa la combina. vocea e inegalabila. pt mine personal e mare pierdere.

de acord cu tot ce ati scris....era doar o chestie de timp sa se intample, pana si mama ei a spus. pacat insa...toti alearga dupa faima si recunoastere si cand o au nu pot face fata si se retrag in droguri si excentritati.

Ada canta cu mine in masina Back to black....Im not good..... Valerie.....=))

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2011 - 07:47 AM

Vezi postareaKikenHana, la 25 July 2011 - 09:34 PM, a spus:

Ce ma deranjeaza cel mai tare e in fapt furtuna medicatica

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Ca presa romana si, de asemenea, si ziarele internationale de scandal utilizeaza orice eveniment nefericit pentru a infla audienta este absolut obisnuit, mai ales in tara. Daca urmaresti mass-media de calitate, nu ai sa vezi circ. Aici moartea ei este prezentata cu decenta si respect, asa cum merita orice om.


care incepe in momentul in care moare o celebritate sau o cvasi-celebritate.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>> La fel, ca presa romana promoveaza toti ratatii ca fiind "vedete" si "celebritati" duce la confuzii in randul maselor. Important e sa ramanem clari in cap si sa distingem veritabele talente.

Atunci toata lumea se intoarce pe dos sa-i deplanga soarta mai mult sau mai putin fericita si desigur se gasesc si rechinii corporatisti, care brusc isi aduc aminte de talentele acelui om pe care-l dadusera uitarii pana in acea clipa si eventual vor mai si incerca sa traga foloase materiale din acest eveniment nefericit.

Desigur pe miile, pardon, milioanele de oameni care se zbat pentru a supravietui in ziua urmatoare sau cei care sunt ucisi in conflicte armate, atentate sau pur si simplu pentru lacomia si interesele economice nu-i deplange nimeni. Sunt doar un numar scris in coltul unei pagini... Vorba tatucului Stalin, moartea unui om e o tragedia, moartea a milioane de oameni e doar statistica.


Nu stiu ce se face in tara in directia asta insa iti spun ca aici se misca multe pentru acesti oameni, fie din cornul Africii, fie din zonele afectate de calamitati naturale. In scoala mea se deruleaza doua proiecte: Bangladesh si Haiti. La inceputul si finalul anului scolar toti elevii - aproape o mie la numar- si profii fac un tur al sponsorilor, adica merg din poarta in poarta si colecteaza donatii care sunt inmanate societatii Medeor - societatea care a initiat proiecte de salvare in aceste doua tari. Chiar acum, la final de an a venit angajata societatii din Haiti si a prezentat celor mici multumiri din partea copiilor ologi care au putu primi ingrijiri medicale cu acesti bani.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2011 - 07:48 AM

@ Carmella: nu ti-am spus-o niciodata, ti-o spun acum: imi placi mult! Esti foarte klar im Kopf =))

Sa aveti o zi buna fetelor si sa va fereasca viata de nenorociri si depresii!

@ Maya: multumesc! =))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 26 July 2011 - 12:58 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 26 July 2011 - 07:48 AM, a spus:

@ Carmella: nu ti-am spus-o niciodata, ti-o spun acum: imi placi mult! Esti foarte klar im Kopf :D




Haha, merci :D Asta daca ce ai zis tu inseamna clar in cap, cum am inteles eu. Sint doar treaza si ma "adun" cu cei care sint la fel, de-aia ne iubim intre noi :cheers:

#19 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 26 July 2011 - 01:43 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 26 July 2011 - 07:47 AM, a spus:

Vezi postareaKikenHana, la 25 July 2011 - 09:34 PM, a spus:

Ce ma deranjeaza cel mai tare e in fapt furtuna medicatica

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Ca presa romana si, de asemenea, si ziarele internationale de scandal utilizeaza orice eveniment nefericit pentru a infla audienta este absolut obisnuit, mai ales in tara. Daca urmaresti mass-media de calitate, nu ai sa vezi circ. Aici moartea ei este prezentata cu decenta si respect, asa cum merita orice om.


care incepe in momentul in care moare o celebritate sau o cvasi-celebritate.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>> La fel, ca presa romana promoveaza toti ratatii ca fiind "vedete" si "celebritati" duce la confuzii in randul maselor. Important e sa ramanem clari in cap si sa distingem veritabele talente.

Atunci toata lumea se intoarce pe dos sa-i deplanga soarta mai mult sau mai putin fericita si desigur se gasesc si rechinii corporatisti, care brusc isi aduc aminte de talentele acelui om pe care-l dadusera uitarii pana in acea clipa si eventual vor mai si incerca sa traga foloase materiale din acest eveniment nefericit.

Desigur pe miile, pardon, milioanele de oameni care se zbat pentru a supravietui in ziua urmatoare sau cei care sunt ucisi in conflicte armate, atentate sau pur si simplu pentru lacomia si interesele economice nu-i deplange nimeni. Sunt doar un numar scris in coltul unei pagini... Vorba tatucului Stalin, moartea unui om e o tragedia, moartea a milioane de oameni e doar statistica.


Nu stiu ce se face in tara in directia asta insa iti spun ca aici se misca multe pentru acesti oameni, fie din cornul Africii, fie din zonele afectate de calamitati naturale. In scoala mea se deruleaza doua proiecte: Bangladesh si Haiti. La inceputul si finalul anului scolar toti elevii - aproape o mie la numar- si profii fac un tur al sponsorilor, adica merg din poarta in poarta si colecteaza donatii care sunt inmanate societatii Medeor - societatea care a initiat proiecte de salvare in aceste doua tari. Chiar acum, la final de an a venit angajata societatii din Haiti si a prezentat celor mici multumiri din partea copiilor ologi care au putu primi ingrijiri medicale cu acesti bani.

Lapona, nu cred ca andrada se referea la ajutoarele materiale care ajung (sau nu!) in tarile mai sarace. Din cate am inteles eu, ea vorbea de faptul ca suntem tinuti "ocupati" cu stiri mondene. Talent sau netalent "vedeta" e in esesta UN om. Conform mass-mediei, moartea lui amy, ca si importanta, o egaleaza pe cea a miilor de oameni morti in haiti, de ex. Deci amy = mii de oameni, aici e buba.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2011 - 06:56 PM

:sm2: =))

In memoriam:

http://www.youtube.c...h?v=iidN-NPgrFk


Sa va dea soarta multa iubire, sa nu stiti si sa nu aflati vreodata ce inseamna suferinta din dragoste!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi