Forum Culinar: Comanda on-line matrite silicon - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Comanda on-line matrite silicon - pt doritoarele de bebelusi sau matrite margele

#21 Useril este offline   marina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 22-January 11

Postat 21 August 2011 - 01:31 PM

Vezi postareacellya, la 20 August 2011 - 07:57 PM, a spus:

Vezi postareaanema, la 03 August 2011 - 09:05 AM, a spus:

Scuze Cellya si Soren dar abia acum am vazut mesajele voastre...Nu stiu de ce nu am primit notificare pe mail :occasion14:
Din pacate noi am comandat deja dar cu siguranta vom mai da si alte comenzi asa ca urmariti topicul ca sa stiti cand facem un nou anunt.


uffff, n-am avut noroc, dar sper sa va ajunga produsele comandate si mai sper sa se repete comanda :violent1:
daca ajunge comanda ne aratati ce v-ati cumparat ?

Sigur.

#22 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 22 August 2011 - 10:06 AM

Eu sper ca zilele astea sa ajunga. Deja nu mai am rabdare.... :(

#23 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 22 August 2011 - 10:40 AM

Vezi postareaanema, la 22 August 2011 - 10:06 AM, a spus:

... Deja nu mai am rabdare.... :(


...nici eu... :(, vreau sa vad odata jucariile!!!!!!!!
dana

#24 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 22 August 2011 - 02:25 PM

Azi mi-a sosit avizul insa partea proasta este ca trebuie sa ridic coletul de la oficiul postal cu vama de pe Plevnei (pana acum ridicam coletele de pe cel din Pantelimon). Este destul de departe de mine si pot sa ajung acolo abia miercuri asa ca mai avem putin rabdare. Pana atunci trebuie sa ne rugam pt ca am inteles ca la colete asa de mari (ca valoare) ca al nostru ar trebui sa platim taxe vamale precum si TVA. Ce am citit pe net m-a speriat insa in acelasi timp sper sa dau peste cineva dragut la posta care cu un mic "stimulent" sa ne ierte cu plata taxelor.
Ma bucur si sunt trista in acelasi timp :)

#25 Useril este offline   marina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 22-January 11

Postat 22 August 2011 - 07:07 PM

Vezi postareaanema, la 22 August 2011 - 02:25 PM, a spus:

Azi mi-a sosit avizul insa partea proasta este ca trebuie sa ridic coletul de la oficiul postal cu vama de pe Plevnei (pana acum ridicam coletele de pe cel din Pantelimon). Este destul de departe de mine si pot sa ajung acolo abia miercuri asa ca mai avem putin rabdare. Pana atunci trebuie sa ne rugam pt ca am inteles ca la colete asa de mari (ca valoare) ca al nostru ar trebui sa platim taxe vamale precum si TVA. Ce am citit pe net m-a speriat insa in acelasi timp sper sa dau peste cineva dragut la posta care cu un mic "stimulent" sa ne ierte cu plata taxelor.
Ma bucur si sunt trista in acelasi timp :)

Sa speram sa ai noroc eu m-am gandit la vama dar am crezut ca sti pupici.

#26 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 22 August 2011 - 10:05 PM

Vama platesti doar pe electonice si electocasnice.
Mi-am comandat si eu de cateva ori din State si nu am platit niciodata vama, am platit o taxa nesemnificativa pentru ca au tinut coletul pana am mers dupa el. Cel mai mult am platit 6 lei.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#27 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 23 August 2011 - 01:52 AM

Vezi postareaRamo, la 22 August 2011 - 10:05 PM, a spus:

Vama platesti doar pe electonice si electocasnice.
Mi-am comandat si eu de cateva ori din State si nu am platit niciodata vama, am platit o taxa nesemnificativa pentru ca au tinut coletul pana am mers dupa el. Cel mai mult am platit 6 lei.



Ramo
:P :P bine ai revenit!Ne bucuram!Chiar azi vb cu Anema,sa ne punem sa ne rugam,sa nu mai trebuiasca sa platim si taxe vamale...Dumnezeu ni-i te-a trimis ,sa ne aduci vesti bune! :P

#28 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 23 August 2011 - 02:08 PM

Vezi postareaAnca_B, la 23 August 2011 - 01:52 AM, a spus:


Ramo
;) :P bine ai revenit!Ne bucuram!Chiar azi vb cu Anema,sa ne punem sa ne rugam,sa nu mai trebuiasca sa platim si taxe vamale...Dumnezeu ni-i te-a trimis ,sa ne aduci vesti bune! :P

Anca :P eu sunt aici mai tot timpul. Nu prea mai postez ca le vedeti si pe facebook, dar de citit va citesc. Las' ca vine iarna si implicit mai mult timp :P
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#29 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 24 August 2011 - 07:59 AM

Ramo merci de info :rolleyes: Azi merg dupa produse. Eu am citit pe net ca orice comanda ce depaseste 150 USD este supusa taxelor. Nici eu nu am platit taxe pt nici o comanda pana acum insa nici valoarea nu a depasit 100 EUR. Acum avand in vedere ca m-au chemat la alt oficiu postal m-am gandit ca asta este motivul si ca nu mai scapam de plata :71:. Oricum merci pt vestile bune!

#30 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 24 August 2011 - 08:13 AM

Nu stiu ce sa zic, eu nu am platit vama decat taxa de posta si de la posta mi s-a spus ca se plateste doar pentru electrocasnice si electronice. Oricum totul depinde de vames, doar el se uita in coletul tau si nu-l fotografiaza :71: asa ca decizia ii apartine. Mie personal nu mi-o deschis niciodata nici un colet, m-a intrebat doar ce e inauntru si atat.
Succes si sa dea Domnul sa fie si la voi vamesii ca la noi :rolleyes:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#31 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 24 August 2011 - 12:00 PM

Vezi postareaRamo, la 24 August 2011 - 08:13 AM, a spus:

Nu stiu ce sa zic, eu nu am platit vama decat taxa de posta si de la posta mi s-a spus ca se plateste doar pentru electrocasnice si electronice. Oricum totul depinde de vames, doar el se uita in coletul tau si nu-l fotografiaza :love7: asa ca decizia ii apartine. Mie personal nu mi-o deschis niciodata nici un colet, m-a intrebat doar ce e inauntru si atat.
Succes si sa dea Domnul sa fie si la voi vamesii ca la noi :thumleft:


Ramo,tocmai am vb cu Anema;functionarul de la oficiul vamal,i-a calculat ca sunt taxe de platit mari,doar tva-ul este 470 de ron.Anema,a zis ca a mai comandat si alta data si nu a trebuit sa platesac nimic.
Ramo,ce crezi?ce ne sfatuiesti sa facem?crezi ca din cauza valorii coletului(800 de $) de aceea trebuie platit taxe vamale si tva?

#32 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 24 August 2011 - 12:24 PM

Mda...sunt super dezamagita si tot drumul imi venea sa ma dau cu capul de volan de ciuda...Se pare ca acel oficiu postal este singurul cu EMS din Bucuresti si de aceea trebuie sa ridic coletul de acolo. Am fost si la oficiul postal cu vama de care apartin si mi-a spus si acolo ca daca valoarea coletului depaseste 60 USD se platesc taxe. Nu stiu ce sa mai cred...pana acum nu mi-au deschis coletul niciodata si nu am platit nici o taxa desi am avut si colete de peste 150 USD. Asa cum a zis si Ramo m-au intrebat doar ce am acolo si atat. Azi a desfacut coletul si a analizat vre-o cateva matrite apoi si-a dat seama ca pe lista lui nu are cum sa le incadreze si ca trebuie sa vorbeasca cu seful lui sa-l intrebe ce si cum. Apoi mi-a calculat ca trebuie sa dau numai taxele 447 RON. Am ramas ca la dentist si i-am zis ca nu am atatia bani, ca nu m-am asteptat, etc...Mi-a zis sa vin si sa-l ridic cand am bani :thumleft:
Deci rog toate fetele implicate sa faca calcule si sa se decida daca merita. Eu vreau sa ridic coletul ca am facut calcule si mi-am dat seama ca si cu taxa asta enorma tot ies mai bine decat daca cumpar toate produsele din Romania. Acum astept si parerile voastre si sa-mi spuneti ce credeti si daca merita. Eu ma gandeam ca taxa pe care o platesc la ridicarea coletului sa o impart la cate produse comandate avem si sa o adaugam la fiecare ca taxa pe produs. Daca aveti voi alta varianta va ascult.

#33 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 24 August 2011 - 01:37 PM

Vezi postareaanema, la 24 August 2011 - 12:24 PM, a spus:

Mda...sunt super dezamagita si tot drumul imi venea sa ma dau cu capul de volan de ciuda...Se pare ca acel oficiu postal este singurul cu EMS din Bucuresti si de aceea trebuie sa ridic coletul de acolo. Am fost si la oficiul postal cu vama de care apartin si mi-a spus si acolo ca daca valoarea coletului depaseste 60 USD se platesc taxe. Nu stiu ce sa mai cred...pana acum nu mi-au deschis coletul niciodata si nu am platit nici o taxa desi am avut si colete de peste 150 USD. Asa cum a zis si Ramo m-au intrebat doar ce am acolo si atat. Azi a desfacut coletul si a analizat vre-o cateva matrite apoi si-a dat seama ca pe lista lui nu are cum sa le incadreze si ca trebuie sa vorbeasca cu seful lui sa-l intrebe ce si cum. Apoi mi-a calculat ca trebuie sa dau numai taxele 447 RON. Am ramas ca la dentist si i-am zis ca nu am atatia bani, ca nu m-am asteptat, etc...Mi-a zis sa vin si sa-l ridic cand am bani :angryfire:
Deci rog toate fetele implicate sa faca calcule si sa se decida daca merita. Eu vreau sa ridic coletul ca am facut calcule si mi-am dat seama ca si cu taxa asta enorma tot ies mai bine decat daca cumpar toate produsele din Romania. Acum astept si parerile voastre si sa-mi spuneti ce credeti si daca merita. Eu ma gandeam ca taxa pe care o platesc la ridicarea coletului sa o impart la cate produse comandate avem si sa o adaugam la fiecare ca taxa pe produs. Daca aveti voi alta varianta va ascult.



Ana
,imi pare nespus de rau de cele intamplate,si trebuie sa rezolvam cumva.Eu sunt de acord ca toate taxele care mai sunt de adaugat sa fie impartite pe fiecare produs achizitionat,si asa sa calculam costul final.

#34 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 24 August 2011 - 03:21 PM

Pe mine nu ma deranjeaza sa platesc cat imi revine din diferenta!

Acuma nu avem ce face, nu cred sa ai probleme din partea fetelor, data viitoare vom sti cum trebuie procedat.

Merci mult pentru deranj!
dana

#35 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 24 August 2011 - 04:35 PM

Fetelor multumesc pt sustinere. Maine ma duc sa ridic coletul. Dupa calculele mele o sa dam mai putin de 10 RON/produs in plus insa pana nu platesc la vama nu stiu exact. Abia astept sa impart comanda asta si sa folosesc matritele ca macar asa sa-mi mai ridic moralul...
Sfat pt fetele din Bucuresti care mai comanda pe internet: nu mai alegeti EMS ca si modalitate de transport pt ca va ajunge coletul la oficiul 67. Prin PMI (Priority Mail International) ajunge coletul la oficiul vamal de care apartine sectorul respectiv...Poate acolo te intelegi altfel cu vamesul si scapati de situatia neplacuta in care am fost eu azi...

#36 Useril este offline   marina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 22-January 11

Postat 24 August 2011 - 06:32 PM

Vezi postareaanema, la 24 August 2011 - 04:35 PM, a spus:

Fetelor multumesc pt sustinere. Maine ma duc sa ridic coletul. Dupa calculele mele o sa dam mai putin de 10 RON/produs in plus insa pana nu platesc la vama nu stiu exact. Abia astept sa impart comanda asta si sa folosesc matritele ca macar asa sa-mi mai ridic moralul...
Sfat pt fetele din Bucuresti care mai comanda pe internet: nu mai alegeti EMS ca si modalitate de transport pt ca va ajunge coletul la oficiul 67. Prin PMI (Priority Mail International) ajunge coletul la oficiul vamal de care apartine sectorul respectiv...Poate acolo te intelegi altfel cu vamesul si scapati de situatia neplacuta in care am fost eu azi...

Ana poti sa ma suni nu stiu ce am facut cu nr tau.

#37 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 24 August 2011 - 09:57 PM

Wow fetelor ce rau imi pare de patania voastra ...
Anema eu m-asduce la ghiseu fara sa mentionez ca n-am avut bani la mine sau mai stiu eu ce, poate nimeresti un vames mai de treaba.
Tot ce-i posibil sa fie de vina si modalitatea de transport de vina. Nu as sti sa-ti spun mie prin ce mi-o venit. Eu am o singura optiune: "International Express" oricum ar fi mi se pare foarte mult taxa, cred canici de va luati KA-uri nu va cereau atata. Acuma fapta econsumata, ele sunt platite, doar nu le veti lasa la ei, dar sunt tare neseriosi. Toata lumea zice ca depinde de vames, se pare ca tu nu ai dat de unul prea darnic ...
Sa le folositi cu placere si cat mai des ustensilele sa va scoateti repede banii pe ele :floare:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#38 Useril este offline   marinaemy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 193
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationBUCURESTI

Postat 24 August 2011 - 10:48 PM

Anema nu am reusit sa vb cu fata pentru care am mai comandat ,i-am lasat un offlaine si sper sa fie si ea de acord asa ca mergi si ridica coletul ca om vedea noi cum facem sa fie bine.Ai nevoie de bani sa ridici coletul sau platim totul la urma cand ne dai matritele?
Ma gandeam ca poti incerca sa mergi la posta si sa intrebi de colet asa cum zice Ramo,poate e altul si poti "rezolva" altfel.

#39 Useril este offline   anema 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 11-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 25 August 2011 - 09:03 AM

Ma duc peste o ora sa ridic coletul. Va tin la curent cu patania de azi :floare:. Sper sa fie ok azi daca nu platesc taxele si asta este....macar sa le vad acasa....

#40 Useril este offline   sorenn 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Locationsuceava

Postat 25 August 2011 - 09:04 AM

Vezi postareaanema, la 25 August 2011 - 09:03 AM, a spus:

Ma duc peste o ora sa ridic coletul. Va tin la curent cu patania de azi :floare:. Sper sa fie ok azi daca nu platesc taxele si asta este....macar sa le vad acasa....


Multa bafta Anema ,abia astept sa va aud parerile ,si daca sunt de calitate

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi