Forum Culinar: Florile noastre - Forum Culinar

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Florile noastre

#861 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 19 February 2026 - 07:45 PM

Vezi postareablack_cat, la 18 February 2026 - 07:05 PM, a spus:

Cred ca anul asta am reusit sa salvez si eu muscatele. Le-am tuns in toamna, cum a zis Mino, dar nu de tot, si le-am bagat in basement langa o fereastra. Asa arata acum.?Atasament IMG_2125.jpeg
Asteptam primavara sa le scot din nou afara, sper sa infloreasca.


Ce frumos a inceput sa creasca, ale mele sunt inca la frig in balcon. Le pozez maine!

#862 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,639
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 10 March 2026 - 05:29 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2026 - 07:13 PM, a spus:

arata bine
eu am uitat sa acopar cameliile plantate in primavara si ghivecile cu bulbii de Amaryllis :((
oi vedea daca au supravietuit
aici primavara se grabeste, bulbii din jurul copacului au pornit deja

Hai ca vin si eu tare din urma :thumleft:
Lalele
Fisier atasat  IMG_2180.jpeg (1.52MB)
Number of downloads: 0
Zambile
Fisier atasat  IMG_2182.jpeg (4.91MB)
Number of downloads: 0
Narcise
Fisier atasat  IMG_2183.jpeg (2.02MB)
Number of downloads: 0
Si preferatii mei: ghiocei!!!
Fisier atasat  IMG_2184.jpeg (1.56MB)
Number of downloads: 0
Am uitat sa pozez crocusii dar sint si ei prezenti la datorie. Din pacate stiu ca urmeaza imediat un val de frig weekendul care vine, sper sa treaca toti cu bine peste.
brain loading....please wait....

#863 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 March 2026 - 09:58 PM

acu ca zici de ghiocei imi dau sema ca ii aveam si eu dar cred ca mi i-au omorit zidarii de n-au iesit pina acum
eu duminica pe astea le-am cules
Fisier atasat  giacinti.jpeg (217.89K)
Number of downloads: 0

#864 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,678
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 11 March 2026 - 10:20 AM

Vezi postareaAdriana, la 10 March 2026 - 09:58 PM, a spus:

eu duminica pe astea le-am cules

Adriana, ce minunatii ai acolo!
Eu n-am gradina, ca voi, dar nu pot rata sezonul zambilelor, pe care le ador.
Vin albinele si la etajul 7!

Fisier atasat  IMG_1263.jpeg (1013.09K)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  IMG_1258.jpeg (899.78K)
Number of downloads: 0

#865 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 March 2026 - 05:01 PM

tare frumoase sunt

#866 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 11 March 2026 - 06:58 PM

Minunate flori aveți! Eu nu am cu ce să mă laud deocamdată, dar vin din urmă în curând!

#867 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 13 March 2026 - 09:49 PM

Bellamama, zambilele tale sunt superbe...la mine prin preajma nu am fazut galbene. Au miros puternic?



Mie mi-au inflorit freziile ❤️❤️❤️, pun un filmulet cu florile mele preferate (Tweety si freziile)

#868 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 14 March 2026 - 07:07 AM

Vezi postareaclau_ash, la 13 March 2026 - 09:49 PM, a spus:

Bellamama, zambilele tale sunt superbe...la mine prin preajma nu am fazut galbene. Au miros puternic?



Mie mi-au inflorit freziile ❤️❤️❤️, pun un filmulet cu florile mele preferate (Tweety si freziile)


Clau, nu stiu ce sa admir mai mult, pe Tweety sau freziile…..sunt parfumate? Eu nu am mai gasit frezii parfumate pe aici <_<

#869 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 14 March 2026 - 07:29 AM

Mino, da, subt parfumate 🥰🥰🥰

#870 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 March 2026 - 01:23 PM

ce filmulet superb
cred ca am mai zis, florile de acum nu mai au miros :((
inafara de zambile nu mai miroase nimic
bujorii au un miros oribil
am cumparat frezii amintindu-mi parfumul lor dar cind au inflorit in ghiveci n-aveau nici un parfum, sa vedem daca infloresc anul asta in pamint si se shimba ceva
tre sa caut niste crini sa plantez sa vedem daca ma satur de mirosul lor :D

#871 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,678
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 16 March 2026 - 11:11 AM

Vezi postareaclau_ash, la 13 March 2026 - 09:49 PM, a spus:

Bellamama, zambilele tale sunt superbe...la mine prin preajma nu am fazut galbene. Au miros puternic?

Da, miros a zambile. Le gasesc mai rar, dar le ador, tocmai fiindca sunt rare.

#872 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,678
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 16 March 2026 - 11:16 AM

Vezi postareaAdriana, la 14 March 2026 - 01:23 PM, a spus:

cred ca am mai zis, florile de acum nu mai au miros :((
inafara de zambile nu mai miroase nimic
bujorii au un miros oribil
am cumparat frezii amintindu-mi parfumul lor dar cind au inflorit in ghiveci n-aveau nici un parfum, sa vedem daca infloresc anul asta in pamint si se shimba ceva

La noi, bujorii miros frumos, cum miroseau in copilarie, freziile la fel, dar cumparate de la florarie sau din piata, nu stiu cum or fi la ghiveci.
Chiar si lalele si ghioceii au parfum.
Doar trandafirii olandezi, care sunt mari, frumosi si cu tulpini puternice, sunt lipsiti de orice parfum.

#873 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 16 March 2026 - 05:35 PM

Eu le am pe ale mele (freziile) de cativa ani, unele sunt batute. Cele galbene, mov si rosii au miros cele albe nu au miros pe cea alba ju am vazut-o inflorita de vreo 2 ani.

#874 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 01 April 2026 - 03:42 PM

Mama are grădina plină de…. Toporași!

Fisiere atasate



#875 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,783
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 April 2026 - 09:25 AM

Vezi postareamino, la 01 April 2026 - 03:42 PM, a spus:

Mama are grădina plină de…. Toporași!
La noi e plin de toporasi prin toate spatiile verzi din jurul blocurilor. Pana anul asta nu am remarcat sa fie asa de multi, dar acum e plin peste tot.

#876 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 April 2026 - 01:22 PM

mi-a crescut si mie un toporas in spatele casei :rolleyes:
dupa zambile cred ca a doua floare dupa care mor de drag e liliacul, a inflorit deja si azi mi l-am adus in casa sa-l miros mereu
Fisier atasat  lilla_08.04.2026.jpeg (378.58K)
Number of downloads: 0

#877 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 01 May 2026 - 05:51 PM

Mi-a făcut o mare bucurie😍

Fisiere atasate



#878 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 01 May 2026 - 06:51 PM

Mino, ce frumusete ai tu acolo😍😍

#879 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 18 May 2026 - 08:29 PM

Crinul meu frumusel

Fisier atasat  20260513_071043.jpg (208.64K)
Number of downloads: 0

#880 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 May 2026 - 08:52 AM

deci e crin? eu ii zic amaryllis dar al meu nu miroase deloc, comparativ cu crinul

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi