Forum Culinar: Florile noastre - Forum Culinar

Salt la continut

  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Florile noastre

#881 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 19 May 2026 - 02:44 PM

Foarte frumos Clau! Ai mei nu mai vor să înflorească, or fi prea bătrâni bulbii. Eu la amaryllis tot crini le spun, nu știu dacă e corect.

#882 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 20 May 2026 - 12:04 PM

Iată și ce crini/amarillys mai am!

Și asta e pentru noi!

Fisiere atasate



#883 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 May 2026 - 12:52 PM

acu mi-amintesc ca am vazut crini dar in buchet care miroseau puternic exact ca cei pe care ii stiam
or fi frati
tre sa caut bulbi de crini si sa vad care e diferenza

#884 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 20 May 2026 - 06:50 PM

Adriana ai grija cu crinii aia mirositori *toti din fanilia lily) ca sunt super toxici pt pisici, daca pica cumva un puc de polen pe blana si se linge linge, gata cu pisica in 24 de ore...

#885 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,678
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 21 May 2026 - 09:00 AM

Vezi postareamino, la 20 May 2026 - 12:04 PM, a spus:

Și asta e pentru noi!

Ce splendoare! Parca le simt parfumul...

#886 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 May 2026 - 10:42 AM

Vezi postareaclau_ash, la 20 May 2026 - 06:50 PM, a spus:

Adriana ai grija cu crinii aia mirositori *toti din fanilia lily) ca sunt super toxici pt pisici, daca pica cumva un puc de polen pe blana si se linge linge, gata cu pisica in 24 de ore...

i-am vazut in buchet la sora mea
dar Perla nu mai e si eu fiind alergica nu mai iau alta, plus acu avind-o pe Mela si pe motivul asta nu mai luam alta pisica

Amaryllisul meu inflorit ieri
Fisier atasat  amaryllis_20.05.2026.jpeg (223.47K)
Number of downloads: 0

#887 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 21 May 2026 - 02:27 PM

Vezi postareaAdriana, la 21 May 2026 - 10:42 AM, a spus:

Vezi postareaclau_ash, la 20 May 2026 - 06:50 PM, a spus:

Adriana ai grija cu crinii aia mirositori *toti din fanilia lily) ca sunt super toxici pt pisici, daca pica cumva un puc de polen pe blana si se linge linge, gata cu pisica in 24 de ore...

i-am vazut in buchet la sora mea
dar Perla nu mai e si eu fiind alergica nu mai iau alta, plus acu avind-o pe Mela si pe motivul asta nu mai luam alta pisica

Amaryllisul meu inflorit ieri
Fisier atasat  amaryllis_20.05.2026.jpeg (223.47K)
Number of downloads: 0

Wow ce frumos este! Al meu s-a topit!

#888 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,082
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 21 May 2026 - 10:31 PM

Vezi postareaAdriana, la 21 May 2026 - 10:42 AM, a spus:

Vezi postareaclau_ash, la 20 May 2026 - 06:50 PM, a spus:

Adriana ai grija cu crinii aia mirositori *toti din fanilia lily) ca sunt super toxici pt pisici, daca pica cumva un puc de polen pe blana si se linge linge, gata cu pisica in 24 de ore...

i-am vazut in buchet la sora mea
dar Perla nu mai e si eu fiind alergica nu mai iau alta, plus acu avind-o pe Mela si pe motivul asta nu mai luam alta pisica

Amaryllisul meu inflorit ieri
Fisier atasat  amaryllis_20.05.2026.jpeg (223.47K)
Number of downloads: 0



Adriana, imi pare rau de Perla.

O frumysete crinul tau( eu tot crin ii zic....🤪🤪)

#889 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 26 May 2026 - 03:29 PM

Surpriza din balcon!

Fisiere atasate



#890 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 May 2026 - 04:44 PM

superb :wub:

#891 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,783
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 27 May 2026 - 12:46 PM

Vezi postareamino, la 26 May 2026 - 03:29 PM, a spus:

Surpriza din balcon!
Ce frumos! E si parfumat?

#892 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 28 May 2026 - 05:21 PM

Vezi postareaboni, la 27 May 2026 - 12:46 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 26 May 2026 - 03:29 PM, a spus:

Surpriza din balcon!
Ce frumos! E si parfumat?


Nu e din pacate!

#893 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 19 June 2026 - 07:21 AM

Blackie, ce îți fac mușcatele? Ale mele sunt în plină înflorire! Le iubesc de mor! Mi-am cumpărat încă patru puișori, abia aștept să văd ce culori sunt!

Fisiere atasate



#894 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 June 2026 - 08:30 AM

frumoase sint in varianta asta
am luat si eu doua cre ca identice, dupa ma duc sa le pozez sa vi le arat

#895 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,639
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 19 June 2026 - 02:35 PM

Vezi postareamino, la 19 June 2026 - 07:21 AM, a spus:

Blackie, ce îți fac mușcatele? Ale mele sunt în plină înflorire! Le iubesc de mor! Mi-am cumpărat încă patru puișori, abia aștept să văd ce culori sunt!

Ce frumoase sunt!
A mea a inflorit in primavara in casa. Apoi am scos-o afara ca se facuse cald, a venit un pui de frig intr-o noapte si am crezut ca am pierdut-o. Dar si-a revenit si acum sta sa infloreasca iar! Din 3 crengute care se rupsesera am facut si eu puisori. Nu am stiu ca e asa de usor de multiplicat.
Fisier atasat  IMG_2443.jpeg (3.33MB)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  IMG_2444.jpeg (2.1MB)
Number of downloads: 0
brain loading....please wait....

#896 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,181
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 19 June 2026 - 07:57 PM

Ce culoare frumoasă are! I-am luat mamei culoarea asta, a mea e un roșu mai deschis. Am făcut o pasiune pentru mușcate, de anul trecut.

#897 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 June 2026 - 10:45 AM

Cum i-ai facut Black, puisorii?
ca eu tot incerc dar nu reusesc aproape niciodata si la cite am de toate neamurile mi-ar place mult sa le inmultesc cu 0 cheltuiala :rolleyes:

#898 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,639
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 20 June 2026 - 02:26 PM

Vezi postareaAdriana, la 20 June 2026 - 10:45 AM, a spus:

Cum i-ai facut Black, puisorii?
ca eu tot incerc dar nu reusesc aproape niciodata si la cite am de toate neamurile mi-ar place mult sa le inmultesc cu 0 cheltuiala :rolleyes:

Eu aveam 3 crengute care se rupesesera. Am rupt de pe ele frunzele de jos, am lasat doar cateva la varf. Internetul zicea sa inmoi capatul rupt in rooting hormone, eu nu aceam asa ceva asa ca am cautat inlocuitor. Am facut un amestec de apa cu miere, am tinut crengutele (capatul rupt adica) in solutia asta o zi si o noapte si apoi pur si simplu am infipt crengutele in pamant, intr-un ghiveci. Si s-au prins. Udate in fiecare zi, bineinteles, pana prind putere.
Uite astia sunt puii. Fisier atasat  IMG_2447.jpeg (3.05MB)
Number of downloads: 0
Dupa experimentul asta reusit, am mai incercat si cu crengute de petunia care la fel s-au rupt accidental din planta mama. Acelasi procedeu, toate mi s-au prins si chiar au inflorit deja.
brain loading....please wait....

#899 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,624
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 June 2026 - 08:57 PM

Eu am praf dintr-ala si am incercat cu 3 crengute dintr-o tufa dar nu s-au prins, e drept ca n-am taiat nici o frunza, le-am lasat asa cum erau
o sa incerc cu altele ca am 4 ghivece libere :rolleyes:

Arata acest topic


  • 45 Pagini +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi