Forum Culinar: Florile noastre - Forum Culinar

Salt la continut

  • 37 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Florile noastre

#21 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 06 December 2009 - 11:38 PM

Coco si Julix, imi plac de mor craciunitele voastre, si crinul rosu e superb, de orhidee nu mai zic nimic :drool: este planta mea preferata.
Sa va bucurati cat mai mult de florile lor!

#22 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 11:48 PM

Julix, ajuti amarillys-ul sa infloreasca daca atunci cind face multe frunze, tai din ele.
Eu craciunita n-am, dar ieri am fost la mama si a ei tocmai face primii mugurasi.
Poinsettia mea a decedat saptamina asta =))

mnealui e leandrul care nu mai reuseste sa ingroase tulpina, dupa cum se vede e mai gros tutorele decit el :drool:

Fisier atasat  DSC03830 [640x480].JPG (110.87K)
Number of downloads: 125
raluca elena

#23 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 07 December 2009 - 12:09 AM

Raluca, arata tare bine leandrul tau, are si mama unul cu flori roz, il are de vreo 4 ani si la fel este tuns si idem si tulpina la fel de subtire, poate ca se ingroasa mai greu. La fel am patit cu poinssetia , de vreo 4 ani incerc sa am pe masa de Craciun una, o fi ca le aducem din magazine in caldura din casa? Azi am fost in Ikea si am cautat jardiniere gen ghiveci cu sistem de udare - am gasit doar patrat si doar bleumarin, n-am luat :drool:

#24 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 12:53 AM

Eu am gasit doar cilindrice si gri. Nici eu n-am luat!
Culmea ca poinsettia mea e de vreo 3 ani, si ii mergea tare bine. pina cind pur si simplu, in citeva zile, a murit. Nu stiu cauza...
leandrul meu e alb si il ador :floare:
raluca elena

#25 Useril este offline   hoya 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 09 December 2009 - 10:54 AM

La mine incep sa infloreasca violetele... imi bucura zilele astea mohorate cu culori atat de vii...

Julix, ca sa reinfloreasca crinul, are nevoie de o perioada de repaus, in general din luna octombrie, noiembrie se intrerupe udatul si se plaseaza intr-un loc mai racoros si fara a fi udat... In perioada asta frunzele se usuca si cad singure, sau le tai tu inainte sa-l pui " la iernat" :pupic: Incepand cu luna ianuarie, februarie, incepe sa dea singur semne cand reintra in vegetatie, de obicei incepe sa creasca mai intai tija florala, moment cand trebuie adus la lumina si caldura si inceput udatul... Sper sa reusesti sa-l faci sa reinfloreasca, florile lui sunt foarte frumoase...

Fisiere atasate


Imagine postata


Inceput schimbarea modului de alimentatie in 06.10.2009
06.11.2009 - 6,5 kg.
06.12.2009 - 4,9 kg

#26 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 December 2009 - 11:13 AM

Fete...iar am facut ditamai prostia. Imi vine sa ma iau la palme. Ieri am lasat geamul deschis la bucatarie la -15°C si fittonia mea a degerat. Azi dimineata cand am vazut-o mi s-a dus inima-n sosete ca o iubesc ca pe ochii din cap.
Mai pot sa o salvez cumva, biata de ea?
Ia uitati-o cum arata, am niste mustrari groaznice de constiinta. :floare:
Fisier atasat  PC200123.jpg (138.79K)
Number of downloads: 92
Fisier atasat  PC200124.jpg (133.7K)
Number of downloads: 92
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#27 Useril este offline   arcadia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationbrasov

Postat 20 December 2009 - 01:53 PM

hoya, prima violeta e Lion's kismet?

vad ca ai si Ma's winter moon, una din preferatele mele :D


uite aici si colectia mea de violete: ;)

http://cara.sunphoto.ro/violete

#28 Useril este offline   hoya 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 26 December 2009 - 03:32 PM

arcadia a spus:

hoya, prima violeta e Lion's kismet?

vad ca ai si Ma's winter moon, una din preferatele mele :D


uite aici si colectia mea de violete: :D

http://cara.sunphoto.ro/violete


Arcadia...prima violeta e Sweet lady love...
E innebunitoare colectia ta de violete...ca si celelalte flori dealtfel...
Felicitari pentru minunatii!!! Desi le stiu de ceva timp de prin alte parti...e mereu o placere sa le admir...

Imagine postata


Inceput schimbarea modului de alimentatie in 06.10.2009
06.11.2009 - 6,5 kg.
06.12.2009 - 4,9 kg

#29 Useril este offline   Pepelota 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSlatina

Postat 09 January 2010 - 10:52 PM

Anul trecut, prin luna mai mi-am luat o gerbera la ghiveci. A inflorit pana in luna august, iar de atunci nu mai are nicio floare si au inceput sa ii cada si frunzele, nu de tot, dar nu mai are mult. Am tinut-o la lumina tot timpul, am udat-o corespunzator si a avut si caldura. Imi pare asa de rau de ea, mai ales ca e floarea mea preferata. Ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi? Eu nu prea stiu ce sa ii fac.

#30 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 25 February 2010 - 02:49 PM

Dupa orhidee si strelitzia, camellia e o alta floare pe care o ador si am tinut sa mi-o cumpar azi. :floare:

Imagine postata


#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 February 2010 - 03:19 PM

Dana,o s-o pui afara?În ghiveci sau direct în pamînt/în gradina?Si eu mi-as lua una.


Am vazut ca vorbeati pe pagina cealalta despre cactusi.Eu am cactusi,dar nu le am cu îngrijirea lor :floare:
În orice caz,cineva a zis ca în perioada rece/iarna,trebuie sa hiberneze,pentru ca anul care vine sa înfloreasca ca lumea.Adica trebuie tinuti într-o încapere nu foarte luminoasa,sa fie racoare,si sa nu fie udati.Eu i-am dus pe toti maruntii mei la gradina din afara orasului,si i-am lasat peste iarna în cocioaba de acolo.Coditiile ar fi cam ca cele spuse de domnul care avea o gramada de cactusi frumosi înfloriti.Sa vedem ce-o iesi :drool:
Ori înfloresc,ori..pa!Am fost cu ceva timp în urma acolo,sa-i vizitez,si erau un pic sifonati,exact cum a zis nenea ala ca trebuie sa fie.De luna viitoare o sa le acord mai multa atentie... :drool:

Nu stiu daca regula asta se aplica tuturor cactusilor...sau daca e asa ceva "generl" ..banuiesc ca nu,depinde si de specia lor,probabil.Eu oricum aveam doar din astia ordinari,care înfloreau rar,si faceau cîte 1-2-3 flori maxim.

Aia din pozele sherezadei nu au flori adevarate,ci din alea lipite cu pistolul de lipit cu lipici fierbinte.Aia care fac asta sint mai cruzi ca mine :drool: Eu am remuscari ca am încercat varianta cu hibernatul,si aia lipesc flori de paie pe sarmanele întepatoare...care-s asa fragile,în ciuda aspectului robust.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 February 2010 - 03:34 PM

Vezi postareaMaya, la 25 February 2010 - 03:19 PM, a spus:

Dana,o s-o pui afara?În ghiveci sau direct în pamînt/în gradina?Si eu mi-as lua una.
Am vazut ca vorbeati pe pagina cealalta despre cactusi.Eu am cactusi,dar nu le am cu îngrijirea lor :P
În orice caz,cineva a zis ca în perioada rece/iarna,trebuie sa hiberneze,pentru ca anul care vine sa înfloreasca ca lumea.Adica trebuie tinuti într-o încapere nu foarte luminoasa,sa fie racoare,si sa nu fie udati.Eu i-am dus pe toti maruntii mei la gradina din afara orasului,si i-am lasat peste iarna în cocioaba de acolo.Coditiile ar fi cam ca cele spuse de domnul care avea o gramada de cactusi frumosi înfloriti.Sa vedem ce-o iesi :drool:
Ori înfloresc,ori..pa!Am fost cu ceva timp în urma acolo,sa-i vizitez,si erau un pic sifonati,exact cum a zis nenea ala ca trebuie sa fie.De luna viitoare o sa le acord mai multa atentie... :floare:
Nu stiu daca regula asta se aplica tuturor cactusilor...sau daca e asa ceva "generl" ..banuiesc ca nu,depinde si de specia lor,probabil.Eu oricum aveam doar din astia ordinari,care înfloreau rar,si faceau cîte 1-2-3 flori maxim.
Aia din pozele sherezadei nu au flori adevarate,ci din alea lipite cu pistolul de lipit cu lipici fierbinte.Aia care fac asta sint mai cruzi ca mine :P Eu am remuscari ca am încercat varianta cu hibernatul,si aia lipesc flori de paie pe sarmanele întepatoare...care-s asa fragile,în ciuda aspectului robust.



Cameliile pot fi tinute afara, in timpul verii. Cel putin o verisoara de-a mea asa face si are niste flori splendide! :drool:
Toti cactusii fac flori, daca sunt intretinuti si li se acorda putina atentie. Intr-adevar, peste iarna nu trebuiesc tinuti la caldura si nici nu se uda. Un unchi are cativa cactusi (unii sunt mari cat un stat de om!) si in fiecare iarna baga toate ghivecele in casa, intr-o camera unde nu face foc (dar este ceva lumina), iar cum se-ncalzeste afara, ii scoate in curte. In fiecare vara, cand merg pe acolo, ma minunez cate flori poate sa faca un cactus, ce mari sunt, dar mai ales culorile ma darama! Sa spun ca-s culori superbe, ar fi prea putin! :drool:

#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 February 2010 - 05:19 PM

Pai atunci pate am si eu noroc cu ai mei,care au hibernat toata iarna :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#34 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 25 February 2010 - 09:55 PM

Vezi postareaMaya, la 25 February 2010 - 03:19 PM, a spus:

Dana,o s-o pui afara?În ghiveci sau direct în pamînt/în gradina?Si eu mi-as lua una.



Maya, deocamdata astept sa vad si eu minunea aia de incalzire globala despre care tot se vorbeste. =))
Din cite stiu camellia, ca si azaleea sau rhododendronul, trebuie plantata intr-o gradina a carui sol are un ph acid si e bogat in substante organice. Nu e rezistenta la temperaturi foarte scazute, nu-i place sa balteasca in apa, iar vara prefera sa fie pusa in locurile nordice sau nord-estice ale gradinii. Eu am s-o pun pe terasa, iar iarna o aduc in casa.

In privinta cactusilor, sa stii ca i-am tinut iarna in fereastra vestica si pot fi udati putin - cam o data la 3 saptamini. N-au avut probleme de inflorire. Insa vara trebuie sa ai grija cind e foarte cald si daca ii tii in casa, sa aiba o ventilatie buna. Altfel te trezesti cu surprize neplacute - fac cosenile si poti sa-ti iei adio de la ei. :D

#35 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 February 2010 - 06:15 AM

mie mi-a murit ficusul, a chelit de cand ne-am mutat, pare uscat. sotul zice sa-l ud mult, poate isi revine.
am o alta pe care am primit-o de la soacra de casa noua si vad ca i-au cazut frunzele dar are lastar nou. o tin sub observatie(nu stiu ce e si nici ea nu stie)

am plantat 4 tulpini de frangipani(imi plac de mor), astept sa vad cum le merge. zice ca sant extrem de rezistente.
nu sant inca la capitolul flori, am doar cateva. sa ne mai linistim putin si imi umplu eu casa iar :thumleft:

#36 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 February 2010 - 09:07 AM

Eu, dupa cum stiti am avut 2 camelii citiva ani buni, apoi intr-o zi nefericita ne-am gindit sa le mutam in ghivece mai mari si in felul asta le-am ucis, am luat altele si repus in acelasi ghivece si au murit si astea. Tre sa vina la Lidl zilele astea si ma gindesc sa mai fac o incercare si sa le replantez.
Dana, aici sunt gradini cu camelii cit copacul, imi plac la nebunie, iarna le vad acoperite in folie de plastic, la tine insa sigur nu merge o asemenea solutie pentru ca e prea frig. Eu iarna le tineam la umba leandrilor linga perete si protejate cu pinza aceea alba si n-au inghetat niciodata dar e drept ca aici sub 0° temperatura coboara mai rar iarna, asa ca tu tre sa le pui in casa sau intr-un garaj ceva, doar ca sa nu inghete, in rest pot sta fara probleme la temperatura mai mica.

Anul asta maica-mea mi-a omorit amarylisii de care eram asa de bucuroasa ca aveam 4 acum din un bulb originar, dar mi-am luat alti 4 de la Lidl si ii tin in camara, cresc ca Fat-Frumos si peste putin vor inflori :thumleft:

#37 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 February 2010 - 10:56 PM

A inflorit primul amaryllis
Fisier atasat  amaryllis.jpg (80.17K)
Number of downloads: 9

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 March 2010 - 12:02 AM

Si io am Amaryllis :toothy9;:

Fisier atasat  Amaryllis 1.jpg (319.63K)
Number of downloads: 9

Fisier atasat  Amaryllis 2.jpg (207.98K)
Number of downloads: 9

Fisier atasat  Amaryllis 3.jpg (385.35K)
Number of downloads: 9

Fisier atasat  Amaryllis 4.jpg (227.9K)
Number of downloads: 9

Fisier atasat  Amaryllis 5.jpg (338.76K)
Number of downloads: 9

Fisier atasat  Amaryllis 6.jpg (302.02K)
Number of downloads: 9

#39 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 March 2010 - 12:28 AM

Mirela, daca nu l-ai udat un timp indelungat, e posibil ca asta sa fie cauza. Totusi uita-te sub frunzele ficusului (daca mai are vreuna :drool: ) sa nu aiba ceva musafiri nepoftiti ca astia:

Imagine postata

Imagine postata


Frangipanii sint rude cu oleandru. Sigur o sa le priasca clima de pe la tine. :toothy9;

#40 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 March 2010 - 12:35 AM

Vezi postareaAdriana, la 28 February 2010 - 10:56 PM, a spus:

A inflorit primul amaryllis




Vezi postareaFoxyy, la 01 March 2010 - 12:02 AM, a spus:

Si io am Amaryllis :drool::



Fetele, m-ati ofilit cu splendorile astea ! :appl:
Le cintati, ii leganati sau ce le faceti de infloresc ? :toothy9; Amaryllisul meu de vreo 4 ani face numai frunze, si flori ... pauza ! :(

Arata acest topic


  • 37 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi